TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Светите браќа Кирил и Методиј во 9-тиот век го гледале 21 век

Рацин - 24.05.2024

Денешниот ден, 24 мај, денот на сесловенските просветители Светите Кирил (Константин) и Методиј, не повикува да го одбележиме исклучителното и единствено историско-културолошко и епохално просветителско значење за Европа, светот и Република Северна ...

Охрид го чествува Денот на сесловенските просветители

OhridNews

Денес е „Свети Кирил и Методиј“ – Среќен именден Кирил, Кире, Методија, Менде...

Црнобело

Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Рацин

Св. Кирил и Методиј, основачите на првата словенска азбука – глаголицата

Денар

Денеска се празнува Свети Методиј и Кирил Рамноапостолни

Екран

КИТЕВСКИ ЗА ПРАЗНУВАЊЕТО НА СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ НИЗ МАКЕДОНИЈА: Грците не сакале ни да чујат за браќата, кодошеле кај Турците дека славењето е комитска работа

Денешен

Денешен Н.Македонија Бизнис Вести Вечер Прес Н.Македонија 24 Вести еМагазин

ВМРО-ДПМНЕ организира трибина под наслов „Св. Кирил и Методиј, Стожер на Постоењето!”

Курир - 23.05.2024

На настанот свечен говор пред присутните ќе има и Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Утре (24.05.2024) во 13:00 часот, во црквата Св. Богородица – Калишта, Струга, ќе се одржи свеченост по повод одбележувањето на празникот на ...

Македонците се условени да прифатат диктат откажувајќи се од самите себе, вели историчарот Панов

Сител

Концерт на млади уметници во црквата Св. Софија по повод Денот на Светите браќа Кирил и Методиј

OhridNews

„Првите Кирилометодиеви научни средби“ за одбележување на патрониот празник на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“

Zoom

Во Охрид вечерва почнува чествувањето 24 Мај – Денот на Св. Кирил и Методиј

МКД

Научните средби за светите Кирил и Методиј ќе бидат чувари на вековните македонски традиции

МКД

ВМРО-ДПМНЕ организира трибина под наслов „Св. Кирил и Методиј, Стожер на Постоењето!”

Република

Бизнис Вести

Владина делегација оддаде почит на браќата Кирил и Методиј

Скопје инфо - 23.05.2024

Во пресрет на утрешниот голем државен празник, 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј, Владата на Република Северна Македонија организираше настан во чест на просветителите кои го втемелија македонското писмо.

Владина делегација оддаде почит кон светите браќа Кирил и Методиј: Очекување за натамошна заштита и афирмација на македонскиот јазик

ТВ21

Одбележување на 24 Мај – Ден на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј

24Инфо

Одбележување на 24 Мај – Ден на сесловенските просветители светите Кирил и Методиј

Frontline

Владина делегација ќе положи цвеќе на споменикот на светите Кирил и Методиј, на платото пред Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Скопје

Република

Владина делегација им оддаде почит на светите браќа Кирил и Методиј: очекување за натамошна заштита и афирмација на македонскиот јазик

Макфакс

Владина делегација оддаде почит кон светите браќа Кирил и Методиј

Локално

Опсервер Centar Фокус Вести плус Сител Press24 Алсат-М Frontline

Концерт со македонски изворни песни во чест на Свети Кирил во Рим на Камерниот оркестар од Битола со Нада ...

Сакам да кажам - 23.05.2024

Попладнево во салата Балдини во Рим, како дел од културната програма за одбележување на традиционалната манифестација „Ден на светите Кирил и Методиј“ во Ватикан, концерт ќе одржи Камерниот оркестар на Битола, кој како секстет ќе настапи со ...

Камерниот оркестар од Битола со солистката Нада Талевска-Спасовска – дел од чествувањето на Денот на светите Кирил и Методиј во Рим

Локално

Камерниот оркестар од Битола со Нада Талевска-Спасовска, дел од  чествувањето на Денот на светите Кирил и Методиј во Рим

ММС

Камерниот оркестар од Битола со солистката Нада Талевска-Спасовска, дел од чествувањето на Денот на светите Кирил и Методиј во Рим

Макфакс

Камерниот оркестар од Битола, со солистката Нада Талевска-Спасовска, дел од чествувањето на Денот на светите Кирил и Методиј во Рим

Опсервер

Концерт на Камерниот оркестар од Битола и солистката Нада Талевска-Спасовска во Рим по повод чествувањето на Кирил и Методиј

Република

Камерниот оркестар од Битола, со солистката Нада Талевска-Спасовска, дел од чествувањето во Рим

Канал5

Трн Независен MakPress

Се создава убава традиција за празникот Св. Никола летен

OhridNews - 22.05.2024

Голем број верници и почитувачи на традицијата денеска присуствуваа на богослужбата во црквата Св. Никола Болнички кај Долна порта, по повод празникот Св. Николај Чудотворец Мириклиски (Св. Никола летен).

Денес е летен Свети Никола: Помолете се на големиот светител - тој сигурно ќе ве чуе!

Фактор

Денес е летен Свети Никола – Обичаи и верувања поврзани со овој празник

Црнобело