TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Дебар четири дена по ред нема нов случај со ковид-19

360 степени - 07.04.2020

Четири дена по ред во Дебар нема регистрирано нов случај на заразен пациент со ковид-19, покажуваат дневните билтени на Министерството за здравство. На 3 април здравствените власти последен пат информираа дека во Дебар има дијагностицирани пациенти ...

Во европските болници поради административни бариери, снемува лекови за болните од Ковид-19

Канал5 - 07.04.2020

На болниците во земјите од Европската унија им се заканува недостаток на клучни лекови за третман на пациенти со „Ковид-19“, заради трговските ограничувања и складирање на одделни држави, предупредуваат од Агенцијата за лекови на ЕУ.

Франција го мина прагот од 10. 000 мртви од Ковид-19

А1 On - 07.04.2020

Франција го премина прагот од 10. 000 мртви од Ковид-19, со нови 607 смртни случаи во болниците и 820 во старските домови, во последните 24 часа, јави дописникот на МИА. Генералниот директор за здравство Жером Саломон, откако потсети дека Европа е ...

Докторите откриваат дали коронавирусот може да се пренесе преку сексуален пат

Слободен Печат - 07.04.2020

Иако не е докажано дека може, сепак треба да бидете внимателни… Пулмологот д-р Бранимир Несторовиќ зборуваше за тоа дали коронавирусот може да се пренесе преку сексуален пат… – Тоа не е докажано затоа што најголем дел од спермата е сочинета од ...

Огромна среќа на лицата на пациентите кои се излечија од коронавирусот во Италија

Скопје инфо - 07.04.2020

На интернет се појави видео со наслов „Трка против времето” која е снимена од здравствените работници на одделението за реанимација во една од болниците на Италија. На снимката може да се види неопислива среќа на лицата на пациентите кои успеале да ...

Лекарите од Ломбардија со критика до локалните власти: Грешките на сите да им бидат пример

Нова ТВ - 07.04.2020

Лекарите во Ломбардија, италијанскиот регион најпогоден од пандемијата на коронавирус, ги критикуваа локалните власти за управување со кризата и предупредуваат дека грешките што ги направиле треба да послужат како пример за сите, пренесува Ројтерс.

Четврта жртва од коронавирусот во Косово

Алсат-М - 07.04.2020

Во Косово, регистрирана e уште една жртва од коронавирусот, четврта по ред во оваа земја откако се појави пандемијата. Жртвата е 65-годишен маж од Феризај. Во последните 24 часа, 5 лица биле позитивни, со што вкупниот број на заразени e 170 а на ...

Експерт објаснува: Што се респиратори и на кој начин работат?

Локално - 07.04.2020

Сите прашуваат за респиратори и за тоа кога ќе се набават, но дали навистина знаат за што се потребни и на кој начин работат. Оваа тековна состојба ја опишува Мет Штраус, лекар на интензивна нега, специјализиран за употреба на респиратори.

Британските лекари барале од постарите да се откажат од реанимацијата: Еве што пишува во срамното писмо кое ги згрозило ...

Точка - 07.04.2020

Додека во Велика Британија забрзано расте бројот на заразени, но и починати од коронавирусот, лекарите упатиле извесен број на постари пациенти, заболени од тешки болести, да стават потпис на документ со кој се откажуваат од правата на реанимација ...

Со скафандери и маски здравствените работници го одбележаа Денот на здравјето

Телма - 07.04.2020

И по 24 часа зад маските, облечени во скафандери, на првата линија на фронтот во битката против Ковид 19, се здратсвените работници. (фотографии ) Вака изгледаат нивните лица откако ќе се ослободат од заштитната облека за да можат барем на кратко да ...

Расте бројот на смртни случаи од коронавирус во државата

Сител - 07.04.2020

Нови 5 смртни случаи поради компликации од коронавирусот се регистрирани во Македонија последното деноноќие. Министерството за здравство соопшти дека двајца од починатите се од Куманово на 52 и 53-годишна возраст, едниот починал дома, а другиот на ...

Филипче за најтешката форма на корона вирусот: Ги напаѓа сите органи, крвта и предизвикува распад на ткивото на белите ...

еМагазин - 07.04.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето во вечерашното гостување на „Топ тема“ истакна дека корона вирусот не ги напаѓа само белите дробови, туку во најтешките форми, доаѓа до попуштање на сите органи.

