TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Додатокот за трето дете не се укинува, туку се трансформира

Н.Македонија - 09.11.2018

Правото на додаток за трето дете не се укинува, туку се трансформира во еднократна исплата за прво, второ и трето дете. Исто така, оние родители кои веќе го користат ова право ќе продолжат да го користат и во иднина, а идните родители на трето дете ...

Закажано масовно ,,оставање на трето дете“ пред Влада

AKO - 09.11.2018

Неформална ФБ група започна кампања за ,,масовно оставање на трето дете пред Влада“. ,,Оставањето“ е закажано за 11 ноември од 11 часот до 16 попладне. ,,Поради укинување на мерката додаток за трето дете, настанот е организиран со цел да им се ...

Неродените трети деца на Македонија

Слободен Печат - 09.11.2018

За илјада евра нашата држава, се разбира доколку граѓаните наместо да зјапаат во телефоните пред заспивање се посветат на некои поромантични односи, може да добиете и трето дете во секое семејство.

Мајките засегнати: Не треба да се укине или менува државната помош за трето дете

Скопје инфо - 09.11.2018

-Воопшто не ми се допаѓа одлуката, за менување или пак укинување на помошта од државата за трето дете. Јас ја користам оваа привилегија, и искрено се надевам дека нема ништо да се смени, вели Сузана од скопско.

Какви се реакциите за трансформирањето на државната помош за трето дете?

Фактор - 09.11.2018

Откако вчера беше најавено дека државата нема да плаќа по 8 илјади денари месечно за трето дете, туку со новата измена ќе се добива еднократна парична помош од 60 илјади денари, повеќето мајки кориснички на ваква помош сметаат дека мерката не треба ...

Дополнителната помош за трето дете останува минато

Алсат-М - 08.11.2018

Дополнителната помош за трето дете останува минато за тие кои ја имаа среќата да ја користат. Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, тврди дека оваа мерка не дала никаков ефект за да се зголеми наталитетот во Македонија , а во ...

Ќе се укине додатокот за трето дете

24 Вести - 08.11.2018

Се укинува додатокот за трето и четврто дете. Наместо овој надоместок се воведува еднократна помош за секое новороденче. Анализите на Министерството за труд покажале дека оваа мерка воведена од владата на Груевски не ги дала очекуваните ефекти врз ...

Нема веќе по 8 илјади месечно, се менува законот за финансиска помош за трето дете

ТВ21 - 08.11.2018

Државата нема да плаќа по 8 илјади денари месечно за трето дете. Со новата измена за трето дете ќе се одбива еднократна парична помош во висина од 60 илјади денари. Иако практично значи дека таа мерка се укинува, а се воведува нова, министерката за ...

Загадувањето во Скопје, рочиштето за „27 април“ и додатокот за трето дете – теми во Студио 1

Либертас - 08.11.2018

Денешното отворено Студио 1 го почнуваме со настаните што го обележаа денот до сега. Како вечна тема, потсетуваме на загадувањето во Скопје во зимскиот период, за што жестока дебата имаа заменик министерот за животна средина Јани Макрадули и ...

Нема веќе месечен додаток за трето дете - за новороденче ќе се добива еднократна парична помош

Сител - 08.11.2018

Нема да има додаток за трето дете секој месец, туку само еднократна парична помош. Ако досега овие семејства добиваа по 8000 денари месечно или околу 15.500 евра за 10 години колку што важеше мерката во иднина само еднаш ќе земат 1000 евра од ...

Мерката трето дете не се укинува, се трансформира

Тера - 08.11.2018

Додатокот за трето дете ќе се укине, а ќе се дава еднократна помош за секое родено дете. Ова се предвидува со измените на Законот за заштита на децата, со кои се бришат членовите од Законот со кои беше предвидена помошта за трето дете.

Ќе се укинува додатокот за трето дете, но само за новите случаи

Мета - 08.11.2018

Министерството за труд и социјална политика со новиот предлог-закон, со кој треба да се измени Законот за заштита на децата , предвидува додаток за секое родено дете во семејството, а во иднина повеќе да не се исплаќа надомест за мајките на трето ...

