TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од руското повлекување, 32 лица загинаа во гранатирањето на Херсон

360 степени - 26.11.2022

Руските сили го завршија повлекувањето од градот Херсон на 11 ноември, по речиси девет месеци окупација. Тие сега се позиционирани на источниот брег на Днепар, од каде редовно го гранатираат градот Најмалку 32 лица во јужниот дел на украинската ...

Најмалку 32 лица загинале по повлекувањето на руските сили од Херсон

Вечер Прес

Повеќе од триесет убиени во Херсон по повлекувањето на Русите

А1 On

Во Херсон е обновено снабдувањето со електрична енергија

МКД - 26.11.2022

Во Херсон, на југот на Украина, е обновено снабдувањето со електрична енергија, изјави заменик-началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Кирило Тимошенко. „Прво ја доставуваме електричната енергија на клучната градска инфраструктура, а ...

Херсон повторно има струја

А1 On

Украински Херсон доби струја

Р.С.Европа

Херсон повторно има струја

Локално

Херсон повторно има струја

360 степени

Почна евакуацијата од Херсон

А1 On - 26.11.2022

Украинските власти почнаа да ги евакуираат граѓаните од градот Херсон, неодамна ослободен од киевските трупи по неколкумесечна руска окупација, јави ДПА. Сто лица патувале со воз до градот Хмелницки во западна Украина, соопшти украинското ...

Почна евакуацијата од Херсон

Слободен Печат

Почна евакуацијата од Херсон

Независен

Почна евакуацијата од Херсон

OhridNews

Почна евакуација на жителите на Херсон

Фокус

ГОЛЕМА ОПАСНОСТ ОД ГРАНАТИРАЊЕ: Тргна првиот воз со Украинците кои се евакуираат од Херсон

Курир

Почна евакуацијата од Херсон

Бриф

Кајгана 24 Вести Нетпрес +инфо Либертас Опсервер Press24 Вечер Прес

„Генерал Армагедон“ ќе мора да ја правда одлуката за повлекување од Херсон

24 Вести - 26.11.2022

Руските власти подготвено застанаа зад понижувачката одлука за повлекување на руските сили од Херсон. Но, генералот Суровикин, кој прв го предложи тој стратешки потег, сега се соочува со зголемен притисок да ја докаже исправноста на таа одлука, ...

„Генерал Армагедон“ ќе мора да ја правда одлуката за повлекување од Херсон

Во Центар

„Генерал Армагедон“ ќе мора да ја правда одлуката за повлекување од Херсон

Вечер Прес

Започна евакуација од Херсон

Макфакс - 26.11.2022

Воз тргна од Херсон за Хмелницки со првите 100 жители кои одговорија на повикот на владата за евакуација поради проблеми предизвикани од оштетување на инфраструктурата. Меѓу нив има 26 деца, седум неподвижни пациенти и шест лица со попреченост, ...

Започна евакуација од Херсон

MTM

Започна евакуација од Херсон

Точка

Во најава е голема опасност! Започна евакуацијата од Керсон

Во Центар

Започна евакуација од Херсон

Centar

Евакуирани пациентите од болниците во Херсон поради руските напади

Р.С.Европа - 25.11.2022

Гувернерот на југоисточната украинска област Херсон, Јарослав Јанушевич денеска изјави дека „поради постојаното гранатирање“ биле евакуирани пациентите од неколку болници. Тој додаде дека хоспитализираните деца биле транспортирани во Миколаев, кој е ...

10 цивили загинаа, а 54 се ранети во Херсон

А1 On

Русите го напуштија Херсон и сега го гранатираат 17 пати на ден (Галерија)

Независен

Русите го гранатираат Херсон: „Ова е одмазда“

Макфакс - 25.11.2022

Жителите на неодамна ослободениот стратешки важен град Херсон во јужна Украина беа принудени да бегаат поради силното руско гранатирање од другата страна на Днепар. Кристина Бердински, украинска новинарка, рече дека нејзините роднини избегале од ...

Русите насилно го гранатираат ослободениот Херсон: „Ова е одмазда“

А1 On

Русите интензивно го гранатираат ослободениот Херсон: Ова е одмазда

Канал5

Русите го гранатираат Херсон: „Ова е жестока одмазда“

Press24

Русите го гранатираат Херсон: „Ова е одмазда“

Точка

Русите го гранатираат Херсон: „Ова е одмазда“

24Инфо

Херсон - враќање во ослободениот град

Deutsche Welle - 25.11.2022

Со недели Херсон беше окупиран од руските сили. Од неодамна градот е повторно под украинска контрола. Дописникот на ДВ, Ихор Бурдига потекнува од Херсон и објаснува како го доживеал враќањето во родниот крај.

Во Херсон, Украина не е на чисто кои се нејзини

Оff.net