ВАКЦИНА ОД СФРЈ МОЖЕ ДА БИДЕ УБИЕЦ НА КОРОНА: Др. Радосавлјевиќ откри што југословенската медицина знаеше за вирусите!

Магазин - 07.04.2020

Повеќе од 30 центри ширум светот во моментов работат на пронаоѓање на вакцината против вирусот САРС-СОВ2, а единственото нешто што е познато засега е дека вирусот има прилично фиксна структура, која ја пронајдоа заеднички научници од САД и Кина.

7 април, вонредна состојба, ден 20: Дозволи за движење во полициски час, нови случаи на КОВИД-19, онлајн настава и ...

CivilMedia - 07.04.2020

Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) досега на претставници на институции или други категорија граѓани им издало вкупно 27 илјади дозволи за движење за време на полициски час, кој е на сила поради вонредната состојба со ...

Нови 29 заболени од коронавирусот и пет починати

Канал5 - 07.04.2020

Нови пет лица заболени од коронавирусот починаа во изминатото деноноќие, а 29 нови лица се позитивни на ковид – 19, соопшти Министерството за здравство. На Клиниката за инфективни болести во Скопје починале четворица – 52-годишен Кумановец, ...

Интервју со докторката Весела Христовска: Корисни совети до граѓаните во битката против коронавирусот

Курир - 07.04.2020

Докторката Весела Христовска во интервју за КУРИР испраќа важни совети до граѓаните. Со неа разговаравме за начинот на заштита од коронавирусот, за тоа што граѓаните треба, а што не смеат да прават.

Пет нови смртни случаи за 24 часа и 29 нови заболени – вкупно 599 лица со ковид-19

Нова ТВ - 07.04.2020

Пет нови смртни случаи како последица на вирусот ковид-19 во изминатите 24 часа, информираа Министерството за здравство (МЗ). Четири од нив се случија на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје – пациент од Куманово (52 ...

Во Србија 247 нови случаи на коронавирус, досега 61 починат

Expres - 07.04.2020

До 15 часот денеска во соседна Србија се регистрирани вкупно 2.447 потврдени случаи на короноавирус. Тестирани биле 1.074 лица, од кои 247 биле позитивни. Хоспитализирани се 1.394 пациенти. На респираторот има вкупно 109 пациенти.

Радикално чистење на респираторниот систем: Ова ги зајакнува белите дробови и го зголемува нивниот капацитет!

Убавина и Здравје - 07.04.2020

Пролетта е најповолниот период за чистење или лекување на респираторниот систем. Белите дробови вршат многу важни функции – тие отстрануваат јаглерод диоксид, го штитат организмот од навлегување на прашина и други штетни материи и што е најважно, ги ...

Секоја болница во САД ќе третира пациенти со коронавирус

Глас на Америка - 07.04.2020

Секоја болница во САД наскоро може да третира случаи на коронавирус, вели владиниот Оддел за здравство во нов извештај. Во овој момент три од четири болници третираат сомнителни или потврдени случаи и се соочуваат со проблеми како недоволно заштитна ...

Пет починати од коронавирус и 29 нови случаи

24Инфо - 07.04.2020

На Инфективната клиника починаа четворица пациенти заболени од коронавирус: 52-годишен од Куманово, 65-годишна пациентка од Лабуништа-Струга, жена на 62 години од тетовско Челопек и една 81-годишна од Штип.

Во изминатите 24 часа регистрирани 29 новозаразени со коронавирус

Факултети - 07.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани 29 лица позитивни на коронавирусот, соопштија од Министерството за здравство. По градови, најмногу новозаразени има во Скопје – 15, а потоа следуваат Куманово со 7, Прилеп со 1, Струга со 3 и Кочани исто така 3.

15: Говорот на омраза се негува во Белата палата, вработените да внимаваат што потпишуваат, Заев вели никој нема да ...

Frontline - 07.04.2020

Преглед на вести во 15 часот ИНТЕРВЈУ за Фронтлајн со писхотерапевтката, доцент Ана Блажева – Колективната состојба полесно ќе ја надминеме ако ги сочуваме и зајакнеме меѓусебните врски. ЛАЖНИТЕ вести можат да чинат животи, индустријата на ...

Хероите од Службата за брза помош кои први им помагаат на пациентите со коронавирус

24 Вести - 07.04.2020

Службата за итна медицинска помош е првото место каде што граѓаните се обраќаат за помош. Од појавата на корона вирусот во земјава, лекарите, медицинските сестри, шоферите и целиот персонал на оваа служба се првите кои што доаѓаат во контакт со ...

