TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп за бомбардирањето на Југославија: Со авионите направија хаос, јас ќе испратев копнени трупи

МКД - 25.03.2019

Сегашниот претседател на САД, Доналд Трамп, на почетокот на октомври 1999 година беше гостин во шоуто на Лари Кинг на Си-ен-ен и зборуваше за бомбардирањето на НАТО врз Сојузна Република Југославија, кое заврши неколку месеци пред тоа.

(ВИДЕО) Ова е Русинката која ја бомбардираше Србија

Фактор - 25.03.2019

Се навршија 20 години од почетокот на бомбардирањето на СФРЈ. НАТО 78 дена убиваше луѓе и уништи многу фабрики во Србија и Косово. Никол Малачовски е Русинка, поради бомбардирањето на Србија со борбени авиони, доби чин на „Мајор„ но исто така беше и ...

Оваа Русинка ја бомбардираше Србија 200 часа без престан – за Албанците е жена ХЕРОЈ, а за Србија е убиец

Магазин - 25.03.2019

Никол Малачовски беше еден од главните пилоти на НАТО, во текот на бомбардирањето на Србија. Вчера се навршија 20 години од почетокот на бомбардирањето на СФРЈ, во кој НАТО 78 дена убиваше невини луѓе и уништи голем број фабрики во Србија и Косово.

Оваа Русинка ги бомбардираше Србите 200 часа без прекин: За Албанците е жена херој, а за Србите е воен злосторник

Сител - 25.03.2019

Навршени се 20 години од почетокот на бомбардирањето на СРЈ во кое НАТО 78 дена вршеше напади низ земјата и убиваше луѓе. Една жена, во текот на бомбардирањето доминирала, се вика Никол Малачковиќ која поради „заслужените заслуги“ за време на ...

Интервенцијата на НАТО во Србија, 20 години потоа

Deutsche Welle - 25.03.2019

Бомбардирање на НАТО на Југославија (Србија и Црна Гора) во 1999 година му стави крај на насилството врз косовските Албанци. Но и 20 години подоцна, нападите извршени без одобрение на ОН, остануваат контроверзни Косовскиот конфликт се интензивираше ...

ДУИ ја прослави 20 годишнината од бомбардирањето на Србија

AKO - 25.03.2019

Владејачката ДУИ, вчера ја прослави 20 годишнината од бомбардирањето на Србија од страна на НАТО сојузничките сили. Според Али Ахмети, бомбардирањето на Белград и другите градови во Србија е оправдано, затоа што се ослободени , како што рече во ...

20 години од бомбардирањето на НАТО врз Србија

Кумановски м. - 25.03.2019

Во не така далечната 1999 година на денешен ден започна НАТО бомбардирањето врз тогашната Сојузна Република Југославија, по наредбата на генералниот секретар на Алијансата Хавиер Солана. Бомбардирањето заврши на 10 јуни 1999 година со усвојување на ...

(ВИДЕО) Трамп наместо бомбардирање поинаку ќе го решел проблемот

Фактор - 25.03.2019

Претседателот на САД, Доналд Трамп, на почетокот на октомври 1999 година беше гостин во шоуто на Лари Кинг на Си-ен-ен и зборуваше за бомбардирањето на НАТО врз Сојузна Република Југославија, кое заврши неколку месеци пред тоа.

20 години од НАТО - бомбардирањето на Србија

24 Вести - 24.03.2019

Со оваа вест, точно пред 20 години Милан Радосављевиќ го почна централниот дневник на РТС. Од италијансаката база во Авиано полетаа првите авиони, кои и во следните 78 дена бомбардираа цели ширум Србија.

И 20 години по воздушните напади на НАТО, Србија и Косово со различни ставови за акцијата

Сител - 24.03.2019

Србија никогаш нема да ги заборави жртвите на НАТО бомбардирањето на тогашна созјуна Република Југославија кое не ја постигна целта –решение за косовскиот проблем истакна претседателот Вуќик.

Хуманитарна интервенција на НАТО или само потврда на своето постоење?

Телма - 24.03.2019

Воена агресија или кампања, хуманитарна интервенција на НАТО или само потврда на своето постоење? И денеска 20 години по НАТО бомбардирањето на Сојузна Република Југославија нема согласно кај ниту една од страните за воената акција.

„Без НАТО, балканот денес ќе беше во пламен“ – се одбележаа 20 години од интервенцијата во Косово

ТВ21 - 24.03.2019

На денешен ден, пред 20 години, НАТО интервенираше во Косово бомбардирајќи го Белград и воените и полициските точки на Србија, откако не успеаја да го убедат претседателот на Србија, Слободан Милошевиќ да ја запре агресијата врз Косово.

Тачи со кратка изјава ги збесна Србите на 20-годишнината од почетокот на НАТО-бомбардирањето

Фактор - 24.03.2019

Косовскиот претседател Хашим Тачи напиша дека "ОВК на земја и НАТО од воздух во заедничка борба за мир го присилија режимот на (Слободан) Милошевиќ на капитулација" на 20-годишнината од почетокот на бомбардирањата на североатлантската алијанса на ...

Двете децении од НАТО бомбардирањето на Југославија ќе бидат одбележани во Србија и Косово

Макфакс - 24.03.2019

Денеска во Србија и на Косово ќе бидат одбележани 20-те години од бомбардирањето на НАТО на Југославија. Имено, во Србија најавено е одржувањето на повеќе комеморативни манифестации. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе ...

