TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФОТО: Ова момче привлече големо внимание на погребот на Српскиот патријарх- познато кој е и од каде доаѓа

Press24 - 22.11.2020

Голем број граѓани и свештени лица присуствуваат на погребот на патријархот Иринеј во Храмот Свети Сава. Во Храмот Свети Сава во Врачар, каде што е изложен ковчегот со телото на патријархот Иринеј, белградските свештеници завршија со читањето на ...

Целиот државен врв на Србија на погребот на поглаварот Иринеј, илјадници верници пред храмот Свети Сава

ТВ21 - 22.11.2020

Поглаварот на Српската православна црква, патријархот Иринеј, кој почина пред неколку дена како последици од коронавирус, ќе биде погребан денеска во криптата во Храмот Свети Сава во Белград.

Со една лажичка се служи причест, Кризниот штаб апелира на опасност од ширење на корона вирусот

ММС - 22.11.2020

Прво, свештенството се причести, а потоа и народот. Оние кои се причестуваа мораа да ги тргнат своите маски. Некои од присутните претходно не ги ни носеле. Причеста зазеде значајно место меѓу темите за кои се расправаше за време на Велигден, со ...

Гужва пред Храмот: Граѓаните чекаат во ред да се збогуваат од патријархот / фото /

Во Центар - 22.11.2020

Голем број граѓани се собраа денеска пред Храмот Свети Сава да му оддадат почит на покојниот патријарх Иринеј. Пред и за време на литургијата, верниците влегуваат во xрамот и се поклонуваат на неговата светост.

Погреб на српскиот патријарх Иринеј, илјадници верници пред храмот Свети Сава

Канал5 - 22.11.2020

Поглавбарот на Српската православна црква (СПЦ), патријархот Иринеј, ќе биде погребан денес во криптата во Храмот Свети Сава во Белград, каде во девет часот започна литургијата предводена од митрополитот Дабробосански , Хризостом.

Србија се простува од патријархот Иринеј: Неговото име запишано е вечноста

ММС - 22.11.2020

Патријархот Иринеј ќе биде погребан во криптата во Храмот Свети Сава, во специјален амбулаториум, а ковчегот ќе го спуштат припадниците на градското свештенство. На погребот ќе присуствуваат црквата и државните лидери на Србија, Република Српска и ...

ВУЧИЌ СЕ ПРОСТИ ОД ИРИНЕЈ: Неговата Светост ги затвори очите онака како што и живееше, во мир

Магазин - 22.11.2020

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, предмалку зборуваше на погребот на патријархот Иринеј. Како што истакна, љубовта била основа на верата на секој патријарх, и како и кај секој вистински христијанин, таа била поголема од било што друго, ...

ЧУДО ГОСПОДОВО: Гулаб со раширени крилја полета во Храмот Свети Сава и се сврте кон ОВИЕ ФРЕСКИ

Магазин - 22.11.2020

Поглаварот на Српската православна црква, српскиот патријарх Иринеј (90), ќе биде погребан денес во криптата во Храмот Свети Сава во Врачар. Литургијата започна во 9 часот, во централниот дел на храмот, каде што е изложено телото и го служи ...

Денес погребување на српскиот патријарх Иринеј

Вечер Прес - 22.11.2020

Во храмот Свети Сава во Белград утрово во 9 часот започна литургија за упокојување на српскиот патријарх Иринеј, кој потоа ќе биде погребан во крипта во истиот храм, јавуваат српските медиуми.

Српскиот државен врв и црногорски политичари на погребот на патријархот Иринеј

360 степени - 22.11.2020

Во Белград започна погребот на поглаварот на СПЦ, патријархот Иринеј. Тој ќе биде погребан во храмот Свети Сава во Врачар. На литургијата се наоѓа целиот државен врв на Србија, како и политичари од Црна Гора.

Короната коси низ православната црква

Независен - 22.11.2020

Погребот на поглаварот на Српската православна црква Иренеј започна во Белград, а стручната јавност веќе го прогласи за голем епидемиолошки ризик. Редици граѓани чекаа да влезат и да е простат со поглаварот кој беше изложен во дрвен сандак покриен ...

ВИДЕО: Во тек е погребот на патријархот Иринеј

Слободен Печат - 22.11.2020

Во Храмот Света Сава почна богослужбата после која ќе биде погребан поглаварот на Српската православна црква патријархот Иринеј. Телото на поглаварот како и вчера е покриено со стаклен капак.

Ова е симболиката на 5-те експонати во Храмот: Зошто ковчегот на патријархот Иринеј е покриен со зелена наметка

Женски магазин - 22.11.2020

Ковчегот со телото на покојниот патријарх Иринеј е изложен во Храмот Свети Сава, каде започна литургијата во 9 часот наутро, по што ќе биде погребан во криптата. Преку неговиот ковчег беше пренесена зелена наметка и на неа има некои други предмети, ...

