TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Беџети ја обвинува владата за притисок и барања за ургенции за смена на судија

24 Вести - 13.08.2019

Заев бараше од мене да влијаам врз членови на судски совет да биде рзрешен еден претседател на суд , а откако одбив за кратко време антикорупциска отвори предмет против мене за платформата на Матка – ова според градоначалникот на Сарај Блерим Беџети ...

Беџети ги обвини Заев и Шилегов дека преговарале за дивоградите на Матка

Сител - 13.08.2019

Во телефонски повик премиерот Заев директно бараше од мене да влијаам за смена на претседател на суд. Ова го тврди градоначалникот на Сарај Блерим Беџети, обвинувајќи дека откако го одбил ваквото барање, Антикорупциската комисија му се реванширала ...

Шилегов му врати на Беџети: Замислете јас да распишам референдум за реката Вардар

365 - 13.08.2019

Најавата на градоначалникот на Сарај – Блерим Беџети, дека ќе распишува референдум и жителите на општината ќе одлучеле кој ќе има ингеренции врз кањонот Матка, во случај Владата да му ги одземе, е евтино политиканство, вели скопскиот градоначалник ...

Беџети го одбил барањето на Шилегов да се урне само една од дивоизградените платформи на Матка

Либертас - 13.08.2019

Градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети посочи дека го одбил првиот човек на Град Скопје, Петре Шилегов, кој според него, сакал да направи „дил“ и од трите, како што рече, „затекнати даски или платформи“, да биде урната само една, пренесе ...

Матка припаѓа на сите граѓани, изјавата на Беџети за референдум е евтино политиканство, вели Шилегов

Сакам да кажам - 13.08.2019

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов вели дека не може Општина Сарај да распишува референдум околу ингеренциите за кањонот Матка бидејќи тоа е природно богатство кое припаѓа на сите граѓани.

Градоначалникот Беџети се закани со референдум за дивите платформи на Матка

Сакам да кажам - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети се закани дека ако Владата му ги одземе надлежностите поради дивите платформи на Матка, тој ќе организира референдум за да жителите на Сарај да одлучат за тоа.

ШИЛЕГОВ ПРИЗНА: “Тврдењето на Беџети делумно е ТОЧНО”

Магазин - 13.08.2019

На денешната прес конференција градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, изјави дека нема никакви ингеренции за дивоградбите, а за тоа каков е статусот на останатите две платформи во езерото Матка, тоа му е непознато.

Шилегов: Побарав од Беџети само да се сруши платформата која почна да се гради годинава

Слободен Печат - 13.08.2019

Градоначалникот на Сарај обвини дека од страна на Шилегов било побарано да се сруши само една платформа и со тоа да се замачкаат очите на јавноста. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, во врска со обвинувањето од неговиот колега, ...

Беџети на прес: Заев му барал да влијае за смена на претседател на суд, Шилегов му нудел компромис за платформите на ...

365 - 13.08.2019

Едногласната одлука на Антикорупциска за покренување на иницијатива за кривично гонење на градоначалникот на Сарај – Блерим Беџети, стигнала како еден вид на освета, само две недели откако тој наводно одбил барање од Зоран Заев да изврши притисок ...

Беџети со предупредување до Владата: Ингеренциите врз Сарај ќе ги брани со референдум

365 - 13.08.2019

Владата не е таа што ќе го има последниот збор околу ингеренциите врз Општина Сарај, порачува градоначалникот Блерим Беџети, пренесува „САКАМДАКАЖАМ.мк“ . Доколку Владата истите му ги одземе поради случајот со дивите платформи на Матка, Беџети ...

Беџети: Заев бараше да влијаам во судството, а Шилегов се пазареше за платформите на Матка

PressingTV - 13.08.2019

„Премиерот Заев телефонски бараше од мене да влијаам врз членови на судскиот совет за разрешување на претседател на еден суд во државата и таа работа треба да биде завршена до септември“, кажа денеска градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети ...

Беџети, детално ќе зборува за политичката позадина на Матка

Курир - 13.08.2019

Градоначалникот на Сарај Блерим Беџети, денеска со почеток во 12 часот во просториите на општина Сарај ќе има брифинг со новинарите потоа и изјава за медиумите, пишува Тетовасот . Тој, во овој случај, детално ќе го објасни случајот со „Кањонот ...

Беџети ги обвини Заев и Шилегов дека преговарале за дивоградите на Матка

4NEWS - 13.08.2019

Во телефонски повик премиерот Заев директно бараше од мене да влијаам за смена на претседател на суд. Ова го тврди градоначалникот на Сарај Блерим Беџети, обвинувајќи дека откако го одбил ваквото барање, Антикорупциската комисија му се реванширала ...

Градоначалникот на Сарај се закани со референдум ако Владата му ги одземе надлежностите поради дивите платформи на ...

Скопје инфо - 13.08.2019

Градоначалникот на Општина Сарај Блерим Беџети се закани дека ако Владата му ги одземе надлежностите поради дивите платформи на Матка, тој ќе организира референдум за да жителите на Сарај да одлучат за тоа, пишува СДК .

Шилегов: Тврдењето на Беџети е делумно точно

Скопје1 - 13.08.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, откако беше прозван од неговиот колега, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, дека врз него се вршело притисок за да се урне само една од трите платформи на Матка, со цел да се замачкаат ...

Шилегов: Тврдењето на Беџети е делумно точно

Република - 13.08.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, откако беше прозван од неговиот колега, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, дека врз него се вршело притисок за да се урне само една од трите платформи на Матка, со цел да се замачкаат ...

Шилегов: Матка е на сите граѓани, а не само на Сарај

24Инфо - 13.08.2019

По обвинувањата од градончалникот на Сарај, Блерим Беџети за дивипоставените платформи во кањонот Матка, за кои на тапет се најде и Петре Шилегов, „таткото“ на Скопје не остана должен. Беџети се пожали дека врз него се вршело притисок да се урне ...

Шилегов: Тврдењето на Беџети е делумно точно

Скопје инфо - 13.08.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, откако беше прозван од неговиот колега, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, дека врз него се вршело притисок за да се урне само една од трите платформи на Матка, со цел да се замачкаат ...

Шилегов: Побарав од Беџети прво да се урне најновата дивоградба на Матка

Независен - 13.08.2019

Фото: Б. Грданоски Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, откако беше прозван од неговиот колега, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, дека врз него се вршело притисок за да се урне само една од трите платформи на Матка, изјави ...

Шилегов: Тврдењето на Беџети е делумно точно

Press24 - 13.08.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, по изјавата на неговиот колега од неговиот колега, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, дека врз него се вршело притисок за да се урне само една од трите платформи на Матка, со цел да се ...

Шилегов: Побарав од Беџети да се урне најновата дивоградба на Матка

PressingTV - 13.08.2019

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов не негира дека побарал од неговиот колега, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, да биде урната една од дивите платформи на Матка. За таа цел го повикал градоначалникот Беџети во неговиот кабинет, ...

Шилегов: Изјавите на Беџети за референдум за Матка се евтино политиканство

Нова ТВ - 13.08.2019

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, во врска со тврдењата на градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети дека врз него се вршело притисок за да се урне само една од трите платформи на Матка, со цел да се замачкаат очите на јавноста, ...

Шилегов: Побарав од Беџети да се сруши најновата дивоградба на Матка

Нетпрес - 13.08.2019

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје, не негира дека побарал од неговиот колега, градоначалникот на Општина Сарај, Блерим Беџети, да биде урната една од дивите платформи на Матка. Шилегов истакнува дека за таа цел го повикал градоначалникот ...