TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Трамп се заканува дека ќе го „затвори“ Твитер

Deutsche Welle - 27.05.2020

Американскиот претседател се закани со нова регулатива за социјалните мрежи откако Твитер му направи фактографска проверка на неговиот твит за гласањето по пошта, поради сомнеж дека изнел лажно тврдење.

Трамп го нападна Твитер ,се заканува со укинување на социјалните мрежи

Канал5 - 27.05.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека дополнително ќе ги регулира или затвори социјалните мрежи, еден ден откако Твитер првпат ги предупреди корисниците да ги проверат фактите од некои од неговите твитови.

Твитер првпат обележа твит на Трамп поради лажни информации

МКД - 27.05.2020

Вчера Твитер првпат ги повика корисниците да ги проверуваат податоците во твитовите што ги објавува американскиот претседател Доналд Трамп, предупредувајќи дека неговите тврдења поврзани со гласањето по пошта се покажале невистинити.

Твитер почна да го етикетира Трамп

Оff.net - 27.05.2020

Два твита на американскиот претседател добија придружно предупредување дека се спорни во поглед на изнесените факти. На Трамп не е човек да му верува ама застрашувачки изгледа и иднината во која врховен судија на тема вистина ќе имаат моќни ...

Трамп се закани: Ќе ги згаснеме сите социјални мрежи

Макфакс - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе ги угаси сите социјални мрежи доколку платформите продолжат да ги цензурираат објавите на конзервативецот. Трамп се огласи на Твитер откако оваа мрежа обележа негова објава и нагласи дека ...

Трамп се закани дека ќе ги изгасне сите социјални мрежи

Република - 27.05.2020

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се заканил дека ќе ги изгасне сите социјални мрежи доколку платформите продолжат да ги цензурираат објавите на конзервативците. ...

Twitter почна да ги означува „твитовите“ на Доналд Трамп кои се сметаат за неточни

Smartportal - 27.05.2020

Две објави од Трамп сега содржат ознаки со линк кои водат до страни кои треба да го побијат неговото тврдење Twitter пред две недели објави дека ќе почне да ги означува твитовите кои содржат неточни или лажни информации .

Трамп се закани: Ќе ги угасиме сите социјални мрежи (фото)

Локално - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп се закани дека ќе ги угаси сите социјални мрежи доколку платформите продолжат да ги цензурираат објавите на конзервативците. Трамп се огласил на Твитер откако оваа социјална мрежа го обележала неговиот твит и ...

Трамп падна на тестот за лажни вести на Твитер

Deutsche Welle - 27.05.2020

Твитер е најважниот „мегафон“ на Доналд Трамп. Сега социјалната мрежа првпат ја стави на проверка објективноста на твитовите на американскиот претседател, со поразителен резултат за Трамп, кој пак е револтиран.

„Твитер“ за прв пат обележа објава на Трамп со предупредување за проверка на факти

Радио МОФ - 27.05.2020

Претседателот Трамп објавил дека електронските гласачки ливчиња се голема измама, а социјалната мрежа го обележала овој твит со предупредување за проверка на фактите. Ваквиот потег на апликацијата довел до нови објави од страна на претседателот, во ...

Трамп порача дека ќе се регулираат или затворат компаниите на социјалните мрежи

Нетпрес - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп во средата најави дополнителни регулирања или затворање на социјалните мрежи кои ги обвини за политичка некоректност и пристрасност, ден откако Twitter го означи неговиот твит како објава која корисниците треба ...

Твитот на Трамп за прв пат означен како невистинит

Телефони.мк - 27.05.2020

Twitter во вторник за прв пат ги повика корисниците да ги проверат податоците во твитовите што ги објавува американскиот претседател Доналд Трамп, предупредувајќи дека неговите тврдења се покажале како невистинити.

Твитер за првпат го опомена Трамп за објавување лажни вести

Сакам да кажам - 27.05.2020

Твитер за првпат означи еден пост на Доналд Трамп со предупредување за проверка на факти, согласно својата нова политика за погрешни информации. „Нема никакви шанси дека гласањето по пошта нема да биде измама.

