TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Црквата „Свети Спас“ денеска затворена за посетители, присутни се неколку полицајци

360 степени - 05.02.2023

Околу црквата се уште има мал број полицајци, а по улиците слободно се поминува По вчерашното одбележување на 151-годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев, денеска е мирно е тивко во и околу црквата „Свети Спас“ каде се наоѓа ...

Барикади, специјалци, контроли: Тензично одбележување на 151 година од раѓањето на Гоце Делчев

Глас на Америка

Силно полициско обезбедување и ограничено движење во Скопје, бугарскиот министер не е задоволен од работата на колегите

Сител

Чествување на 151-та годишнина од раѓањето Гоце Делчев

24 Вести

ФОТО+ВИДЕО: Бугарската делегација се поклони пред гробот на Гоце Делчев

Слободен Печат

Мицкоски: Срамота е да бидеме робови во својата држава

Р.С.Европа

Зад затворени врати се одбележува 151- годишнина на Гоце Делчев, доаѓа и бугарската делегација

Канал5

Сакам да кажам Р.С.Европа Р.С.Европа Слободен Печат Слободен Печат еМагазин МКД Макфакс

Мирно и достоинствено одбележана 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

Опсервер - 05.02.2023

– Со високи државни почести, мирно и достоинствено, вчера во Скопје беше одбележана 151-та годишнина од раѓањето на големиот светски визионер и инспиратор на македонското револуционерно дело и државност, Гоце Делчев. На неговиот гроб во црквата „Св.

“Северна” е спротивна на идејата на Гоце за слободна Македонија

Пулс24

Тензично, но без инциденти на гробот на Делчев-изостанаа пораките од македонските политичари

Телма

151 година од раѓањето на Гоце Делчев – пред црквата силно полициско обезбедување, барикади и контроли

ТВ21

Зад затворени врати му се оддаде почит на Гоце Делчев, на новинарите им беше забранет влез

Канал5

ФОТО: Македонската делегација се поклони на гробот на Гоце Делчев

Либертас

Државниот врв положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев, ситуацијата мирна (Галерија)

Независен

Вечер Прес Слободен Печат Скопје инфо Мета 4NEWS CivilMedia Либертас Слободен Печат

Откако завршија строгите протоколи, полицијата им дозволи на граѓаните влез во „Свети Спас“

Канал5 - 04.02.2023

Под силно полициско обезбедување и засилени безбедносни мерки помина чествувањето на 151 година од рагањето на Гоце Делчев.. Откако утринава во црквата Свети Спас почит му одадоа државниот врв и партиските делегации, полицијата им дозволи пристап и ...

Полициски сили од утрово се распоредени во поширокиот реон околу црквата „Свети Спас“

Канал5

Бугарска делегација положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Сител

Полициски сили се распоредени во поширокиот реон околу црквата „Свети Спас“

Канал5

(ФОТО) Полицијата почна да пушта граѓани во црквата „Св. Спас“

360 степени

БУГАРСКАТА ДЕЛЕГАЦИЈА ЌЕ СЕ ПОКЛОНИ ВО 13 ЧАСОТ: Сакале заедно со македонската, но не добиле одговор

Фактор

Делегацијата од Бугарија, до овој момент, се' уште нема положено цвеќе

24 Вести

Канал5 Независен 360 степени Макфакс CivilMedia А1 On Република Бизнис Вести

Полицијата со барикади го ограничи пристапот до црквата Св. Спас, по државните делегации и граѓаните добија можност да ...

Сител - 04.02.2023

Мирна и без посериозни тензии во текот на целиот ден беше атмосферата на последната точка до која полицијата утрово дозволи да се доближат граѓаните кои сакаат да се поклонат пред гробот на Гоце Делчев.

Мицкоски револтиран од барикадите и протоколите – „Наместо зближување, денеска сме поделени“

ТВ21

(Видео) Во колона со полициска придружба Бугарите од граница тргнаа кон Скопје

Макфакс

(ВИДЕО) Завршија строгите протоколи: полицијата дозволи пристап за сите до гробот на Гоце Делчев

Макфакс

По повод роденденот на Гоце Делчев - полиција, барикади, хеликоптери..

МКД

Мицкоски се поклони пред гробот на Гоце Делчев, надвор останаа стотици граѓани

Република

БАРИКАДИ-ЗАБРАНЕТО ЗА ГРАЃАНИТЕ НА ГРОБОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ? Социјалните мрежи зовреа

Фактор

4NEWS Н.Македонија Фокус MTM Либертас Точка Н.Македонија Press24

Бугарското МНР- Однесувањето на македонските власти е понижувачко и неприфатливо за бугарскиот народ

Р.С.Европа - 04.02.2023

Однесувањето на македонските власти спрема бугарските граѓани на 4 февруари, на одбележувањето на 151 годишнина од раѓањето на Гоце Делчев е недопустливо се вели во реакцијата на бугарското министерство за надворешни работи, јавуваат бугарските ...

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Мицкоски со група граѓани пристигна во Свети Спас

24 Вести - 04.02.2023

И делегација од опозициската ВМРО-ДПМНЕ ќе положи цвеќе на гробот на великанот на македонската револуционерна борба во црквата „Свети спас“ во Скопје. Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ Христијан Мицкоски и високото раководство на партијата, членови и ...

