TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Две жртви во турска воена операција „Мирна пролет“ врз Сирија

Телма - 09.10.2019

Двајца цивили се првите жртви од денешната воена офанзива на Турција во северна Сирија. 20 други цивили се повредени во пограничниот сириски град Рас ел Аии, кој беше прв на удар на турската артилерија која продолжи со пет други локации…Операцијата ...

Американскиот Конгрес ќе се потруди Ердоган скапо да ја плати офанзивата во Сирија

МКД - 09.10.2019

Американскиот Конгрес ќе направи напори турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган скапо да ја плати својата офанзива во Сирија против курдските сили, сојузниците на Вашингтон, предупреди денес влијателниот републикански сенатор Линдзи Греам.

Могерини: Турција да ја прекине воената акција во Сирија

Нова ТВ - 09.10.2019

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини ја повика денеска Турција да ја прекине едностраната воена акција во североисточниот дел на Сирија. – ЕУ го повторува својот став дека решението за сирискиот конфликт не може да се постигне по ...

Турската војска започна копнена операција во Сирија

Макфакс - 09.10.2019

Турските трупи и нивните сојузници од редот на сириските бунтовници влегоа денес во североисточна Сирија, соопшти турското Министерство за одбрана, со што започна и копнена офанзива против борците од курдската милиција.

По офанзивите од воздух, Турција започна и копнена офанзива на Сирија (ВИДЕО)

Кумановски м. - 10.10.2019

Турските трупи и нивните сириски бунтовнички сојузници влегоа во северо-источна Сирија, соопшти турското Министерство за одбрана, покренувајќи копнена офанзива против борците на курдската милиција.

Нова војна во Сирија, Турција тргна во акција - сириската власт ги повикува Курдите да ја одбранат територијата

Press24 - 09.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган покрена операција против полицијата предводена од Курдите на североистокот од Сирија. Турските авиони почнале започнале напади во Сирија веднаш по најавата на Ердоган.

Загинаа цивили во офанзивата на Турција во Сирија, реагираа Трамп и Столтенберг (ВИДЕО)

Канал5 - 09.10.2019

Турција почна со воена операција во Сирија со цел да формира безбедносна зона во регионот под контрола на курдската милиција , сојузници на САД. Во нападите на селото Мишараф на северот на Сирија се убиени најмалку двајца цивили , а уште неколку се ...

Поради турскиот напад запреа акциите на Курдите против ИСИС (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Американски одбранбен функционер и курдски функционер во Сирија рекоа дека сириската милиција, која ја поддржуваат САД, а која сега е под напад од турските сили, ги прекинала операциите против групата Исламска држава.

Седница на Советот за безбедност за турската офанзива во Сирија

Р.С.Европа - 09.10.2019

Турски воени авиони ги бомбардираат курдските позиции во почетокот на офанзивата во североисточна Сирија која почна денеска, а неколку силни експлозии се слушнале во сирискиот град Рас Ал Аин на границата со Турција.

Турција ја нападна северната граница на Сирија

Телма - 09.10.2019

Почна „Операцијата мирна пролет“, со која ќе се елиминра терористичкиот коридор долж јужната граница на Турција. Вака турскиот претседател на Твитер ја најави воената офанзива во северна Сирија.

Трамп ја предупреди Турција дека нападот на Сирија е лоша идеја

Сакам да кажам - 09.10.2019

Доналд Трамп изјави дека САД не ја поддржуваат турската воена акција во Сирија, нарекувајќи ја „лоша идеја“. Тој се огласи неколку часа откако турските сили почнаа офанзива против курдските милиции во Сирија, со цел, како што соопшти Анкара, да се ...

Најмалку еден загинат Курд, Египет ги повика ОН да ја запрат „бесрамната агресија“ (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Египет ја осуди турската воена операција во северна Сирија, нарекувајќи ја „агресија “ врз сирискиот суверенитет. Најмалку еден борец на СДФ е убиен, а шестмина се повредени. Египетскиот министер за надворешни работи во соопштение „со најостри ...

