TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Истрагата за рекламирање на портали ќе се прошири и кон други политички партии, најавува Рускоска

ТВ21 - 16.09.2020

Обвинителката Вилма Рускоска најавува дека истрагата која ја започнаа денеска ќе се прошири и кон други политички партии. Утрово ОЈО во соработка со МВР од три фирми одзеде документација за проверка кој, на каков начин и за која сума се рекламирал ...

ОЈО одзема документација од три фирми за наменски отворање на портали за рекламирање на изборите

24 Вести - 16.09.2020

Обвинителката Вилма Русковска отвори истрага за рекламирањето на ВМРО-ДПМНЕ во анонимни портали на последните избори. По нејзин налог утрово се претресуваа три фирми кои фактурирале во име на девет интернет-сајтови.

Не ни плати ВМРО-ДПМНЕ, туку маркетинг агенција, велат од групацијата на порталите „бизнисвести“, „лејди“, „градина“ и ...

Сакам да кажам - 16.09.2020

Рекламирањето на нашите портали најчесто го нарачуваат компании, маркетинг агенции и други институции, a конкретната нарачка за предизборното политичко рекламирање беше направена од страна на агенцијата „Глобал нет“ ДООЕЛ, реагираат од групацијата ...

Обвинителството истражува на кого партиите му плаќале за предизборно рекламирање

Сител - 16.09.2020

Предизборното рекламирање на политичките партии под лупа на обвинителството. Се сомнева дека политичките партии платиле рекламирање на интернет портали отворени непосредно пред изборниот процес а имале и мала посетеност.

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на партиите

Телма - 16.09.2020

Обвинителството истражува дали се злоупотребени парите на граѓаните кои ги добиваат партиите од буџетот за финансирање на кампањата. Сомнежот на обвинитрелството е зошто партиите трошеле пари за претставување на интернет портали кои се слабо ...

Истрагата на ОЈО и МВР за политичките реклами на дел од порталите предизвика реакции од партиите

Мета - 16.09.2020

Политичките партии од власта и опозицијата и дел од интернет порталите кои се вклучени во истрагата на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи излегоа со реакции во јавноста.

Одземена документација од интернет – портали на кои се рекламираше ВМРО ДПМНЕ

Алсат-М - 16.09.2020

Обвинителството соопшти дека по нивна наредба полицијата влегла во три фирми кои во предизборието на парламентарните избори отвориле наменски интернет портали. Веб страните немале импресум, адреса, седиште ниту пак ценовник за платено политичко ...

Обвинителството и МВР влегоа во три фирми со портали каде што ВМРО-ДПМНЕ се рекламирала во предизборието

360 степени - 16.09.2020

Според информациите од Обвинителството, станува збор за фирми кои во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и немале објавено ценовник за рекламирањето Обвинителството за гонење организиран криминал и ...

Обвинителството го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

OhridNews - 16.09.2020

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде Наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник ...

Демант на информациите во медиумите за злоупотреби во предизборно рекламирање, во кои се спомнуваат нашите портали  ...

Бизнис Вести - 16.09.2020

Во врска со денешните натписи во медиумите за предизборното рекламирање во кое се спомнуваат во негативен контекст порталите од нашата групација: biznisvesti.mk, lady.mk, gradina.mk и ekran.mk, би сакале да ги демантираме наводите за било каква ...

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

ТВ21 - 16.09.2020

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде Наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник ...

Обвинителството за организиран криминал влезе во три фирми на чии портали се рекламирала ВМРО-ДПМНЕ за изборите

Сакам да кажам - 16.09.2020

Обвинителството за борба против организиран криминал и корупција заедно со Одделот за организиран криминал во МВР влегле утринава во неколку фирми кои основале портали преку кои, според сомневањата, раководството на ВМРО-ДПМНЕ злоупотребило пари на ...

Обвинителството со претрес на фирми преку кои ВМРО-ДПМНЕ се рекламирала за време на изборите

CivilMedia - 16.09.2020

Обвинителството за борба против организиран криминал и корупција заедно со Одделот за организиран криминал во МВР влегле утринава во неколку фирми кои основале портали преку кои, според сомневањата, раководството на ВМРО-ДПМНЕ злоупотребило пари на ...

