TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Меси и дружината одбија 50 отсто кратење на платите, сега може да останат без 70 отсто од платите

Спортманија - 26.03.2020

Бунт за плати во шпанскиот првак. Поради пандемијата од Коронавирусот, многу клубови се присилени да бараат од фудбалерите да се откажат од поголем дел од своите плати. Дека и европските гиганти не се имуни на финансиската криза, се виде во ...

Нема абер од Владата кога на седница ќе ги стави мерките за кратење на платите на функционерите и административците

Слободен Печат - 26.03.2020

Владејачката СДСМ иако до Владата ги достави предлог-мерките меѓу кои и кратење на платите на функционерите и административците на 14,500 денари со цел справување со заразата од коронавирусот, нема одговор кога ќе се најдат на владина седница.

Одбија намалување од 50 отсто, сега клубот платите ќе им ги намали за 70 отсто

TopSport - 26.03.2020

Фудбалерите на Барселона го одбија предлогот на клубот додека трае кризата платите да им бидат намалени за 50 отсто. Капитените Меси, Пике, Тер Штеген и Бускетс го изложиле овој предлог пред соиграчите и добиле негативен одговор.

Бартомеу ги има играчите во рака

SportMedia - 26.03.2020

Голем дел од играчите на сите тимови на Барселона го одбија предлогот на првиот човек, Жосеп Мариа Бартомеу. Поради пандемија коронавирус многу клубови се присилени да им ги намалат платите на вработените и на играчите.

Ѕвездите на Барселона одбија намалување на платата, па сега ќе останат без 70 отсто од парите?!

Sport 1 - 26.03.2020

Големите ѕвезди на шпанскиот првак Барселона одбија намалување на платите и да се откажат од 50 отсто од примањата во овој кризен период откако светот го погоди пандемијата со коронавирусот, но веројатно Лео Меси и останатите ѕвезди направија голема ...

Османи: Намалувањето на платите не треба да биде прва мерка за справување со економската криза

ТВ21 - 26.03.2020

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, денеска на прес-конференција на прашање на ТВ21 околу мерките кои ги најавија од СДСМ за кратењето на платите, рече дека постојат други мерки кои од неговата партија ќе бидат поднесени во Владата.

Османи: Партиите не треба да лицитираат со мерки на прес-конференции, ДУИ нема да го прави тоа

360 степени - 26.03.2020

Партиите не треба да лицитираат со предлози бидејќи повеќето партии односно најголемите политички партии се дел од Владата и имаат претставници во владата за да ги предложат сите мерки за коишто сметаат дека може да има корист од нив.

Добиваа милиони, а сега се бунат: Ѕвездите на Барселона не сакаат помали плати!

СуперСпорт - 26.03.2020

Првотимците на Барселона го одбија предлогот на раководствотона Барселона за намалување на платата. Поради пандемијата на вирусот, многу клубови мораат да ги намалат платите на вработените и фудбалерите, а ѕвездите на Каталонците требаше да останат ...

Барселона ги „кине“ ракометот и кошарката за да го спаси фудбалскиот клуб?

Екипа - 26.03.2020

Пандемијата на коронавирусот жестоко удри по здравјето на граѓаните во светот, но се чини дека глобалната криза уште повеќе ќе удри по големите европски клубови. Очајниот приход во овој период на изолација и прекин на првенствата во сите спортови ќе ...

Во Барса одбија 50% помала плата, па Бартомеу сега присилно им скратува 70%?

Спортски - 26.03.2020

Првотимиците на Барселона го одбија предлогот на раководството за намалување на платите. Поради пандемијата со коронавирусот многу клубови се приморани да ги намалат платите на вработените и играчите, а од Барселона на фудбалерите им предложиле ...

Османи: Кратењето на платите на јавната администрација не треба да биде прва мерка

Независен - 26.03.2020

Вицепремиерот Бујар Османи го повтори и денес ставот на ДУИ дека кратењето на платите на јавната администрација не треба да биде една од мерките во пакетот што за штедење што го подготвува Владата.

Фудбалерите на Барселона одбија намалување на платите

Sport 1 - 26.03.2020

Голем број фудбалски клубови прифатија помали плати додека трае суспензијата на фудбалот поради пандемијата од коронавирусот, но не и Барселона. Претседателот Жозеп Мариа Бартомеу имал состанок со четворицата капитени на клубот, Лионел Меси, Жерард ...

Омани: Намалувањето на платите во администрацијата не треба да биде прва мерка, ДУИ ќе достави свои предлози до Владата

Слободен Печат - 26.03.2020

Заменик претседателот на Владата за европски прашања Бујар Османи, на денешната прес-конференција како одговор на новинарско прашање каков е ставот на ДУИ за намалувањето на платите на администрацијата, рече дека тоа не би требало да биде прва мерка.

Бунт во Барселона: Кратење на плати за 70%? Нема шанси… Заминуваме!

SportMedia - 26.03.2020

Челниците на Барселона разговарале со капитените на фудбалскиот, кошаркарскиот и ракометниот тим во врска со намалување на платата за време на вонредната состојба поради корона вирусот. Меѓутоа состанокот не поминал добро.

Се планира ли во Шкендија намалување на платите?

