TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бачев од Кичево и Гостивар: На 30 септември да бојкотираме и да ја сочуваме македонска Македонија

Макфакс - 14.09.2018

Караванот на Кризниот штаб против референдумот синоќа во рамките на кампањата „Македонија-бојкотира„ беше на средби со граѓаните на општините Гостивар и Кичево. На средбите граѓаните, како што велат од таму, масовно се определуваат за бојкот и ...

(Видео) Петров очекува Иванов да го бојкотира договорот со Грција во ОН

Макфакс - 14.09.2018

Светскиот македонски конгрес (СМК) предводен од Тодор Петров ќе го бојкотира референдумот, а ќе води и кампања: „Бојкотирам, значи не гласам“. Петров вели дека легитимно право е тој граѓанин што е против референдумот и да не излезе на гласање, а ги ...

Пандов: Уставен суд не треба да го поништи референдумот - власта треба да ја добие пораката од граѓаните

Press24 - 14.09.2018

Уставниот суд во среда треба да одлучува по иницијативата за оспорување на референдумот поднесена од повеќе субјекти, меѓу кои и политичката партија Левица. Политичките аналитичари и експертите по уставно право, со спротивставени мислења.

Оспорената одлука за распишување на референдумот на седница на Уставниот суд

Академик - 14.09.2018

Од Уставниот суд на РМ во објавениот преглед на иницијативи информираат дека Одлуката за распишување на референдум бр. 08-4666/1, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година („Службен весник на Република Македонија“ бр.

Со чиста сметка пред граѓаните

Н.Македонија - 14.09.2018

Со секој изминат ден до гласањето на референдумот закажан на 30 септември, во текот на кампањата се засилуваат и пораките од таборите упатени кон гласачите, но и истовремено паралелно се зголемува тензијата меѓу условно кажано спротивставените ...

„ОхридСкај“: Референдумот е пред колапс, покажуваат анкетите на ОБСЕ

Република - 14.09.2018

Референдумот на 30 септември е пред колапс, објавува порталот „ОхридСкај“ која дошла до официјални анкети на ОБСЕ, кои се однесуваат околу излезеноста. Како што пишува порталот, според анкетите кои ги изврши ОБСЕ за нивни потреби, излезеноста за ...

Негативен референдум ќе ги загрози пензиите

Независен - 14.09.2018

Економските аналитичари укажуваат дека неуспешен референдум би имал исклучително негативни последици врз економијата. Иако официјалните институции досега говореа само за придобивките од евроатлантските интеграции, негативното сценарио го отвори ...

БЕСА бара поддршка од гостиварци за референдумот и да гласаа „За“

Локално - 14.09.2018

На синоќешната средба со граѓаните на собир како дел од кампањата „излези ЗА“ лидерот на партијата Движење БЕСА Африм Гаши, повика на позитивна поддршка на референдумот закажан за 30. септември.

Jанко Бачев – Ороводецот кој останува надвор од играта

Окно - 14.09.2018

Во редовите на политичарите, кои се во центарот на отпорот против претстојниот референдум, најјасно е присуството на лидерот на Единствена Македонија. За него не смее да има евроатлански амбиции на земјава.

Интелектуалци од Тирана бараат Албанците да го поддржат референдумот

Алсат-М - 13.09.2018

Поддршка за референдумот, но и координација и дејство пред уставните измени, сугерираат интелектуалците од Албанија за албанскиот политички фактор во Македонија. Според поранешниот шеф на дипломатијата во Албанија, Паскал Мило, Албанците треба да ...

Идната среда Уставен ќе одлучува за референдумот

Press24 - 13.09.2018

Уставниот Суд на Македонија денеска на својата официјална страница сподели дека донел одлука на 19. месецов да се одржи седница за оценување на уставноста и законитоста на одлуката за распишување на референдум.

„Македонија бојкотира“ ги повика гостиварци да го бојкотираат референдумот

Вечер - 13.09.2018

Јанко Бачев лидер на партијата Единствена Македонија и предводник на кампањата „Македонија бојкотира“ на вечерашниот собир од гостиварци побара масовно да кажат не, на, како што рече, капитунантскиот договор со кој се брише се македонско.

Интелектуалците од Тирана: Албанците треба да ги условат уставните промени за името

Република - 13.09.2018

Поддршка за референдумот но координација и делување пред уставните промени, им сугерираат интелектуалците од Албанија на албанскиот политички фактор во Македонија. Според поранешниот шеф на дипломатијата, Паскал Мило, Албанците треба да формираат ...

