TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Симеоне: Се што постигна, оствари со својата работа

Спортклуб - 17.05.2018

Јунак на финалето во Лион од Лига Европа беше Антоан Гризман. Тој постигна два гола за Атлетико Мадрид во триумфот над Олимпик Марсеј од 3:0. Квалитетите на Французинот се добро познати и затоа Барселона е некако најупорна за негов трансфер во ...

Паје може да го пропушти Светското првенство

Спортски - 17.05.2018

Ѕвездата на Олимпик Марсеј и француската репрезентација, Димитри Паје може да го пропушти Светското првенство поради повреда. Паје се здоби со повреда на бутниот мускул во синоќешното финале од Лига Европа и беше принудно заменет после половина час ...

Гризман доби порака: Можеш да останеш и да пишуваш историја или да заминеш некаде каде што ќе бидеш само играч

Спортски - 17.05.2018

Антоан Гризман беше херој на Атлетико Мадрид во финалето од Лигата на Европа против Марсеј (0:3) со два постигнати погодоци. Неговата откупна клазула во договорот до 2022 година изнесува 100 милиони евра, а од Барселона се спремни да платат и 115 ...

Атлетико Мадрид триумфираше во Франција

Алсат-М - 17.05.2018

Атлетико Мадрид триумфираше во финалето на Лига Европа со победа над Марсеј со 3:0. По грешка во одбрана, напаѓачот на Атлетико Мадрид Антонио Гризман го постигна првиот гол против своите сонародници.

Реал му честиташе на Атлетико Мадрид за трофејот во ЛЕ!

Sport 1 - 17.05.2018

Актуелниот шампион во Лигата на шампиони, Реал Мадрид, му честиташе на својот градски ривал Атлетико за освојување на Лигата на Европа (ЛЕ). Атлетико Мадрид во финалето на европското натпреварување го победи Олимпик Марсеј со 3-0 и така по третпат ...

На Диего Симеоне му недостасува уште еден пехар да го мине Арагонес

SportMedia - 17.05.2018

Со освоениот пехар во Лигата на Европа вчера, Диего Симеоне стана легенда на Атлетико Мадрид. Тој се израмни со рекордерот по бројот на освоени трофеи Луис Арагонес, и сега двајцата имаат по шест титули.

Хулиганите на Марсеј направија пустош по поразот во финалето во Лига Европа (ФОТО)

Sport 1 - 17.05.2018

Поранешниот европски првак Олимпик Марсеј загуби синоќа во финалето во Лига Европа од Атлетико Мадрид со 0-3, па навивачите на овој клуб не можеа лесно да го преболат поразот и загубената шанса за нов европски трофеј во првото финале по 1999 година ...

Габи синоќа се радуваше на пехарот, а сите се сеќаваат кога ја нарече ЛЕ - сра*е!

Sport 1 - 17.05.2018

Атлетико Мадрид со среќна епизода ја заврши оваа сезона кога капитенот Габи, во прегратка со Фернандо Торес, го крена пехарот од Лига Европа. Сепак, Габи не беше цела сезона насмеан и весел како синоќа.

Чесите најмногу се израдуваа на победата на Атлетико Мадрид во Лига Европа

Sport 1 - 17.05.2018

Откако Атлетико Мадрид ја продолжи шпанската доминација во европските купови со освојувањето на Лига Европа синоќа по трумфот со 3-0 против Марсеј во финалето во Лион, на тој успех најмногу се израдуваа – Чесите.

Марсеј како воена зона - навивачите рушеа сѐ пред себе

Кајгана - 17.05.2018

Навивачите на Олимпик Марсеј по вчерашното финале во Лига Европа помеѓу францускиот тим и Атлетико Мадрид (0:3) на улиците на Лион и во Марсеј предизвикуваа немири во кои мораше да се вмеша и полицијата.

ФОТО: Никоја како Реал Мадрид – така тоа го прават големите

Спортклуб - 17.05.2018

Атлетико Мадрид синоќе ја освои Европа лига, а иако се лути ривали, Реал Мадрид не пропушти прилика да им честита за успехот и освојувањето на титулат. Честитки за Атлетико кој го освои трофејот во Европа лига во Лион“ се огласија „кралевите“ преку ...

Габи се покаја по освоената титула во Лига Европа: Морам да го проголтам тоа што го кажав

Дерби - 17.05.2018

Габриел Фернандез, или многу попознат како Габи веќе неколку години е капитен на Атлетико Мадрид, а синоќа во друштво на Фернандо Торес го крена новиот трофеј освоен во Лига Европа откако шпанскиот тим славеше во големото финале со 3:0.

