TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕП во ракомет: Анализа на репрезентацијата на Македонија

Таратур - 13.01.2018

Eвропското Првенство во Хрватска ќе биде четврто последователно за македонската репрезентација, а петто вкупно. Групата не е лесна, но е минлива особено што Словенија и Црна Гора се соочуваат со проблеми околу повредени ракометари.

Раул интензивно ја учи химната на Македонија

SportMedia - 13.01.2018

Покрај сите тактичко-технички подготовки на играчите, селекторот на Македонија, Раул Гонзалез, во последните неколку денови започнал интензивно да ја учи македонската химна. Според пишувањето на единствениот спортски весник „Македонски спорт“ , ...

Ајде „Команданте!“ – Македонија верува во вас и навива за вас!

Спортклуб - 13.01.2018

Репрезентацијата на Македонија денеска ја стартува својата ракометна одисеја на ЕП во Хрватска, а противник во првото коло ни е Словенија и стариот познаник Вујовиќ. Селекторот на Словенија на последните неколку пресови истакна дека Македонија е ...

Раул ја учи македонската химна

Exclusive.mk - 13.01.2018

Во пресрет на вечерашниот прв натпревар на македонската ракометна репрезентација на Европското првенство во Хрватска, селекторот Раул Гонзалес, започна и со учење на македонската химна. Освен што сакал да ги научи зборовите, Раул се интересирал и за ...

Ристовски и Георгиевски се приклучија кон репрезентацијата

Телма - 12.01.2018

Македонската машка ракометна селекција се доближува до бројката од 21 играч кои селекторот Раул Гонзалес ги повика во тимот за подготовките пред ЕП во Хрватска.Гарсија Парондо,помошникот на Гонзалес веќе неколку дена работи со репрезентивците кои ...

Македонските ракометари ја почнуваат европската одисеја во Загреб

Глас на Америка - 12.01.2018

Ждрепката беше немилосрдна и Македонија ќе игра со актуелниот европски шампион и третопласираната екипа од последното светско првенство; Навивачите доаѓаат утре ЗАГРЕБ - Избраниците на селекторот Раул Гонзалез, денеска за прв пат го почувствуваа ...

Ракомет, последни подготовки пред натпреварот против Словенија

Алсат-М - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација ги прави последните подготовките пред првиот натпревар на Европското првенство во Хрватска против Словенија на 13 јануари. Селекторот на Македонија, Раул Гонзалес беше гостин во отвореното студио на Европската ...

Откажан попладневниот тренинг, ракометарите низ видео снимки ќе ја скенираат Словенија

Gol.mk - 12.01.2018

Наместо планираните два тренинзи, денес македонските ракометари тренираа само во претпладневниот термин. Од 11.00 часот изутрина Раул работеше еден час со нашите ракометари во „Арена“, а попладневниот тренинг предвиден во 18.30 часот во „Дом ...

WE ARE READY! Ракометниот гениј Раул и неговите воини ја освојуваат Европа!

Екипа - 12.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска, Стеван Цаневски, Билјана Б. Петрушева, Игор Паневски „ Подготвени сме “, а како и не би биле кога на клупата имаме врвен стратег, тренерот на актуелниот европски шампион.

Гонзалез со поштеда за нашите пред Словенија – го откажа попладневниот тренинг

Спортклуб - 12.01.2018

СпортКлуб.мк, директно до Загреб Селекторот на македонската ракометна селекција, Раул Гонзалез се реши денес наместо планирани два, да одржи само еден тренинг во пресрет на утрешниот меч од Ц групата против Словенија.

Ракометот повторно е главен, почнува 13. Европско првенство

МКД - 12.01.2018

Од денеска до 28. јануари Хрватска е домаќин на 13. ракометно Европско првенство, Македонија по петти пат е на континенталниот собир, селекцијата на Германија ќе го брани големиот трофеј. Ракометот повторно ќе биде во фокусот, македонските ...

Раул: Подготвивме нешто конкретно за Словенците!

Sport 1 - 12.01.2018

Помина времето за ковање тактики, сега треба само фокусирано да се спроведат на терен. Раул Гонзалес им кажа што имаше да им каже на ракометарите и утре претпладне им останува последниот тренниг пред мечот во 19.30 часот.

Раул: Секој прв натпревар носи голем притисок

Канал5 - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот и единствен тренинг пред дуелот утре со Словенија во „Арена Загреб“. Во полн состав со сите 19 играчи селекторот Раул Гонзалез работеше во подготовка на утрешниот ...