ПОГРЕБ НА ИРИНЕЈ: Луѓе умираат од корона, тие на деца им даваат од истата лажица во уста

Локално - 22.11.2020

Вчера паднаа во вода сите напори на надлежните институции да спречат ширење на коронавирусот. Илјадници верници го бакнуваа мртвиот патријарх Иринеј во катедралата, не почитувајќи ги мерките на претпазливост.

БОЖЈА ПОРАКА! Гулаб долета во Храмот Свети Сава за време на погребната молитва за патријархот Иринеј (ФОТО)

Во Центар - 22.11.2020

Поглаварот на Српската православна црква, Српскиот патријарх Иринеј, почина на 91 година по борба со вирусот корона, а денеска ќе биде погребан во криптата во Храмот Свети Сава во Врачар. Литургијата започна во 9 часот наутро, во централниот дел на ...

Почна погребот на патријархот Иринеј, говор ќе одржи и Вучиќ

+инфо - 22.11.2020

Во тек е литургијата која ја предводи митрополитот добробосански Христозом, кој беше назначен за заменик-патријарх сè додека не биде избран нов поглавар. Во храмот Свети Сава во Белград штотуку започна погребната церемонија на која последен поздрав ...

Помпео: Патријархот Иринеј беше почитуван лидер, кој остава трајно наследство за идните генерации

Слободен Печат - 22.11.2020

Американскиот државен секретар Мајк Помпео синоќа изрази сочувство за Српската православна црква и нејзините верници за смртта на патријархот Иринеј, наведувајќи дека тој бил инспиративен лидер, почитуван и ценет и надвор од Србија.

Во тек е погребот на Иринеј во Белград, лекарите го нарекоа „ голем епидемиолошки ризик“

А1 On - 22.11.2020

Во Храмот Свети Сава во Белград почна погребната церемонија за патријархот на СПС Иринеј. Во тек е литургијата, служи митрополитот добробосански Христозом. Телото е поставено во централниот дел на храмот, присутни се сите владици и 16 свештеници.

Погребна церемонија на српскиот патријарх Иринеј

Тера - 22.11.2020

Во храмот Свети Сава во Белград започна погребната церемонија на која му се оддава последен поздрав на српскиот патријарх Иринеј, кој пред два дена почина како последица од ковид-19. Телото на патријархот Иринеј е покриено со стакло.

Најгрдата слика издвоена од погребот на патријархот Иринеј

Локално - 22.11.2020

И додека се поголемиот број на присутни на погребот на патријархот Иринеј, кој пред два дена ја загуби битката со Коронавирусот, носат маска и се обидуваат да оддржат дистанца, Марко Милачиќ, претседателот на Права Црна Гора, судејќи по фотографиите ...

Србија тагува по својот духовен татко: Верниците паѓале на колена пред ковчегот на партијархатот Иринеј

Точка - 22.11.2020

Ковчегот на починатиот српски партријархар поради епидемиолошките мерки бил целосно затворен, а на делот од неговата глава и градите бил прекриен со стакло. Верниците на Српската православна црква вчера се простија од патријархатот Иринеј во ...

Почна погребната церемонија за патријархот Иринеј: Епидемиолозите сметаат дека настанот е ризичен

Локално - 22.11.2020

Во Белгад, поточно во Храмот Св.Сава започна погребната церемонија на која последен поздрав ќе му се испрати на патријархот Иринеј, кој пред два дена почина како последица од Коронавирусот.

Ковчегот на починатиот српски патријарх Иринеј беше покриен со зелена мантија. Оваа боја е многу важна во ...

Во Центар - 22.11.2020

Многумина денес се прашуваа зошто ковчегот со земните остатоци на српскиот патријарх Иринеј, и во Соборната црква во Белград и во Храмот Свети Сава, беа покриени со зелена мантија. Она што треба да го знаеме е дека зелената боја за православните ...

Митрополитот на ЦПЦ Михаило вели дека СПЦ манипулира со верниците

Опсервер - 22.11.2020

– Црногорскиот митрополит Михаило ја обвини Српската православна црква (СПЦ) за непочитување на мерките против коронавирусот и изложување на верниците на голема опасност, но и за манипулирање со датумите на смрт на митрополитот на СПЦ во Црна Гора ...

ВУЧИЌ СЕ ПОКЛОНИ ПРЕД КОВЧЕГОТ НА ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ: Во тек е светата литургија(ФОТО)

Магазин - 22.11.2020

Последно збогување од блажениот српски патријарх Иринеј. – Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, присуствува на светата литургија по повод упокојувањето на српскиот патријарх Иринеј, која се служи во црквата Свети Сава.

