TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хигиена во затворите во време на пандемија – Хелсиншки комитет: Нема соодветен план за одговор

ТВ21 - 08.04.2020

Вака пристигнува лебот во затворот „Идризово“. Во кутии оставени на под и незавиткан во ќесе или хартија. Оние што ги вадат лебовите од кутиите, немаат ниту ракавици, а ниту пак маски, иако сме во вонредна состојба и пандемија.

Совет на Европа: Стапката на затвореници во Европа непроменета во 2019, во Македонија намалена

ТВ21 - 08.04.2020

Стапката на затвореници на ниво на Европа на 100.000 жители лани останала речиси непроменет во однос на претходната година, додека во земјава таа се намалила за 29 отсто, покажуваат податоците од најновата студија на Советот на Европа за состојбата ...

Затворите нема да примаат дел од новите затвореници

360 степени - 08.04.2020

Дел од осудените лица, кои требале наскоро да се јават на издржување казна затвор, добија привремена „забрана“ да се јават во казнено-поправните установи поради кризата со ковид-19. На денешната, 38 седница, Владата донесе Уредба со законска сила ...

Ресенчанец во притвор починал во затворот во Шуто Оризари

Макфакс - 08.04.2020

Четириесет и седумгодишен маж бил пронајден мртов рано утрово во притворското одделение во скопскиот затвор во населбата Шуто Оризари. Безживотното тело го пронашол вработен во затворот, кој констатирал дека починатиот е А.Е.

Притвореник почина во затворот „Шутка“

OhridNews - 08.04.2020

Притвореник од Ресен роден 1973 година, починал денеска во Истражниот заврор во Скопје. Информацијата за OhridNews ја потврди притвореник, кој бил сведок на настанот. Како што дознаваме, на несреќниот притвореник кој бил заедно во соба со уште ...

Утринава пронајден мртов затвореник во „Шутка“, се врши обдукција на телото

ТВ21 - 08.04.2020

На 08.04.2020 во 04.30 часот во СВР Скопје, А.Ѓ. вработен во Затвор Скопје пријавил дека во притворско одделение во Затвор Скопје бил пронајден починат А.Е.(47), од с.Горна бела црква, ресенско.

Почина притвореник во “Шутка”

Скопје инфо - 08.04.2020

Најновата вест од истражниот затвор Шутка е дека починал притвореник. Се работи за маж на 46 години од Ресен. Бил во соба со уште четворица притвореници. Претходните денови не се жалел на никакви тегоби.

Холандија ги затвора затворите затоа што нема кој да престојува во нив

Кафе пауза - 08.04.2020

Покрај намалената стапка на криминал во земјата, тајната на Холандија за празнење на затворите е однесувањето кон затворениците како кон човечки суштества. Тоа функционира навистина добро, само во 2018 година биле затворени 4 затвори, а некои од нив ...

Во Идризово починал затвореник

Пулс24 - 08.04.2020

Министерството за внатрешни работи извести дека вчера во затворот „Идризово“ бил пронајден мртов затвореник. Седумдесет и двегодишниот С.П., кој издржувал казна затвор вчера е пронајден мртов, без траги на насилство на телото.

Почина затвореник во „Идризово“

360 степени - 07.04.2020

Седумдесети и двегодишниот С.П. кој издржувал казна затвор во казнено-поправната установа „Идризово“ вчера е пронајден мртов. Според информациите на полицијата, во текот на вчерашниот ден било пријавено дека околу 09 часот, лицето С.П.

Мртов затвореник пронајден во КПУ „Идрзово“

Press24 - 07.04.2020

Министерството за внатрешни работи соопшти дека вчера во затворот „Идризово“ бил пронајден мртов затвореник. -Вчера во 10:00 часот во СВР Скопје било пријавено дека околу 09:00 часот во КПУ „Идризово“ бил пронајден починат 72-годишниот затвореник ...

Почина затвореник во Идризово, но не од Ковид 19

24Инфо - 07.04.2020

На 06.04.2020 во 10.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека околу 09.00 часот во КПУ „Идризово“ бил пронајден починат затвореник С.П.(72) од Скопје, без траги на насилство. На местото на настанот увид извршила екипа од СВР Скопје, а за настанот е ...

Почина затвореник од „Идризово“

Слободен Печат - 07.04.2020

По наредба на Јавен обвинител телото е предадено за обдукција. Полицијата извести дека вчера околу 9 часот во К. П.У. „Идризово“ бил пронајден починат затвореник С.П. (72) од Скопје. На телото на починатиот немало траги на насилство.

