TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Реакција на МЖСПП: Топланите треба да ги почитуваат условите пропишани во еколошките дозволи

ТВ21 - 30.11.2022

Министерството за животна средина и просторно планирање, се огласи по повод соопштението од „Скопје Север“ од каде ги осудија изјавите на министерот Насер Нуредини кој кажа дека не треба топланата да произведува топлина на мазут.

Резервите на гас за топланите „Исток“ и „Запад“ завршуваат, најави за нова набавка нема

360 степени - 30.11.2022

Од почетокот на грејната сезона набавките на гас се реализираат на кратки временски интервали бидејќи, според Владата, на овој начин се прават заштеди со падот на цената на природниот гас на светските пазари Резервите на гас наменети за топланите ...

Скопјани можат да останат без греење поради недостиг на гас во топланите, аерозагадувањето засега во втор план за ...

Слободен Печат - 30.11.2022

Претседателката на ДОМ и пратеничка Маја Морачанин во интерес на здравјето на граѓаните, бара топланите во Скопје да продолжат да работат на гас. Морачанин, која во неделата доби втор мандат како претседателка на оваа партија, во интервју за МИА ...

„Скопје Север“ ги осуди изјавите на министерот Нуредини дека не треба да се произведува топлина на мазут

ТВ21 - 30.11.2022

Топланата Скопје Север ги осудува изјавите на министерот за животна средина Насер Нуредини. Нуредини кажа дека топланата Скопје Север не треба да прозведува топлина на мазут, и треба да работи на гас кој е достапен на пазарот.

Морачанин за МИА: Топланите во Скопје да продолжат да работат на гас

24Инфо - 30.11.2022

Претседателката на ДОМ и пратеничка Маја Морачанин во интерес на здравјето на граѓаните, бара топланите во Скопје да продолжат да работат на гас. Морачанин, која во неделата доби втор мандат како претседателка на оваа партија, во интервју за МИА ...

Гас може и да нема, но ќе има казни за горење мазут

Телма - 29.11.2022

Оваа скопска панорама станува секојдневие. Густа магла го прекрива Скопје, додека мерните станици веќе алармантно го издигнуваат главниот град меѓу оние најзагадените. Причините се добро познати, а предизвиците се сè побројни.

Нуредини: Начинот на загревање на Скопје важен фактор против загадувањето

Канал5 - 29.11.2022

Против загадувањето на воздухот во Скопје може само доколку градот се грее на гас, никако на мазут, вели министерот за животна средина Насер Нуредни објаснуваќи дека употребата на мазут не смее да се дозволи.

Нуредини: Гас има доволно, Скопје-Север не треба да работи на мазут

Мета - 29.11.2022

Топланата Скопје- Север треба да користи гас, бидејќи во државата има доволни количини, рече денеска министерот за животна средина Насер Нуредини. Тој посочи дека овој енергетски објект, за разлика од топланите Исток и Запад, кои имаат А интегрирани ...

Цената на природниот гас покачена за трипати , корисниците ги откажуваат услугите на ЈП Куманово гас

Kumanovo News - 29.11.2022

Цената на природниот гас се зголемила за 3-пати во однос на декември минатата година, заради што голем дел од корисниците ги откажаа услугите на ЈП Куманово гас. Лани, потрошувачите на природен гас плаќале по 30 денари за метар кубен ,а за декември ...

Морачанин : Топланите во Скопје да продолжат да работат на гас

Либертас - 30.11.2022

Претседателката на ДОМ и пратеничка Маја Морачанин во интерес на здравјето на граѓаните, бара топланите во Скопје да продолжат да работат на гас. Морачанин, која во неделата доби втор мандат како претседателка на оваа партија, во интервју за МИА ...

Морачанин: Топланите во Скопје да продолжат да работат на гас

Опсервер - 30.11.2022

Претседателката на ДОМ и пратеничка Маја Морачанин во интерес на здравјето на граѓаните, бара топланите во Скопје да продолжат да работат на гас. Морачанин, која во неделата доби втор мандат како претседателка на оваа партија, во интервју за МИА ...