Погледнете како се радуваат Италијанците кога сфаќаат дека ја победиле короната

+инфо - 07.04.2020

Италија продолжува лавовски да се бори со коронавирусот, иако токму оваа држава бележи најмногу жртви од сите земји во светот. Вкупниот број починати од почетокот на пандемијата во оваа земја изнесува нешто повеќе од 16.000 пациенти.

Видео: Погледнете како изгледаат белите дробови на заразен пациент од коронавирус

Точка - 07.04.2020

Докторите од Универзитетската болница Џорџ Вашингтон, ја подигнуваат свеста за опасноста од коронавирусот, па објавиле и ЦТ снимка од белите дробови на заразен пациент од коронавирус. Познато е дека смртоносниот коронавирус предизвикува симптоми ...

Како корона вирусот го напаѓа организмот?

Црнобело - 07.04.2020

Ако сакате да дознаете како точно корона вирусот го напаѓа организмот и ги убива луѓето, ова видео го има одговорот. Видеото почнува со виртуелна снимка од белите дробови на пациент од Вашингтон.

Руските воени лекари во Белград почнаа да примаат пациенти заразени со коронавирус

Руска реч - 07.04.2020

По дезинфекцијата на медицинскиот центар „Драгиша Мишовиќ“ руските воени лекари почнаа да примаат пациенти кај кои постои сомневање дека се заболени од корона, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Четири нови смртни случаи од Ковид-19 во земјава

Алсат-М - 07.04.2020

Починаа четири нови пациенти заболени од коронавирусот, дознава Алсат. Според нашите информации станува збор за пациенти од Куманово, Лабуништа (струшко), Челопек (тетовско) и еден од Штип.

Постарите пациенти во Британија се откажуваат од реанимација за да се спасат млади животи

+инфо - 07.04.2020

Во време на пандемијата од коронавирусот, британските лекари им нудат можност на повозрасните пациенти кои боледуваат од тешки болести да потпишат документ преку кој се одрекуваат од правото на реанимација во случај да бидат заразени од ковид-19.

Пет е бројот на починати во последните 24 часа

Expres - 07.04.2020

Министерството за здравство информираше дека на Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти заболени од коронавирус. Во Куманово дома почина уште еден пациент потврден на вирусот на возраст од 53 години, потврди ...

Лекарите во Велика Британија побарале од постарите лица да се откажат од респираторите во случај на зараза

Макфакс - 07.04.2020

Со оглед на брзиот раст на заболени од коронавирусот, британските лекари упатиле на одреден број постари пациенти со сериозни заболувања да потпишат документ со кој се откажуваат од правата на реанимација во случај да заболат од коронавирусот.

Трите најсмртоносни болести и короната

Локално - 07.04.2020

Откако завладеа пандемијата на коронавирусот, сè помалку луѓе се обраќаатт на службите за итна помош – дури и оние со симптоми на срцев или мозочен удар. Пациентите од карцином го одложуваат лечењето.

Алсат: Починаа четири нови пациенти заболени од коронавирусот

24Инфо - 07.04.2020

Починаа четири нови пациенти заболени од коронавирусот, дознава Алсат . Станува збор за пациенти од Куманово, Лабуништа (струшко), Челопек (тетовско) и еден од Штип. Со ова вкупниот број на починати во земјава достигна 25.

РЕВОЛТИРАНА СКОПЈАНКА: Стравувам за својот живот, лековите кои ги користам ги нема во аптеките, сите залихи се на ...

Магазин - 07.04.2020

Револтирана 65 годишна скопјанка која боледува од автоимуни заболувања за Магазин.мк вели дека од 12-ти март не ги прима потребните лекови Плакенил 200мг, бидејќи како што вели во аптеките ги нема, и секаде го добива истиот одговор, лековите се ...

Кавадаречки респиратор

Panika.be - 07.04.2020

Респиратор направен во домашни услови. Кавадарчани отсекогаш биле пред ...

Во Русија скоро 7.500 заболени од коронавирусот

Кумановски м. - 07.04.2020

Во Русија, во последните 24 часа се пријавени 1.154 нови случаи на коронавирусот, со што вкупниот број досега достигна 7.497. Единаесет други починаа, зголемувајќи го бројот на 58 жртви и 494 излечени.

