TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ден на виното или ден на љубовта?

24 Вести - 14.02.2018

Со вино и подароци во земјава се обнароди католичкиот празник Св Валентајн. Младите лесно ја прифатија традицијата за денот на вљубените. Велат сакаат да посветат внимание на блиските и саканите личности.

Ах, Линдзи…Секси скијачката е сама за Свети Валентајн, си побара друштво преку Твитер

Екипа - 14.02.2018

14 февруари е Денот на вљубените, Свети Валентајн. Но, американската скијачка, прекрасната Линдзи Вон, која во моментот се наоѓа во Пјонгчанг, вели дека е осамена и си побара друштво преку Твитер.

Апсења ширум Индонезија поради прослава на Денот на вљубените

Кајгана - 14.02.2018

Неколку градови во Индонезија ја забраниле прославата на Денот на вљубените, а полицијата „лов на вљубените“ извршила во повеќе провинции, односно во најненаселените муслимански земји. Во еден од трите најголеми градови во Индонезија, полицијата ...

Во Индонезија уапсени повеќе од 20 двојки поради прослава на Денот на вљубените

Алфа - 14.02.2018

Повеќе од 20 двојки беа уапсени во Индонезија поради прославување на Денот на вљубените и покрај забраната од властите. Повеќе од 20 двојки беа уапсени во Индонезија поради прославување на Денот на вљубените и покрај забраната од властите.

Како се слави љубовта во Битола

Тера - 14.02.2018

14 ти февруари – ден на виното или љубовта.Во минатото немавме никаква дилема дека на оваа дата православниот свет го слави св Трифун. Но како што многу работи природно или неприроднио ги прифативме од западниот свет, така дојде и Св Валентин да ...

Повеќе од 20 парови уапсени во Индонезија бидејќи го прославувале Денот на вљубените

А1 On - 14.02.2018

Поради прославување на Денот на вљубените и покрај забраната на властите повеќе од 20 двојки се уапсени во Индонезија. Полицијата спроведе рација во хотелите во Сурабаја каде што уапси повеќе од 20 двојки за кои се сомневаат дека ја прекршиле ...

Луксузни дестинации за Денот на вљубените

Попара - 14.02.2018

Сè уште немате дестинација со саканата личност за Денот на вљубените? Погледнете го нашиот предлог за топ 5 луксузни места за одмор, совршени за Денот на вљубените или било кој романтичен одмор.

Отворено писмо до сите сингл девојки за Денот на вљубените

Кафе пауза - 14.02.2018

Денот на вљубените е еден од најтешките денови во годината. Многумина си создаваат притисок дека треба да бидат заљубени во овој период од годината, па кога тоа нема да се случи, се чувствуваат тажно и изолирано.

Ѕвездите ја откриваат вистината: Што секој хороскопски знак всушност мисли за Валентајн?

Точка - 14.02.2018

Валентајн е еден од оние празници кои луѓето или го сакаат или воопшто не го обожуваат како останатите. Но со оглед на тоа дека е многу популарно да се биде рамнодушен на Денот на вљубените, некои луѓе никогаш не ги признаваат своите вистински ...

Мрачната историја на Свети Валентин: Воопшто немало романтика, жртвувале кози и кучиња и со нив ги удирале жените, ...

Сител - 14.02.2018

Датумот 14. февруари, во дамнешни времиња се поврзувал со се, само не бил романтичен. Се поврзувал со плодноста и крв. Старите Римјани славеле Луперкалии меѓу 13 и 15 февруари. Тогаш го чистеле градот од зли духови и повикувале на плодност и здравје.

Како да го прославите денот на вљубените

Репортер - 14.02.2018

Денес е денот на вљубените. Ќе ви дадеме неколку идеи, кои се релативно евтини и кои ќе остават незаборавен спомен…. Одете на спа викенд Направете си спа викенд некаде само двајцата. Ако ви се чини скапо, искористете ги ваучерите за колективен ...

Филмови за Денот на вљубените!

Divian Arts - 14.02.2018

Ви нудиме 5 филмови идеални за Денот на вљубените за сите вистински романтичари кои во моментов немаат доволно љубов во нивниот живот. Да се биде сам на Денот на вљубените не е толку страшно, иако немате партнер, ве советуваме да го поминете во ...

Што празнуваат скопјани, Валентин или Трифун, вино или љубов?