Раул: Под притисок е сè поинаку, тимот ќе го одредам вечерва

Gol.mk - 12.01.2018

Две тренинг сесии и аклиматизација за македонските ракометари во Загреб се веќе завршени. Селекторот Раул Гонзалез веќе е фокусиран на првиот ривал и по утринскиот тренинг најави дека дури вечерва ќе одлучи кои ракометари ќе ги пријави за дуелот ...

Паднаа последните договори за Словенија, Раул ќе го држи Вујовиќ во неизвесноста до крај (ФОТОГАЛЕРИЈА)

SportMedia - 12.01.2018

Од Загреб, Марија Ковачева Времето полека истекува...Македонската репрезентација го одработи единствениот тренинг во Арена Загреб пред утрешниот дуел против Словенија на отварањето на Европското првенство.

Ракометарите ја почувствуваа Загрепска Арена, одржан последниот тренинг пред мечот со Словенија (ФОТО)

МКД - 12.01.2018

Македонските ракометари го одржаа тренингот во Загрепска Арена каде утре го почнуваат настапот на Европското првенство во Хрватка. Ракометарите во позитивна атмосфера го одработија денешниот тренинг на теренот на кој утре од 19:30 часот против ...

ЕП во ракомет: Анализа на репрезентацијата на Македонија

Спортски - 13.01.2018

Eвропското Првенство во Хрватска ќе биде четврто последователно за македонската репрезентација, а петто вкупно. Групата не е лесна, но е минлива особено што Словенија и Црна Гора се соочуваат со проблеми околу повредени ракометари.

Македонските ракометари тргна во нов поход на Европските првенства

Канал5 - 12.01.2018

Најдобрите Македонски ракометари од денеска се во Загреб, Хрватска каде утре стартува 13 Европски ракометен шампионат. Црвено жолтите по три недели заеднички тренинзи максимално се подготвени под раководство на најдобриот европски тренер Раул ...

Седуммина вардарци ќе играат во четири различни селекции на ЕП

24 Ракомет - 12.01.2018

Седум ракометари на Вардар ќе бидат дел од Европското првенство во Хрватска. Тука е и тренерот Раул Гонзалес, а ова го прави Вардар еден од клубовите со најмногу ракометари на шампионатот.

Македонија денеска тренира во Арена во Загреб

24 Ракомет - 12.01.2018

Репрезентацијата на Македонија денеска ќе добие можност да одржи тренинг во салата каде што утре од 19:30 часот ќе го одигра првиот натпревар на Европското првенство. Ракометарите коишто Раул Гонзалес ги поведе на првенството ќе имаат можност да се ...

Читателите на Факултети.мк ги избраа најдобрите за 2017

Факултети - 12.01.2018

Актуелниот селектор на машката македонска ракометна репрезентација и досегашниот тренер на ракометниот клуб „Вардар“, Раул Гонзалес, е личност на годината според читателите на Факултети.мк.

Можно ли е чудо на Европското првенство во ракомет со селекторот Гонзалес?

МКД - 11.01.2018

Кога елитните ракометни собири ни се во близина, речиси секогаш постигнуваме добри резултати. СП 2009 во Хрватска беше наше лансирање меѓу првите 11 на светот, а петтото место од ЕП 2012 во Србија сѐ уште е нашето најголемо достигнување.

Ракометарите го одржаа првиот тренинг во Загреб

МКД - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација денеска пристигна во Загреб и го одржа првиот тренинг во пресрет на почетокот на Европското првенство. Ракометната експедиција на Македонија од денеска е во Загреб, избраниците на Раул Гонзалез ја почнаа ...

Раул гостин на ЕХФ: Само сакам да играме како тим, така сме најсилни!

Gol.mk - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Загреб каде е во исчекување на настапот на Европското првенство (ЕП), а Раул Гонзалез, на првиот ден беше гостин во отвореното студио на ЕХФ каде зборуваше за себе, за кариерата и за очекувањата со ...

Гонзалез: Прва цел е да играме како голем тим

Канал5 - 11.01.2018

Македонската ракометна експедиција од утрово е во Загреб, каде в сабота ќе го започне својот настап на Европскиот шампионат. Новитет во информирањето од Првенството е отвореното студио кое го има телевизиската продукција на Европската ракометна ...