(ВИДЕО) Еве што ветуваа Иванов, Груевски и Мицковски за спорот со името!

iPortal - 13.09.2018

Сите политичари и политички партии, без исклучок ветуваа референдум за решението на спорот со Грција. Сега, референдумот е пред нас. Излези и гласај! – порачуваат од владејачката СДСМ додека преку видео потсетуваат дека и минатата владејачка ...

Oдлуката за референдумот в среда пред уставните судии

Тера - 13.09.2018

Одлуката за распишување референдум за договорот со Грција, која Собранието на Република Македонија ја донесе на 30 јули 2018 година, в среда 19 септември ќе се најде како прва точка на седницата на Уставниот суд, објави ...

Иванов на 30 септември сепак ќе биде во Скопје, ама не се знае дали ќе гласа на референдумот

МКД - 13.09.2018

И покрај досегашните информации дека на денот на референдумот претседателот Ѓорге Иванов нема да биде во Македонија, неофицијално дознаваме дека од САД ќе се врати на 29 септември, но сѐ уште не се знае дали ќе излезе на гласање или не.

Набљудувачите на ЦИВИЛ ќе се сретнат во Скопје

CivilMedia - 13.09.2018

ЦИВИЛ – Центар за слобода организира семинар за обука и координација на 28 долгорочни набљудувачи на референдумот од целата земја, во хотел Сити Парк, Скопје, в недела, на 16 септември. Поголем дел од овие набљудувачи веќе се во функција од 10 ...

Сакаат да не постои Македонија!

CivilMedia - 13.09.2018

„Ние сме да не се промени (името – н.з)“, вели еден граѓанин на Неготино на прашањето на ЦИВИЛ Медиа: Каков е неговиот став за референдумот? „Мислам дека ќе има промени. Ние слушаме дека ќе се зборува и учи на друг јазик.

Проблемот кој не мачи долго време конечно треба да се реши!

CivilMedia - 13.09.2018

„Мислам дека веќе 25 години се мачиме со тој проблем и би требало да се реши“,вели еден граѓанин од Неготино на прашањето на ЦИВИЛ Медиа, за тоа каков став имаат граѓаните во Македонија за референдумот.

Oдлуката за референдумот в среда пред уставните судии

А1 On - 13.09.2018

Одлуката за распишување референдум за договорот со Грција, која Собранието на Република Македонија ја донесе на 30 јули 2018 година, в среда 19 септември ќе се најде како прва точка на седницата на Уставниот суд.

Во Тирана одржана конференција со заклучоци колку е добро да се откаже Македонија од уставното име

Курир - 13.09.2018

Албанските интелектуалци од Албанија денеска ги повикаа граѓаните на Македонија да му кажат ”ДА” на референдумот на 30 септември, јавува Журнал . На организираната тркалезна маса тие нафрлија неколку тези од од перспектива на граѓани на Албанија, ...

Иванов на 30. септември ќе биде во Скопје - не се знае дали ќе гласа на референдумот

Press24 - 13.09.2018

И покрај гласините дека претседателот Ѓорѓе Иванов нема да биде во Скопје на 30. септември кога треба да се одржи референдумот, сепак, неофицијално, МКД.мк дознава дека претседателот од САД ќе се врати на 29. септември.

Иванов за референдумот ќе биде во Скопје, ама не се знае дали ќе гласа

Слободен Печат - 13.09.2018

Според досегашните информации, на денот на референдумот претседателот Ѓорге Иванов нема да биде во Македонија. Неофицијално мкд.мк дознава дека од САД Иванов ќе се врати на 29 септември, но сѐ уште не се знае дали ќе излезе да гласа на референдум ...

Уставниот суд на 19 септември ќе ги разгледува иницијативите за поништување на одлуката за распишување на референдум

Курир - 13.09.2018

Уставниот суд на Република Македонија на 21-та седница закажана за 19 септември (среда) со почеток во 9.30 часот ќе ги разгледува иницијативите за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум бр.08-4666/1, донесена ...

Македонија нема друг пат!

CivilMedia - 13.09.2018

„Во пресрет на 30-ти септември, Македонија е исправена пред демократската алатка – референдум каде што луѓето ќе можат да се изјаснат дали се ’за’ или ’против’ Договорот со Грција“, вели колумнистот и активист, Ненад Јовановиќ, во изјавата за ЦИВИЛ ...