ГАЛЕРИЈА: Состојбите во македонските затвори, пред и потоа

CivilMedia - 07.04.2020

Условите во затворите и третманот на затворенците долго време беше на критика на претходната власт, која меѓу другото „се грижеше“ затворите да бидат пренатрупани сурови места, бидејќи беа еден од начините за пресмтка со неистомислениците.

Затвореник пронајден починат во „Идризово“

еМагазин - 07.04.2020

На 06.04.2020 во 10.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека околу 09.00 часот во КПУ„Идризово“ бил пронајден починат затвореник С.П.(72) од Скопје, без траги на насилство, информира МВР.

Пронајден починат затвореник во Идризово, телото предадено на обдукција

ТВ21 - 07.04.2020

На 06.04.2020 во 10.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека околу 09.00 часот во КПУ „Идризово“ бил пронајден починат затвореник С.П.(72) од Скопје, без траги на насилство. На местото на настанот увид извршила екипа од СВР Скопје, а за настанот е ...

Починат затвореник најден во затворот „Идризово“

Макфакс - 07.04.2020

Седумдесет и двегодишен скопјанец вчера бил пронајден мртов во затворот „Идризово“. Како што се наведува, затвореникот С.П. бил најден мртов без траги на насилство. На местото на настанот увид извршила екипа од СВР Скопје, а за настанот е известен и ...

Почина затвореник во Идризово

Независен - 07.04.2020

Затвореник од затворот во Идризово, починал во понеделникот утрото, а телото е предадено на обдукција. Според билтенот на МВР, во понеделникот, во 10 часот во СВР Скопје било пријавено дека околу 9 часот истиот ден, во КПУ „Идризово“ бил пронајден ...

Почина затвореник во „Идризово“, телото на обдукција

Република - 07.04.2020

Вчера во СВР Скопје било пријавено дека околу 09.00 часот во КПУ „Идризово“ бил пронајден починат затвореник С.П.(72) од Скопје, без траги на насилство. На местото на настанот увид извршила екипа од СВР Скопје, а за настанот е известен и Јавен ...

Почина затвореник во Идризово

Локално - 07.04.2020

Вчера во 10:00 часот во СВР Скопје било пријавено дека околу 09:00 часот во КПУ „Идризово“ бил пронајден починат 72-годишниот затвореник С.П. од Скопје, без траги на насилство. На местото на настанот увид извршила екипа од СВР Скопје, а за настанот ...

Почина затвореник во затворот Идризово- обдукцијата допрва ќе ја открие причината

Курир - 07.04.2020

На 06.04.2020 во 10.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека околу 09.00 часот во КПУ „Идризово“ бил пронајден починат затвореник С.П.(72) од Скопје, без траги на насилство. На местото на настанот увид извршила екипа од СВР Скопје, а за настанот е ...

Починат затвореник најден во затворот „Идризово“

Н.Македонија - 07.04.2020

Седумдесет и двегодишен скопјанец вчера бил пронајден мртов во затворот „Идризово“. Како што се наведува, затвореникот С.П. бил најден мртов без траги на насилство. На местото на настанот увид извршила екипа од СВР Скопје, а за настанот е известен и ...

Почина затвореник во Идризово

Фокус - 07.04.2020

Затвореник на возраст од 72 години вчера околу 9 часот бил пронајде мртов во затворот во Идризово, соопшти МВР. Случајот бил пријавен во СВР Скопје еден час потоа без траги на насилство. На местото на настанот увид извршила екипа од СВР Скопје, а за ...

Во КПУ „Идризово“ пронајден починат затвореник

Опсервер - 08.04.2020

На 06.04.2020 во 10.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека околу 09.00 часот во КПУ „Идризово“ бил пронајден починат затвореник С.П.(72) од Скопје, без траги на насилство. На местото на настанот увид извршила екипа од СВР Скопје, а за настанот е ...

Во КПУ „Идризово“ пронајден починат затвореник

Скопје инфо - 08.04.2020

На 06.04.2020 во 10.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека околу 09.00 часот во КПУ „Идризово“ бил пронајден починат затвореник С.П.(72) од Скопје, без траги на насилство. На местото на настанот увид извршила екипа од СВР Скопје, а за настанот е ...

