TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Модуларните болници во Штип и Кочани немаат доволно кислород за пациентите со ковид 19

24 Вести - 07.04.2021

Болниците во Штип и Кочани ќе прават резервоари за кислород за модуларните болници. Сегашните кислородни станици функционираат со боци и поради енормната потрошувачка на кислорд мора да се менуваат повеќе пати во текот на денот.

Снабдувањето со кислород во штипската модуларна болница под силен притисок од големиот број на болни

Телма - 07.04.2021

Станицата за кислород во штипската модуларна болница, која работи со боци не може да ги задоволи потребите на пациентите, кои се на постојана кислородна поддршка. Деновиве расте бројот на ковид пациент, на кои им е потребен кислородот.

Димитриевски: Општинските административци ќе доставуваат кислородни боци во болницата

+инфо - 07.04.2021

Во оваа прилика, даваме и една скромна донација од страна на општината до болницата. Тоа се заштитни одела и заштитни визири коишто ќе се користат во делот на лекување на пациентите заболени од вирусот ковид-19, рече кумановскиот градоначалник.

Зголемен бројот на ковид пациенти во кумановската болница- слободни само 13 кревети

Press24 - 07.04.2021

Општинската и администрацијата од јавните претпријатија од Куманово од денеска ќе волонтира и ќе дистрибуира кислородни боци за ковид пациентите во болницата, најави денеска кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски, кој ја посети здравствената ...

Расте бројот на пациенти кои се на кислородна поддршка во штипскиот Ковид центар

Канал5 - 07.04.2021

Во штипскиот Ковид центар секојдневно се зголемува бројот на пациенти, кои се на кислородна поддршка. Во овој центар, во кои се лекуваат пациенти од целиот исток на постојана кислородна поддршка се вкупно 56 пациенти.

Општинската администрација од денеска ќе помага во кумановската болница

Кумановски м. - 07.04.2021

Општинската администрација и вработените во јавните претпријатија во Куманово од денеска се ставаат на располагање за помош во Општа болница. Како што информираше денеска градоначалникот Максим Димитриевски, со одлука на Општинскиот штаб за заштита ...

Расте бројот на пациенти кои се на кислородна поддршка во штипскиот ковид-центар

еМагазин - 07.04.2021

Во штипскиот ковид-центар секојдневно се зголемува бројот на пациенти, кои се на кислородна поддршка. Во овој центар, во кои се лекуваат пациенти од целиот исток на постојана кислородна поддршка се вкупно 56 пациенти.

Општинската администрација во Куманово ќе волонтора и ќе дистрибуира кислородни боци за ковид-пациенти во болницата

еМагазин - 07.04.2021

Општинската и администрацијата од јавните претпријатија од Куманово од денеска ќе волонтира и ќе дистрибуира кислородни боци за ковид пациентите во болницата, најави денеска кумановскиот градоначалник , кој ја посети здравствената установа по повод ...

Димитриевски: Административците во Куманово волонтерски ќе доставуваат кислородни боци

Локално - 07.04.2021

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски денеска беше во посета на Општата болница по повод 7 април – Светскиот ден на здравјето. Во изјава за медиумите, од негово лично име и во име на граѓаните на оваа општина им го честита денот на ...

Расте бројот на пациенти кои се на кислородна поддршка во штипскиот Ковид центар

MakPress - 07.04.2021

Во штипскиот Ковид центар секојдневно се зголемува бројот на пациенти, кои се на кислородна поддршка. Во овој центар, во кои се лекуваат пациенти од целиот исток на постојана кислородна поддршка се вкупно 56 пациенти.

Зголемен бројот на ковид пациенти во кумановската болница

MakPress - 07.04.2021

Општинската и администрацијата од јавните претпријатија од Куманово од денеска ќе волонтира и ќе дистрибуира кислородни боци за ковид пациентите во болницата, најави денеска кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски, кој ја посети здравствената ...

Третиот бран од ковид 19 драстично ја зголеми потрошувачката на кислород

Канал5 - 06.04.2021

Близу 130 илјади евра ги чини ковид центрите на клиничкиот центар „Мајка Тереза“, каде во март биле потрошени 300 тони кислород, во однос на јануари и март кога се потрошени по 200-те тони.

Критична состојбата во болницата во Штип

Сител - 06.04.2021

Расте бројот на пациенти во Ковид центарот во штипската клиничка болница на кои им е потребна постојана кислородна поддршка. Вкупно се хоспитализирани 95 ковид пациенти, што е најголема бројка на лица на болничко лекување од почетокот на пандемијата.