TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДИК на Црна Гора: Ѓукановиќ победник на претседателските избори

Н.Македонија - 16.04.2018

Мило Ѓукановиќ е новиот претседател на Црна Гора, откако освои 180.274 гласа или 53,9 проценти на вчерашните претседателски избори, соопшти денеска црногорската Државната изборна комисија.

Џукановиќ победник во првиот круг гласање

Глас на Америка - 16.04.2018

Според прелиминарните проценки, премиерот Мило Џукановиќ кој на функцијата бил шест пати, е победник на претседателските избори во Црна Гора. Џукановиќ и претходно беше претседател на државата.

Ѓукановиќ и официјално избран за претседател на Црна Гора

Стандард - 16.04.2018

Мило Ѓукановиќ е новиот претседател на Црна Гора, откако освои 180.274 гласа или 53,9 проценти на вчерашните претседателски избори, соопшти денеска црногорската Државната изборна комисија.

Мило, црногорскиот крал

Либертас - 16.04.2018

Понекогаш ми се чини дека Црногорците навистина пронашле политички времеплов. Тој се вклучува на избори и низ временски вртлог нѐ исфрла во истиот ден. Денот кога победува Мило Ѓукановиќ, коментира Драгослав Дедовиќ.

Ѓукановиќ повторно претседател - Тасс: Ѓукановиќ како Мугабе; АП: Човекот кој ја одби Русија

Канал5 - 16.04.2018

Западните агенции ја пренесоа веста за победата на лидерот на Демократската партија на социјалистите, Мило Ѓукановиќ на претседателските избори во Црна Гора. Тие агенции во прв план ја истакнуваат победата на кандидат чија партија ја “одбила“ Русија ...

Ѓукановиќ: Црна Гора избра европски пат

Р.С.Европа - 16.04.2018

Кандидатот на Демократската партија на социјалистите на претседателските избори во Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, синоќа прогласи победа, оценувајќи дека Црна Гора избрала европски пат. Тој, според првичните резултати, освоил скоро 54 отсто од гласовите ...

Мило Ѓукановиќ повторно е избран за претседател на Црна Гора

еМагазин - 16.04.2018

Поранешниот претседател и премиер на Црна Гора, лидер на владејачката Демократска партија на социјалистите Мило Ѓукановиќ прогласи победа на вчерашните претседателски избори. Новоизбраниот претседател порача дека неговата победа на претседателските ...

Ѓукановиќ на чело на Црна Гора во следните пет години

Нова ТВ - 15.04.2018

Според прелиминарните резултати од претседателските избори во Црна Гора, од сите обработени податоци од гласањето, кандидатот на ДПС Мило Ѓукановиќ освоил 53,8 отсто од гласовите, додека Младен Бојаниќ 33,5 отсто.

Ѓукановиќ прогласи победа на претседателските избори во Црна Гора

Р.С.Европа - 16.04.2018

Мило Ѓукановиќ, кандидатот на Демократската социјалистичка партија, прогласи победа на претседателските избори во Црна Гора. Од 100 проценти обработените податоци, Ѓукановиќ освоил 53,8 проценти од гласовите, а неговиот противкандидат Младен Бојаниќ ...

Мило Ѓукановиќ прогласи победа на изборите: Непобедливи сме

МКД - 15.04.2018

Кандидатот на Демократската партија на социјалистите (ДПС), Мило Ѓукановиќ, прогласи победа на претседателските избори во Црна Гора. Тој рече дека изборниот резултат е потврда за решеноста на Црна Гора да продолжи по патот на европскиот квалитет на ...

Тачи прв му ја честиташе победата на Ѓукановиќ

Макфакс - 16.04.2018

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, прв од регионот му ја честиташе победата на лидерот на Демократската социјалистичка партија, Мило Ѓукановиќ, на претседателските избори во Црна Гора, јавија медиумите од земјата.

Ѓукановиќ прогласи победа на изборите во Црна Гора: Непобедливи сме!

Макфакс - 15.04.2018

Кандидатот на Демократската социјалистичка партија, Мило Ѓукановиќ, прогласи победа на претседателските избори во Црна Гора. Тој наведе дека изборниот резултат е потврда за решителноста на Црна Гора да продолжи по патот на европски квалитет на живот ...

Мило Ѓукановиќ повторно е избран за претседател на Црна Гора

+инфо - 15.04.2018

За Ѓукановиќ, кој во шест мандати беше премиер, ова е втор претседателски мандат. Со 54 проценти освоени гласови, Мило Ѓукановиќ освои нов претседателски мандат на Црна Гора. Неговиот противкандидат Младен Бојаниќ освоил 33,5 проценти од гласовите.