Во затворот во Скопје почина притвореник од Ресен

МКД - 08.04.2020

Рано утрово во СВР Скопје, А.Ѓ. вработен во Затвор Скопје пријавил дека во притворско одделение во бил пронајден починат А.Е.(47), од село Горна Бела Црква, ресенско. Од лекар од Итна медицинска помош била констатирана смрт, а по наредба на Јавен ...

Затвореник пронајден мртов во затвор Скопје

Press24 - 08.04.2020

Рано утринава во 04 часот и 30 минути во СВР Скопје, А.Ѓ. вработен во Затвор Скопје пријавил дека во притворско одделение во Затвор Скопје бил пронајден починат А.Е.(47), од село Горна бела црква, ресенско.

Починал притвореник во затворот „Шутка“

24Инфо - 08.04.2020

На 08.04.2020 во 04.30 часот во СВР Скопје, А.Ѓ. вработен во Затвор Скопје пријавил дека во притворско одделение во Затвор Скопје бил пронајден починат А.Е.(47), од село Горна бела црква, ресенско.

Утринава пронајден мртов затвореник во „Шутка“

Локално - 08.04.2020

Во затворот Скопје во Шутка, рано утрово околу 4:30 во келија е најден починат 47-годишен притвореник од Ресен. На 08.04.2020 во 04.30 часот во СВР Скопје, А.Ѓ. вработен во Затвор Скопје пријавил дека во притворско одделение во Затвор Скопје бил ...

Почина затвореник во притворското одделение

+инфо - 08.04.2020

Утрово во 04,30 часот во СВР Скопје, А.Ѓ. вработен во Затвор Скопје пријавил дека во притворско одделение бил пронајден починат А.Е.(47), од село Горна бела црква, ресенско. Од лекар од Итна медицинска помош била констатирана смрт, а по наредба на ...

Ресенчанец починал во затворот во Шуто Оризари

Н.Македонија - 08.04.2020

Четириесет и седумгодишен маж бил пронајден мртов рано утрово во притворско одделение во скопскиот затвор во населбата Шуто Оризари. Безживотното тело го пронашол вработен во затворот, кој констатирал дека починатиот е А.Е.

Ресенчанец во притвор починал во затворот во Шуто Оризари

Точка - 08.04.2020

Четириесет и седумгодишен маж бил пронајден мртов рано утрово во притворското одделение во скопскиот затвор во населбата Шуто Оризари. Безживотното тело го пронашол вработен во затворот, кој констатирал дека починатиот е А.Е.

Почина затвореник во притворското одделение

Нетпрес - 08.04.2020

Утрово во 04,30 часот во СВР Скопје, А.Ѓ. вработен во Затвор Скопје пријавил дека во притворско одделение бил пронајден починат А.Е.(47), од село Горна Бела Црква, ресенско. Од лекар од Итна медицинска помош била констатирана смрт, а по наредба на ...

Маж починал во Затворот Скопје

еМагазин - 08.04.2020

На 08.04.2020 во 04.30 часот во СВР Скопје, А.Ѓ. вработен во Затвор Скопје пријавил дека во притворско одделение во Затвор Скопје бил пронајден починат А.Е.(47), од с.Горна бела црква, ресенско, информира МВР.

Почина притвореник во затворот во Шутка

Независен - 08.04.2020

Фото: Б. Грданоски Во истражниот затвор Шутка починал притвореник. Се работи за маж на возраст од 46 години од Ресен. Бил во соба со уште четворица притвореници. Претходните денови не се жалел на никакви тегоби.

Совет на Европа: Стапката на затвореници во Европа непроменета во 2019, во Северна Македонија намалена

Опсервер - 08.04.2020

Стразбур, 8 април 2020 () – Стапката на затвореници на ниво на Европа на 100.000 жители лани останала речиси непроменет во однос на претходната година, додека во земјава таа се намалила за 29 отсто, покажуваат податоците од најновата студија на ...

Стапката на затвореници во нашата држава бележи пад од 29 проценти, најмногу затвореници има во Русија

Слободен Печат - 08.04.2020

Во Северна Македонија должината на просечната затворска казна изнесува 14 месеци. Стапката на затвореници на ниво на Европа на 100.000 жители лани останала речиси непроменет во однос на претходната година, додека во земјава таа се намалила за 29 ...

Совет на Европа: Стапката на затвореници во Европа непроменета во 2019, во Македонија намалена

Канал5 - 08.04.2020

Стапката на затвореници на ниво на Европа на 100.000 жители лани останала речиси непроменет во однос на претходната година, додека во земјава таа се намалила за 29 отсто. Тоа го покажуваат податоците од најновата студија на Советот на Европа за ...

