TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пратеникот Јован Митрески од СДСМ ќе биде претседател на Собранието наместо Талат Џафери

Сакам да кажам - 10.12.2023

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески, ќе биде претседател на Собранието од 28 јануари. Митрески ќе го замени Талат Џафери, кој 100 дена пред парламентарните избори ќе стане премиер во техничката влада.

СДСМ ќе ја формализират одлуката Јован Митрески да биде нов претседател на Собранието

Канал5

Јован Митрески ќе го замени Талат Џафери

еМагазин

Јован Митрески ќе седне на фотелјата на Џафери, в недела состанок на раководството на СДСМ

4NEWS

Јован Митревски ќе биде предложен за претседател на Собранието

Слободен Печат

За СДСМ, Џафери е соодветно и добро решение за премиер, вечерва седница на ИО

Локално

СДСМ ЈА ФОРМАЛИЗИРАШЕ ОДЛУКАТА Митрески ќе биде нов претседател на Собранието, поддршка за Џафери да биде премиер

+инфо

Слободен Печат МКД

(Видео) Седница на ИО на СДСМ: Митрески претседател на Собрание, Зечевиќ Шеф на изборниот штаб

Макфакс - 10.12.2023

Извршниот одбор на СДСМ го потврди предлогот на Ковачевски и кандидат за претседател на Собранието го избра Јован Митревски, координатор на пратеничката група на СДСМ. „Митревски е пратеник со искуство, вреден, отворен, чесен и посветен на интересот ...

Извршниот одбор на СДСМ донесе неколку заклучоци

Опсервер

Вечерва седница на ИО на СДСМ

Сител - 10.12.2023

СДСМ вечер на седница на Извршниот одбор треба да ја формализира одлуката актуелиот координатор на пратеничката група Јован Митрески, да биде претседател на Собранието до неговото распуштање, но и да донесе други одлуки и заклучоци.

Извршниот одбор на СДСМ вечерва на состанок

Макфакс

Извршниот одбор на СДСМ вечерва на состанок

Опсервер

Извршниот одбор на СДСМ вечерва на состанок

Точка

Извршниот одбор на СДСМ вечерва на состанок

Press24

Вечерва седница на ИО на СДСМ

24 Вести

СДСМ и ДУИ со рокадата на Џафери го спречуваат наративот на ВМРО и Левица за албанизација

Фокус - 08.12.2023

Додека траел состанокот на Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица, на кој Талат Џафери беше избран за технички премиер, лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски за недела закажа состанок на кој се очекува Јован Митрески да биде предложен за нов ...

Со вешт политички маневар СДСМ и ДУИ го срушија наративот на ВМРО-ДПМНЕ и Левица за наводна албанизација на државата

24Инфо

СДСМ и ДУИ со рокадата на Џафери го спречуваат наративот на ВМРО и Левица за албанизација

ММС

Се очекува Јован Митрески да седне на местото на Џафери во техничката влада

Press24 - 08.12.2023

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека денеска, додека се уште траел состанокот на ДУИ, претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ.

Јован Митрески седнува на спикерската позиција во Собранието

Во Центар

СДСМ го предага Јован Митрески за претседател на Собранието

24 Вести

Јован Митрески од СДСМ ќе биде нов претседател на Собранието, извори од СДСМ

Телма

Јован Митревски се очекува да биде предложен за претседател на Собранието, брифираат од СДСМ

Во Центар - 08.12.2023

Се очекува в недела претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски да го предложи координаторот на пратеничката група на партијата за претседател на Собранието, брифираат извори од СДСМ. Според партиските извори денеска додека траел состанокот на ДУИ ...

Joван Митрески ќе биде претседател на Собранието

PressingTV

Јован Митрески ќе биде новиот претседател на Собранието на местото на Џафери

Нетпрес

Јован Митрески се очекува да биде предложен за претседател на Собранието

Курир

Митревски од СДСМ ќе биде претседател на Собранието

Денешен

Јован Митревски се очекува да биде предложен за претседател на Собранието, брифираат од СДСМ

Бизнис Вести

Јован Митревски се очекува да биде предложен за претседател на Собранието, брифираат од СДСМ

Независен

MakPress МКД Република ТВ21 Тера 24 Вести