TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СПИСОКОТ Е ДОЛГ: Угриновски приведен во полиција поради најавата за стража на гробот на Гоце Делчев

Денешен - 31.01.2023

„Во полициска станица сум на распит чекам да дојдат од компјутерски криминал, Беше полиција кај мене дома да ме спроведат, Моментално сум во станица чекам за распит“, е пораката што Драган Угриновски од Тврдокорни ја пратил до свој пријател.

Стојанов ѝ се заблагодари на македонската полиција: Нема да има блокади или провокации на чествувањето на Гоце Делчев

Локално

Виктор Стојанов: Нема потреба од илјадници, 150 граѓани од Софија ќе дојдат на гробот на Гоце, меѓу нив нема хулигани

А1 On

Членови и симпатизери на ВМРО симболично ќе чуваат стража на гробот на Гоце Делчев, потврди Николоски

Локално

ОКОЛУ 150 ЛУЃЕ ОД БУГАРИЈА ЌЕ ДОЈДАТ НА ГРОБОТ НА ГОЦЕ Организаторот вели, нема потреба од илјадници

+инфо

Виктор Стојанов: Нема потреба од илјадници, 150 граѓани од Софија ќе дојдат на гробот на Гоце

Press24

Околу 150 граѓани од Република Бугарија в сабота ќе дојдат на одбележувањето на годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев

4NEWS

Денешен

Пандов: Негирањето на македонскиот јазик и идентитет од бугарска страна е директно удирање врз македонскиот народ и ...

Курир - 31.01.2023

Вечерва ќе се одржи трибина Гоце е Македонија по повод 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер, великан, апостол на Македонската Револуционерна Борба, татко на македонската нација Гоце Делчев.

Зад јубилејната монета од 150 годишнината од раѓањето на македонскиот револуционер Гоце Делчев

Антропол

Бачев до Радев: Оставете го Гоце да почива во мир, спремни сме да ви ги подариме Пендаровски, Ковачевски топтан сосе Заев

Нетпрес

Гоце Делчев – апостолот и срцето на Македонија

Н.Македонија

Бачев му пиша на Радев: Оставете го Гоце да почива во мир, спремни сме да ви ги подариме Пендаровски, Ковачевски топтан сосе Заев

4NEWS

Бачев му пиша на Радев: Оставете го Гоце да почива во мир, спремни сме да ви ги подариме Пендаровски, Ковачевски топтан сосе Заев

Опсервер

Пандов: Негирањето на македонскиот јазик и идентитет од бугарска страна е директно удирање врз македонскиот народ

Press24

Нетпрес

Петровска: Гоце Делчев е великан кој треба достоинствено да се чествува

24Инфо - 31.01.2023

Министерката за одбрана Славјанка Петровска во вечерашното интервју за Аргумент плус на Телевизија 24, истакна дека Гоце Делчев е великан чиј роденден треба да се чествува со соодветно однесување, а дека зад најавените патриотски чети и стражи на ...

Петровска: Нема потреба од никакви стражи на гробот на Гоце Делчев

24 Вести

Која би била причината за стражa на гробот на Гоце Делчев, прашува Петровска

Локално

Петровска: Гоце Делчев е великан кој треба достоинствено да се чествува

Локално

Не кажа само дали е македонски: За Петровска, Гоце Делчев е великан кој треба достоинствено да се чествува

Република

Петровска: Гоце Делчев е великан кој треба достоинствено да се чествува

Zoom

Петровска: Гоце Делчев треба достоинствено да се чествува, нема потреба од патриотски стражи

365

Фокус Бриф Денешен Press24 Вечер Прес Опсервер Centar Во Центар

Спасовски: Нема да дозволиме радикали да предизвикаат инциденти

Сител - 31.01.2023

Полицијата ќе го обезбедува гробот на македонскиот великан Гоце Делчев за време на одбележувањето на 4-ти февруари. Министерот за внатрешни работи со повик до граѓаните да не подлегнуваат на повиците на како што ги нарече радикални структури за ...

