TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена

Независен - 25.11.2021

Идентификацијата на 45-те загинати во завчерашната тешка сообраќајна несреќа ќе се прави откако ќе биде земен биолошки материјал од роднините на жртвите. Се очекува таа да трае најмалку седум дена и кога ќе заврши ќе биде организирано пренесување на ...

Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена, одземена лиценцата на „Беса транс“

Слободен Печат

Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена, одземена лиценцата на „Беса транс“

Курир

Трет ден на жалост во Македонија: Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена, одземена лиценцата на „Беса транс“

Нова ТВ

Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена, одземена лиценцата на „Беса транс“

Нетпрес

Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена, одземена лиценцата на „Беса транс“

Frontline

Идентификацијата на жртвите ќе заврши за најмалку седум дена, одземена лиценцата на „Беса транс“

Опсервер

Сител Скопје инфо +инфо ТВ21

Беса Транс остана без лиценцата за работа

Фокус - 24.11.2021

Согласно член 12 од Законот за превоз во патниот сообраќај, а поради недостатоците што се утврдени од страна на Министерството за транспорт и врски, а воедно и со цел да се превенира какво било друго дејство од страна на фирмата кое би можело да ...

Автобусот на „Беса транс“ немал лиценца за меѓународен превоз, одземена лиценцата за работа на компанијата

Курир

Автобусот на „Беса транс” немал лиценца за меѓународен превоз, одземена лиценцата за работа на компанијата

Бизнис Вести

Министерство за транспорт: Одземена лиценцата за работа на „Беса транс“

Независен

Одземена лиценцата за работа на „Беса Транс“

ММС

Одземена лиценцата за работа на „Беса транс“

Кајгана

Одземена е лиценцата за работа на „Беса Транс“

Канал5

Вечер Прес Lider 365 4NEWS Нетпрес ТВ21 МКД +инфо

Одземена дозволата за работа на „Беса транс“ оти автобусот во кој загинаа 45 лица немал лиценца за меѓународен ...

Сакам да кажам - 24.11.2021

Министерството за транспорт и врски ја одзеде лиценцата за работа на фирмата „Беса транс“, во чиј автобус вчера во несреќата во Бугарија загинаа 45 патници. Од Министерството велат дека автобусот со кој македонски државјани беа на екскурзија во ...

Одземена лиценцата за работа на „Беса транс“

Р.С.Европа

Министерството за транспорт и врски ја одзеде лиценцата на компанијата „Беса транс“

Радио МОФ

Се префрла вината за тоа што превозникот Беса Транс немал лиценца за работа

Телма

Oдземена дозволата за работа на „Беса транс“ - автобусот немал лиценца за меѓународен транспорт

Kumanovo News

Oдземена лиценцата за работа на „Беса транс“

Н.Македонија

Oдземена лиценцата за работа на „Беса транс“

Точка

Што вели Законот: Лиценцата на „Беса транс“ требало да ја контролираат Инспекторатот и Царината

Deutsche Welle - 24.11.2021

Законот за превоз во патниот сообраќај ги расчистува дилемите околу надлежностите на државните органи по трагедијата на автопатот „Струма“ во која загинаа 45 луѓе. Контролата била во рацете на Инспекторатот и Царината.

Што вели Законот: Лиценцата на „Беса транс“ требало да ја контролираат Инспекторатот и Царината

Либертас

Како автобусот поминал граница без лиценца? – Царинска управа: Се врши вонредна контрола

ТВ21 - 24.11.2021

Сопственикот на превозникот Беса транс немал лиценца за опожарениот автобус и го нема во електронската база на Министерствотото за транспорт и врски. За ова информираше Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски кој вели дека превозникот имал ...

Автобусот на „Беса Транс“ немал лиценца - кој знаел, а молчел?

Канал5

Почната постапка за одземање на лиценцата на „Bеса транс“, немал извод од лиценца за автобусот

Канал5

Неодговорени прашања за автобуската несреќа во Бугарија

Р.С.Европа - 24.11.2021

Лиценците за превоз, сертификатите на возачите, кривичната одговорност, како и техничкиот прием на автобусот кој доживеа несреќа на автопат во Бугарија се прашањата на кои истрагата треба да даде одговор.

Ако автобусот на „Беса Транс“ не бил лиценциран како минувал на граница, царина и полиција

Нетпрес

Ако автобусот на „Беса Транс“ не бил лиценциран како минувал на граница, царина и полиција

Точка

Автобусот на „Беса Транс“ не бил пријавен за вршење на меѓународен превоз, почната е постапка за одземање на лиценцата

MTM

Бочварски: Во тек е постапка за одземање на лиценцата за работа на превозникот

Тера

Почната постапка за одземање на лиценцата за работа на „Беса транс“

4NEWS

Државниот инспекторат за транспорт ќе прави вонреден инспекциски надзор во „Беса транс“

еМагазин