Морачанин за МИА: Топланите во Скопје да продолжат да работат на гас дури и да биде поскапо

Скопје инфо - 30.11.2022

Претседателката на ДОМ и пратеничка Маја Морачанин во интерес на здравјето на граѓаните, бара топланите во Скопје да продолжат да работат на гас. Морачанин, која во неделата доби втор мандат како претседателка на оваа партија, во интервју за МИА ...

Морачанин: Топланите во Скопје да продолжат да работат на гас

Канал5 - 30.11.2022

Претседателката на ДОМ и пратеничка Маја Морачанин во интерес на здравјето на граѓаните, бара топланите во Скопје да продолжат да работат на гас. Морачанин, која во неделата доби втор мандат како претседателка на оваа партија, во интервју за МИА ...

Морачанин: Топланите во Скопје да продолжат да работат на гас

Сител - 30.11.2022

Претседателката на ДОМ и пратеничка Маја Морачанин во интерес на здравјето на граѓаните, бара топланите во Скопје да продолжат да работат на гас. Морачанин, која во неделата доби втор мандат како претседателка на оваа партија, во интервју за МИА ...

И на премиерот му реков, инсистираме топланите да работат исклучиво на гас, вели Морачанин

МКД - 30.11.2022

И на средбата со премиерот нагласив и побарав, без разлика на цената на гасот на берзите и без разлика кој енергенс е поисплатлив во моментов, топланите во Скопје да продолжат да работат на гас и да не се префрлуваат на дизел или мазут, бидејќи ...

Морачанин: Топланите во Скопје да продолжат да работат на гас

Press24 - 30.11.2022

Претседателката на ДОМ и пратеничка Маја Морачанин во интерес на здравјето на граѓаните, бара топланите во Скопје да продолжат да работат на гас. Морачанин, која во неделата доби втор мандат како претседателка на оваа партија, во интервју за МИА ...

Морачанин: Топланите во Скопје да продолжат да работат на гас

Вечер Прес - 30.11.2022

Претседателката на ДОМ и пратеничка Маја Морачанин во интерес на здравјето на граѓаните, бара топланите во Скопје да продолжат да работат на гас. Морачанин, која во неделата доби втор мандат како претседателка на оваа партија, во интервју за МИА ...

Морачанин бара топланите да работат на гас без оглед на цената

Независен - 30.11.2022

Претседателката на ДОМ и пратеничка Маја Морачанин во интерес на здравјето на граѓаните, бара топланите во Скопје да продолжат да работат на гас. Морачанин, која во неделата доби втор мандат како претседателка на оваа партија, во интервју за МИА ...

Топланите во Скопје имаат гас за само уште еден ден

Порта 3 - 30.11.2022

Претседателката на ДОМ и пратеничка Маја Морачанин во интерес на здравјето на граѓаните, бара топланите во Скопје да продолжат да работат на гас. „Нашиот став како ДОМ и наше барање беше да продолжи работата на топланите во Скопје на гас, да не се ...

Скопска дилема: Подобро поскап гас, отколку скапо лекување од загадувањето со дизел и мазут

Кајгана - 30.11.2022

Претседателката на ДОМ и пратеничка Маја Морачанин во интерес на здравјето на граѓаните, бара топланите во Скопје да продолжат да работат на гас. Морачанин, која во неделата доби втор мандат како претседателка на оваа партија, во интервју за МИА ...

Криза за гас во топланите?

Фокус - 30.11.2022

Резервите на гас наменети за топланите „Исток“ и „Запад“ завршуваат денеска, а најава за нова набавка сè уште нема поради што останува неизвесно дали илјадници домаќинства во Скопје ќе се останат со ладни радијатори во ек на грејна сезона, пишуваат ...

Морачанин: Топланите во Скопје да продолжат да работат на гас

Lider - 30.11.2022

Претседателката на ДОМ и пратеничка Маја Морачанин во интерес на здравјето на граѓаните, бара топланите во Скопје да продолжат да работат на гас. Морачанин, која во неделата доби втор мандат како претседателка на оваа партија, во интервју за МИА ...

Морачанин: Топланите во Скопје да продолжат да работат на гас

Н.Македонија - 30.11.2022

Претседателката на ДОМ и пратеничка Маја Морачанин во интерес на здравјето на граѓаните, бара топланите во Скопје да продолжат да работат на гас. Морачанин, која во неделата доби втор мандат како претседателка на оваа партија, во интервју за МИА ...