Спасовски: Мора да ја деескалираме состојбата која неодговорните политичари, групи и поединци сакаат да ја влошат

Локално

Спасовски: Нема да дозволиме радикали да ги нарушат односите со Бугарија

Deutsche Welle

С Македонија и Бугарија ќе направат сѐ за да не се наруши односот меѓу двете земји, порача Спасовски

360 степени

Спасовски до Пандов: Постои полиција за чување на гробот на Гоце Делчев

Фактор

ПАРТИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО СРБИЈА: Доаѓаме со цвеќе за Гоце Делчев, на Џамбаски нема да му дозволиме да пријде до гробот

Денешен

Спасовски: И Македонија и Бугарија ќе направат сѐ за да не се наруши односот меѓу двете земји

Телма

МКД Независен Слободен Печат +инфо Република 4NEWS Вечер Прес Zoom

Спасовски: Добивме гаранции од бугарското МВР

24 Вести - 31.01.2023

Македонија добила јасни гаранции од Бугарија дека двете земји заеднички ќе работат на деескалација со цел да спречат поединци или екипи кои на чествувањето на роденденот на македонскиот револуционер Гоце Делчев би можеле да дојдат со цел да ...

Полицијата нема да дозволи дополнителни стражи околу црквата Свети Спас

Сител

Реакции за чествувањето на Гоце Делчев

24 Вести

Спасовски:  Нема да дозволиме никаков инцидент, ќе бидеме достоинствени на 4 февруари

Вечер Прес

Спасовски и Демерџиев порачаа чествувањето на Гоце Делчев да биде мирно и достоинствено, САД ги повикаа Скопје и Софија Бугарија да ја деескалираат реториката

24Инфо

„Ќе направиме се за мирно и достоинствено чествување на роденденот на Гоце Делчев“, рече Ковачевски

4NEWS

Спасовски и Демерџиев порачаа чествувањето на Гоце Делчев да биде мирно и достоинствено, САД ги повикаа Скопје и Софија Бугарија да ја деескалираат реториката

Опсервер

Сител Н.Македонија CivilMedia Бриф Во Центар MakPress Бизнис Вести Курир

Ковачевски: МВР согласно Законот за странци одредува кој може да влезе во државата

Канал5 - 31.01.2023

МВР согласно законот и процедурите ќе постапи во насока на обезбедување мирно одбележување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, рече Ковачевски. Министерството за внатрешни работи има план за обезбедување на чествувањето на годишнината од ...

Ковачевски: Ќе обезбедиме сѐ што е потребно за мирно чествување на 4 февруари

Алсат-М

Ковачевски: МВР согласно Законот за странци одредува кој може да влезе во државата

Сител

Ковачевски: МВР согласно Законот за странци одредува кој може да влезе во државата

Опсервер

Ковачевски: МВР согласно Законот за странци одредува кој може да влезе во државата

24Инфо

Ковачевски: МВР согласно Законот за странци одредува кој може да влезе во државата

Кајгана

ОЛИВЕР НЕКА МУ ЈА МИСЛИ ЗА ТОА Според Ковачевски, МВР согласно Закон одредува кој може да влезе во државата

+инфо

Фокус Н.Македонија Press24 ТВ21 Zoom Нетпрес Независен Скопје24

Спасовски: И Македонија и Бугарија ќе направат сѐ за да не се наруши односот меѓу двете земји

Канал5 - 31.01.2023

МВР ги презема сите потребни активности за обезбедување мирно и безбедно чествување на годишнината од раѓањето на Гоце Делчев. Тогаш кога ќе се процени дека треба да има поголемо присуство на полицијата ќе го има, рече денеска министерот за ...