ЕУРО 2018: Македонија мора агресивно во одбрана и со сите сили во напад

24 Ракомет - 11.01.2018

Европското првенство е посилно од Светското и во тоа се согласуваме сите. Тука нема слаби противници и секој меч е квалитетен. Сметам дека нашите репрезентативци се подготвени за настапот на ова натпреварување и на физички и на психолошки план.

Вујовиќ: Македонците го имаат Раул Гонзалес и големи амбиции, но не верувам дека ќе можат до завршницата

SportMedia - 11.01.2018

Веселин Вујовиќ и Словенија ќе ни бидат прв противник на Европското првенство во ракомет во Хрватска, а тренерот одлично ги познава нашите квалитети, но во интервју за црногорски медиум вели дека тешко ќе стасаме до завршницата.

ФОТО: Ракометарите се адаптираат на Загреб, првиот тренинг во „Дом Спортова“

Gol.mk - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Загреб и го одржа првиот тренинг, како подготовка за Европското првенство (ЕП) кое стартува утревечер. Избраниците на Раул Гонзалез тренираа во полна пареа во „Дом Спортова“, салата која ќе служи за ...

Фалангата го оддржа првиот тренинг во Загреб (ФОТО)

Спортски - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација, го оддржа првиот тренинг во Загреб пред стартот на европскиот шампионт. Вечерва избраниците на Раул Гонзалес тренираа во „Домот на спортови“, додека веќе утре ќе го имаат и официјалниот тренинг во Загребска ...

Ракометарите веднаш се фатија за работа во Загреб (ФОТО)

Sport 1 - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација утрово пристигна во Загреб, а попладнево веднаш се фати за работа и го одржа првиот од двата тренинзи пред саботниот старт против Словенија на Европското првенство во Хрватска.

Прв тренинг во Загреб - Македонија ситно брои до дуелот со Словенија

SportMedia - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација го заврши првиот тренинг во Загреб пред стартниот дуел на ЕП во Хрватска, против Словенците. Вечерва се тренираше во „Домот на спортови“ во Загреб, а утре ќе го имаме официјалниот тренинг во загрепска Арена, ...

Ракометарите го почувствуваа Загреб: Првиот тренинг во „Домот на спортовите“

Екипа - 11.01.2018

Ракометната репрезентација на Македонија пристигна во Загреб и денеска го одржа првиот тренинг во хрватската престолнина. Селекторот Раул Гонзалес и ракометарите ја почувствуваа атмосферата, а тренираа во „Домот на спортовите“.

(ВИДЕО) Македонскиот селектор е прва ѕвезда на Европското првенство

Спортклуб - 11.01.2018

Континенталниот шампионат во Хрватска почнува утре, а денеска македонскиот селектор Раул Гонзалес беше гостин на специјалното ЕХФ студио. Веднаш по пристигнувањето во Загреб, шпанскиот стручњак се упати таму и беше најавен како најголема ѕвезда на ...

ФOTO : Прв тренинг на нашите репрезентативци во Загреб

Спортски - 11.01.2018

Прв тренинг на нашите репрезентативци во Загреб. Вечерва се тренира во тренинг-салата, а утрешниот тренинг ќе се одржи во Загребска Арена, местото на одигрување на првата средба со Словенија во сабота од 19:30 ...

Георгиевски за 24Ракомет: Со Раул сè е поинаку, тој многу добро си ја знае работата (ВИДЕО)

24 Ракомет - 11.01.2018

Македонските репрезентативци веќе пристигнаа во главниот град на Хрватска и со нетпрение го очекуваат првиот натпревар против Словенија. Селекторот Раул Гонзалес на пат поведе 19 играчи, од кои 16 ќе добијат шанса на првиот дуел од групната фаза ...

Вујо пред ЕП во Хрватска: Македонија е посилна со Раул Гонзалес отколку со Червар!

Sport M - 11.01.2018

Селекторот на Словенија, Веселин Вујовиќ, поранешен тренер на македонската ракометна репрезентација и на Вардар смета дека Македонија е посилна со Раул Гонзалес, отколку со Лино Червар. В петок почнува Европското првенство (ЕП) во Хрватска, а ...

Ристовски: Да го направиме она што најдобро го знаеме

Курир - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација која од утринава е во Загреб, попладнево го одработи првиот тренинг. Предводени од селекторот Раул Гонзалес „црвено-жолтите„ тренираа во салата „Дом Спортова“,која служи за тренинг на репрезентациите учеснички ...