Скопје инфо - 14.02.2018

Мислењата околу денешните празници, едниот на љубовта, католички, а другиот, ден на лозарите, кога се празнува нивниот заштитник, чудотворецот Свети Трифун се поделени. Во една од најслатките продавници во Скопје се’ е во знакот на Свети Валентин, а ...

Букет цвеќе, плишани мечиња - трговците најмногу се радуваат на Свети Валентин

Скопје инфо - 14.02.2018

Подароци, букет цвеќе, плишани мечиња, романтични вечери, љубовни чоколади - ова се дел од подароците кои си ги подаруваат вљубените. Велат, пораката е да се посвети внимание на саканата личност.

Хумористични подароци за Денот на вљубените со уникатна дефиниција за романтика

Точка - 14.02.2018

Со оглед на тоа дека денес се прославува Денот на вљубените, а во Македонија и Св. Трифун, сепак поголемиот дел од луѓето го прославуваат Валентајн или Денот на вљубените. Можеби нè сите од нас го сфаќаат сериозно овој празник, што е добро бидејќи ...

7 историски традиции за Денот на вљубените што се романтични и морничави истовремено

Кафе пауза - 14.02.2018

Без разлика дали го прославувате Денот на вљубените со вашиот сакан или пак го претпочитате Свети Трифун, сигурно ќе ве заинтересира фактот што 14-ти февруари е ден што не е толку морничав денес за разлика од минатото.

Зошто се прославува Св. Валентин, денот на вљубените?

Нетпрес - 14.02.2018

Секоја година на 14.февруари се празнува Св.Валентин. Тоа е ден кога и изразуваме љубов на саканата личност, но знаете ли кој е Купид, што се случува кога ќе ве погоди неговата стреличка и зошто воопшто го славиме Св.Валентин? Симбол на Св.Валентин ...

Другата страна на Денот на вљубените!

Exclusive.mk - 14.02.2018

Свети Валентин важи за ден на вљубените. Но, двојките не секогаш се усреќуваат меѓусебно со цвеќенца и срца. Понекогаш хармонијата излегува од контрола, а денот завршува во хаос. Многу двојки на Денот на вљубените си дозволуваат мало внимание.

Видео: Најубава декорација со салфета за „Денот на вљубените”

Gotvi.mk - 14.02.2018

Денеска се слави празникот посветен на Свети Трифун, а во поново време, особено помладата генерација го слави Свети Валентин. За сите кои сакаат да бидат креативни за празникот на вљубените, ви нудиме видео во кое детално е прикажано како да ...

Фотографија на денот: Вљубените во животинскиот свет

Deutsche Welle - 14.02.2018

Германските Зоолошки градини веќе подолго време се вклучуваат во прославувањето на Денот на вљубените. И на денешниот Свети Валентин тие нудат богата програма. Бесплатни влезници за вљубени, романтични разгледувања со гратис- вечера...

„Денот на вљубените“ низ 11 илустрации

Црнобело - 14.02.2018

Денот на вљубените кај нас ги дели мислењата – некои сакаат да го игнорираат, додека други уживаат во романтичните вечери и подароците. Во која група и да спаѓате, се надеваме дека следниве илустрации ќе ги сфатите со доза на ...

Како Денот на вљубените стана толку комерцијализиран празник и дали тоа е лошо?

Факултети - 14.02.2018

Фото: Wikimedia Commons Еве како Денот на вљубените стана празникот што денес сите го знаеме и го славиме. Античко потекло Според историчарите, Денот на вљубените е наследник на античкиот римски празник Луперкалија што датира од 3000 година пр.н.е.

Како да го „одбележите“ денот на вљубените, а да не биде со клише романтична вечера?

Црнобело - 14.02.2018

Денот на вљубените не е наш празник, но за овој ден мислењата се поделени. Има парови кои сакаат да го одбележат овој ден и да организираат или да излезат на романтична вечера, си подаруваат по нешто симболично и уживаат во љубовта.

Денот на вљубените и обичаите ширум светот

Локално - 14.02.2018

Денот на Свети Валентин, попознат како Денот на вљубените во западната култура, е празник кој се прославува на 14 февруари секоја година. Посредно или непосредно, празникот го одбележуваат голем број луѓе ширум светот, иако овој ден обично е работен.