Спасовски: И Северна Македонија и Бугарија ќе направат сѐ за да не се наруши односот меѓу двете земји

Сител

Спасовски : И Северна Македонија и Бугарија ќе направат сѐ за да не се наруши односот меѓу двете земји

Курир

Спасовски: И Северна Македонија и Бугарија ќе направат сѐ за да не се наруши односот меѓу двете земји

Press24

Спасовски: Северна Македонија и Бугарија ќе направат сѐ за да не се наруши односот меѓу двете земји

Скопје инфо

Спасовски: Северна Македонија и Бугарија ќе направат сѐ за да не се наруши односот меѓу двете земји

ТВ21

Спасовски: Македонија и Бугарија ќе направат сѐ за да не се наруши односот меѓу двете земји

Опсервер

Бриф Во Центар

Гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“ е веќе под полициска опсада

Алфа - 31.01.2023

Гробот на Гоце Делчев е под полициска опсада. Три полициски возила, специјалци и полиција во цивилна облека го контролираат просторот пред Црквата Свети Спас. „ Десетина полицајци и специјалци дежурат пред Црквата Свети Спас.

Специјалците на МВР веќе се распоредени пред гробот на Гоце Делчев (ФОТО)

Курир

Специјалци на МВР распоредени пред гробот на Гоце Делчев

Нетпрес

Специјалци на МВР распоредени пред гробот на Гоце Делчев

Денешен

Гробот на Гоце Делчев е под полициска опсада

4NEWS

Без блокади и проблеми: Македонија и Бугарија се договорија за чествувањето на Гоце Делчев

Локално - 31.01.2023

Скопје нема да дозволи да настанат тензии и блокади при чествувањето на роденденот на Гоце Делчев на 4-ти февруари. Рамо до рамо, министрите за внатрешни работи на Македонија и Бугарија се договорија за прослава без проблеми на 121-годишнината од ...

Спасовски и Демерџиев тврдат дека нема да дозволат инциденти на 4 февруари

Сител

Македонската полиција нема да дозволи инцидент за роденденот на Гоце Делчев, кажа Спасовски по средбата со бугарскиот колега

Сакам да кажам

Спасовски и Демерџиев разговараа за безбедно одбележување на роденденот на Гоце Делчев

Канал5

Нема да има инциденти за чествувањето на Гоце Делчев, уверуваат Спасовски и Демерџиев

Глас на Америка

Скопје и Софија нема да дозволат да се „распали оган“ на роденденот на Делчев

Р.С.Европа

Спасовски и Демерџиев гарантираат мирно одбележување на роденденот на Гоце Делчев на 4-ти февруари во Скопје

Алфа

Deutsche Welle 360 степени Телма 24 Вести А1 On Нова ТВ Centar Фокус

Преземени се сите неоходни мерки за расчистување на случајот со Пендиков, порача Спасовски

Скопје инфо - 30.01.2023

МВР и сите други институции ги презедоа сите мерки виновниците во случајот со нападот врз Христијан Пендиков во Охрид да бидат изведени пред лицето на правдата, изјави денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски по средбата со неговиот ...

Преземени се сите неоходни мерки за расчистување на случајот со Пендиков, порача Спасовски

OhridNews

Преземени се сите неоходни мерки за расчистување на случајот со Пендиков, порача Спасовски

Курир

Не е цел само да се преземаат мерки за случајот со Пендиков, туку да не се повторуваат такви инциденти, нагласи Демерџиев

Н.Македонија

Спасовски: Преземени се сите неоходни мерки за расчистување на случајот со Пендиков

Press24

Демерџиев: Инцидентите како тој со Пендиков ги нарушуваат билатералните односи кои инаку се многу добри и со високо ниво заемно почитување

365

Спасовски: Презедовме сѐ за расчистување на случајот со Пендиков

Frontline

ТВ21 4NEWS Вечер Прес еМагазин Опсервер MakPress

Гробот на Делчев реши да се самопремести: „Пандов ќе ми чувал стража?! Бог да чува!“

Frontline - 30.01.2023

После најавите на Пандов и неговата врховистичка дружина од ВМРО-ДПМНЕ, за стражарско чување на гробот на Гоце на 4 февруари, Гробот на Гоце Делчев во официјално соопштение до јавноста, соопшти дека ќе се дислоцира од црквата Св.

Гробот на Делчев реши да се самопремести: „Пандов ќе ми чувал стража?! Бог да чува!“

24Инфо

Гробот на Делчев реши да се самопремести: „Пандов ќе ми чувал стража?! Бог да чува!“

CivilMedia