TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вљубени цимет ролнички со ореви

Мои рецепти - 24.02.2021

Мекичко цимет пециво со ореви и превкусен ванила прелив. Ете такви се овие љубовни ролнички, љубов на прв поглед и вкус! Подгототвка 1. Сите состојки за тестото ги ставаме во сад и замесуваме средно меко тесто кое го оставаме да стаса. 2.

Торта од кикирики и чоколадо: Десерт кој не се заборава

Gotvi.mk - 24.02.2021

Ако сакате да направите незаборавен десерт, пробајте го овој рецепт! Состојки: 200 гр шеќер 70 мл вода 1 ванилин шеќер 120 гр путер (маргарин) 150 гр мелени кикирики 150 гр мелени бисквити 50 гр растопено чоколадо 100 гр чоколадо за прелив 2 лажици ...

Брза торта со пишкоти: Не се пече, сè е готово за 15 минути

НМД - 24.02.2021

Рецепт и видео презентација на Јелена Петровиќ од „Кај баба на гости“ – Брза торта за 15 минути со пишкоти, без печење, мека и вкусна, се топи во уста. Најмногу ја сакаат децата, но и возрасните.

Рецепт за домашни крофни: Никогаш не сте пробале помеки и посовршени

Точка - 24.02.2021

Денеска ви претставуваме рецепт за тесто за домашни крофни кои ќе го развеселат целото семејство. Потребни состојки: - 1 кг. брашно (меко, тип 400) - 600 мл. млеко - 1 пакување квасец (50 гр.

Еве со кој рецепт Тито и Јованка најмногу уживаа

Попара - 24.02.2021

Никогаш оваа совршена мешавина од чоколадо и ореви, толку сочна кремаста текстура, не била придружуван од толку многу гласини. Беше речено дека неговиот рецепт е најдобро чуван во тајност.

Павлова срце торта со малини

Мои рецепти - 24.02.2021

Павлова торта, слатка, со крцкава подлога која се топи во уста. А пак многу посебен вкус и освежување и дава овошјето, во овој случај малините и аронијата. Едноставно вљубување со секое вкусување... Подготовка 1.

Срце колач со портокали

Мои рецепти - 24.02.2021

Навистина уживавме во овој мирисен и вкусен колач со портокали. Може да си го наросите со шеќер во прав или како моите домашни чокољупци да го преливате парчето со чоколаден прелив. Подготовка 1.

Рецепт на денот: Сладолед од портокали

Скопје инфо - 24.02.2021

Подгответе вкусен сладолед од портокали. Состојки: 300 мл слатка павлака 100 мл кисела павлака 5 портокали 150 грама шеќер во прав 2 пакетчиња ванилин шеќер 1 лажичка ситно рендана кора од портокал Подготовка: Во сад ставете ги слатката павлака, ...

Брза торта со бисквити и два вида фил од една смеса

Gotvi.mk - 24.02.2021

Брза и лесна торта, која ќе ви се најде за гости. ...

Домашен и едноставен рецепт за Нутела, по препорака на нутриционист – се подготвува за 15 минути, а се јаде за 10

НМД - 24.02.2021

Домашна нутела – направете домашен намаз од чоколадо и лешници. Дали знаевте дека можете да направите домашна нутела за само 15 минути? Потребни ви се само пет намирници кои сите ги имаме во кујната.

Домашна Нутела по рецепт на нутриционист: Здрава верзија на вкусниот намаз

Вечер Прес - 23.02.2021

Намазите од лешници и чоколада се омилен додаток на парче леб или палачинки, без разлика дали сте дете или возрасен! Но, дали знаевте дека лесно можете да направите сами намаз како што е Нутела? И тоа без адитиви? Ума Најду, нутриционист и ...

Вртена пита со сирење по рецепт на една мајка – отсега сите ќе знаат како да ја приготват

НМД - 23.02.2021

“Денеска се дружиме со Ирена Здравеска, една од поактивните членки во нашата група. Ја прашавме неколку прашања за да дознаеме повеќе за нејзините специјалитети и превкуснотии кои често ги споделува со нас” – вели Кристина Бошнакова, една од ...