Полицијата ги претресува фирмите на чии портали се рекламираше ВМРО-ДПМНЕ за изборите

Слободен Печат - 16.09.2020

Обвинителството и полицијата влегоа во три фирми кои имаат портали на кои во изборната кампања се рекламираше ВМРО-ДПМНЕ, пренесува А1он. Истражувањето на порталот вчера покажа дека ВМРО-ДПМНЕ за реклами на порталите потрошиле 166.000 евра, ДУИ ...

Oбвинителството и полицијата ги претресуваат фирмите со портали каде што се рекламирало ВМРО ДПМНЕ

Бриф - 16.09.2020

Обвинителството и полицијата влегле во фирми со портали без импресум на кои за време на изборите се рекламираше опозицискиската ВМРО ДПМНЕ, објави порталот А1он . Се работи за три фирми со портали на кои не се објавуваат вести, а се регистриани на ...

Обвинителството и полицијата ги претресуваат фирмите со портали на кои се рекламираше ВМРО-ДПМНЕ

А1 On - 16.09.2020

Еден ден по објавата на „А1он“ дека дел од државните пари за изборно рекламирање завршиле кај портали кои сега не објавуваат вести, немаат импресуми и се регистрирани на домашни адреси Обвинителството и полицијата влегоа во три фирми кои имаат ...

ОЈО: Одземена документација од три фирми кои во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум

Опсервер - 16.09.2020

Скопје, 16 септември 2020 () – Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи изутринава спроведе координирана акција при што е одземена документација од три фирми за кои постои ...

Обвинителството влезе во фирми на чии портали се рекламирала ВМРО-ДПМНЕ за време на изборите

365 - 16.09.2020

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде Наредба за проверка на фирми кои добиле државни пари од партиите за политичко рекламирање на нивните портали во текот на предизборната кампања.

СДК: Обвинителството за организиран криминал влезе во 5 фирми на чии портали се рекламирала вмро-дпмне за изборите

Либертас - 16.09.2020

Обвинителството за борба против организиран криминал и корупција заедно со Одделот за организиран криминал во МВР влегле утринава во неколку фирми кои основале портали преку кои, според сомневањата, раководството на ВМРО-ДПМНЕ злоупотребило пари на ...

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Локално - 16.09.2020

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде Наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник ...

ЈОРМ ќе го проверува предизборното рекламирање на партиите

Р.С.Европа - 16.09.2020

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде Наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник ...

ОЈО: Одземена документација од три фирми кои во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум

Телма - 16.09.2020

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи изутринава спроведе координирана акција при што е одземена документација од три фирми за кои постои основано сооменение дека во ...

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Скопје1 - 16.09.2020

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде Наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник ...

ОЈО: Одземена документација од три фирми кои во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум

Frontline - 16.09.2020

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи изутринава спроведе координирана акција при што е одземена документација од три фирми за кои постои основано сооменение дека во ...

ОЈО: Одземена документација од три фирми кои во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум

Либертас - 16.09.2020

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи изутринава спроведе координирана акција при што е одземена документација од три фирми за кои постои основано сооменение дека во ...

ОЈО: Одземена документација од три фирми кои во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум

Канал5 - 16.09.2020

Од ОЈО информираат дека надлежен обвинител од ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција издал Наредба за проверка на фирмите. Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи ...

Одземени документи од три фирми кои отвориле наменски портали за изборите

+инфо - 16.09.2020

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи изутринава спроведоа координирана акција при што е одземена документација од три фирми за кои постои основано соменение дека во ...

ОЈО одзема документација од три фирми за наменскo отворање на портали за рекламирање на изборите

Слободен Печат - 16.09.2020

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи изутринава спроведoa координирана акција при што е одземена документација од три фирми за кои постои основано соменение дека во ...

Обвинителството „чешла“ три фирми кои во предизборниот период отвориле портали без импресум

еМагазин - 16.09.2020

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи изутринава спроведе координирана акција при што е одземена документација од три фирми за кои постои основано сооменение дека во ...