Се укинува додатокот за трето дете, ќе се замени со еднократна помош

Телма - 08.11.2018

Наместо надомест од 8.362 денари месечно, 10 години по ред, семејствата во кои ќе се роди трето дете од следната година ќе добиваат еднократна помош од 60.000 денари. Владата предлага измени во Законот за социјална и детска заштита со кои парична ...

Царовска: Мерката трето дете се трансформира во еднократна помош

Нова ТВ - 08.11.2018

Мерката „трето дете“ не се укинува туку се трансформира. Воведуваме праведно право за демографски развој и додаваме право за прво дете, за второ и за трето дете со цел да нема дискриминација.

Владата ќе го укине месечниот надоместок за трето дете

Алфа - 08.11.2018

Власта планира да го укине месечниот додаток за трето дете, и да премине на еднократна исплата, од 60.000 денари. Според досегашниот Закон, мајката добиваше 8.048 денари месечно, за трето дете, или 960.000 денари, во период од 10 години.

Се воведува додаток за прво, второ и за трето дете – 5.000, 20.000 и 60.000 денари

Факултети - 08.11.2018

Со предложените измени на Законот за заштита на децата не се укинува надоместот за трето дете, туку се унапредува во право на користење на надомест за прво, второ и за трето дете. На овој начин се проширува правото на користење еднократна парична ...

Се укинува додатокот за трето дете

Алсат-М - 08.11.2018

Измените во Законот за заштита на децата предвидуваат укинување на додатокот за трето дете воведено во 2009 година од владата на ВМРО-ДПМНЕ. Предлог законот веќе е објавен на страната на Националниот електронски регистар на прописи (ЕНЕР).

Додатокот за трето дете не се укинува, туку се трансформира

Кајгана - 09.11.2018

Скопје, 9 ноември 2018 (МИА) – Правото на додаток за трето дете не се укинува, туку се трансформира во еднократна исплата за прво, второ и трето дете. Исто така, оние родители кои веќе го користат ова право ќе продолжат да го користат и во иднина, а ...

Се укинува додатокот за трето дете, ќе има еднократна помош за секое новороденче

Сакам да кажам - 08.11.2018

Додатокот за трето дете ќе се укине, а ќе се дава еднократна помош за секое родено дете. Ова се предвидува со измените на Законот за заштита на децата, со кои се бришат членовите од Законот со кои беше предвидена помошта за трето дете.

ФРЛЕНИ МИЛИЈАРДИ ЗА НИКАКОВ ЕФЕКТ: Додатокот за трето дете оди во историјата

Фактор - 08.11.2018

Поради немањето ефект од мерката која ја воведе поранешната влада, додатокот за трето дете ќе се укине. Ова се предвидува во законските измени за заштита на децата а по разгледувањето на владина седница кое претстои , одлуката ќе се усвојува во ...

Се укинува додатокот за трето дете

Centar - 08.11.2018

Додатокот за трето дете ќе се укине, а ќе се дава еднократна помош за секое родено дете. Ова се предвидува со измените на Законот за заштита на децата, со кои се бришат членовите од Законот со кои беше предвидена помошта за трето дете, пренесе СДК.

ДРЖАВНАТА ПОМОШ ЗА ТРЕТО ДЕТЕ СЕ УКИНУВА: Што ќе се воведе наместо неа?

Женски магазин - 09.11.2018

Откако вчера беше најавено дека државата нема да плаќа по 8 илјади денари месечно за трето дете, туку со новата измена ќе се добива еднократна парична помош од 60 илјади денари, повеќето мајки кориснички на ваква помош сметаат дека мерката не треба ...

Нема веќе по 8 илјади месечно, се менува законот за финансиска помош за трето дете

4NEWS - 08.11.2018

Државата нема да плаќа по 8 илјади денари месечно за трето дете. Со новата измена за трето дете ќе се одбива еднократна парична помош во висина од 60 илјади денари. Иако практично значи дека таа мерка се укинува, а се воведува нова, министерката за ...

Нема веќе месечен додаток за трето дете – за новороденче еднократна парична помош

МК News - 09.11.2018

Нема да има додаток за трето дете секој месец, туку само еднократна парична помош. Ако досега овие семејства добиваа по 8000 денари месечно или околу 15.500 евра за 10 години колку што важеше мерката во иднина само еднаш ќе земат 1000 евра од ...