Избори Црна Гора: Ѓукановиќ пред победа во првиот круг

Нова ТВ - 15.04.2018

Според прелиминарните резултати од претседателските избори во Црна Гора, од обработени околу 85 отсто од гласовите, кандидатот на ДПС Мило Ѓукановиќ освоил 53,7 отсто од гласовите, додека Младен Бојаниќ 33,7 отсто.

Мило Ѓукановиќ е повторно претседател на Црна Гора

Локално - 15.04.2018

Непогрешлив лидер на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, победи на претседателските избори во Црна Гора, говорат прелиминарните резултати од гласањето. Нема да има втор круг. Според независната НВО “Центар за набљудување” (CEMI), кој ги следи резултатите, по ...

Мило Ѓукановиќ пак стана Претседател на Црна Гора

AKO - 15.04.2018

Со 54 проценти освоени гласови, Мило Ѓукановиќ освои нов претседателски мандат на Црна Гора. Неговиот противкандидат Младен Бојаниќ освоил 33,5 проценти од гласовите. Ова е втор претседателски мандат за Ѓукановиќ, а 6 мандати бил премиер.

Речиси извесно – Ѓукановиќ нов претседател на Црна Гора

24 Вести - 15.04.2018

Повеќе од 500 илјади граѓани на Црна Гора со право на глас, денеска избираат претседател. Ова се трети пртеседателски избори во независна Црна Гора, а новоизбраниот шеф на државата ќе го наследи Филип Вујановиќ, кој 15 години е на таа функција.

До 13 часот на изборите во Црна Гора излегоа 32,8 проценти од гласачите

ТВ21 - 15.04.2018

До 13 часот на претседателските избори во Црна Гора гласале 32,8 проценти од вкупниот број гласачи, објавија набљудувачите на изборите. Одзивот е приближно на ниво на парламентарните избори во 2016 година, а повисок од претседателските избори во ...

Црна Гора гласа за претседател, Ѓукановиќ фаворит

Независен - 15.04.2018

Црна Гора денеска избира претседател, трет пат од стекнувањето независност. Новиот претседател ќе го наследи актуелниот шеф на државата Филип Вујановиќ, кој веќе 15 години се наоѓа на таа позиција.

Мило Ѓукановиќ и официјално избран за претседател на Црна Гора

24 Вести - 16.04.2018

Мило Ѓукановиќ е новиот претседател на Црна Гора, откако освои 180.274 гласа или 53,9 проценти на вчерашните претседателски избори, соопшти денеска црногорската Државната изборна комисија.

Мило Ѓукановиќ и официјално избран за претседател на Црна Гора

А1 On - 16.04.2018

Мило Ѓукановиќ е новиот претседател на Црна Гора, откако освои 180.274 гласа или 53,9 проценти на вчерашните претседателски избори, соопшти денеска црногорската Државната изборна комисија.

Црна Гора гласа за претседател, седум кандидати меѓу кои една жена

Макфакс - 15.04.2018

По трет пат од стекнувањето на независност, граѓаните на Црна Гора денеска ќе гласаат за избор на претседател. Тие ќе треба да се одлучат за еден од седумте кандидати меѓу кои за прв пат е и една жена, кандидатката Драгиња Вукасиновиќ од ...

Црна Гора гласа за нов претседател - Ѓукановиќ убеден во победата

Фактор - 15.04.2018

Граѓаните на Црна Гора денеска по трет пат од нивната независност ќе имаат можност да гласаат на претседателски избори. За нов претседател на Црна Гора во првиот круг се тркаат седум кандидати, од кои како фаворит се извдојува Мило Ѓукановиќ, со тоа ...

Црна Гора избира претседател: Ѓукановиќ фаворит

Република - 15.04.2018

Црна Гора денеска избира претседател, трет пат од стекнувањето независност. Граѓаните гласаат за седум кандидати меѓу кои повторно и Мило Ѓукановиќ, но и првпат во историјата на Црна Гора-една жена, кандидатка на опозициската СДП, Драгиња ...

Во Црна Гора отворени избирачките места за 7.претседателските избори

Локално - 15.04.2018

Во Црна Гора утрово во седум часот се отворени избирачките места за претседателските избори во кои учествуваат седум кандидати. Избирачките места ќе бидат отворени до 20 часот, а гласачко право во Црна Гора имаат 532.599 граѓани.

