TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лозарите од кавадаречко не се задоволни од новите цени, ако нема договор утре излегуваат на протест

24 Вести - 16.09.2021

Лозарите повторно ги одложија најавените протести за утре. Наместо тоа, ќе има нови преговори меѓу нив и државата. Ова доаѓа откако министерот за земјоделство Арјанит Хоџа доцна синоќа најави можност за зголемување на дополнителната поддршка на ...

Лозарите најавуваат протест ако не го добијат ветеното

Сител

Лозарите најавуваат протест ако не го добијат ветеното

Lider

Винариите ќе го плаќаат грозјето по цена од 10 за смедеревка и 12 за вранец, лозарите се незадоволни

24 Вести

Со парите од буџетот ќе се спасува лозарството, нема договор меѓу винариите и лозарите

Вечер Прес - 16.09.2021

Лозарите не се задоволни од договорените цени од 10 денари за смедеревка и 12 денари за вранец, кој се пониски од претходно договорените и од ланските, кои заедно со субвенциите и со помошта за ковид изнесуваа 13 денари за смедеревка и 15 денари за ...

Што се договорија министерот и винариите за цените на Смедеревката и Вранецот?

Фактор

Падна договор – 10 денари за Смедеревката, 12 за Вранецот

Канал5

Договорени 10 денари за Смедеревката, 12 за Вранецот

Денешен

ДОГОВОРЕНИ ОТКУПНИТЕ ЦЕНИ НА ГРОЗЈЕТО За „смедеревка“ ќе се плаќа 10, а за „Вранец“ 12 денари за килограм

+инфо

Договорени откупните цени на грозјето За „смедеревка“ ќе се плаќа 10, а за „вранец“ 12 денари за килограм

Либертас

Корегирани откупните цени: 10 денари за „смедеревка“, 12 денари за „вранец“

Локално

Бриф

Од вечерва корекции на откупните цени-10 денари за „смедеревка”, 12 денари за „вранец”

Слободен Печат - 15.09.2021

Откупната цена за „смедеревка” да изнесува 10 денари, а за „вранец” 12 денари. На сите лозари кои предале грозје под овие цени, разликата ќе им биде надоместена од страна на винариите. Ова е договорено денеска, по два и пол часа преговори на ...

Винариите ќе плаќаат 10 денари за „Смедеревка“, 12 за „Вранец“

МКД

Од вечерва корекции на откупните цени -10 денари за „смедеревка”, 12 денари за „вранец”

Бизнис Вести

Корегирани откупните цени за „смедеревка“ и за „вранец“: Винариите ќе ја надоместат разликата на веќе предаденото грозје

Lider

Од вечерва корекции на откупните цени -10 денари за „смедеревка“, 12 денари за „вранец“

Скопје инфо

По два ипол часа падна одлука: 10 денари за „смедеревка“, 12 денари за „вранец“

Press24

Корекции на откупните цени -10 денари за „смедеревка“, 12 денари за „вранец“

Фокус

Република Zoom Frontline Независен Вечер Прес Опсервер Нетпрес MakPress

Хоџа: Нови откупни цени – 10 денари за „Смедеревка“ и 12 денари за „Вранец“

Локално - 15.09.2021

Изразувам длабоко разбирање за вашата макотрпна работа и секако дека било која цена да се нуди за откуп на вашето грозје никогаш нема да биде праведна кога се споредува со трудот што го вложувате, објави вечерва министерот за земјоделство, Аријанит ...

Хоџа: Вранец 12, Смедеревка 10 денари за килограм – Сите тие што предале грозје со цени 8 денари за смедеревка односно 10 за вранец, ќе им се додаваат по два денари од самите винарски визби за достигнување на договорените цени

Centar

Хоџа: Се додаваат по два денара од винарските визби за достигнување на договорените цени

Канал5

Хоџа: Се додаваат по два денара од винарските визби за да се стигне до договорените цени

Фокус

Хоџа: Се додаваат по два денара од винарските визби за достигнување на договорените цени

24Инфо

Хоџа: Се додаваат по два денара од винарските визби за достигнување на договорените цени

Zoom

Хоџа: Државата ќе даде дополнителни два денари за предадено грозје

Вечер Прес

360 степени