Ова се последиците од НАТО бомбардирањето- Докторка Грујичиќ зборува за малигните болести

Магазин - 24.03.2019

Началникот на неврохирургијата во Клиничкиот центар во Србија, д.р Даница Грујичиќ изјави дека во Србија мора да се направи научно студирање, на која ќе се докаже колку државата е загадена од ураниум, после бомбардирањето кое се случи 1999 година ! ...

Европски експерт: Бомбардирањето на Југославија е стратешка грешка на ЕУ

Макфакс - 24.03.2019

За Европската Унија, бомбардирањето на Југославија во 1999 година беше стратешка грешка, смета шефот на Центарот за геополитички истражувања, „Еуроконтинент“, Пјер Емануел Томан, пренесе „Спутник“. „Сметам дека тоа беше стратешка грешка.

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

Опсервер - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

20 години од НАТО бомбардирањето на Југославија

Локално - 24.03.2019

Запалени села во Косово, пропаднати преговори со Белград: пред 20 години НАТО започна да ја бомбардира Југославија а германски војници за првпат по Втората Светска Војна се најдоа во воен ангажман.

„Без НАТО, балканот денес ќе беше во пламен“ – се одбележаа 20 години од интервенцијата во Косово

4NEWS - 24.03.2019

На денешен ден, пред 20 години, НАТО интервенираше во Косово бомбардирајќи го Белград и воените и полициските точки на Србија, откако не успеаја да го убедат претседателот на Србија, Слободан Милошевиќ да ја запре агресијата врз Косово.

Двете децении од НАТО бомбардирањето на Југославија ќе бидат одбележани во Србија и Косово

Точка - 24.03.2019

Денеска во Србија и на Косово ќе бидат одбележани 20-те години од бомбардирањето на НАТО на Југославија. Имено, во Србија најавено е одржувањето на повеќе комеморативни манифестации. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе ...

Последиците од НАТО бомбардирањето- Докторка Грујичиќ зборува за малигните болести

Алфа - 24.03.2019

Како што рече за РТС, мора да се гледаат локациите кои се бомбардирани, а бомбардирано е 70 % од државата. Ние како медицински лица, забележавме дека тоа се одредени врсти на тумор, кои не се јавуваат исклучиво кај луѓе од педесет или шеесет години, ...

Европски експерт: Бомбардирањето на Југославија е стратешка грешка на ЕУ

Centar - 24.03.2019

За Европската Унија, бомбардирањето на Југославија во 1999 година беше стратешка грешка, смета шефот на Центарот за геополитички истражувања, „Еуроконтинент“, Пјер Емануел Томан, пренесе „Спутник“. „Сметам дека тоа беше стратешка грешка.

Дваесет години од почетокот на бомбардирањето на НАТО во поранешна СР Југославија

А1 On - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

(Видео) Се одбележуваат две децении: Како НАТО ја бомбардираше Србија

еМагазин - 24.03.2019

Во Србија и на Косово денеска се одбележуваат 20-те години од бомбардирањето на НАТО на Југославија. На денешен ден, пред точно 20 години, од база на НАТО во Италија полетаа првите авиони кои ја бомбардираа Србија во напад што траеше 78 дена.

Две децении од бомбардирањето на НАТО врз СР Југославија

Н.Македонија - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Двете децении од НАТО бомбардирањето на Југославија ќе бидат одбележани во Србија и Косово

Centar - 24.03.2019

Денеска во Србија и на Косово ќе бидат одбележани 20-те години од бомбардирањето на НАТО на Југославија. Имено, во Србија најавено е одржувањето на повеќе комеморативни манифестации. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

24Инфо - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

Либертас - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Дваесет години од бомбардирањето на НАТО на Југославија

Фокус - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

Сител - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

MTM - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

+инфо - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Две децении од бомбардирањето на НАТО на поранешна СР Југославија

1tv - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

Локално - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Две децении од бомбардирањето на НАТО на СР Југославија

Независен - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

ТВ21 - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Србија одбележува 20 години од почетокот на НАТО нападите

Нова ТВ - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации одбележува 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија, пренесува агенцијата Танјуг. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

4NEWS - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Две децении од почетокот на воената кампања на НАТО во поранешна СР Југославија

MakPress - 24.03.2019

Во Србија денеска со повеќе комеморативни манифестации ќе бидат одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. Денот на сеќавање на настраданите во воената кампања на НАТО ќе биде одбележан во Ниш, во присуство на ...

Одбележани две децении од бомбардирањето на НАТО врз СР Југославија

Вечер - 24.03.2019

Во Србија вчера со повеќе комеморативни манифестации беа одбележани 20 години од почетокот на бомбардирањето на НАТО на СР Југославија. На 24 март пред точно 20 години, по серија обиди на меѓународната заедница да се реши косовската криза, од ...

20 години од НАТО бомбардирањето на СР Југославија

Тера - 24.03.2019

На денешен ден, пред точно 20 години, по серија обиди на меѓународната заедница да се реши косовската криза, од италијансаката база во Авиано полетаа првите авиони, кои и во следните 78 дена бомбардираа цели ширум Србија.