Германија и ЕУ ја повикаа Турција да ги прекине нападите, НАТО побара „пропорционалност“ (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Висок функционер на Европската Унија ја повика Турција да ја запре воената операција во северна Сирија и предупреди дека ЕУ нема да плаќа за да ѝ помогне на Анкара таму да воспостави безбедна зона.

Турција ја почна офанзивата во Сирија, Курдите возвраќаат (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Турските воени авиони бомбардираат делови од североисточна Сирија на почетокот на офанзивата што може да доведе до конфликт со американските сојузници предводени од Курдите. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека целта на операцијата е ...

Трамп: Операцијата на Турција во Сирија е лоша идеја

А1 On - 09.10.2019

Претседателот на САД Доналд Трамп денеска соопшти дека САД не ја поддржуваат воената операција на Турција во Сирија, потенцирајќи овој напад е лоша идеја. „Утрово, Турција, членка на НАТО, ја нападна Сирија.

Светските власти остро реагираат на турскиот напад врз Сирија

А1 On - 09.10.2019

Откако турскиот претседател одлучи да ја нападне Сирија, не стивнуваат острите реакции на светските лидери. Европската унија ја повика Турција да го стопира нападот врз Сирија, велејќи дека нема да плати за создадена безбедна зона, пренесува АФП.

Офанзивата на Турција во Сирија започна со отоманска музика

Deutsche Welle - 09.10.2019

Турција денеска ја започна воената операција против курдските борци во североисточна Сирија откако САД се повлекоа од регионот, со серија воздушни удари врз градови на сириската страна од границата Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган го најави ...

Двајца цивили и седум курдски борци загинаа во турските напади

Макфакс - 09.10.2019

Жители во сирискиот пограничен град Рас ал Аин се повредени при нападите на турските воздухопловни сили и артилерија врз градот и неговата околина, објавија локални медиуми. Според курдски извори, во досегашните напади се убиени двајца цивили, а ...

Ердоган во телефонски разговор со Путин: Турската офанзива ќе донесе мир и стабилност во Сирија

Канал5 - 09.10.2019

Турската офанзива против сириската курдска милиција ќе донесе мир и стабилност во Сирија , му рекол во телефонскиот разговор претседателот Реџеп Таип Ердоган на неговиот руски колега Владимир Путин.

Се огласија Трамп и Путин: Тоа е лоша идеја, Ердоган мора да размисли добро!

Точка - 09.10.2019

Турскиот претседател денес и официјално нареди инвазија на Сирија, а борбите веќе се водат на североистокот на земјата. Првиот човек на САД, Доналд Трамп изјави дека Вашингтон не го поддржува нападот на Турција на Сирија и турската операција ја ...

Како што се закани Ердоган кон Трамп , почна турската офанзива во Сирија

Канал5 - 09.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објави дека вооружебните сили почнаа воена офанзива на северот на Сирија, што би можело да доведе до судир со Курдите , кои се американски сојузници во регионот.

Седница на Совет на безбедност на ОН за ситуацијата во Сирија

Нова ТВ - 09.10.2019

Советот за безбедност на ОН ќе одржи утре седница зад затворени врати, на која ќе разговара за ситуацијата во Сирија, истакнаа неименувани дипломати, откако Турција денеска започна воена интервенција против курдските борци во североисточниот дел на ...

ЕУ: Турската воена операција ги загрозува мирот и стабилноста во Сирија

Независен - 09.10.2019

Европската Унија ја повика Турција да им стави крај на воените операции во северна Сирија и предупреди дека се загрозува стабилноста на регионот. -Унилатерални акции од страна на Турција го загрозуваат остварениот напредок од страна на глобалната ...

Курдските милиции во Сирија ги запреа операциите против Исламската држава

А1 On - 09.10.2019

Сириските демократски сили, групацијата која ги предводи Курдите во оваа земја, соопшти дека ги запреле сите воени операции против терористичката Исламска држава по почетокот на турската офанзива, јави ДПА, повикувајќи се не неименмувани курдски ...

Започна офанзивата на турската армија против курдите во северна Сирија

Телма - 09.10.2019

Турската војска започна офанзива во северна Сирија, што може да ги доведе во директен конфликт со курдските сили, сојузници на Соединетите држави. Одлуката ја објави претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган.