ВО ЖИВО: Започна погребот на ПАТРИЈАРХ ИРИНЕЈ – Присутни се државниот врв и голем број граѓани

Магазин - 22.11.2020

Литургијата за блажениот патријарх Иринеј започна во 9 часот наутро, а посмртните остатоци на патријархот ќе бидат спуштени во гробот во криптата на храмот Свети Сава по завршувањето на службата и беседите. Во храмот не може да се влезе без маска.

Верниците со последен поздрав до српскиот патријарх Иринеј, ковчегот покриен со зелена боја, еве зошто…

Скопје1 - 22.11.2020

Во Храмот Свети Сава во Белград почна погребната церемонија за патријархот на СПС Иринеј. Во тек е литургијата, служи митрополитот добробосански Христозом. Телото е поставено во централниот дел на храмот, присутни се сите владици и 16 свештеници.

Короната го коси православието: Се разболуваат патријарси и владици!

Во Центар - 21.11.2020

Кoроната го пресече православието: Патријарсите и епископите се болни. Србија вчера се разбуди со веста за смртта на патријархот Иринеј, кој почина по тешка борба со коронавирусот. Тој не е единствениот началник кој бил заразен со смртоносна болест ...

Цела Србија денес гледаше во зелената наметка на стаклениот ковчег на патријархот Иринеј- откриено нејзиното значење

Press24 - 21.11.2020

Српскиот патријарх Иринеј, кој почина на 91 година, денес е во стаклен ковчег покриен со луксузна зелена облека, изложен на верниците на цветен претол. Денес цела Србија го гледаше збогувањето со блажениот патријарх кој утре ќе биде погребан во ...

Помпео: Иринеј беше инспиративен лидер, почитуван и ценет!

Локално - 21.11.2020

Американскиот државен секретар Мајкл Помпео испрати сочувство до Српската православна црква вечерва за смртта на српскиот патријарх Иринеј. – Во име на американскиот народ изразувам длабоко сочувство до Светиот архиерејски синод по повод ...

Откриено е што значи зелената боја на облеката со која е прекриен ковчегот на патријархот Иринеј

24Инфо - 21.11.2020

Денеска Србија се збогуваше со блажениот патријарх Иринеј кој почина на 90 години. Утре патријархот Иринеј ќе биде погребан во криптата во Храмот Свети Сава во Белград. Тој ќе биде прв патријарх на Српската православна црква што ќе почива на тоа ...

Оддавањето почит на патријархот Иринеј надвор од здравствените протоколи

Телма - 21.11.2020

Верници и почитувачи му оддаваат почит на починатиот српски патријарх Иринеј ширум земјата. Но она што е проблематично во време на коронавирусот е тоа што граѓаните не се придржуваат на епидемиолошките препораки иако во државата има по 30-тина жртви ...

Го бакнуваа, па го дезинфицираа ковчегот на покојниот Иринеј (ФОТО)

+инфо - 21.11.2020

Верниците во Србија кои денеска се простија од патријархот Иринеј, кој почина вчера по компликации со коронавирусот, го бакнуваа стаклото со кое беше покриено телото на покојниот. Потоа следуваше дезинфекција на стаклото.

Поради Ковид-19, верниците бакнуваат стакло наместо телото на Иринеј

Независен - 21.11.2020

Ковчегот со телото на патријархот Иринеј од Патријаршијата на Српската православна црква е изложен во белградската црква Св. Архангел Михаил. Телото на патријархот Иринеј, кој почина како резултат на Ковид-19, за разлика од телото на Амфилохије, е ...

Србија воведува нови строги мерки, 5774 новозаразени

Канал5 - 21.11.2020

Во Србија, уште 28 лица починале како резултат на корона вирусот во последните 24 часа, а се воведуваат нови мерки за заштита. Рестораните, кафулињата, баровите, клубовите, обложувалниците и трговските центри во Србија ќе можат да работат до 18 ...

Верниците со последен поздрав до српскиот патријарх Иринеј

Сител - 21.11.2020

Под будното око на јавноста, со масовна посетеност и придружба на српската гарда - вака се одвива испраќањето на српскиот патријарх Иринеј до неговото вечно почивалиште храмот Свети Сава, во Белград.

Речиси никој нема маска, верниците го бакнуваат ковчегот на патријархот Иринеј (ВИДЕО)

МКД - 21.11.2020

Светиот архијерејски синод на Српската православна црква (СПЦ) денеска соопшти дека за време на молитвеното испраќање на патријархот Иринеј, што се одржа во Соборниот храм Свети архангел Михаил и во Спомен-црквата Свети Сава, СПЦ строго ќе се ...