ОЈО влегло во три портали во кои се рекламирало ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо - 16.09.2020

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи изутринава спроведе координирана акција при што е одземена документација од три фирми за кои постои основано сооменение дека во ...

Обвинителството ќе го чешла предизборното рекламирање на политичките партии

Нетпрес - 16.09.2020

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде Наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник ...

ОЈО: Одземена документација од три фирми кои во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум

Press24 - 16.09.2020

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи изутринава спроведе координирана акција при што е одземена документација од три фирми за кои постои основано сооменение дека во ...

Одземена документација од три фирми кои наменски отвориле портали без импресум

24 Вести - 16.09.2020

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи изутринава спроведе координирана акција при што е одземена документација од три фирми за кои постои основано сооменение дека во ...

Обвинителството проверува портали преку кои енормно се рекламирала ВМРО-ДПМНЕ на изборите

Независен - 16.09.2020

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи изутринава спроведе координирана акција при што е одземена документација од три фирми за кои постои основано сооменение дека во ...

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

4NEWS - 16.09.2020

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде Наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник ...

Три фирми во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, одземена е документацијата

МКД - 16.09.2020

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи изутринава спроведе координирана акција при што е одземена документација од три фирми за кои постои основано сооменение дека во ...

ОЈО: Одземена документација од три фирми кои во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум

iPortal - 16.09.2020

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи изутринава спроведе координирана акција при што е одземена документација од три фирми за кои постои основано сооменение дека во ...

ЈОРМ ќе го проверува предизборното рекламирање на партиите

Алсат-М - 16.09.2020

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде Наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник ...

ОЈО: Политичка партија со државни пари се рекламирала кај анонимни портали, МВР одзела документација

Фактор - 16.09.2020

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде Наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник ...

ОЈО и МВР ќе проверуваат три фирми за сомнеж дека пред избори отвориле портали за политичко рекламирање

Мета - 16.09.2020

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи изутринава спроведoa координирана акција, при што е одземена документација од три фирми за кои постои основано сомнение дека во ...

ОЈО влезе во три фирми кои пред изборите наменски отвориле портали без импресум

Нова ТВ - 16.09.2020

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи изутринава спроведе координирана акција при што е одземена документација од три фирми за кои постои основано сооменение дека во ...

Обвинителството го проверува предизборното рекламирање на партиите

Н.Македонија - 16.09.2020

Наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник за рекламирање, издаде надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран ...

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Макфакс - 16.09.2020

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник ...

Одземена документација од три фирми кои во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум

Тера - 16.09.2020

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде Наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник ...

Под истрага на полицијата и обвинителството неколку портали каде се рекламирала ВМРО – ДПМНЕ

Пулс24 - 16.09.2020

Обвинителството соопшти дека по нивна наредба полицијата влегла во три фирми кои во предизборието на парламентарните избори отвориле наменски интернет портали. Веб страните немале импресум, адреса, седиште ниту пак ценовник за платено политичко ...

Демант на информациите во медиумите за злоупотреби во предизборно рекламирање, во кои се спомнуваат нашите портали  ...

Lady - 16.09.2020

Во врска со денешните натписи во медиумите за предизборното рекламирање во кое се спомнуваат во негативен контекст порталите од нашата групација: biznisvesti.mk, lady.mk, gradina.mk и ekran.mk, би сакале да ги демантираме наводите за било каква ...

Реакција на Makpress.mk во однос на акцијата на МВР и ЈО за проверка на документи за платено политичко рекламирање

MakPress - 16.09.2020

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција и Министерството за внатрешни работи изутринава спроведе координирана акција при што е одземена документација од три фирми за кои постои основано сомнение дека во ...

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

MTM - 16.09.2020

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник ...

Обвинителството и полицијата ги претресуваат фирмите со портали на кои се рекламираше ВМРО-ДПМНЕ

Точка - 16.09.2020

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник ...

Обвинителството ќе го проверува предизборното рекламирање на политичките партии

Вечер - 16.09.2020

Надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција издаде наредба за проверка на фирми што во предизборниот период наменски отвориле портали без импресум, адреса на седиште и без објавување на ценовник ...