TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ: Сакам гаранција дека Србија ќе биде во ЕУ во 2025 година ако потпишеме договор со Приштина

Макфакс - 14.09.2018

Српскиот претседател, Александар Вучиќ изјави дека постигнувањето на каков било договор со Приштина мора да подразбира дека Србија ќе добие гаранции и ќе стане членка на Европската Унија во 2025 година.

Вучиќ за Ројтерс: Ако потпишеме договор со Приштина, ќе мора да добиеме гаранции за влез во ЕУ во 2025

МКД - 14.09.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за британската агенција Ројтерс изјави дека постигнувањето договор меѓу Белград и Приштина ќе треба да подразбира и јасни гаранции за влегување на Србија во Европската Унија во 2025 година, но тоа, ...

Вучиќ: Од лесни решенија боли глава, како да лекувате рак со „аспирин“

Макфакс - 13.09.2018

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, изјави денеска дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но веројатно нема да успее да постигне договор. „Важно е дека и доколку не успееме да постигнеме договор, што е доста веројатно, некој по нас ...

Вулин: Формирањето косовска војска е напад на мировните напори на Вучиќ

Курир - 13.09.2018

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека за Србија е сосема неприфатливо формирање на косовска војска и ја повика меѓународната заедница да обезбеди почитување на Резолуцијата 1244 и да не дозволи формирање „нелегални ...

Вучиќ: Спогодба со Приштина мора да се постигне кога-тогаш

Мета - 13.09.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска порача дека дијалогот со Приштина ќе биде продолжен но и дека се мали шансите да се сретне со претседателот на Косово, Хашим Тачи, во Њујорк, во текот на Генералното собрание (ГС) на Обединетите ...

Вучиќ: Гаранциите за членство во ЕУ да бидат дел од договорот со Приштина

Курир - 13.09.2018

Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би можела да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

Курир - 13.09.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но дека најверојатно нема да биде постигнат договор. – Важни се разговорите па дури и ако не постигнеме договор, што е најверојатно, затоа што ...

Вучиќ: Сакам гаранција дека Србија ќе биде во ЕУ во 2025 година, ако потпишеме договор со Приштина

Локално - 14.09.2018

Српскиот претседател, Александар Вучиќ изјави дека постигнувањето на каков било договор со Приштина мора да подразбира дека Србија ќе добие гаранции и ќе стане членка на Европската Унија во 2025 година.

Вучиќ: Ако потпишеме договор со Приштина, ќе мора да добиеме гаранции за влез во ЕУ во 2025

Точка - 14.09.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за британската агенција Ројтерс изјави дека постигнувањето договор меѓу Белград и Приштина ќе треба да подразбира и јасни гаранции за влегување на Србија во Европската Унија во 2025 година, но тоа, ...

Приштина: Вучиќ е последниот човек на кој му веруваме

МКД - 12.09.2018

Приштина ќе направи сѐ за да дојде до мировен договор, иако претседателот Александар Вучиќ е последниот човек во Србија на кој му верувам, изјави косовскиот вицепремиер Енвер Хоџај, а пренесува Асошиејтед прес.

Енвер Хоџај: Договорот со Србија треба да вклучува признавање на косовската независност

Вечер - 12.09.2018

Евентуалниот договор за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија треба да содржи признавање на косовската независност од страна на Белград и прием во ОН, изјави косовскиот вицепремиер Енвер Хоџај.

Вулин: Формирањето косовска војска е напад на мировните напори на Вучиќ

Вечер - 13.09.2018

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека за Србија е сосема неприфатливо формирање на косовска војска и ја повика меѓународната заедница да обезбеди почитување на Резолуцијата 1244 и да не дозволи формирање „нелегални ...

Вучиќ: Спогодба со Приштина мора да се постигне кога-тогаш

Локално - 13.09.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска порача дека дијалогот со Приштина ќе биде продолжен но и дека се мали шансите да се сретне со претседателот на Косово, Хашим Тачи, во Њујорк, во текот на Генералното собрание (ГС) на Обединетите ...