ФОТО: Ракометарите пристигнаа во Загреб – вечерва тренираа во „Дом Спортова“

Sport M - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентавија денеска пристигна во Загреб, кае што ќе настапи на Европското првенство, Хрватска 2018. Тие попладневно тренираа во спортската сала „Дом Спортова“ која служи за тренинг на сите репрезентации кои учествуваат на ...

Раул Гонзалес пречекан во Загреб со видео од голот на Чупиќ

Оff.net - 11.01.2018

Селекторот на македонската ракометна репрезентација е фаца број 1 во Хрватска. Само што слета со ракометарите во Загреб го седнаа на отвореното студио на ЕХФ кое оди во живо на Фејсбук. Гонзалес доби прашања и за Македонија поврзани со Европското во ...

Момците на Раул ја анализираат Словенија уште на аеродром

Оff.net - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација во сабота со почеток од 19:30, го стартува новиот предизвик наречен Европско ракометно првенство. Иако до мечот има нешто повеќе од 48 часа, нашите репрезентативци се веќе синхронизирани уште пред да се појават ...

Почнува ракометното ЕП – Македонија желна за успех

Телма - 12.01.2018

Селекторот на македонската ракометна селекција, Раул Гонзалез се реши денес наместо планирани два, да одржи само еден тренинг во пресрет на утрешниот меч од Ц групата против Словенија. Утринскиот тренинг се одржа во „Арена Загреб“, а воедно ова беше ...

Раул: Секој прв натпревар носи голем притисок

+инфо - 12.01.2018

Натпреварот Македонија – Словенија се игра утре со почеток во 19,30 часот во „Арена Загреб“. Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот и единствен тренинг пред дуелот утре со Словенија во „Арена Загреб“.

Раул: Под притисок е сè поинаку, тимот ќе го одредам вечерва

Локално - 12.01.2018

Две тренинг сесии и аклиматизација за македонските ракометари во Загреб се веќе завршени. Селекторот Раул Гонзалез веќе е фокусиран на првиот ривал и по утринскиот тренинг најави дека дури вечерва ќе одлучи кои ракометари ќе ги пријави за дуелот ...

Ракометарите првпат тренираа во Загреб воочи дебито со Словенија

Шеталиште - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација го одржа првиот тренинг во Загреб во пресрет на почетокот на Европското првенство. Ракометната експедиција на Македонија од денеска е во Загреб, избраниците на Раул Гонзалез ја почнаа адаптацијата пред првиот ...

Раул за ЕХФ ТВ: Да играме како тим – така сме најсилни!

Sport M - 11.01.2018

Раул Гонзалез денеска беше гостин во специјалната емисија на ЕХФ која се емитува во живо секој ден во 12 часот. „Мислам дека ако сакаме да ја минеме групата треба да се фокусираме на првиот меч со Словенија, одличен тим кој е воден од одличен тренер.

Гонзалез: Прва цел е да играме како голем тим

Сител - 11.01.2018

Македонската ракометна експедиција од утрово е во Загреб,каде во сабота ќе го започне својот настап на Европскиот шампионат. Новитет во информирањето од првенството е отвореното студио кое го има телевизиската продукција на Европската ракометна ...

Ристовски: Да го направиме она што најдобро го знаеме

Сител - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентација која од утринава е во Загреб, попладнево го одработеа и првиот тренинг. Предводени од селекторот Раул Гонзалес „црвено-жолтите„ тренираа во салата „Дом Спортова“,која служи за тренинг на репрезентациите ...

Ракометарите пристигнаа во Загреб – вечерва тренираа во „Дом Спортова“

Република - 11.01.2018

Македонската ракометна репрезентавија денеска пристигна во Загреб, кае што ќе настапи на Европското првенство, Хрватска 2018. Тие попладневно тренираа во спортската сала „Дом Спортова“ која служи за тренинг на сите репрезентации кои учествуваат на ...

ЕП - Хрватска 2018: Раул: Посакувам само да одиграме добар натпревар

Сител - 12.01.2018

Македонската ракометна репрезентација претпладнево во „Арена Загреб“ го одржа првиот тренинг и единствен тренинг пред дуелот со утре со Словенија во „Арена Загреб“. Во полн состав со сите 19 играчи селекторот Раул Гонзалез работеше во подготовка на ...

Раул Гонзалез: Подготвени сме за добар старт на Европското првенство

МКД - 12.01.2018

Селекторот на македонската репрезентација, Раул Гонзалез вели дека неговите ракометари се подготвени за утрешниот дуел со Словенија. Македонија го одржа последниот тренинг пред почетокот на Европското првенство.