(Видео) Сообраќаен колапс на северот од Сирија, илјадници Курди бегаат од турскoто бомбардирање

Макфакс - 09.10.2019

Светските и локалните медиуми ги објавија првите слики и снимки од турската воена операција во Сирија која започна денеска. Според Си-ен-ен во нападнатите области има сообраќаен колапс, бидејќи патиштата се полни со колони луѓе што се обидуваат да ...

Турција го почна нападот во Сирија

Глас на Америка - 09.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека операцијата е насочена да се елиминира терористичката закана кон Турција ВАШИНГТОН — Турција ја почна воената операција во северниот дел на Сирија против курдските сили, кои Анкара ги нарекува ...

Американскиот Конгрес ќе направи напори Турција скапо да ја плати офанзивата во Сирија

А1 On - 09.10.2019

Американскиот Конгрес ќе направи напори турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган скапо да ја плати својата офанзива во Сирија против курдските сили, сојузници на Вашингтон, предупреди денеска влијателниот републикански сенатор Линдзи Греам.

Ердоган објави почеток на турската операција во Сирија

Р.С.Европа - 09.10.2019

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган денеска објави дека почнале офанзива во североисточна Сирија. Како што јавуваат медиумите неколку силни експлозии веќе се слушнале во сирискиот град Рас Ал Аин на границата со Турција.

Ракети, авиони и чад: Турците напаѓаат, цивилите бегаат, а Курдите возвратија со гранатирање на турски град!

Точка - 09.10.2019

Пристигнуваат првите снимки од северозападот на Сирија каде што започна инвазијата на турската армија. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во текот на денешниот ден соопшти дека започнува турската воена операција на северот на Сирија, по што ...

Поглед во напуштена американска база во Сирија

Кајгана - 09.10.2019

Ова е американската база на северот од Сирија, само неколку километри оддалечена од турската граница. Празна, напуштена, по повлекувањето на војската на САД. Американците се повлекоја од Сирија, а прзаните бази им дозволија на Турците да почнат ...

Останал само град на духови: Погледнете како изгледа напуштената американска база во Сирија! Сè е празно по изненадното ...

Точка - 09.10.2019

Американската воена база на северот на Сирија, само неколку километри од турската граница, е во целост напуштена, а осамените курдски борци го надгледуваат празниот објект чекајќи ја најавената офанзива на Анкара.

Турција ја почна воената интервенција во Сирија

+инфо - 09.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган предмалку на Твитер објави дека турската војска ја почнала воената операција на северот од Сирија. Како што наведе, воената операција го носи името „Извор на мирот“ (“Barış Pınarı”, односно “Peace Spring”), ...

Рохани ја повика Турција на воздржаност во Сирија

МКД - 09.10.2019

Претседателот на Иран, Хасан Рохани ја повика денес Турција на воздржаност и да избегне воени дејствија во северна Сирија, додека силите на Анкара треба да напредуваат во областа која е ослободена од американските војници.

Франција, Британија и Германија повикуваат на одржување седница на СБ на ОН за Сирија

А1 On - 09.10.2019

Франција, Велика Британија и Германија го повикаа Советот за безбедност на Обединетите нации да свика седница по повод турската офанзива во северна Сирија, изјави денеска државниот секретар за европски прашања во француското Министерство за ...

Турција ја почна воената операција во Сирија, потврди Ердоган

Сакам да кажам - 09.10.2019

Турската војска го почна својот упад во североисточна Сирија, потврди претседателот Реџеп Таип Ердоган, што би можело да доведе до директен судир со курдските сили, кои досега важеа за сојузник на САД.

Турција го повика американскиот амбасадор во Анкара да го информира за воената операција во Сирија

+инфо - 09.10.2019

Американскиот амбасадор во Анкара е повикан во Министерството за надворешни работи за да добие информација од прва рака за новата турска воена операција во северна Сирија, само неколку минути откако претседателот Реџеп Тајип Ердоган го означи ...

