TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димовски: Електричната енергија не е субвенционирана од Владата, субвенционирана е нивната неспособност

Press24 - 30.09.2022

Електричната енергија не е субвенционирана од Владата, субвенционирана е нивната неспособност, пишува Илија Димовски од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, на социјалната мрежа Фејсбук. Тој вели дека Во Република Македонија во 2021 година се потрошиле 7.906 GWh.

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, ова е време на штедење на електрична енергија

24Инфо

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, ова е време на штедење на електрична енергија

24 Вести

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, ова е време на штедење

Кумановски м.

Ковачевски: Време е за штедење

Press24

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, ова е време на штедење на електрична енергија

Република

Ковачевски: Заврши времето на изобилство, ова е време на штедење на електрична енергија

Бриф

Макфакс Локално MTM Нетпрес Мета Точка

Домашен контраудар против енергетската криза

Н.Македонија - 30.09.2022

Војната во Украина продолжува да ескалира и сега дури ни најдобрите светски воени аналитичари не можат да предвидат во кој правец ќе се одвиваат работите, но едно нешто околу кое се согласуваат сите е дека конфликтот нема да заврши брзо.

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во жешка пресметка за греењето и за струјата

Слободен Печат

Мицкоски до Ковачевски: „Обезбедивме набавка на евтин гас и мазут“

ТВ21

И Ковачевски и Мицкоски претставија план за справување со енергетската криза

Сител

Мицкоски бара средба со Ковачевски за енергетската криза

Алсат-М

Мицкоски го повика Ковачевски на дебата за енергетската криза

Р.С.Европа

Обезбедивме понуди за мазут и гас со што ќе се заштедат 300 милиони евра, ѝ порача Мицкоски на власта

МКД

+инфо Deutsche Welle CivilMedia Телма MakPress Вечер Прес Вечер Прес Н.Македонија

СДСМ: Ковачевски обезбедува струја, енергенси и парно во пресрет на зимата, поддршка за граѓаните и фирмите

Макфакс - 30.09.2022

Во пресрет на најтешката зима во Европа по Втората светска војна, Владата предводена од СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски обезбедува стабилно и сигурно снабдување со струја и енергенси. Обезбедени се доволно средства, за сите потреби од енергенси ...

Обезбедени се енергенси, струја и парно во пресрет на зимата, поддршка за граѓаните, фирмите и училиштата

24Инфо

Коциќ: Обезбедени се енергенси, струја и парно во пресрет на зимата

Сител

СДСМ: Обезбедени се енергенси, струја и парно во пресрет на зимата, поддршка за граѓаните, ....

Канал5

Ковачевски обезбедува струја, енергенси и парно во пресрет на зимата, поддршка за граѓаните и фирмите

24Инфо

СДСМ: Ковачевски обезбедува струја, енергенси и парно во пресрет на зимата

МКД

Во пресрет на најтешката зима во Европа СДСМ го пофали Ковачевски: Обезбедил струја и парно за граѓаните и фирмите!

Курир

MTM Бриф Нетпрес Денар Канал5

ВМРО-ДПМНЕ бара Ковачевски да прифати и дебата со Мицкоски на тема енергетска криза

Скопје1 - 30.09.2022

Понудата за евтини енергенси стои, а дезертерот Ковачевски да прифати и дебата со претседателот Мицкоски на тема енергетска криза, вели ВМРО-ДПМНЕ „Дезертерот Ковачевски да смогне сили и да го прифати планот на Мицкоски за обезбедување двојно ...

Мицкоски: Енергенсите што ги ставаме на располагање се два пати поевтини од тоа што владата сега го набавува и ќе се спасат многу работни места

Опсервер

Мицкоски: Енергенсите што ги ставаме на располагање се два пати поевтини од тоа што владата сега го набавува и ќе се спасат многу работни места

Lider

Мицкоски: Енергенсите што ги ставаме на располагање се два пати поевтини од тоа што владата сега го набавува и ќе се спасат многу работни места

MakPress

ВМРО-ДПМНЕ: Понудата за евтини енергенси стои, а Ковачевски да прифати и дебата со претседателот Мицкоски на тема енергетска криза

Макфакс

ВМРО-ДПМНЕ: Понудата за евтини енергенси стои, а дезертерот Ковачевски да прифати и дебата со претседателот Мицкоски на тема енергетска криза

Курир

Понудата за евтини енергенси стои, а дезертерот Ковачевски да прифати и дебата со претседателот Мицкоски на тема енергетска криза

24Инфо

MTM Нетпрес Локално Денешен Lider Канал5

Собранието ќе одлучува за кризната состојба во енергетската област

Опсервер - 30.09.2022

Собранието денеска треба да одлучува за продолжување на кризната состојба во енергетиката за уште шест месеци, од утре до крајот на април следната година, со оглед дека денес истекува важноста на владината одлука за таа намена, што стапи во сила од ...

