TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Св. Трифун во скопско Ајватовци: Празникот на лозарите се одбележува со домашно вино (ГАЛЕРИЈА)

Слободен Печат - 14.02.2020

Во скопско Ајватовци денеска се одбележува Св. Трифун – заштитник на лозарите, преку вински саем кој во дворот на црквата „Свети Трифун“ по седми пат се одржува. Еден од производителите на домашно вино, Трајче Трајковски рече дека интерес за ...

Свети Трифун и свети Валентин христијани со различни култови

Н.Македонија - 14.02.2020

Свети Трифун или Свети Валентин? Секоја година на 14 февруари се отвора истата дилема, кој празник да се слави. Дали славењето на едниот или на другиот е погрешно и колку е во согласност со македонската традиција? Свети Трифун е празник што е дел од ...

Народни верувања за Свети Трифун: Ако денеска врне, годината ќе биде плодна

Слободен Печат - 14.02.2020

Денес се празнува Свети Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Се верува дека Свети Трифун на својот празник става парче изгорено дрво на кое уште има жар и од тој ден снегот почнува да се топи.

Се одржа седмиот по ред „Саем на домашно вино“ во Општина Илинден

Курир - 14.02.2020

Во присуство на голем број граѓани, во населеното место Ајватовци, во Општина Илинден, по седми пат се одржа традиционалниот „Саем на домашно вино“. Во изборот на најдобро домашно приготвено вино на традиционален начин, учествуваа дванаесетмина ...

Се слави Свети Трифун, заштитник на лозјето

Gostivarpress.mk - 14.02.2020

Православните христијани денес, 14 февруари, го слават празникот во чест на Св.Трифун, чувар и заштитник на лозјето. Според обичаите, лозарите за првпат одат на лозјата во новата календарска година и ги закројуваат, надевајќи се дека така светецот ...

„Скопски агол“: Во Ајватовци Свети Трифун се одбележува со закројување лозје и саем на вино

Слободен Печат - 14.02.2020

Има интерес за домашното вино. Имаме одличен производ кој вреди да се проба. Манифестацијата е одлична- вели производителот на домашно вино, Трајче Трајковски. Дворот на црквата „Свети Трифун“ во скопско Ајватовци е едно од местата каде што денеска ...

Граѓаните денеска ги одбележуваат „Св.Трифун“ и „Св. Валентин“

Канал5 - 14.02.2020

Православните верници денеска го чествуваат Свети Трифун , празник посветен на лозарите и на винарите. За дел од граѓанството денеска е Свети Валентин - ден на љубовта . По повод празникот „Свети Трифун“ на локацијата „Лепово“ ќе се одржи свечено ...

Денеска е Св. Трифун- нека е за многу години

Магазин - 14.02.2020

Денеска е Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозаритеМомчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема слава и ...

14-ти февруари: Св.Трифун за меанџиите и лозарите, Валентин за заљубените

MakPress - 14.02.2020

Денот на вљубените Свети Валентин - годишна прослава која се одржува на 14 февруари со славење на љубовта и приврзаноста помеѓу интимните партнери. Денот е именуван според еден или повеќето ранохристијански маченик наречен Валентин и е одреден од ...

Бавчанџиите „Св. Трифун“, вљубените „Св. Валентин“

OhridNews - 14.02.2020

Според православниот календар, денешниот ден е посветен на маченикот Св. Трифун. Голем број обичаи и ритуали кои се врзани за овој ден, традиционално се пренесени од колено на колено. Во минатото, 14-ти февруари претставувал најголем ден за ...

БЕЛА ХРОНИКА: Славењето на св. Трифун и св. Валентин е како на Гоце Делчев и Маршал Тито

Денешен - 13.02.2020

Димитар Грумар Блесокот на модерното не треба да не заслепува и да ни фрла сенка на традиционалното, а љубовта кон туѓото да не биде на штета на своето. Колку и да се послатки туѓите чоколадни срценца и овошја, сепак, нашата почва е благословена да ...

На Свети Трифун се закројува лозјето, ама и со чаша вино се искажува љубов

Вечер Прес - 13.02.2020

Македонија е позната по производство на квалитетни вина, но Македонците не се големи љубители на виното. Според статистичките податоци во просек годишно се пијат 2,2 литри вино. За разлика од нас, Словенците пијат по 50 литри вино по глава на жител ...

Прослава на св.Трифун во Кавадарци

Хитпортал - 13.02.2020

Општина Кавадарци и оваа година ја продолжува традицијата на одбележување на празникот св.Трифун. На св.Трифун лозарите ги закројуваат лозите и ги залеваат со црвено вино посакувајќи си плодна и бериќетна година.