Бачев: На 30 септември сите заедно да бојкотираме

А1 On - 13.09.2018

Караванот на Кризниот штаб против референдумот вчера имаше средби со граѓаните на општинте Валандово, Дојран, Богданци и Гевгелија. „Општ впечаток на средбите беше дека Македонија мора да се одбрани од пучистичката власт во Скопје купена и ...

Зголемување на платите во пресрет на референдумот

Р.С.Европа - 13.09.2018

Зголемувањето на платите во здравството и во образованието може да влијае на исходот на референдумот за името, но тоа влијание не може да биде суштинско, велат аналитичарите. На неполн месец пред одржувањето на референдумот владата најави дека ги ...

ВИДЕО: Петров очекува Иванов да го бојкотира договорот со Грција во ОН

А1 On - 14.09.2018

Светскиот македонски конгрес предводен од Тодор Петров ќе го бојкотира референдумот, а ќе води и кампања „Бојкотирам значи не гласам“. Петров вели дека легитимно право е тој граѓанин што е против референдумот и да не излезе на гласање, а ги ...

Иницијатива до Уставен: Ставете крај на противуставната Одлука за референдум

Таратур - 13.09.2018

Oдлуката за распишување на референдум од 30 јули 2018 година, е противуставна. Таа е во конфликт со одредбите содржани во Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните како и со веќе воспоставените европски и ...

Уставен во среда ќе одлучуи дали ќе го запре референдумот

Press24 - 14.09.2018

Од Уставниот суд на РМ во објавениот преглед на иницијативи информираат дека Одлуката за распишување на референдум донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година е на дневен ред на 21-та седница на Уставниот суд.

Бранко (им) одржа лекција!

CivilMedia - 13.09.2018

пишува: Сепак, добро е, бидејќи откако единствениот жив поранешен претседател на државата сосема премолчи неколку други историски ситуации во општеството, барем за оваа „се освести“, за со својот збор да даде драгоцен придонес во жестоката дебата ...

Референдумот ги „живна“ старите волци: Црвенковски и Георгиевски напомош на Заев

еМагазин - 13.09.2018

Македонија е пред историски искушенија со оглед на тоа што македонските граѓани на 30 септември треба да одлучат дали името на земјата ќе се преименува во Република Северна Македонија. Важноста на овој момент ги врати во јавноста и подзаборавените ...

Референдумот на 30 септември е едно големо промашување

Пулс24 - 14.09.2018

Според официјални анкети на ОБСЕ, кои се однесуваат околу излезеноста референдумот ќе доживее фијаско. Според анкетите кои ги изврши ОБСЕ за нивни потреби, излезеноста за претстојниот референдум ќе биде 32,3 % или вкупниот број на лица со право на ...

БЕСА бара поддршка од гостиварци за референдумот и да гласаа „За“

А1 On - 14.09.2018

На синоќешната средба со граѓаните на собир како дел од кампањата „излези ЗА“ лидерот на партијата Движење БЕСА Африм Гаши, повика на позитивна поддршка на референдумот закажан за 30. септември.

Во 1991 пред референдумот повеќето биле „за“ ама не верувале во успешен исход

Окно - 13.09.2018

Во август 1991, еден месец пред историскиот Референдум за самостојност на Македонија, со колешката Валентина Велевска го тестиравме референдумското прашање во можеби единствените истражувања на јавното мислење во тоа време.

Ангелов и Петровски во „Само вистина“

Канал5 - 12.09.2018

Стојанче Ангелов и Филип Петровски вечерва на повремено жестоката дебата во ТВ дуелот ,, Само вистина,, ги вкрстија аргументите ,, За“ и ,,Бојкот“ на Референдумот но и се изјаснија за ставот на ВМРО ДПМНЕ за референдумот.

Беса почна со кампања за рефендумот, Касами порача граѓаните да гласаат „за“

Макфакс - 12.09.2018

Претседателот од тетовското крило на Движењето Беса, Биљал Касами, од општина Желино ја почна кампањата за референдумот, каде што оствари неколку средби со граѓаните на општината. „Треба да придонесеме за референдумот да биде успешен бидејќи само ...

Една поинаква предреферендумска приказна

CivilMedia - 12.09.2018

Активностите на ЦИВИЛ од проектот „Гласам, значи постојам!“ се одвиваат во различни региони низ Македонија. Целта на овие патувања и посети на македонските општини е да се запознаат граѓанките и граѓаните со целите на проектот и тие слободно да го ...