Турската офанзива во Сирија започна со бомбардирања од воздух

Макфакс - 09.10.2019

Турција и нејзините сојузници меѓу сириските бунтовници започнаа воена операција во североисточна Сирија, објави претседателот Реџеп Таип Ердоган. Ердоган тврди дека целта на операцијата е обезбедување на мир односно да се елиминира заканата од ...

Русија инсистира на преговори меѓу СДФ и Дамаск пред најавеното турско влегување во Сирија

Макфакс - 09.10.2019

Москва инсистира на итен дијалог меѓу курдските власти во северна Сирија и централната власт во Дамаск, рече министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров, во очекување на претстојната турска воена операција во областите под контрола на ...

Турција изјави дека е подготвена за напад во Сирија

Глас на Америка - 09.10.2019

Од вчера е распоредена артилерија покрај сисриската граница ВАШИНГТОН — Турски воени официјални лица изјавија дека нивните војници се подготвени за планираниот напад врз Курдите во Сирија кои, Анкара ги нарече терористи, а кои се видени од Западот ...

Јункер ја повика Турција да ја прекине операцијата во северна Сирија

А1 On - 09.10.2019

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер инсистира Турција да ја прекине својата воена операција против курдските формации во северна Сирија, изјавувајќи дека Брисел нема намера да плаќа за таканаречената „безбедносна зона“, што може да ...

Чавушоглу: Турција ќе ги извести сите за офанзивата во Сирија

А1 On - 09.10.2019

Турција ќе ги извести сите релевантни држави, вклучително и сириската влада, за планираната офанзива во североисточна Сирија, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Се огласи Ердоган: Инвазијата на Сирија започна!

Точка - 09.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се огласи и порача дека започнува турската воена операција на североистокот на Сирија. Потврдата на Ердоган за турската инвазија источно од реката Еуфрат во Сирија доаѓа непосредно откако американската армија ...

Маас: Турција ризикува заживување на Исламска држава со својата воена операција во Сирија

Независен - 09.10.2019

Со нападите врз североисточниот дел на Сирија, Турција „смислено ризикува натамошна дестабилизација на регионот“ и заживување на Исламска држава, изјави германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас, пренесоа француските медиуми.

Турција натрупува војска на границата со Сирија, Курдите прогласија мобилизација

Сакам да кажам - 09.10.2019

Турција го засили своето воено присуство на границата со Сирија во пресрет на долго најавуваниот упад, чија цел ќе биде да се избркаат тамошните курдски милиции. „ Војската наскоро ќе влезе во Сирија за да ја неутрализира долготрајната закана по ...

ВРИЕ НА БЛИСКИОТ ИСТОК: Ердоган најави почеток на воените дејствија во северна Сирија

Слободен Печат - 09.10.2019

„Со операцијата „Извор на мирот“ ќе ги отстраниме заканите од тероризмот“, напиша Ердоган на Твитер. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган објави дека турската војска започна со воените дејствија на северот на Сирија.

Јункер: Турција веднаш да ја прекине воената операција (ДПЛ)

Опсервер - 09.10.2019

Претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер, пред Европскиот Парламент во Брисел побара од турските власти веднаш да и стават крај на операцијата во Сирија. -Турција мора веднаш да ја запре воената операција која е во тек, таа нема да ...

Ердоган објави почеток на воена акција во Сирија

Независен - 09.10.2019

Турскиот претседател Реџеп Tајип Ердоган објави дека турската војска покренала воена операција на северот на Сирија. Како што рече, воената операција на Турција носи назив „Извор на мирот“, пренесе Спутник.

Први снимки од напуштена американска воена база во Сирија (ВИДЕО)

МКД - 09.10.2019

Американска воена база во северна Сирија, неколку километри од турската граница, е целосно напуштена, се гледа на снимките од руската агенција Рипли. Курдските борци, кои останаа сами, го надгледуваат празниот објект и ја чекаат офанзивата на ...

Утре седница на Советот за безбедност на ОН: Сирија како главна тема

iPortal - 09.10.2019

Советот за безбедност на Обединетите Нации (ОН) утре ќе расправа зад затворени врати. Главна тема на состанокот ќе биде ситуацијата во Сирија, истакнаа неименувани дипломати, откако Турција започна воени операции против курдските борци во ...