Голема тага во родното село на патријархот Иринеј: Ова му била последната желба

Фактор - 21.11.2020

По болната вест која ги погоди жителите на Видово, поради заминувањето на најголемиот човек во историјата на овие простори, патријархот Иринеј, луѓето тивко доаѓаа пред црквата која што ја кренаа во негова чест и палеа свеќи.

Како ја прифатија учесниците од задруга веста дека почина патријархот Иринеј !? Следеше едноминутно молчење +

Во Центар - 21.11.2020

Големиот ШЕФ им соопшти на учесниците дека српскиот патријарх Иринеј почина . Со оглед на тоа дека има голем број на српски натпреварувачи веста беше прифатена со големи емоции. Видеото можете да го погледенете во продолжение ...

МОЖЕЛ ДА ЈАДЕ СУВ ЛЕБ И ТРИ ДЕНА САМО ДА НЕ ГО ФРЛИ - Србија жали по патријархот Иринеј

Фактор - 21.11.2020

Србија жали за патријархот на Српската православна црква Иринеј, кој почина на 90 години како последици од компликции од коронавирусот. Да потсетиме, на почетокот на ноември, Српската православна црква објави дека патријархот Иринеј е заразен со ...

ВИДЕО: Верниците без маска го бакнуваат ковчегот на патријархот Иринеј

Либертас - 21.11.2020

Светиот архиерејски синод на Српската православна црква (СПЦ) денеска соопшти дека за време на молитвата за испраќање на патријархот Иринеј, што ќе се одржи во Соборниот храм на Светиот архангел Михаил и во Спомен-црквата Свети Сава во Врачар, СПЦ ...

Макрон со кирилица и на српски до Вучиќ и Србите: Примете искрено сочувство за тажната вест

Слободен Печат - 21.11.2020

Претседателот на Франција Емануел Макрон сподели објави на неговите социјални медиуми, во кои се обраќа на српски јазик, за да изрази сочувство до Србите за смртта на патријархот Иринеј. – Му се јавив на српскиот претседател Александар Вучиќ да ...

Емануел Макрон изрази сочувство за смртта на Иринеј на српски јазик (ФОТО)

Локално - 21.11.2020

На социјалните мрежи, францускиот претседател Емануел Макрон, објави краток текст на српски јазик, со кој на соседна Србија и изрази сочувство за загубата и смртта на патријархот, Иринеј. „Се јавив кај претседателот Александар Вучиќ, да му изразам ...

Сè е подготвено за збогување од блажениот патријарх Иринеј, ЗЕМСКИТЕ ОСТАНКИ ИЗЛОЖЕНИ ВО ХРАМОТ СВЕТА САВА (ВИДЕО)

Вечер - 21.11.2020

Поворката со посмртните останки на патријархот Иринеј пристигна во храмот Свети Сава околу 12:30 часот, по што стражарите на српската армија го донесоа ковчегот и го положија во центарот на Храмот. Погледнете како изгледа Храмот внатре ...

Верниците може само да се поклонат пред телото на Иринеј

Нетпрес - 21.11.2020

Патријархот на Српската православна црква Иринеј ќе биде погребан во недела во 9 чаот во криптата на храмот „Свети Сава“ во Белград. На погребот ќе се обратат и српскиот претседател Александар Вучиќ, како и Милорад Додик.

Телото на српскиот патријарх Иринеј изложено во ковчег со стакло

+инфо - 21.11.2020

Ковчегот се наоѓа во средината на храмот и е целосно затворен, а во горниот дел е покриен со стакло. Во Соборната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на патријархот Иринеј, околу 9 часот започна погребната литургија.

(Видео) Погребна литургија во соборната црква во Белград за патријархот Иринеј, неговото тело затворено со стакло

24Инфо - 21.11.2020

Во Соборната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на патријархот Иринеј, околу 9 часот започна погребната литургија. Ковчегот се наоѓа во средината на храмот и е целосно затворен, а во горниот дел е покриен со стакло.

(Видео) Погребна литургија во соборната црква во Белград за патријархот Иринеј, неговото тело затворено со стакло

Опсервер - 21.11.2020

Во Соборната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на патријархот Иринеј, околу 9 часот започна погребната литургија. Ковчегот се наоѓа во средината на храмот и е целосно затворен, а во горниот дел е покриен со стакло.

Во Соборната црква во Белград започна погребната литургија за патријархот Иринеј

Курир - 21.11.2020

Во Соборната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на патријархот Иринеј, околу 9 часот започна погребната литургија. Ковчегот се наоѓа во средината на храмот и е целосно затворен, а во горниот дел е покриен со стакло.

Започна погребната литургија за патријархот Иринеј

Независен - 21.11.2020

Во Соборната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на патријархот Иринеј, околу 9 часот започна погребната литургија. Ковчегот се наоѓа во средината на храмот и е целосно затворен, а во горниот дел е покриен со стакло.