Совет на Европа: Стапката на затвореници во Европа непроменета во 2019, во Северна Македонија намалена

Либертас - 08.04.2020

Стапката на затвореници на ниво на Европа на 100.000 жители лани останала речиси непроменет во однос на претходната година, додека во земјава таа се намалила за 29 отсто, покажуваат податоците од најновата студија на Советот на Европа за состојбата ...

Совет на Европа: Стапката на затвореници во Европа непроменета во 2019, во Северна Македонија намалена

24Инфо - 08.04.2020

– Стапката на затвореници на ниво на Европа на 100.000 жители лани останала речиси непроменет во однос на претходната година, додека во земјава таа се намалила за 29 отсто, покажуваат податоците од најновата студија на Советот на Европа за ...

Македонија има 103 затвореници на 100 000 жители

МКД - 08.04.2020

Стапката на затвореници на ниво на Европа на 100.000 жители лани останала речиси непроменет во однос на претходната година, додека во земјава таа се намалила за 29 отсто, покажуваат податоците од најновата студија на Советот на Европа за состојбата ...

Совет на Европа: Бројот на затвореници во Македонија се намалил за 29 отсто

Фокус - 08.04.2020

Стапката на затвореници на ниво на Европа на 100.000 жители лани останала речиси непроменет во однос на претходната година, додека во земјава таа се намалила за 29 отсто, покажуваат податоците од најновата студија на Советот на Европа за состојбата ...

Совет на Европа: Стапката на затвореници во Европа непроменета во 2019, во Северна Македонија намалена

Локално - 08.04.2020

Стапката на затвореници на ниво на Европа на 100.000 жители лани останала речиси непроменет во однос на претходната година, додека во земјава таа се намалила за 29 отсто, покажуваат податоците од најновата студија на Советот на Европа за состојбата ...

Совет на Европа: Стапката на затвореници во Европа непроменета во 2019, во Северна Македонија намалена

iPortal - 08.04.2020

Стапката на затвореници на ниво на Европа на 100.000 жители лани останала речиси непроменет во однос на претходната година, додека во земјава таа се намалила за 29 отсто, покажуваат податоците од најновата студија на Советот на Европа за состојбата ...

Совет на Европа: Стапката на затвореници во Европа непроменета во 2019, во Северна Македонија намалена

Вечер - 08.04.2020

Стапката на затвореници на ниво на Европа на 100.000 жители лани останала речиси непроменет во однос на претходната година, додека во земјава таа се намалила за 29 отсто, покажуваат податоците од најновата студија на Советот на Европа за состојбата ...

Совет на Европа: Стапката на затвореници во Европа непроменета во 2019, во Северна Македонија намалена

CivilMedia - 08.04.2020

Стапката на затвореници на ниво на Европа на 100.000 жители лани останала речиси непроменет во однос на претходната година, додека во земјава таа се намалила за 29 отсто, покажуваат податоците од најновата студија на Советот на Европа за состојбата ...

Ресенчанец пронајден починат во притворското одделение во Шутка

MakPress - 08.04.2020

На 08.04.2020 во 04.30 часот во СВР Скопје, А.Ѓ. вработен во Затвор Скопје пријавил дека во притворско одделение во Затвор Скопје бил пронајден починат А.Е.(47), од с.Горна бела црква, ресенско.

Совет на Европа: Стапката на затвореници во Македонија е 103 на 100.000 жители

MakPress - 08.04.2020

Стапката на затвореници на ниво на Европа на 100.000 жители лани останала речиси непроменет во однос на претходната година, додека во земјава таа се намалила за 29 отсто, покажуваат податоците од најновата студија на Советот на Европа за состојбата ...

Совет на Европа: Стапката на затвореници во Европа непроменета во 2019, во Македонија намалена

А1 On - 08.04.2020

Стапката на затвореници на ниво на Европа на 100.000 жители лани останала речиси непроменет во однос на претходната година, додека во земјава таа се намалила за 29 отсто, покажуваат податоците од најновата студија на Советот на Европа за состојбата ...

Почина затвореник во Затвор Скопје

Опсервер - 09.04.2020

На 08.04.2020 во 04.30 часот во СВР Скопје, А.Ѓ. вработен во Затвор Скопје пријавил дека во притворско одделение во Затвор Скопје бил пронајден починат А.Е.(47), од с.Горна бела црква, ресенско.