Гризман: Симеоне е заслужен за ова што сум денес

Спортски - 17.05.2018

Алтетико Мадрид ја оправда фаворитската улога во Лигата на Европа и во вчерашното финале го победи Марсеј со 3:0. „Јорганџиите“ со убедливи 3:0 беа подобри од Марсеј, а натпреварот го обележе феноменалниот француски напаѓач Антоан Гризман кој ...

Зборуваше дека Лига Европа е сра*е, а сега го подигна пехарот и го промени мислењето

Спортски - 17.05.2018

Капитенот на Атлетико Мадрид мора да го промени мислењето. Атлетико Мадрид во вчерашното финале од Лигата на Европа стигна до сигурна победа од 3:0 против тимот на Марсеј. Покрај Антоан Гризман кој беше стрелец на два погодоци, своето име во листата ...

Убавиот подарок од Гризман за Торес во финалето од Лига Европа

24Фудбал - 17.05.2018

Антоан Гризман во Лион ја покажа сета своја фудбалска големина, како со двата гола со кои на Атлетико му го донесе трофејот од Лига Европа така и со прекрасниот гест кон Фернандо Торес „ Колчонероси“ вчера се радуваа на трофејот во Лига Европа ...

ДОМИНАЦИЈА: Шпанците освоија 12 од 13 трофеи во Европа!

Спортски - 17.05.2018

Шпанската доминација во европските натпреварувања е навистина застрашувачка, а беше продолжена со триумфот на Атлетико Мадрид против Марсеј во вчерашното финале од Лигата на Европа. Ниту една лига не може да се мери со клубовите од Ла Лига.

Неочекувана честитка до Атлетико по освојувањето на Лига Европа

Sport M - 17.05.2018

Реал Мадрид минатата ноќ уште еднаш ја покажа својата големината. Откако нивниот градски ривал Атлетико ја освои Лига Европа по трет пат во својата историја, честитки дошле и од „Кралскиот“ клуб.

Габи слави трофеј во Лига Европа, но сите се сеќаваат како тој го нарече ова натпреварување

Sport M - 17.05.2018

Капитенот на Атлетико Мадрид, Габи синоќа постигна еден од трите гола за својот тим во финалето на Лига Европа против Марсеј и помогна „јорганџиите“ да ја освојат новата титула во ова натпреварување.

Атлетико Мадрид ќе добие 26 милиони евра од УЕФА

Курир - 17.05.2018

Атлетико Мадрид ќе добие од Европската фудбалска федерација (УЕФА) повеќе од 26 милиони евра за учеството во евро-куповите оваа сезона. „Јорганџиите“ за освојувањето на Лига Европа по синоќешниот триумф над Марсеј (3:0) ќе добијат 6,5 милиони, за ...

Симеоне за Торес: Никогаш не му дадов ништо, но сега неговиот сон се оствари

Кајгана - 17.05.2018

Вчера Атлетико Мадрид го подигна трофејот во Лигата на Европа, а Диего Симеоне мораше да ја гледа играта на неговиот тим од трибините бидејќи ја отслужуваше суспензијата која му ја наметна УЕФА.

Реал Мадрид уште еднаш покажа големина – му честиташе на градскиот ривал

Спортски - 17.05.2018

Реал Мадрид по вчерашниот триумф на Атлетико Мадрид во Лигата на Европа уште еднаш ја покажа својата големина. Откако нивниот градски ривал ја освои Лигата на Европа трет пат во својата историја доби честитки од градскиот ривал.

Притворени навивачи по финалето во Лига Европа

Курир - 17.05.2018

Француската полиција уапси 21 навивач за разни прекршувања по финалето на Лигата на Европа, одиграни синоќа во Лион. Најголем дел (18) од уапсените се се фанови на Марсеј. Повеќето од навивачите беа приведени од полицијата на стадионот или во негова ...

Габи ретерира: Сега мора да го преголтам она што го реков..

Спортклуб - 17.05.2018

Познато е од поодамна дека фудбалерот на Атлетико, Габи, пред извесен период натпреварувањето Лига Европа го исмеваше и навредуваше со погрдни зборови дека е срање, сега сето тоа му се врати како бумеранг.

Габи: Се надевам дека оваа победа ќе го убеди Гризман да остане

Стандард - 17.05.2018

Капитенот на Атлетико Мадрид, Габи Фернандез, беше возбуден откако го освои трофејот од Лигата на Европа. Синоќа, неговиот тим победи во финалето со 3:0 против Олимпик Марсеј, а играчот од средниот ред го постигна третиот гол за неговиот тим.

Паје може да го пропушти Светското поради повреда

Стандард - 17.05.2018

Ѕвездата на Олимпик Марсеј и француски репрезентативец, Димитри Паје можеби ќе го пропушти Светското првенство во Русија следниот месец поради повреда. Паје беше принудно заменет по малку повеќе од половина час игра за време на синоќешното финале за ...