Ѓукановиќ прогласи победа на претседателските избори во Црна Гора

Сител - 16.04.2018

Поранешниот претседател и премиер на Црна Гора, лидер на владејачката Демократска партија на социјалистите Мило Ѓукановиќ прогласи победа на вчерашните претседателски избори. Новоизбраниот претседател порача дека неговата победа на претседателските ...

Ѓукановиќ повторно стана претседател на Црна Гора

Слободен Печат - 15.04.2018

Со 54 проценти освоени гласови, Мило Ѓукановиќ освои нов претседателски мандат на Црна Гора. Неговиот противкандидат Младен Бојаниќ освоил 33,5 проценти од гласовите. Ѓукановиќ е речиси 30 години во владејачката структура на Црна Гора.

Ѓукановиќ повторно претседател, победи на изборите во Црна Гора

Либертас - 15.04.2018

Со 54 проценти од гласовите, Мило Ѓукановиќ победи на претседателските избори во Црна Гора. Неговиот противкандидат Младен Бојаниќ освоил 33,5 проценти од гласовите. Ова е втор претседателски мандат за Ѓукановиќ, а 6 мандати беше премиер.

До 13 часот на изборите во Црна Гора излегоа 32,8 проценти од гласачите

А1 On - 15.04.2018

До 13 часот на претседателските избори во Црна Гора гласале 32,8 проценти од вкупниот број гласачи, објавија набљудувачите на изборите. Одзивот е приближно на ниво на парламентарните избори во 2016 година, а повисок од претседателските избори во ...

Ѓукановиќ фаворит, но само во првиот круг

Н.Македонија - 16.04.2018

Жителите на Црна Гора со право на глас в недела избираат нов претседател, кој ќе треба да го наследи актуелниот шеф на државата Филип Вујановиќ, кој веќе 15 години се наоѓа на таа позиција, објави МИА.

Официјално: Ѓукановиќ со 53,9 проценти ја освои претседателската позиција

Локално - 16.04.2018

Мило Ѓукановиќ е новиот претседател на Црна Гора, откако освои 180.274 гласа или 53,9 проценти на вчерашните претседателски избори, соопшти денеска црногорската Државната изборна комисија.

Црна Гора гласа за претседател, седум кандидати меѓу кои една жена

Слободен Печат - 15.04.2018

По трет пат од стекнувањето на независност, граѓаните на Црна Гора денеска ќе гласаат за избор на претседател. За претседателската функција повторно се кандидиран и Мило Ѓукановиќ. Меѓу седумте кандидати меѓу за прв пат има една жена, кандидатката ...

Црна Гора гласа за нов претседател

Тера - 15.04.2018

Граѓаните на Црна Гора денеска по трет пат од нивната независност ќе имаат можност да гласаат на претседателски избори. За нов претседател на Црна Гора во првиот круг се тркаат седум кандидати, од кои како фаворит се извдојува Мило Ѓукановиќ, со тоа ...

Во Црна Гора отворени избирачките места за претседателските избори

Алсат-М - 15.04.2018

Во Црна Гора утрово во седум часот се отворени избирачките места за претседателските избори во кои учествуваат седум кандидати. Избирачките места ќе бидат отворени до 20 часот, а гласачко право во Црна Гора имаат 532.599 граѓани.

Ѓукановиќ прогласи победа на претседателските избори во Црна Гора

Алсат-М - 16.04.2018

Поранешниот претседател и премиер на Црна Гора, лидер на владејачката Демократска партија на социјалистите Мило Ѓукановиќ прогласи победа на вчерашните претседателски избори. Новоизбраниот претседател порача дека неговата победа на претседателските ...

Мило Ѓукановиќ повторно стана претседател на Црна Гора

Република - 15.04.2018

Со 54 проценти освоени гласови, Мило Ѓукановиќ освои нов претседателски мандат на Црна Гора. Неговиот противкандидат Младен Бојаниќ освоил 33,5 проценти од гласовите. Ова е втор претседателски мандат за Ѓукановиќ, а 6 мандати бил премиер.

Мило Ѓукановиќ и официјално избран за претседател на Црна Гора

Независен - 16.04.2018

Мило Ѓукановиќ е новиот претседател на Црна Гора, откако освои 180.274 гласа или 53,9 проценти на вчерашните претседателски избори, соопшти денеска црногорската Државната изборна комисија.