SportMedia - 26.03.2020

Фудбалот е во колапс, никој не знае колкави се штетите, речиси нема клуб во кој што не се преземаат соодветни мерки, односно намалување на платите на играчите. Во Македонија ниту еден наш клуб јавно не се изјаснил околу тоа дали ќе им ги намали ...

Минималната плата се зголеми за 434 денари и изнесува 14.934 денари

Слободен Печат - 26.03.2020

Сојузот на сидикати на Македонија оценува дека овој износ на минимална плата треба да биде поголем. Почнувајќи од април, висината на минималната нето плата се зголеми за 434 денари и изнесува 14.934 денари.

Османи контра СДСМ: Не е сега време на лицитација и популизам

Курир - 25.03.2020

Не се согласуваме со ставот на СДСМ како прва мерка да биде намалување на платата на луѓето во јавната администрација на ниво на минимална плата, затоа што сметаме дека постојат други начини на штедење и кратење и сметам дека тоа треба да ни биде ...

Дали коронавирусот може да згасне гигант како Барселона?!

24 Ракомет - 25.03.2020

Глобалното ширење на коронавирусот низ светот, допрва ќе го зема својот данок. Голем дел од клубовите веќе најавија дека ќе ги намалат платите, а тоа ќе се случува и во спортското друштво Барселона.

Заев вели дека предлогот за кратење на платите бил изваден од контекст

Expres - 25.03.2020

Во интервјуто за „Утрински брифинг“ Зоран Заев, меѓу другото, реагираше на критиките на неговиот предлог за кратење на платите на вработените во амнинистѕрацијата и ниввно сведување на минималец.

Бунт во Барселона: Си одиме ако ни ги намалите платите

Макфакс - 25.03.2020

Челниците на Барселона одржаа состанок со капитените на фудбалската, кошаркарската и ракометната секција. Од спортското друштво предложиле платите на сите играчи да им бидат намалени за 70 отсто додека трае кризата со коронавирусот.

Минимална плата само за функционерите! КСОМ, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ против намалувањето на платата за сите

ТВ21 - 24.03.2020

Вака реагираше Конфедерацијата на синдикалните организации за предлогот за намалување на платите на административците, на 14.500 денари. Од Конфедерацијата велат дека се подготвени да дадат нивен придонес во решавањето на економската криза, но ...

Синдикатот на вработените на УКИМ против предлогот за намалување на платите

Опсервер - 24.03.2020

– Против предлогот за намалување на платите денеска реагираше и Синдикатот на вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Оттаму посочуваат дека платите на вработените во администрацијата и образованието се мали и недоволни за да ...

И синдикатот на УКИМ против предлогот за намалување на платите

MakPress - 24.03.2020

Против предлогот за намалување на платите денеска реагираше и Синдикатот на вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Оттаму посочуваат дека платите на вработените во администрацијата и образованието се мали и недоволни за да се ...

Бунт во Барселона: Си одиме ако ни ги намалите платите

MTM - 25.03.2020

Челниците на Барселона одржаа состанок со капитените на фудбалската, кошаркарската и ракометната секција. Од спортското друштво предложиле платите на сите играчи да им бидат намалени за 70 отсто додека трае кризата со коронавирусот.

Синдикатите против намалување на платите, сметаат дека ќе е контрапродуктивно

МКД - 25.03.2020

Освен Синдикатот на одбрана, за намалување на платите реагираа и Синдикатот на вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј", Конфедерацијата на синдикални организации и Независниот синдикат на затворската и судската полиција кои не прифаќаат ...

Османи: Партиите не треба да лицитираат со мерки против ковид-19 на прес-конференции

Алсат-М - 26.03.2020

Партиите не треба да лицитираат со предлози бидејќи повеќето партии односно најголемите политички партии се дел од Владата и имаат претставници во владата за да ги предложат сите мерки за коишто сметаат дека може да има корист од нив, рече ...

Османи: Намалувањето на платите на јавната администрација не треба да биде прва мерка

МКД - 26.03.2020

ДУИ останува на ставот дека намалувањето на платите на јавната администрација не треба да биде една од мерките во пакетот што за штедење што го подготвува Владата, изјави денеска на прес-конференција вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи.

Одбија намалување од 50 отсто, сега клубот платите ќе им ги намали за 70 отсто

Макфакс - 26.03.2020

Фудбалерите на Барселона го одбија предлогот на клубот додека трае кризата платите да им бидат намалени за 50 отсто. Капитените Меси, Пике, Тер Штеген и Бускетс го изложиле овој предлог пред соиграчите и добиле негативен одговор.

Одбија намалување од 50 отсто, сега клубот платите ќе им ги намали за 70 отсто

Точка - 26.03.2020

Фудбалерите на Барселона го одбија предлогот на клубот додека трае кризата платите да им бидат намалени за 50 отсто. Капитените Меси, Пике, Тер Штеген и Бускетс го изложиле овој предлог пред соиграчите и добиле негативен одговор.

Ѕвездите на Барса одбија намалување на платите заради пандемијата ковид-19

Тера - 26.03.2020

Фудбалерите на Барселона го одбија предлогот на клубот додека трае кризата платите да им бидат намалени за 50%. Капитените Меси, Пике, Тер Штеген и Бускетс го изложиле овој предлог пред соиграчите и добиле негативен одговор.