Мицкоски нуди поевтина набавка на мазут и гас за заштеда од 300 милиони евра

360 степени

Собранието ќе одлучува за кризната состојба во енергетската област

Независен

Собранието ќе одлучува за кризната состојба во енергетската област

Бриф

Собранието ќе одлучува за кризната состојба во енергетската област

24Инфо

Собранието ќе одлучува за кризната состојба во енергетската област

Курир

Собранието ќе одлучува за кризната состојба во енергетската област

24 Вести

Фокус Канал5 Слободен Печат Сител Либертас CivilMedia ТВ21 Денешен

Вистиномер: Преземањето со управување на системот за парно во Скопје е легално

Frontline - 30.09.2022

По проверка на законската регулатива може да се констатира дека постапките на Владата и вчерашните одлуки на Економско-енергетскиот совет се целосно законски покриени Премиерот Димитар Ковачевски по седницата на Економско-енергетскиот совет при ...

Обезбедени средства за претстојната грејна сезона

Н.Македонија

Парно скопјани ќе имаат на 15 октомври

Press24

Ковачевски најави поевтина струја за училиштата, болниците и малите компании

Мета

ЕСМ ќе раководи со парното во Скопје, болниците и училиштата ќе добиваат поевтина електрична енергија

Локално

(Видео) Вонредна прес-конференција на Ковачевски: Парно ќе има, училиштата ќе бидат на регулираниот пазар

Макфакс

Ковачевски: Обезбедена е стабилна испорака на струја за целата држава, како и парно греење за Скопје

Нова ТВ

Алсат-М Lider Република CivilMedia Независен Н.Македонија Фактор Бриф

Мицкоски: Барам средба со Владата за решавање на енергетската криза

360 степени - 29.09.2022

Мицкоски, исто така, го повика премиерот Димитар Ковачевски да избере медиум, ден и време и да договори нивна дебата на која пред јавноста ќе говорат што нудат власта и опозицијата за решавање на енергетската криза Да, барам средба со Владата за да ...

Мицкоски го повика Ковачевски на дебата за енергетската криза

Канал5

Мицкоски го повика премиерот Ковачевски на дебата за енергетската криза

Алсат-М

„Еве барам средба и вчера барав“ – Мицкоски го повика Ковачевски на дебата за енергетската криза

ММС

Мицкоски го повика Ковачевски на соочување: Немојте да дезертирате, јас таму ќе ве чекам!

4NEWS

Мицкоски го повика Ковачевски на дебата за енергетската криза

Фокус

Мицкоски го повика премиерот Ковачевски на дебата за енергетската криза

Сител

Курир Опсервер 24Инфо Република Скопје инфо Канал5 MakPress Press24

Ковачевски: Ако има ВМРО-ДПМНЕ понуди за енергенси да ги достави до ЕСМ или Економија

МКД - 29.09.2022

Во врска со пратеничко прашање од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во кое беше изнесено дека партијата има „индикативни понуди“ од Западна Европа со поволни цени за набавка на мазут и гас за домашните централи за производство на струја, за што на брифинг со ...

Енергетската криза заеднички интерес: Ќе има ли соработка помеѓу власта и опозицијат?

Локално

Ковачевски го одби предлогот на опозицијата: ВМРО-ДПМНЕ да ги достави контактите за набавка на евтина струја до ЕСМ или до кономија

MakPress

Ковачевски одговори за понудата од ВМРО-ДПМНЕ за евтини енергенси

Алсат-М

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ да ги достави контактите за набавка на евтина струја

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ контактите за набавка на евтина струја да ги достави до ЕСМ или до Министерството за економија, рече Ковачевски

ММС

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ да ги достави контактите за набавка на евтина струја до ЕСМ или до Министерството за економија

24Инфо

Опсервер Фокус Сител Press24 Телма Република Либертас Независен

Ковачевски за преговорите: Турција ќе ни продава двојно поевтина струја од берзанската, со Србија ќе разменуваме струја ...

А1 On - 29.09.2022

Србија, Бугарија, Турција и Грција се земјите со кои владин тим е во преговори за помош за надминување на енергетската криза зимава. Премиерот Димитар Ковачевски синоќа извести дека со Србија се преговара не за купопродажба туку за размена, односно ...