„Твитер“ јавно го обвини Трамп дека шири непроверени информации

Макфакс - 27.05.2020

„Твитер“ ги повика корисниците да ги проверуваат податоците во твитовите објавени од американскиот претседател Доналд Трамп, предупредувајќи дека неговите тврдења во врска со гласањето преку пошта се покажале невистинити.

Твитер обележа два твита на Трамп за “неосновани”

Р.С.Европа - 27.05.2020

Социјалната мрежа Твитер на 26 мај два твита на американскиот претседател Доналд Трамп ги означи за „неосновани“, со оценка дека шират лажни тврдења. Станува збор за твитови во кои Трамп наведува дека гласањето по пошта ќе доведе до, како што ...

Трамп се налути на својата омилена социјална мрежа, а за се е виновен еден твит

Слободен Печат - 27.05.2020

Твитер прв пат ги повика корисниците да ги проверат податоците во твитовите кои ги објавува американскиот претседател Доналд Трамп, кој потоа оцени дека Твитер се меша во американските претседателски избори и ја гуши слободата на говор.

Прво предупредување од Твитер поради твитовите на Трамп

Независен - 27.05.2020

Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама. Првпат Твитер го санкционира Трамп поради тоа што неговите објави ...

Трамп најави повлекување на американските војници од Авганистан

Слободен Печат - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но и дека се уште не поставил датум за тоа. Трамп ја даде изјавата во услови на шпекулации дека прекинувањето на војната во Авганистан ...

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

Вечер Прес - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но и дека се уште не поставил датум за тоа. Трамп ја даде изјавата во услови на спекулации дека прекинувањето на војната во Авганистан ...

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

Опсервер - 27.05.2020

Париз, 27 мај 2020 () – Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но и дека се уште не поставил датум за тоа. Трамп ја даде изјавата во услови на спекулации дека прекинувањето ...

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

24Инфо - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но и дека се уште не поставил датум за тоа. Трамп ја даде изјавата во услови на спекулации дека прекинувањето на војната во Авганистан ...

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

+инфо - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но и дека сѐ уште не поставил датум за тоа. Трамп ја даде изјавата во услови на шпекулации дека прекинувањето на војната во Авганистан ...

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

Кајгана - 27.05.2020

Трамп ја даде изјавата во услови на шпекулации дека прекинувањето на војната во Авганистан ќе биде дел од неговата кампања за реизбор на претседателските избори во САД оваа есен. „Ние сме таму 19 години, и да – мислам дека е доволно.

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

А1 On - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но и дека се уште не поставил датум за тоа. Трамп ја даде изјавата во услови на спекулации дека прекинувањето на војната во Авганистан ...

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

Фокус - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера најави дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но дека се уште не донесол одлука за точниот датум. Трамп ја даде изјавата во услови на шпекулации дека прекинувањето на војната во ...

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

Сител - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но и дека се уште не поставил датум за тоа. Трамп ја даде изјавата во услови на спекулации дека прекинувањето на војната во Авганистан ...

Прво предупредување од Твитер поради твитовите на Трамп

Опсервер - 27.05.2020

Вашингтон, 27 мај 2020 () – Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама.

Прво предупредување од Твитер поради твитовите на Трамп

А1 On - 27.05.2020

Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама. Првпат Твитер го санкционира Трамп поради тоа што неговите објави ...

„Твитер“ јавно го обвини Трамп дека шири непроверени информации

24Инфо - 27.05.2020

Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама. Првпат Твитер го санкционира Трамп поради тоа што неговите објави ...

Првпат Твитер го санкционира Трамп: Неговите објави водат кон дезинформации

Локално - 27.05.2020

Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама. Првпат Твитер го санкционира Трамп поради тоа што неговите објави ...

Твитер првпат го предупреди Трамп за ширење дезинформации

360 степени - 27.05.2020

Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп дека води кон дезинформации, во која тој тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама.

„Твитер“ јавно го обвини Трамп дека шири непроверени информации

Н.Македонија - 27.05.2020

„Твитер“ ги повика корисниците да ги проверуваат податоците во твитовите објавени од американскиот претседател Доналд Трамп, предупредувајќи дека неговите тврдења во врска со гласањето преку пошта се покажале невистинити.