„Македонија бојкотира“ ги повика гостиварци да го бојкотираат референдумот

А1 On - 13.09.2018

Јанко Бачев лидер на партијата Единствена Македонија и предводник на кампањата „Македонија бојкотира“ на вечерашниот собир од гостиварци побара масовно да кажат не, на, како што рече, капитунантскиот договор со кој се брише се македонско.

Иванов на 30 септември сепак ќе биде во Скопје, ама не се знае дали ќе гласа на референдумот

Либертас - 13.09.2018

И покрај досегашните информации дека на денот на референдумот претседателот Ѓорге Иванов нема да биде во Македонија, порталот МКД.мк неофицијално дознава дека од САД ќе се врати на 29 септември, но сѐ уште не се знае дали ќе излезе на гласање или не.

Oдлуката за референдумот в среда пред уставните судии

Макфакс - 13.09.2018

Одлуката за распишување референдум за договорот со Грција, која Собранието на Република Македонија ја донесе на 30 јули 2018 година, в среда 19 септември ќе се најде како прва точка на седницата на Уставниот суд.

Во Тирана одржана конференција со заклучоци колку е добро да се откаже Македонија од уставното име

Маркукуле - 13.09.2018

Албанските интелектуалци од Албанија денеска ги повикаа граѓаните на Македонија да му кажат ”ДА” на референдумот на 30 септември, јавува Журнал . На организираната тркалезна маса тие нафрлија неколку тези од од перспектива на граѓани на Албанија, ...

Уставниот суд на 19 септември ќе ги разгледува иницијативите за поништување на одлуката за распишување на референдум

Маркукуле - 13.09.2018

Уставниот суд на Република Македонија на 21-та седница закажана за 19 септември (среда) со почеток во 9.30 часот ќе ги разгледува иницијативите за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум бр.08-4666/1, донесена ...

Бачев: На 30 септември сите заедно да бојкотираме

Стандард - 13.09.2018

Караванот на Кризниот штаб против референдумот вчера имаше средби со граѓаните на општинте Валандово, Дојран, Богданци и Гевгелија. „Општ впечаток на средбите беше дека Македонија мора да се одбрани од пучистичката власт во Скопје купена и ...

Зголемување на платите во пресрет на референдумот

Таратур - 13.09.2018

Зголемувањето на платите во здравството и во образованието може да влијае на исходот на референдумот за името, но тоа влијание не може да биде суштинско, велат аналитичарите. На неполн месец пред одржувањето на референдумот владата најави дека ги ...

СМК: Стартуваме со кампањата „Бојкотирам значи не гласам“

Press24 - 14.09.2018

Светскиот македонски конгрес (СМК) предводен од Тодор Петров ќе го бојкотира референдумот, а ќе води и кампања „Бојкотирам значи не гласам“. Петров вели дека легитимно право е тој граѓанин што е против референдумот и да не излезе на гласање, а ги ...

ПРАВЕН МЕТЕЖ:Во очи на референдумот Уставниот суд ќе ги разгледува иницијативите за негово поништување

Вечер - 13.09.2018

Доколку Уставниот суд ја прифати иницијативата , може да ја поништи Одлуката за распишување на референдум веднаш или да донесе времена мерка до одлучување, со што се суспендираат сите поединечни дејствија и акти со цел, а заради спречување на ...

Оспорената одлука за распишување на референдумот во среда на седница на Уставниот суд

1tv - 14.09.2018

Од Уставниот суд на РМ во објавениот преглед на иницијативи информираат дека Одлуката за распишување на референдум бр. 08-4666/1, донесена од Собранието на Република Македонија на 30 јули 2018 година („Службен весник на Република Македонија“ бр.

Бранко (им) одржа лекција!

+инфо - 13.09.2018

Е те, дури и Бранко Црвенковски излезе со јавен став во однос на референдумот, а ВМРО-ДПМНЕ не! При тоа, Црвенковски како во своите најдобри денови: јасен, луциден, реален, па дури и со една критичка само-рефлексија, веројатно развиена после неколку ...

ОхридСкај: Референдумот ќе пропадне!?

Курир - 14.09.2018

Редакцијата ОхридСкај дојде до официјални анкети на ОБСЕ, кои се однесуваат околу излезеноста за претстојниот Референдум на 30-ти септември. Според анкетите кои ги изврши ОБСЕ за нивни потреби, излезеноста за претстојниот референдум ќе биде 32,3 % ...