Утре е Свети Трифун и една работа мора да ја направите за да ве следи среќа

Скопје24 - 13.02.2020

Утре верниците го обележуваат големиот христијански празник – Светиот маченик Трифун. Роден е во малоазиската област Фригија во Мала Азија. Уште од рано детство во него се пројавила необична Божја благодат со покажување на дар на чудотворство.

За празникот Св. Трифун продолжен попуст на целото мени во ресторан „Чун“

OhridNews - 13.02.2020

За празникот на виното и љубовта, ресторан „Чун“ подготви пријатно изненадување за посетителите. На Св. Трифун, 14 февруари, како и сабота, 15 февруари, целото мени во ресторанот со уникатен поглед на Охридското Езеро, е на попуст од 20%! За ...

Со изложба на Лазар Дојчинов започнува празнувањето на Св. Трифун

Н.Македонија - 13.02.2020

Богатат програма што традиционално се организира за празникот Св. Трифун во Кавадарци започнува вечерва во 18 часот со ликовната изложба на уметникот Лазар Дојчинов, која ќе биде отворена во Музеј-галерија.

Што ќе славите утре - за љубовта или за виното?

Скопје инфо - 13.02.2020

Утре е Св. Трифун за православните и Св. Валентин за католиците, и двата празника се слават кај нас, додека православните верници го прославуваат заштитникот на лозјата и овошките, Св. Трифун, католиците го слават Св.

Се празнува Св. Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите – ова треба да го направите

Курир - 13.02.2020

Денеска е Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема слава и ...

„Саем на домашно вино“ во Општина Илинден

Курир - 13.02.2020

На 14 февруари, со почеток во 9:00 часот во населеното место Ајватовци, во Општина Илинден по седми пат ќе се одржи традиционалниот „Саем на домашно вино“. На овој своевиден вински фестивал на којшто ќе учествуваат повеќемина винопроизводители од ...

Владата им ги плаќа старите долгови на лозарите, тие сакаат нови цени

Н.Македонија - 12.02.2020

Лозарите што го предале а не успеале да го наплатат грозјето од винарниците во периодот од 15 август 2014 до 15 ноември 2016 година вчера добија средства од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој како дополнителна ...

Лозарите бараат да ги знаат цените на откуп пред Свети Трифун

Сител - 12.02.2020

Македонското грозје е најевтино во регионот. Во пресрет на денот на лозарите Свети Трифун, производителите на грозје велат дека цените во земјава се многу пониски од земјите во регионот. Најголема разлика во цената има кај најзастапените сорти, ...

„Саем на домашно вино“ во Општина Илинден

Скопје инфо - 13.02.2020

На 14 февруари, со почеток во 9:00 часот во населеното место Ајватовци, во Општина Илинден по седми пат ќе се одржи традиционалниот „Саем на домашно вино“. На овој своевиден вински фестивал на којшто ќе учествуваат повеќемина винопроизводители од ...

УТРЕ ГО СЛАВИМЕ СВЕТИ ТРИФУН: Исцелител кој е заштитник на лозарите и на градинарите

Денешен - 13.02.2020

Православните верници утре го слават големиот христијански празник Свети Трифун. Роден е во малоазиската област Фригија во Мала Азија. Уште од рано детство во него се пројавила необична Божја благодат со покажување на дар на чудотворство.

„Саем на домашно вино“ во Општина Илинден

Нетпрес - 13.02.2020

На 14 февруари, со почеток во 9:00 часот во населеното место Ајватовци, во Општина Илинден по седми пат ќе се одржи традиционалниот „Саем на домашно вино“. На овој своевиден вински фестивал на којшто ќе учествуваат повеќемина винопроизводители од ...

Се празнува Св. Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите – ова треба да го направите

Пулс24 - 13.02.2020

Денеска е Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема слава и ...

Традиционален „Саем на домашно вино“ утре во Ајватовци

Вечер Прес - 13.02.2020

Утре, со почеток во 9 часот, во населеното место Ајватовци, во Општина Илинден по седми пат ќе се одржи традиционалниот „Саем на домашно вино“. Ќе учествуваат повеќемина винопроизводители од општина Илинден, по што ќе биде извршен избор на најдобро ...

Анкета: Св. Трифун или Св. Валентин

Тера - 13.02.2020

Утре е Св. Трифун за православните и Св. Валентин за католиците, и двата празника се слават во нашиот град, додека православните верници го прославуваат заштитникот на лозјата и овошките, Св. Трифун, католиците го слават Св.

Утре е голем празник, СВЕТИ ТРИФУН – Бидете гостопримливи за да ви донесе среќа во куќата

NMD - 13.02.2020

Постои верување, ако на Трифунден паѓа снег или дожд, ќе биде дождлива и родна година. Ако е ведро, годината ќе биде сушна и неродна. Се верува дека после овој ден зимата почнува да слабее и да попушта.