Вучиќ: Гаранциите за членство во ЕУ да бидат дел од договорот со Приштина

А1 On - 13.09.2018

Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би можела да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

А1 On - 13.09.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но дека најверојатно нема да биде постигнат договор. – Важни се разговорите па дури и ако не постигнеме договор, што е најверојатно, затоа што ...

Вулин: Формирањето косовска војска е напад на мировните напори на Вучиќ

Стандард - 13.09.2018

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека за Србија е сосема неприфатливо формирање на косовска војска и ја повика меѓународната заедница да обезбеди почитување на Резолуцијата 1244 и да не дозволи формирање „нелегални ...

Вучиќ: Ќе продолжи дијалогот со Приштина

Слободен Печат - 13.09.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска порача дека дијалогот со Приштина ќе биде продолжен но и дека се мали шансите да се сретне со претседателот на Косово, Хашим Тачи, во Њујорк, во текот на Генералното собрание (ГС) на Обединетите ...

Вучиќ: Гаранциите за членство во ЕУ да бидат дел од договорот со Приштина

Локално - 13.09.2018

Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би можела да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

1tv - 13.09.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но дека најверојатно нема да биде постигнат договор. – Важни се разговорите па дури и ако не постигнеме договор, што е најверојатно, затоа што ...

Вулин: Формирањето косовска војска е напад на мировните напори на Вучиќ

Локално - 13.09.2018

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека за Србија е сосема неприфатливо формирање на косовска војска и ја повика меѓународната заедница да обезбеди почитување на Резолуцијата 1244 и да не дозволи формирање „нелегални ...

Вучиќ: Гаранциите за членство во ЕУ да бидат дел од договорот со Приштина

1tv - 13.09.2018

Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би можела да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

Н.Македонија - 13.09.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но дека најверојатно нема да биде постигнат договор. – Важни се разговорите па дури и ако не постигнеме договор, што е најверојатно, затоа што ...

Вулин: Формирањето косовска војска е напад на мировните напори на Вучиќ

А1 On - 13.09.2018

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека за Србија е сосема неприфатливо формирање на косовска војска и ја повика меѓународната заедница да обезбеди почитување на Резолуцијата 1244 и да не дозволи формирање „нелегални ...

Вучиќ: Гаранциите за членство во ЕУ да бидат дел од договорот со Приштина

ТВ21 - 13.09.2018

Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би можела да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

Стандард - 13.09.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но дека најверојатно нема да биде постигнат договор. – Важни се разговорите па дури и ако не постигнеме договор, што е најверојатно, затоа што ...

Вулин: Единствена цел на формирањето косовска војска е судир со Србија

+инфо - 13.09.2018

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин изјави денеска дека за Србија е сосема неприфатливо формирање на косовска војска и ја повика меѓународната заедница да обезбеди почитување на Резолуцијата 1244 и да не дозволи формирање „нелегални ...

Вучиќ: Ако постигнеме договор со Косово, Србија би можела да добие гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година

Фокус - 13.09.2018

Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би можела да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Вучиќ: Ќе ги продолжиме разговорите со Приштина

Алфа - 13.09.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина, но дека најверојатно нема да биде постигнат договор. – Важни се разговорите па дури и ако не постигнеме договор, што е најверојатно, затоа што ...

Вучиќ: Гаранциите за членство во ЕУ да бидат дел од договорот со Приштина

Р.С.Европа - 13.09.2018

" Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би можела да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година", изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Вучиќ: Гаранциите за членство во ЕУ да бидат дел од договорот со Приштина

Вечер - 13.09.2018

Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би можела да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ.

Вучиќ: Гаранциите за членство во ЕУ да бидат дел од договорот со Приштина

Либертас - 13.09.2018

Ако некогаш постигнеме каков било договор со Приштина, Србија би можела да добие јасни гаранции дека ќе стане членка на ЕУ во 2025 година, изјави денеска претседателот на Србија Александар Вучиќ.