Проклетството уште еднаш се докажа – не го допирај пред да го освоиш!

Спортклуб - 17.05.2018

Една од најсилните сепак недокажани дилеми, е дали да се допре трофејот пред излегување во некое од финалињата кое го играте. Синоќа се случи токму таква ситуација, фудбалерот на Марсеј, Дмитри Паје, го допре Лига Европа трофејот за момент, што ...

Торес и Атлетико – совршен крај

24Инфо - 17.05.2018

Фернандо Торес не можеше да посака подбар крај на својот втор мандат во Атлетико Мадрид. Во својот последен европски натпревар, во дресот на „јорганџиите“, Торес го освои трофејот во Лига ...

Торес и Атлетико – совршен крај

TopSport - 17.05.2018

Фернандо Торес не можеше да посака подбар крај на својот втор мандат во Атлетико Мадрид. Во својот последен европски натпревар, во дресот на „јорганџиите“, Торес го освои трофејот во Лига Европа.

Руди Гарсија: Нема потреба да се срамиме од овој пораз

Курир - 17.05.2018

Тренерот на Олимпик Марсеј, Руди Гарсија, беше разочаран по поразот од Атлетико Мадрид (0:3) во финалето на Лигата на Европа, но тој смета дека неговите играчи не треба да се срамат од него, бидејќи изгубија од многу силен ривал.

Манчестер Јунајтед им ја расипува перфектната доминација на шпанските екипи во Европа

Спортклуб - 17.05.2018

Со освојувањето на Лига Европа, Атлетико ја продолжи доминацијата на шпанските тимови во Европа под покровителство на УЕФА. Сметајки го периодот во последните пет години, екипите од Ла Лига само минатата година не го освоија трофејот во Лига Европа, ...

Торес го грабна мегафонот и ја запали трибината на Атлетико со најспецијална песна (Видео)

Дерби - 17.05.2018

Фернандо Торес влезе во игра во 90-та минута од мечот во големото финале меѓу Атлетико Мадрид и Марсеј во Лига Европа, а иако немаше време да се наигра на теренот и воопшто и немаше допир со топката, легендата на клубот од шпанската престолнина со ...

Атлетико триумфираше во Лига Европа

Курир - 17.05.2018

Атлетико Мадрид по трет пат во својата историја ја освои Лига Европа, откако синоќа во Лион го совлада Олимпик Марсеј со 3:0 во финалето на вториот по престиж турнир на Стариот континент. „Јорганџиите“ триумфираа повторно во трката по успесите во ...

Ваква доминација не е видена: Осми трофеј во последните девет финалиња за Шпанците!

Sport 1 - 17.05.2018

Зошто шпанскиот клупски фудбал е најдобар, а Ла Лига број еден на светот, најдобар доказ се европските натпреварувања, каде Атлетико Мадрид по синоќешната победа со 3-0 против Олимпик Марсеј во финалето во Лига Европа само го потврди веќе познатиот ...

Шпанците владеат со Европа – 13 трофеи во 14 финалиња

TopSport - 17.05.2018

Со освојувањето на Лига Европа, Атлетико Мадрид ја продолжи доминацијата на шпанските екипи во натпреварувањата што се во организација на УЕФА. Доколку се погледнат последните пет години, екипите од шпанската Ла Лига, само лани не го подиграа ...

Финале во Лига Европа: Атлетико го демонтира Олимпик М. (Видео)

Нова ТВ - 17.05.2018

Атлетико Мадрид ја слави третата шампионска титула во Европа лигата, вкупно седма во меѓународните фудбалски купови. Популарните „јорганџии“ во 13. европско финале во клупската историја го совладаа Олимпик Марсеј со 3:0.

Симеоне: Успехот во ЛЕ е повеќе од трофеј

Локално - 17.05.2018

Тренерот на Атлетико Мадрид поради суспензија не можеше од клупата да го предводи својот тим во финалето на Лигата на Европа, но тоа не беше пречка неговите избраници на доминантен начин да стигнат до трофејот.

Апсолутна доминација на шпанските клубови во Лигата на шампионите и Лига Европа

Sport M - 17.05.2018

Атлетико Мадрид ја освои Лига Европа со победа против Марсеј, со што ја докажа доминацијата на шпанските клубови во двете најсилни европски натпреварувања. Имено, ова беше веќе осмото титула на шпанските клубови во последните девет финалиња во двете ...

ФОТО: Диего Коста го следеше натпреварот од трибината, или играше?!

Sport M - 17.05.2018

Атлетико Мадрид и Марсеј го одигра финалето на Лига Европа во Лион. Резултатот на крајот беше 3:0 за „јорганџиите“, а на интернет се појави многу интересна фотографија. На трибините имаше еден навивач на Атлетико, кој е неверојатно сличен на ...