МАКЕДНСКИ ОБИЧАИ ЗА СВ. ТРИФУН: На 17-годишна возраст, со Божја помош, ја излекувал царската ќерка Гордана

Денешен - 14.02.2020

Заштитник на градинарите и на лозарите Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема слава и настрада на 21-годишна возраст, но ...

Седми Саем на домашно вино во Општина Илинден

Курир - 14.02.2020

Традиционалниот Саем на домашно вино денеска по седми пат ќе се одржи во населеното место Ајватовци, Општина Илинден, во рамките на одбележувањето на големиот верски празник и празник на лозарите – Свети Трифун.

Седми Саем на домашно вино во Општина Илинден

Опсервер - 14.02.2020

– Традиционалниот Саем на домашно вино денеска по седми пат ќе се одржи во населеното место Ајватовци, Општина Илинден, во рамките на одбележувањето на големиот верски празник и празник на лозарите – Свети Трифун.

На овој голем празник појдете во црква и земете света вода – еве што потоа да направите со неа

Скопје24 - 14.02.2020

Денеска се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана која што не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...

Денеска е Свети маченик Трифун - заштитник на градинарите и на лозарите

Сител - 14.02.2020

Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема слава и настрада на 21-годишна возраст, но остана во споменот на целиот ...

Верниците го слават Свети Трифун – заштитникот на градинарите и лозарите

Кумановски м. - 14.02.2020

Свети Трифун е христијански светец роден околу 225 година, во селото Комсада, во римската провинција Фригија, во Мала Азија. Родителите му биле христијани, така што и тој бил воспитуван во согласност со христијанската вера. Loading...

Седми Саем на домашно вино во Општина Илинден

Сител - 14.02.2020

Традиционалниот Саем на домашно вино денеска по седми пат ќе се одржи во населеното место Ајватовци, Општина Илинден, во рамките на одбележувањето на големиот верски празник и празник на лозарите – Свети Трифун.

Се празнува Свети Трифун, празник со многу обичаи

Слободен Печат - 14.02.2020

Именден денеска празнуваат: Трифун, Трајан, Трајанка, Трајко, Трајче… Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не ...

Денеска е Свети Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите

Press24 - 14.02.2020

Денеска е Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема слава и ...

Да си ја негуваме верата христова: Денеска го празнуваме исцелителот св.трифун!

Струмица Денес - 14.02.2020

Роден е во малоазиската област Фригија во Мала Азија. Уште од рано детство во него се пројавила необична Божја благодат со покажување на дар на чудотворство. Тој на изненадување на своите современици имал моќ над болните.

Седми Саем на домашно вино во Општина Илинден

24 Вести - 14.02.2020

Традиционалниот Саем на домашно вино денеска по седми пат ќе се одржи во населеното место Ајватовци, Општина Илинден, во рамките на одбележувањето на големиот верски празник и празник на лозарите – Свети Трифун.

Денес се празнува Свети Трифун: Оваа работа мора да ја направите за да ве следи среќа

Вистина.мк - 14.02.2020

Денес, 14-ти февруари, верниците го обележуваат големиот христијански празник – Светиот маченик Трифун. Роден е во малоазиската област Фригија во Мала Азија. уште од рано детство во него се пројавила необична Божја благодат со покажување на дар на ...

Се празнува Св. Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите

Скопје инфо - 14.02.2020

Меѓу поголемите празници кои македонскиот народ ги празнува со многу обичаи спаѓа и свети Трифун, празник главно познат по обредното закројување на лозјата. Едни го сметаат за последен од зимските, а други за прв од пролетните празници.

Традиционалниот Саем на домашно вино денеска по седми пат ќе се одржи во Општина Илинден

MakPress - 14.02.2020

Традиционалниот Саем на домашно вино денеска по седми пат ќе се одржи во населеното место Ајватовци, Општина Илинден, во рамките на одбележувањето на големиот верски празник и празник на лозарите – Свети Трифун.

Колку литри вино се пие во Македонија на годишно ниво?

Женски магазин - 14.02.2020

Виното е вториот најизвезуван производ по тутунот од Македонија. Земјава има 24 000 хектари лозови насади и на годишно ниво македонските винарии произведуваат околу 100 милиони литри, ставајќи ја земјата на 25-то место во светот.

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите

Скопје1 - 14.02.2020

Денес се празнува Свети маченик Трифун, заштитник на градинарите и на лозарите. Момчето што на 17-годишна возраст со Божја помош ја излекува царската ќерка Гордана којашто не можеше да ја излекува ниту еден лекар во империјата се стекна со голема ...