Ковид-19: Секое петто дете во САД има потреба од болничко лекување

Опсервер - 07.04.2020

Њујорк, 7 април 2020 () – Околу 20 проценти од децата заразени од коронавирус во САД имаат потреба од болничко лекување, а хоспитализација е најверојатна кај бебиња на возраст помала од 12 месеци, покажува првата анализа на болеста кај најмладите ...

Докторите збунети поради новиот симптом на Ковид-19

USB - 07.04.2020

Најновите сознанија на докторите кои што секојдневно се борат со коронавирусот внесуваат страв од новите начини и симптоми на епидемијата коронавирус. Ова би можело да претставува проблем за членовите на медицинскиот тим кои што ги лечат пациентите, ...

(Графикон) 44,9 години е просекот на возраста на заболените со коронавирусот во Македонија

еМагазин - 07.04.2020

Според последните податоци, објавени вчера, бројот на заболени со коронавирусот во Македонија е 570. „Во однос на дистрибуцијата по пол, регистрирани се 276 машки и 294 женски лица. Специфичниот морбидитет кај машките е 26,6/100.000, додека кај ...

Починаа уште Двајца кумановци од коронавирус, потврди Центарот за јавно здравје

Сакам да кажам - 06.04.2020

Двајца мажи од Куманово попладнево починале од компликации предизвикани од коронавирус. Од Центарот за јавно здравје во Куманово за САКАМДАКАЖАМ.МК велат дека пациентите биле на 52-годишна возраст.

СЕ ОСТВАРУВААТ ЛИ СТРАВУВАЊАТА: Педесет и еден пациент во Јужна Кореја кои оздравеле од коронавирус повторно ПОЗИТИВНИ ...

Pedijatar.mk - 06.04.2020

Од Центарот за контрола и превенција на болести во Кореја (KCDC) соопштија дека поверојатно е дека вирусот е „реактивиран“, отколку дека пациентите повторно се заразиле. Експертите, сепак, велат дека нема докази за да се докаже дека вирусот делува ...

Ковид 19 ќе помине, но последиците од стигмата и жигосувањето на болните ќе останат

Либертас - 06.04.2020

Рака под рака со коронавирусот, во земјава зачекорија и јавното жигосување на пациентите, вперувањето со прст во заразените лекари, обвинувањата за дојденците дека немале здравствено осигурување и затоа дошле да се лекуваат во Македонија и барањата ...

Бараме само респиратори, а еден од петорица заболени со Ковид-19 умираат од инфаркт на срце

NMD - 06.04.2020

Додека фокусот на пандемијата со Ковид 19 беше ставен на респираторните проблеми и обезбедување на доволно вентилатори, лекарите од првите линии се борат со нова медицинска мистерија. Имено, покрај разорното оштетување на белите дробови, голем број ...

Тројца починати од Ковид-19, 15 новозаболени во последните 24 часа

Канал5 - 06.04.2020

Епидемијата го смени текот, бројот на пациенти ќе расте, извести министерот за здравство Венко Филипче, додавајќи дека во последните 24 часа, позитивни на корона се регистрирани нови 15 случаи, најмногу во Куманово – 8, а следува Скопје со четири На ...

Пoлицаец од Куманово почина од коронавирус

Centar - 06.04.2020

Полициски припадник починал во Куманово, на возраст од само 52 години откако вчера му бил дијагностициран коронавирус. Се работи за прва жртва од коронавирус меѓу полициските службеници. Вчера била погребана и неговата мајка.

Овој е клучниот фактор за големата смртност од КОВИД-19

Таратур - 06.04.2020

Феноменот наречен „цитокинска бура“, односно претераниот имунолошки одговор на организмот кој резултира во сериозни воспалителни промени, веројатно е главниот фактор во тешката вирусна болест „Ковид-19“, пренесува АФП, додавајќи дека лекарите во ...

Запален центар за лекување од Ковид-19 во Брегот на Слоновата Коска

А1 On - 06.04.2020

Разбеснети граѓани го уништиле штотуку изградениот центар за лекување од новиот коронавирус во Абиџан, економски центар во Брегот на Слоновата Коска, стравувајќи од ширење на заразата во нивниот кварт.

Најмногу заболени повторно во Куманово

Независен - 06.04.2020

Фото: Б. Грданоски Регистрирани се 15 нови случаи на коронавирус во земјава, по градови: Скопје – 4, Куманово – 8, Тетово – 1, Струга – 1 и Штип – 1. Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска изнесува 570 лица.