Видео: Одговорот на овој Македонец за Валентајн стана хит - ќе се смеете цел ден

Press24 - 14.02.2018

Свети Трифун или Свети Валентин кој празник повеќе го славите? одговорот на ова момче е урнебес, старо но вреди да се потсетиме на ова видео. Видео: ...

ПОЗНАТИТЕ ЕДНОГЛАСНИ: Љубовта треба да се празнува секој ден, а не само на Валентин!

Скопје инфо - 14.02.2018

14 февруари е денот кога се слави виното и љубовта. И покрај тоа што според нашиот верски календар на овој ден се празнува единствено оној кој го носи името на Труфун, македонските граѓани долги години наназад ги одбележуваат и двата празника.

Дали знаете? Еве зошто се слави „Денот на вљубените“

Женски магазин - 14.02.2018

Иако „Денот на вљубените“ се слави низ целиот свет, малку луѓе размислуваат за него како верски празник. Римокатоличката црква 14 февруари го прославува како спомен на два светители со исто име – Валентин.

Google го отфрли Денот на вљубените

Локално - 14.02.2018

Google го откажа Денот на вљубените, а предноста ја даде за олимпијадата Вообичаено на својот стил, пребарувачот ја забележа тековната Јужнокорејска зимска ...

Католиците го празнуваат Свети Валентин!

Exclusive.mk - 14.02.2018

Според католичкиот календар денеска е Св. Валентин Тој бил свештеник во Рим кој се истакнувал со мудрост и свет живот. Поради тоа уживал голем углед. Римскиот цар Клаудиј Втори побарал од Валентин да се одрекне од верата во Христос и да и се врати ...

Валентин или Свети Трифун – Еве зошто се слави Денот на вљубените!

Екран - 13.02.2018

Иако Денот на вљубените се слави ширум светот, малку луѓе размислуваат како за верски празник. 14. февруари римокатоличката црква го прославува споменот на дури двајца светители со исто име – Валентин, кои според преданието се заедно и погубени.

За денот на љубовта бидете убава, вљубена, гламурозна и се разбира одморена

Шеталиште - 13.02.2018

…И можеби малку поинаку од другите, секој ден е ден на вљубените, а на св. Валентин се прославуваат сите останати денови на љубовта. Се слави, затоа што сме успеале да љубиме. Штом би се разбрала оваа теорија вака, можеби ќе знаеме секој ден да си ...

Креативност и оригиналност е најважна во врската, еве како да направите уникатен подарок за Св. Валентајн!

Exclusive.mk - 13.02.2018

Поголемиот дел од заљубените кај нас, иако Св. Валентајн е католички празник, ќе го прослават со своите сакани. По тој повод, за вас имаме видео кои ќе ви покаже како сами да направите интересни подароци или декорации и се со цел, да имате поубав и ...

Во Индонезија уапсени повеќе од 20 двојки поради прослава на Денот на вљубените

Алсат-М - 14.02.2018

Повеќе од 20 двојки беа уапсени во Индонезија поради прославување на Денот на вљубените и покрај забраната од властите. Во Сурабаја, втор град по големина во Индонезија на исток од Јава, полицијата спроведе рација во хотелите и уапси повеќе од 20 ...

Неколку занимливости за скандалозната историја на Свети Валентин

МакМода - 13.02.2018

Бидејќи околу свети Валентин се создала толкава збрка и недореченост, но и многу контроверзии, католичката црква во шеесеттите години на 20 век го избришала овој светец од црковниот календар.

Мрачната историја на Денот на вљубените за којашто најверојатно не сте чуле досега

Кафе пауза - 13.02.2018

Денот на вљубените е одличен изговор за да се препуштиме на љубовта и романтиката. Иронично, но овој ден на розите, чоколадите и честитките во форма на срце имаат своја мрачна историја… Денот на вљубените го означува датумот на егзекуцијата на Свети ...

Ангелите на Викторија сикрет позираат за Денот на вљубените

ЗаЗабава - 13.02.2018

Денот на вљубените е за неколку дена.Викторија сикрет ја објави новата секси кампања посветена на љубовта. Во колекцијата дизајнирана за Денот на вљубените доминираат розовата, црвената и белата боја.

Мрачната историја на Свети Валентин: Воопшто немало романтика, жртвувале кози и кучиња и со нив ги удирале жените, ...