ВИДЕО: Страста за Атлетико посилна од сè - еве како се следеше финалето на „Ванда Метрополитано“

Gol.mk - 17.05.2018

Точно 25.653 гледачи кои не стигнаа до вредното парче хартија да го бодрат Атлетико Мадрид во Лион, се собраа на „Ванда Метрополитано“ да го следат финалето на Лига Европа против Олимпик Марсеј.

Торес: Овој трофеј сентиментално ми е најдраг во кариерата

Gol.mk - 17.05.2018

Со многу чувство во последните мигови од финалето на Лига Европа, стручниот штаб на Атлетико Мадрид го замени Антоан Гризман со Фернандо Торес, како легендата на клубот да ги одигра последните минути од последниот европски натпревар за својот ...

Гарсија: Ризикував со Паје, но ризикот не ми се исплати!

Gol.mk - 17.05.2018

По поразот од 3-0 во финалето на Лига Европа, тренерот на Олимпик Марсеј, Руди Гарсија на официјлната прес-конференција образложи дека ризикувал со повредата на Димитри Паје и овој пат ризикот не му се исплатил.

Фановите на Атлетико Мадрид спонтано го прославуваат успехот на плоштадот Нептуно

Gol.mk - 17.05.2018

По освојувањето на трофејот од Лига Европа, навивачите на Атлетико Мадрид почнаа спонтано да се собираат на плоштадот Нептуно во Мадрид, местото каде традиционално ги слават своите успеси.

Гризман: На 14 години го напуштив мојот дом за вакви моменти

24Фудбал - 17.05.2018

Антоан Гризман е го освои својот прв голем трофеј откако Атлетико Мадрид триумфираше против Марсеј во финалето од Лига Европа. Гризман беше главен во победата на Атлетико Мадрид од 3-0 над Марсеј.

Симеоне: Овој успех во ЛЕ претставува повеќе од трофеј

Gol.mk - 17.05.2018

Иако немаше можност да дели совети од клупата, Диего Симеоне фантастично ги подготви своите момци за вечерашното финале на Лига Европа. Мадридскиот клуб во секој сегмент беше подобар противник од Олимпик Марсеј (3-0), а најголемата заслуга за тоа ...

(ВИДЕО) Се сменија работите: За Габи, Лигата Европа беше – ср*ње!

Спортклуб - 16.05.2018

Огромна беше радоста на фудбалерите на Атлетико по освоената титула во Лигата Европа со што на триумфален начин ја завршија оваа сезона. По елиминацијата од Лигата на шампионите, шпанскиот тим беше еден од фаворитите за трофејот, но на патот до ...

Претседателот на Атлетико се изјасни за статусот на Гризман по триумфот во Лига Европа

Дерби - 16.05.2018

Антоан Гризман го одбележа финалето на Лига Европа меѓу Атлетико Мадрид и Олимпик Марсеј, а задоволсвото од неговиот настап не го криел ниту претседателот на шпанскиот клуб, Енрике Серезо.

Торес мина 15 години во Атлетико, а вечерва го освои првиот трофеј како „јорганџија“

Gol.mk - 16.05.2018

Фернандо Торес мина цели 15 години во редовите на Атлетико Мадрид, сметајќи ги го и периодот во младинските категории, а дури вечерва го освои првиот трофеј во дресот на мадридскиот клуб. „Јорганџиите“ полесно од очекуваното го совладаа францускиот ...

Атлетико Мадрид победник во фудбалската Лига Европа

Сител - 16.05.2018

Екипата на Атлетико Мадрид е победник во фудбалската Лига Европа. Шпанскиот тим во финалето одиграно во Лион, го победи францускиот претставник Олимпик Марсеј со 3:0 Антоан Гризман кој постигна два од трите погодоци за „јорганџиите“ беше прогласен ...

Хуанфран: И следната сезона ќе „војуваме“ за титулите, се надевам со Гризман во тимот

Gol.mk - 16.05.2018

Трагичарот од финалето на Лигата на шампионите во Милано, Хуанфран, одигра едно полувреме и шест години по првиот трофеј, го подигна и вториот од Лига Европа. По средбата со Олимпик Марсеј во Лион веднаш се осврна на иднината.

Трофејот од Лига Европа во рацете на Атлетико Мадрид (ВИДЕО)

МКД - 16.05.2018

Атлетико Мадрид со убедливи 3-0 го победи Марсеј во финалето од Лига Европа и по трет пат се закити со овој европски трофеј. Првото големо финале во Европа заврши, а на трофејот сосема заслужено се радува Атлетико Мадрид.