TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

НАСА ја мапираше водата на Месечината

Иновативност - 18.03.2023

Тим од научници со помош на податоците на сега веќе пензионираната летачка лабораторија SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy), која всушност е „боинг 747 сп“ со телескоп, направи детална мапа од распореденоста на водата на ...

Фотографија на денот: Нов скафандер за лет на Месечината

Deutsche Welle - 18.03.2023

Џим Стајн, главен инженер на фирмата „Аксиом Спејс“, во Хјустон го претстави прототипот на новата вселенска облека порачана од НАСА. Астронаутите, а меѓу нив за прв пат би била и една жена, во ваков скафандер кој што беше презентиран во Хјустон, би ...

НАСА го откри новиот вселенски костим

Факултети - 17.03.2023

Големите, надуени бели костими што ги носеле Нил Армстронг и неговите колеги од „Аполо“ пред половина век веќе не се во мода. Сега се бара нешто посоодветно и поудобно за астронаутите. НАСА во средата го претстави првиот прототип за ...

НАСА фотографираше можна локација на Месечината за слетување на мисијата Артемида III

Независен - 17.03.2023

Американската вселенска агенција НАСА, поточно нејзиниот Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), фотографираше можна локација за слетување на астронаутите на Месечината во мисијата Артемида III, која е дел од програмата Артемис.

ФОТО| Претставена новата генерација вселенски одела за лет на Месечината

Нетпрес - 17.03.2023

Американската агенција за вселенски истражувања NASA ги престави новите модели на вселенско одело за астронаутите кои ќе учествуваат во новата ера на мисиите на Месечината. Новиот дизајн е специјално опремен за астронаутите коишто ќе изведуваат ...

(ВИДЕО) НАСА ја претстави новата генерација вселенски одела за лет до Месечината

Во Центар - 17.03.2023

Американската вселенска агенција НАСА претстави нови модели на вселенски одела за астронаутите кои ќе учествуваат во новата ера на мисијата на Месечината. Новиот дизајн е специјално опремен за астронаути кои ќе вршат научни експерименти на ...

Во „Rolls-Royce“ развиваат нуклеарен реактор за идните бази на Месечината

Нетпрес - 17.03.2023

Британската индустриска групација „Rolls-Royce“ објави во петокот дека примила 2,9 милиони фунти, односно 3,3 милиони евра од британската вселенска агенција за развој на помали нуклеарни реактори потребни за работа на идните базни станици на ...

Новите скафандери на астронаутите на НАСА ќе бидат во црна боја

Независен - 16.03.2023

Американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (NASA) и компанијата со седиште во Тексас, Axiom Space, претставија нов дизајн за вселенски костим што би можел да го носи првата жена и личност која не е бгелец, што ќе одат на ...

НАСА претстави нова генерација на вселенски одела за лет на Месечината (ВИДЕО)

Канал5 - 17.03.2023

Американската вселенска агенција НАСА претстави нови модели на вселенски одела за астронаутите кои ќе учествуваат во новата ера на мисијата на Месечината. Новиот дизајн е специјално направен за астронаути кои ќе вршат научни експерименти на ...

НАСА ја мапираше водата на Месечината

Курир - 18.03.2023

Тим од научници со помош на податоците на сега веќе пензионираната летачка лабораторија SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy), која всушност е „боинг 747 сп“ со телескоп, направи детална мапа од распореденоста на водата на ...

NASA ја мапираше водата на Месечината

Нетпрес - 18.03.2023

Тим од научници со помош на податоците на сега веќе пензионираната летачка лабораторија SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy), која всушност е „Beooing 747sp“ со телескоп, направи детална мапа од распореденоста на водата на ...

НАСА ја мапираше водата на Месечината

Lider - 18.03.2023

Тим од научници со помош на податоците на сега веќе пензионираната летачка лабораторија SOFIA (Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy), која всушност е „боинг 747 сп“ со телескоп, направи детална мапа од распореденоста на водата на ...