Твитер му даде „жолт картон“ на Трамп

Вечер Прес - 27.05.2020

Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама. Првпат Твитер го санкционира Трамп поради тоа што неговите објави ...

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

Алсат-М - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но и дека се уште не поставил датум за тоа. Трамп ја даде изјавата во услови на спекулации дека прекинувањето на војната во Авганистан ...

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

Денешен - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но и дека се уште не поставил датум за тоа. Трамп ја даде изјавата во услови на спекулации дека прекинувањето на војната во Авганистан ...

Твитер го предупреди Доналд Трамп поради дезинформации

+инфо - 27.05.2020

Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама. Првпат Твитер го санкционира Трамп поради тоа што неговите објави ...

Прво предупредување од Твитер за Трамп за пораките дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама

Денешен - 27.05.2020

Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама. Првпат Твитер го санкционира Трамп поради тоа што неговите објави ...

„Твитер“ јавно го обвини Трамп дека шири непроверени информации

MTM - 27.05.2020

Американскиот претседател веднаш му одговори на „Твитер“ во твит, тврдејќи дека компанијата се меша во претседателските избори во САД. „'Твитер' комплетно ја задушува слободата на говор, а јас, како претседател, нема да го дозволам тоа“, напиша ...

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

iPortal - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но и дека се уште не поставил датум за тоа. Трамп ја даде изјавата во услови на спекулации дека прекинувањето на војната во Авганистан ...

Твитер со прво предупредување за Трамп поради ширење дезинформации

Фокус - 27.05.2020

Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама. Првпат Твитер го санкционира Трамп поради тоа што неговите објави ...

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

Либертас - 27.05.2020

– Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но и дека се уште не поставил датум за тоа. Трамп ја даде изјавата во услови на спекулации дека прекинувањето на војната во ...

Прво предупредување од Твитер поради твитовите на Трамп

Либертас - 27.05.2020

– Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама. Првпат Твитер го санкционира Трамп поради тоа што неговите ...

Трамп санкциониран на Твитер поради „дезинформации за процесот на гласање“

Frontline - 27.05.2020

Првпат Твитер го санкционира Трамп поради тоа што неговите објави водат кон дезинформации. Трамп има над 80 милиони следачи на Твитер. Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој ...

„Твитер“ му додели жолт картон на Трамп за твит без доказ

Нова ТВ - 27.05.2020

Социјалната мрежа „Твитер“ издаде предупредување до американскиот претседател Доналд Трамп за пораката во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња што се испратени по пошта се измама.

„Твитер“ јавно го обвини Трамп дека шири непроверени информации

Точка - 27.05.2020

„Твитер“ ги повика корисниците да ги проверуваат податоците во твитовите објавени од американскиот претседател Доналд Трамп, предупредувајќи дека неговите тврдења во врска со гласањето преку пошта се покажале невистинити.

„Твитер“ го предупреди Трамп поради тоа што тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама

Република - 27.05.2020

Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама. Првпат Твитер го санкционира Трамп поради тоа што неговите објави ...

„Твитер“ јавно го обвини Трамп дека шири непроверени информации

Centar - 27.05.2020

„Твитер“ ги повика корисниците да ги проверуваат податоците во твитовите објавени од американскиот претседател Доналд Трамп, предупредувајќи дека неговите тврдења во врска со гласањето преку пошта се покажале невистинити.

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

MakPress - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави вчера дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но и дека се уште не поставил датум за тоа. Трамп ја даде изјавата во услови на спекулации дека прекинувањето на војната во Авганистан ...

Прво предупредување од Твитер поради твитовите на Трамп

MakPress - 27.05.2020

Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама. Првпат Твитер го санкционира Трамп поради тоа што неговите објави ...

Прво предупредување од Twitter поради твитовите на Трамп

USB - 27.05.2020

Социјалната мрежа Twitter стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама. Првпат Twitter го санкционира Трамп поради тоа што неговите ...