Црна Гора гласа за претседател, седум кандидати – повторно се кандидираше и Мило Ѓукановиќ

Либертас - 15.04.2018

По трет пат од стекнувањето на независност, граѓаните на Црна Гора денеска ќе гласаат за избор на претседател. За претседателската функција повторно се кандидиран и Мило Ѓукановиќ. Меѓу седумте кандидати меѓу за прв пат има една жена, кандидатката ...

Црна Гора денеска по трет пат на претседателски избори

Канал 77 - 15.04.2018

Граѓаните на Црна Гора денеска по трет пат од нивната независност ќе имаат можност да гласаат на претседателски избори. За нов претседател на Црна Гора во првиот круг се тркаат седум кандидати, од кои како фаворит се извдојува Мило Ѓукановиќ, со тоа ...

Во Црна Гора отворени избирачките места за претседателските избори

Курир - 15.04.2018

Во Црна Гора утрово во седум часот се отворени избирачките места за претседателските избори во кои учествуваат седум кандидати. Избирачките места ќе бидат отворени до 20 часот, а гласачко право во Црна Гора имаат 532.599 граѓани.

Нема да има втор круг: Мило Ѓукановиќ победник на претседателските избори во Црна Гора

Курир - 16.04.2018

Поранешниот претседател и премиер на Црна Гора, лидер на владејачката Демократска партија на социјалистите Мило Ѓукановиќ прогласи победа на вчерашните претседателски избори. Новоизбраниот претседател порача дека неговата победа на претседателските ...

Мило Ѓукановиќ повторно стана претседател на Црна Гора

Фокус - 15.04.2018

Со 54 проценти освоени гласови, Мило Ѓукановиќ освои нов претседателски мандат на Црна Гора. Неговиот противкандидат Младен Бојаниќ освоил 33,5 проценти од гласовите. Ова е втор претседателски мандат за Ѓукановиќ, а 6 мандати бил премиер.

Мило Ѓукановиќ и официјално избран за претседател на Црна Гора

Курир - 16.04.2018

Мило Ѓукановиќ е новиот претседател на Црна Гора, откако освои 180.274 гласа или 53,9 проценти на вчерашните претседателски избори, соопшти денеска црногорската Државната изборна комисија.

Црна Гора гласа за претседател, седум кандидати меѓу кои една жена

Sky - 15.04.2018

По трет пат од стекнувањето на независност, граѓаните на Црна Гора денеска ќе гласаат за избор на претседател. Тие ќе треба да се одлучат за еден од седумте кандидати меѓу кои за прв пат е и една жена, кандидатката Драгиња Вукасиновиќ од ...

Црна Гора избира претседател

Р.С.Европа - 15.04.2018

Во Црна Гора утрово во седум часот се отворени избирачките места за претседателските избори во кои учествуваат седум кандидати. Избирачките места ќе бидат отворени до 20 часот, а гласачко право во Црна Гора имаат 532.599 граѓани.

Ѓукановиќ прогласи победа на претседателските избори во Црна Гора

24 Вести - 16.04.2018

Поранешниот претседател и премиер на Црна Гора, лидер на владејачката Демократска партија на социјалистите Мило Ѓукановиќ прогласи победа на вчерашните претседателски избори. Новоизбраниот претседател порача дека неговата победа на претседателските ...

Мило Ѓукановиќ и официјално избран за претседател на Црна Гора

Кајгана - 16.04.2018

Подгорица, 16 април 2018 (МИА) - Мило Ѓукановиќ е новиот претседател на Црна Гора, откако освои 180.274 гласа или 53,9 проценти на вчерашните претседателски избори, соопшти денеска црногорската Државната изборна комисија.

Во Црна Гора отворени избирачките места за претседателските избори

Сител - 15.04.2018

Во Црна Гора утрово во седум часот се отворени избирачките места за претседателските избори во кои учествуваат седум кандидати. Избирачките места ќе бидат отворени до 20 часот, а гласачко право во Црна Гора имаат 532.599 граѓани.

Ѓукановиќ прогласи победа на претседателските избори во Црна Гора со освоени 54 отсто од гласовите

+инфо - 16.04.2018

Ѓукановиќ оцени дека изборниот резултат е потврда за решеноста на Подгорица да продолжи по патот на европскиот квалитет на живот и членство во ЕУ. Поранешниот претседател и премиер на Црна Гора, лидер на владејачката Демократска партија на ...

Мило Ѓукановиќ и официјално избран за претседател на Црна Гора

+инфо - 16.04.2018

Мило Ѓукановиќ е новиот претседател на Црна Гора, откако освои 180.274 гласа или 53,9 проценти на вчерашните претседателски избори, соопшти денеска црногорската Државната изборна комисија.