Вечер - 14.02.2018

Датумот 14. февруари, во дамнешни времиња се поврзувал со се, само не бил романтичен. Се поврзувал со плодноста и крв. Старите Римјани славеле Луперкалии меѓу 13 и 15 февруари. Тогаш го чистеле градот од зли духови и повикувале на плодност и здравје.

Денеска е Свети Валентин, празник на љубовта

Репортер - 14.02.2018

Симбол на Свети Валентин е римскиот бог Купид прикажан со лак и стрела. Се вели дека оној кој ќе биде погоден со неговата стрела, веднаш ќе се заљуби. Овој празник го добил името по светецот Валентин кој живеел во 3.век после Исус Христос.

Денот на вљубените и обичаите ширум светот

Идивиди - 14.02.2018

Денот на Свети Валентин, попознат како Денот на вљубените во западната култура, е празник кој се прославува на 14 февруари секоја година. Посредно или непосредно, празникот го одбележуваат голем број луѓе ширум светот, иако овој ден обично е работен.

Еве зошто се слави Денот на вљубените!

Вечер - 14.02.2018

Св. Валентине заменет со римскиот култ на божицата Јунона, која била заштитница на семејството и бракот Иако Денот на вљубените се слави ширум светот, малку луѓе за него размислваат како за верски празник.

Повеќе од 20 двојки уапсени поради прослава на Денот на вљубените во Индонезија

+инфо - 14.02.2018

Полицијата спроведе рација во хотелите и уапси повеќе од 20 двојки за кои се сомнева дека ја прекршиле забраната за славење на 14 Февруари. Повеќе од 20 двојки беа уапсени во Индонезија поради прославување на Денот на вљубените и покрај забраната од ...

Ангелите на Victoriа´s Secret позираа за Денот на вљубените

Среќа.mk - 13.02.2018

Само еден ден од празникот “Денот на вљубените”, моделите на “Victoriа´s Secret” ја објавија новата секси кампања посветена на љубовта. Во колекцијата дизајнирана за “Денот на вљубените” доминираат розовата, црвената и белата боја.

Историја на Свети Валентин: Воопшто немало романтика, жртвувале кози и кучиња и со нив ги удирале жените

Скопје инфо - 14.02.2018

Датумот 14. февруари, во дамнешни времиња се поврзувал со се, само не бил романтичен. Се поврзувал со плодноста и крв. Старите Римјани славеле Луперкалии меѓу 13 и 15 февруари. Тогаш го чистеле градот од зли духови и повикувале на плодност и здравје.

Денот на вљубените и обичаите ширум светот

Cooltura - 14.02.2018

(Независне новине - Бања Лука) Денот на Свети Валентин, попознат како Денот на вљубените во западната култура, е празник кој се прославува на 14 февруари секоја година. Посредно или непосредно, празникот го одбележуваат голем број луѓе ширум светот, ...

Во Индонезија уапсени повеќе од 20 двојки поради прослава на Денот на вљубените

Слободен Печат - 14.02.2018

Повеќе од 20 двојки беа уапсени во Индонезија поради прославување на Денот на вљубените и покрај забраната од властите. Во Сурабаја, втор град по големина во Индонезија на исток од Јава, полицијата спроведе рација во хотелите и уапси повеќе од 20 ...

Денот на вљубените и обичаите ширум светот

Алфа - 14.02.2018

Денот на Свети Валентин, попознат како Денот на вљубените во западната култура, е празник кој се прославува на 14 февруари секоја година. Денот на Свети Валентин, попознат како Денот на вљубените во западната култура, е празник кој се прославува на ...

Во Индонезија уапсени повеќе од 20 двојки поради прослава на Денот на вљубените

Либертас - 14.02.2018

Во Сурабаја, втор град по големина во Индонезија на исток од Јава, полицијата спроведе рација во хотелите и уапси повеќе од 20 двојки за кои се сомнева дека ја прекршиле забраната за славење на 14 Февруари, односно Денот на вљубените.

Апсења поради славење на Денот на вљубените во Индонезија...

Н.Македонија - 14.02.2018

Апсења поради славење на Денот на вљубените во Индонезија Повеќе од 20 двојки беа уапсени во Индонезија поради прославување на Денот на вљубените и покрај забраната од властите. Во Сурабаја, втор град по големина во Индонезија на исток од Јава, ...