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Мицкоски со група граѓани се упатија кон Свети Спас

Сител

(ВО ЖИВО) Мицкоски и партиската делегација пристигнаа во црквата „Св. Спас“

360 степени

ФОТО+ВИДЕО: Мицкоски со сопартијците пристигнаа во црквата Св. Спас

Слободен Печат

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ, предводена од Мицкоски со група граѓани се упатија кон Свети Спас

Телма

Мицкоски ја предводи бројната партиска делегација: Ја поделија Македонија (Во живо)

Канал5

Членови на ВМРО-ДПМНЕ се упатија кон црквата „Свети Спас“

Н.Македонија

Курир Локално Lider Нетпрес Опсервер ТВ21 4NEWS еМагазин

Груби не се поклони на Гоце Делчев

Република - 04.02.2023

Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ реагира што Вицепремиерот Артан Груби не се поклони на одбележувањето на роденденот на Гоце Делчев. На фотографијата од црквата Св.Спас убаво се гледа дека само Груби не му оддава чест на македонскиот револуционер.

Ковачки до премиерот: Не е првпат Груби да не се поклонува при оддавање почит

Скопје1

Само Груби не се поклони на Гоце Делчев

PressingTV

ФОТО: Попуштија безбедносните мерки, граѓаните се поклонуваат пред гробот на Гоце Делчев

Слободен Печат - 04.02.2023

Во очекување на владината бугарска делегација чие присуство е најавено за 13 часот, полициското обезбедување ги пропушта македонските граѓани кои сакаат да му одадат почит на Гоце Делчев пред неговиот гроб во црквата Св. Спас.

Полицијата дозволи влез на мали групи граѓани во црквата Св. Спас

Р.С.Европа

(Видео) Полицијата дозволи пристап на граѓаните до гробот на Гоце Делчев

Скопје инфо

СКАНДАЛ: Тотална новинарска цензура на денешното одбележување на роденденот на Гоце Делчев!

Канал5

Под силно полициско обезбедување започна чествувањето на Гоце Делчев

CivilMedia

Под силно полициско обезбедување започна чествувањето на Гоце Делчев

Frontline

Се пропуштаат граѓани кои сакаат да одадат почит на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

еМагазин

Вечер Прес Zoom ТВ21 4NEWS Курир МКД Пулс24 Нетпрес

И навивачката група Комити стигна пред црквата Свети Спас

МКД - 04.02.2023

Стотина членови на навивачката група Комити веќе се пред платото на црквата Свети Спас во Скопје. „Македонско име нема да загине“, пеат навивачите и чекаат да им биде дозволен влезот во дворот на црквата каде што е гробот на македонскиот ...

ДОАЃААТ И „КОМИТИТЕ“ Нека разберат клетите Татари…

+инфо

Пристигна навивачката група Комити - чекаат да бидат пуштени од обезбедувањето

Press24

Членовите на навивачката група Комити ќе се поклонат пред гробот на Гоце Делчев

Сител

Стотина граѓани бараат полицијата да ги пушти до црквата Св. Спас

Р.С.Европа - 04.02.2023

Стотина граѓани со знамиња со сонцето од Вергина денеска се собрани на контролниот пункт под Кале, каде што полицијата не ги пушта да поминат. Тие бараат пристап до црквата Св. Спас каде што денеска се одбележува 151 годишнина од раѓањето на ...

ВИДЕО: Македонскиот државен врв и политичарите му се поклонија на Гоце Делчев, се очекува бугарската делегација

А1 On

(ФОТО) МВР на висина на задачата

Бриф

Официјална Софија ќе има претставници на чествувањето на Гоце Делчев: Демерџиев со заменикот ќе положат цвеќе во „Свети Спас“

Либертас

Одбележување на 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев

Опсервер

Зад затворени врати се чествува 151. годишнината од раѓањето на великанот Гоце Делчев

Канал5

(ФОТО+ВИДЕО) Само новинарски екипи се пуштаат накај црквата „Св. Спас“, полицијата им врши проверки, хеликоптер го надлетува просторот

360 степени

Сител Н.Македонија 24 Вести Либертас OhridNews Слободен Печат 4NEWS ТВ21

(Видео) Чествувањето почна само со македонските делегации, бугарските се уште не се пристигнати во Св. Спас

Макфакс - 04.02.2023

Со црковна панихида во црквата Св. Спас утрово почна одбележувањето 151-година од ражањето на револуционерот Гоце Делчев. Чествувањето почна само со македонските делегации. Официјалните бугарски делегации и пријавените бугарски граѓани ќе стигнат во ...

Црквата Свети Спас се чува и од копно и од воздух

24 Вести

Одбележување на 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев: Негаторите на Македонците нема да влезат во Македонија

Слободен Печат

ДОЈДОА КОВАЧЕВСКИ И ПЕНДАРОВСКИ Почна чествувањето на 151-та годишнината од раѓањето на Делчев ВО ЖИВО

+инфо

Ковачевски крие дека нема пријавено бугарски делегации за оддавање почит пред гробот на Гоце Делчев

Курир

Одбележување на 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев: Негаторите на Македонците нема да влезат во Македонија

Курир

Одбележување на 151-та годишнина од раѓањето на Гоце Делчев: Негаторите на Македонците нема да влезат во Македонија

Lider

Вечер Прес Точка MTM Денешен