TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кадровските промени на Путин се за оптимизација, а не за промена

Слободен Печат - 16.05.2024

Првата кадровска одлука на Владимир Путин по неговата формална инаугурација за петти претседателски мандат беше повторното именување на Михаил Мишустин за премиер. Повеќето министри од претходниот состав беа вратени на нивните поранешни позиции.

НОВИОТ РУСКИ МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА НЕ ПОМИНАЛ ВОЕН РОК: Дали Путин згреши со изборот?

Фактор - 16.05.2024

Новиот руски министер за одбрана, 65-годишниот Андреј Белоусов е економски експерт и не отслужил воен рок. Белоусов нема никаква врска со војската, не отслужил ни воен рок. Досега министрите за одбрана доаѓаа од воениот или безбедносниот систем.

НЕ ОТСЛУЖИЛ НИ ВОЕН РОК…Путин прекрши неколку непишани правила кога назначи нов министер за одбрана

+инфо - 16.05.2024

Новиот руски министер за одбрана, 65-годишниот Андреј Белоусов е економски експерт, во 2013 година беше назначен за советник на Путин за економски прашања, а на функцијата министер за одбрана дојде од позицијата прв вицепремиер.

Путин: Руските сили напредуваат на сите фронтови во Украина

Курир - 15.05.2024

„Ова сè уште не е 13 отсто, како што беше случајот во Советскиот Сојуз, но сепак е значителна сума, солиден ресурс и овие средства мора да се користат внимателно и ефикасно“, рече Путин. Рускиот претседател Владимир Путин денеска на средба со ...

Путин: Напредуваме секој ден и во сите правци на фронтот

Нетпрес - 15.05.2024

Руските сили секојдневно и во сите правци ја подобруваат својата позиција, изјави рускиот претседател Владимир Путин на средбата со командантите на воените окрузи. „Работата се одвива според планот одобрен и подготвен од командата на групата, ...

Падот на моќниот и вечен Шојгу

Кајгана - 15.05.2024

Во последните недели, засилено се шпекулираше за разрешување на министерот за одбрана на Руската Федерација, Сергеј Шојгу, кој навистина беше отпуштен на 13 мај. Министер за одбрана е од 2012 година, а на таа функција дојде од министер за цивилна ...

Белоусов: Приоритетите на руското МО се испораката на муниција и пополнување на единиците во Украина

MakPress - 15.05.2024

Кандидатот за руски министер за одбрана Андреј Белоусов денеска соопшти дека најважното прашање на неговиот ресор е испораката на муниција, проектили, беспилотни летала и системи за електронско војување на силите кои се борат во Украина.

Путин: Колку поефикасно работиме на фронтот, толку повеќе имаме шанси ја решиме војната на мирен начин

Слободен Печат - 15.05.2024

„Колку поефикасно работите на фронтот, толку повеќе имаме шанси да го решиме ова прашање по мирен пат“, им рекол претседателот на Русија Владимир Путин на високите генерали и министерот за одбрана на средбата која ја имале денеска, пренесуваат ...

Путин: Руските сили напредуваат на сите фронтови во Украина

365 - 15.05.2024

Рускиот претседател Владимир Путин денеска на средба со министерот за одбрана и високи генерали изјави дека руските сили секојдневно ги подобруваат своите позиции во сите правци во Украина и руската офанзива се одвива според планот.

Путин: Руските сили напредуваат на сите фронтови во Украина

Сител - 15.05.2024

Рускиот претседател Владимир Путин денеска на средба со министерот за одбрана и високи генерали изјави дека руските сили секојдневно ги подобруваат своите позиции во сите правци во Украина и руската офанзива се одвива според планот.

Руските сили напредуваат на сите фронтови во Украина

Република - 15.05.2024

Рускиот претседател, Владимир Путин денеска, на средба со министерот за одбрана и високи генерали изјави дека руските сили секојдневно ги подобруваат своите позиции во сите правци во Украина и руската офанзива се одвива според планот.

Путин: Руските сили напредуваат на сите фронтови во Украина

Во Центар - 15.05.2024

– Рускиот претседател Владимир Путин денеска на средба со министерот за одбрана и високи генерали изјави дека руските сили секојдневно ги подобруваат своите позиции во сите правци во Украина и руската офанзива се одвива според планот.

Путин: Руските сили напредуваат на сите фронтови во Украина

Пулс24 - 15.05.2024

– Рускиот претседател Владимир Путин денеска на средба со министерот за одбрана и високи генерали изјави дека руските сили секојдневно ги подобруваат своите позиции во сите правци во Украина и руската офанзива се одвива според планот.На состанокот ...

Путин: Руските сили напредуваат на сите фронтови во Украина

MakPress - 16.05.2024

Рускиот претседател Владимир Путин денеска на средба со министерот за одбрана и високи генерали изјави дека руските сили секојдневно ги подобруваат своите позиции во сите правци во Украина и руската офанзива се одвива според планот.