Ковачевски: Со субвенционирање на цената на струјата го намалуваме трошокот на граѓаните за пет пати

Република

Училиштата и болниците ќе плаќаат поевтина струја, одлучи Владата

Kumanovo News

Болниците и училиштата ќе добиваат поевтина електрична енергија

Вечер Прес

Ковачевски: Со субвенционирање на цената на струјата го намалуваме трошокот на граѓаните за пет пати

Локално

Ковачевски: Со субвенционирање на цената на струјата го намалуваме трошокот на граѓаните за пет пати

Кумановски м.

Ковачевски: Со субвенционирање на цената на струјата го намалуваме трошокот на граѓаните за пет пати

Бриф

24Инфо MakPress Канал5 Скопје1 Frontline Бриф Н.Македонија Република

Ковачевски на вонредна прес-конференција за да каже ништо ново – Болниците и училиштата ќе добиваат поевтина електрична ...

Алфа - 29.09.2022

Новинарите очекуваа конкретни бројки од премиерот Ковачевски, за веќе договорени количини на струја и гас, а за возврат добиваа неодговорни, и недолични одговори, полни со подбив и цинизам. На сите прашања недостасуваа вистински одговори.

Ковачевски побара од пратениците пред седницата за пратенички прашања да биде изгласана кризната состојба

MakPress

Во Собранието денеска пратенички прашања, апел на премиерот до пратениците

МКД

Денеска пратенички прашања – премиерот ги повика пратениците прво да ги изгласаат законите за справување со енергетската криза

360 степени

Ковачевски признава: Гасоводот е на „Гаспром“, од нив зависи дали ќе добиеме гас

Фактор

Ковачевски признава: Гасоводот е на „Гаспром“, од нив зависи дали ќе добиеме гас

Република

Ковачевски: Со субвенционирање на цената на струјата го намалуваме трошокот на граѓаните за пет пати

Press24

Денешен

СДСМ: Предлогот на Мицкоски e само сублимат од изјавите на Ковачевски за енергетика

МКД - 29.09.2022

Таканаречените предлог мерки во енергетиката на Христијан Мицкоски не се ништо друго освен сумбилат од досегашни изјави на премиерот Димитар Ковачевски за чекорите што се преземале и ќе се преземаат во енергетскиот сектор, се вели во денешното ...

Предлогот на Мицкоски за мерки е само сублимат од изјавите на Ковачевски за енергетика

24Инфо

Предлогот на Мицкоски за мерки е само сублимат од изјавите на Ковачевски за енергетика, вели СДСМ

Скопје1

СДСМ контра ВМРО-ДПМНЕ: Предлогот на Мицкоски e само сублимат од изјавите на Ковачевски за енергетика

Локално

СДСМ: Предлозите на Мицкоски се сублимат од досегашните изјави на Ковачевски

Press24

СДСМ: Предлогот на Мицкоски за мерки е само сублимат од изјавите на Ковачевски за енергетика

Канал5

СДСМ: Предлог-мерките на Мицкоски се сублимат на досегашните изјави на Ковачевски

360 степени

Frontline

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата

Макфакс - 29.09.2022

„Економско енергетскиот совет на Владата, на синоќешната седница донесе одлуки кои гарантираат непречено снабдување со електрична енергија и енергенси за претстојната зима“ соопштија од СДСМ.

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата

А1 On

Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата, образовниот процес е обезбеден и во зима, вели СДСМ

Скопје1

Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата, образовниот процес е обезбеден и во зима

24Инфо

СДСМ: Помали сметки на струја во училиштата, образовниот процес е обезбеден и во зима

Нетпрес

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата

Локално

СДСМ: Мерки на Владата и за помали сметки на струја во училиштата, образовниот процес е обезбеден и во зима

Бриф

MTM Сител Денар Press24 Канал5 4NEWS Република Скопје инфо

„Ќе се субвенционира 80% од цената на струјата за домаќинствата“, ВМРО-ДПМНЕ вели Ковачевски ги ископирал мерките од ...

Локално - 29.09.2022

„Добро е што Ковачевски се потрудил и ги изанализирал мерките кои Мицкоски ги предложи за стопанството. И тоа го поздравуваме и веруваме дека причината за таканаречена вонредна прес конференција не се штурите и делумно ископирани мерки кои ги ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски ги ископира мерките од антикризниот план на Мицкоски

Слободен Печат

ВМРО-ДПМНЕ: Не видовме план од Ковачевски, туку прес конференција која е реакција на претходна понуда на Мицкоски

MakPress