Царовска: Мерката трето дете не се укинува, се трансформира

MTM - 08.11.2018

Мерката трето дете не се укинува туку се трансформира. Воведуваме праведно право за демографски развој и додаваме право за прво дете, за второ и за трето дете со цел да нема дискриминација.

МТСП: Се воведува еднократен надомест за прво, второ и трето дете

Канал5 - 08.11.2018

Со предложените измени на законот за заштита на децата не се укинува надоместот за трето дете, туку се унапредува во право на користење на надомест за прво, второ и трето дете. На овој начин се проширува правото на користење еднократна парична помош ...

Ќе се укинува додатокот за трето дете

Курир - 08.11.2018

Измените во Законот за заштита на децата предвидуваат укинување на додатокот за трето дете воведено во 2009 година од владата на ВМРО-ДПМНЕ. Предлог законот веќе е објавен на страната на Националниот електронски регистар на прописи (ЕНЕР).

Додатокот за трето дете не се укинува, туку се трансформира

А1 On - 09.11.2018

Правото на додаток за трето дете не се укинува, туку се трансформира во еднократна исплата за прво, второ и трето дете. Исто така, оние родители кои веќе го користат ова право ќе продолжат да го користат и во иднина, а идните родители на трето дете ...

Додатокот за трето дете ќе се укине, а ќе се дава еднократна помош за секое новороденче

Скопје инфо - 08.11.2018

Додатокот за трето дете ќе се укине, а ќе се дава еднократна помош за секое родено дете. Ова се предвидува со измените на Законот за заштита на децата, со кои се бришат членовите од Законот со кои беше предвидена помошта за трето дете, пишува СДК .

Царовска: Мерката трето дете не се укинува, се трансформира

Сител - 08.11.2018

Мерката трето дете не се укинува туку се трансформира. Воведуваме праведно право за демографски развој и додаваме право за прво дете, за второ и за трето дете со цел да нема дискриминација.

Ќе се укинува додатокот за трето дете

Нетпрес - 08.11.2018

Измените во Законот за заштита на децата предвидуваат укинување на додатокот за трето дете воведено во 2009 година од владата на ВМРО-ДПМНЕ. Предлог законот веќе е објавен на страната на Националниот електронски регистар на прописи (ЕНЕР).

Додатокот за трето дете не се укинува, туку се трансформира

Сител - 09.11.2018

Правото на додаток за трето дете не се укинува, туку се трансформира во еднократна исплата за прво, второ и трето дете. Исто така, оние родители кои веќе го користат ова право ќе продолжат да го користат и во иднина, а идните родители на трето дете ...

Се укинува додатокот за трето дете

Сител - 08.11.2018

Додатокот за трето дете ќе се укине, а ќе се дава еднократна помош за секое родено дете. Ова се предвидува со измените на Законот за заштита на децата, со кои се бришат членовите од Законот со кои беше предвидена помошта за трето дете.

Царовска: Мерката трето дете не се укинува, се трансформира

Press24 - 08.11.2018

Мерката трето дете не се укинува туку се трансформира. Воведуваме праведно право за демографски развој и додаваме право за прво дете, за второ и за трето дете со цел да нема дискриминација.

Се укинува додатокот за трето дете

Слободен Печат - 08.11.2018

Додатокот се укинува, бидејќи, како што оцениле од Владата, мерката не дала позитивни ефекти врз зголемувањето на наталитетот, како што се очекуваше кога истата беше донесена од претходната влада.

Додатокот за трето дете не се укинува, туку се трансформира

Независен - 09.11.2018

Правото на додаток за трето дете не се укинува, туку се трансформира во еднократна исплата за прво, второ и трето дете. Исто така, оние родители кои веќе го користат ова право ќе продолжат да го користат и во иднина, а идните родители на трето дете ...

Се укинува додатокот за трето дете, ќе има еднократна помош за секое новороденче

Локално - 08.11.2018

Додатокот за трето дете ќе се укине, а ќе се дава еднократна помош за секое родено дете. Ова се предвидува со измените на Законот за заштита на децата, со кои се бришат членовите од Законот со кои беше предвидена помошта за трето дете, пишува СДК .