Чоколадна срце торта со шумско овошје

Мои рецепти - 23.02.2021

Преубава торта која за својот основен дел, пандишпанот не бара миксер. 1. Во сад промешајте ги брашното, шеќерот, пецивото, какаото ,содата, солта и кафето. Мешајте така добро со жица се да се соедини. 2.

Стара Боем торта: Совршена, мека и сочна, вкус за паметење

Gotvi.mk - 23.02.2021

Пробајте го овој фантастичен десерт! Состојки за кора: 10 белки 150 гр шеќер 100 гр брашно 1 прашок за печиво 100 гр мелени ореви 1 лажичка какао Состојки за жолт фил: 500 мл млеко 4 жолчки 200 гр шеќер 2 кесички ванилин шеќер 4 лажици брашно 150 гр ...

3 јајца, 3 јаболка и 5 минути работа за колач со јаболка за секој ден: Одличен ако ви се најават неочекувани гости

НМД - 23.02.2021

Рецепт и видео презентација на Драгана Михајловиќ од “Направи сама – Идеи за креативци” – Брз колач со јаболка, за 5 минути е готов. Многу вкусен и едноставен, кремаст, сочен, брз…Можете да го приготвувате секој ден, но и да ги пречекате милите ...

Рецепт за подготовка на совршено тесто за пица

Кајгана - 23.02.2021

Ако сте љубители на пица и сакате почесто да ја подготвувате како специјалитет во домот, тогаш вреди да го пробате овој едноставен рецепт за совршено тесто за пица. Станува збор за рецепт од состојки кои веќе ги имате по дома, а се подготвува за ...

ДОМАШНИ КРОФНИ: Помеки и повкусни не сте пробале НИКОГАШ порано! (РЕЦЕПТ)

Попара - 23.02.2021

Ви донесуваме рецепт за тесто кое ќе го развесели целото семејство Состојки : 1 кг брашно (тип 400 меко) 600 мл млеко 1 пакување квасец (50 g) 3 лажици масло (или маслиново масло) 4 еднакви лажици шеќер 1 лажичка сол 2 лажички шеќер за квасецот 2 ...

Зимска орев торта(јубилеен 300ти рецепт)

Мои рецепти - 23.02.2021

Почитувани, еве стигнав до мојот трет јубилеј на кој сум особено горда. За две години колку што сум присутна тука научив многу нови вештини од сите вас кои несебично споделувате тука не само рецепти туку и одлични совети.Да се заблагодарам и на ...

Кога ќе видите како се произведува чоколадото, ќе се замислите дали ќе јадете пак (ВИДЕО)

Кумановски м. - 23.02.2021

Софија Роуз објави видео на социјалната мрежа Тик Ток, кое многу брзо започна да се споделува на сите социјални мрежи, бидејќи ги шокираше луѓето! Имено, тоа покажува како изгледа растението какао и неговите плодови пред да се исушат и преработат во ...

Креместа, лесна, освежителна сладолед торта

Вечер Прес - 22.02.2021

Тортата е многу вкусна, лесна, кремаста, како сладолед. Буквално се топи во уста. Одличен предизвик за сите оние кои обожуваат ледени десерти во зима. Потребно е: За филот : 4 жолчки 600 мл млеко 10 гр ванилин шеќер 80 гр шеќер 40 гр пудинг од ...

Наједноставниот рецепт за уштипци

Gotvi.mk - 22.02.2021

Едноставен рецепт за вкусен традиционален доручек… Состојки: 20 гр квасец 250-300 мл млака вода 400 гр брашно Начин на подготовка: Квасецот издробете го и измешајте го со вода. Оставете да се активира десетина минути.

Љубителите на чоколадото се шокирани: Зарем вака изгледа пред обработката!? (ВИДЕО)

Попара - 22.02.2021

„Одлично, повеќе нема да јадам чоколадо, благодарам многу “ – е еден од згрозените коментари на видеото објавено на TikTok, кое открива како изгледа какаото, основната суровина за производство на омилениот десерт на луѓето Видеото на TikTok ...