Царовска: ако се следи оваа мерката трето дете, се гледа дека не дала никаков ефект

Слободен Печат - 08.11.2018

Мерката трето дете не се укинува туку се трансформира. Воведуваме праведно право за демографски развој и додаваме право за прво дете, за второ и за трето дете со цел да нема дискриминација.

Ќе се укине додатокот за трето дете

+инфо - 08.11.2018

Укинување на додатокот за трето дете предвидуваат измените во Законот за заштита на децата објавени на страната на Националниот електронски регистар на прописи (ЕНЕР). Законот треба да се разгледа на владина седница, по што треба да се даде на ...

Додатокот за трето дете не се укинува за оние кои веќе го примаат

Р.С.Европа - 09.11.2018

Оние родители кои веќе користат додаток за трето дете ќе продолжат да го користат и во иднина, а идните родители на трето дете ќе можат да аплицираат за остварување на ова право до 10 месеци по донесувањето на новиот закон, појасни денеска ...

Се укинува додатокот за трето дете, ќе има еднократна помош за секое новороденче

Скопје24 - 08.11.2018

Додатокот за трето дете ќе се укине, а ќе се дава еднократна помош за секое родено дете. Ова се предвидува со измените на Законот за заштита на децата, со кои се бришат членовите од Законот со кои беше предвидена помошта за трето дете.

Царовска: Мерката трето дете не се укинува, се трансформира

А1 On - 08.11.2018

Мерката трето дете не се укинува туку се трансформира. Воведуваме праведно право за демографски развој и додаваме право за прво дете, за второ и за трето дете со цел да нема дискриминација.

Ќе се укине додатокот за трето дете

Фокус - 08.11.2018

Измените во Законот за заштита на децата предвидуваат укинување на додатокот за трето дете воведено во 2009 година од владата на ВМРО-ДПМНЕ. Предлог законот веќе е објавен на страната на Националниот електронски регистар на прописи (ЕНЕР).

Се укинува додатокот за трето дете

Press24 - 08.11.2018

Додатокот за трето дете ќе се укине, а ќе се дава еднократна помош за секое родено дете. Ова се предвидува со измените на Законот за заштита на децата, со кои се бришат членовите од Законот со кои беше предвидена помошта за трето дете, пренесе СДК.

Царовска: Мерката трето дете не се укинува, се трансформира

Бриф - 08.11.2018

Мерката трето дете не се укинува туку се трансформира. Воведуваме праведно право за демографски развој и додаваме право за прво дете, за второ и за трето дете со цел да нема дискриминација.

Се укинува додатокот за трето дете: Власта со оваа мерка сака да „заштеди“ 15 илјади евра од секоја родилка

Курир - 08.11.2018

Измените во Законот за заштита на децата предвидуваат укинување на додатокот за трето дете воведено во 2009 година од владата на ВМРО-ДПМНЕ. Предлог законот веќе е објавен на страната на Националниот електронски регистар на прописи (ЕНЕР).

Се воведува додаток за прво, второ и трето дете

Макфакс - 08.11.2018

Со предложените законски измени не се укинува надоместокот за трето дете, туку се унапредува во право на користење на надоместок за прво, второ и трето дете. На овој начин се проширува правото на користење на еднократна парична помош за новороденче ...

Нема веќе додаток за трето дете, се воведува еднократна помош за секое новороденче

Република - 08.11.2018

Додатокот за трето дете ќе се укине, а ќе се дава еднократна помош за секое родено дете. Ова се предвидува со измените на Законот за заштита на децата, со кои се бришат членовите од Законот со кои беше предвидена помошта за трето дете, објави ...

Царовска: Мерката трето дете не се укинува, се трансформира

Кајгана - 08.11.2018

Скопје, 8 ноември 2018 (МИА) – „Мерката трето дете не се укинува туку се трансформира. Воведуваме праведно право за демографски развој и додаваме право за прво дете, за второ и за трето дете со цел да нема дискриминација.

Нема веќе месечен додаток за трето дете

Алфа - 08.11.2018

Родилките нема повеќе да добиваат месечен надоместок за трето дете. Наместо 8.048 денари месечно во период од десет години, планирана е еднократна парична помош. Измените во Законот за заштита на децата предвидуваат укинување на додатокот за трето ...