TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Случај „Рекет“: Проширена истрага со нови осомничени, обвинението е подготвено

Нова ТВ - 09.10.2019

На Јасна Мандиќ-потпретседателката на „Меѓународниот сојуз“ на Бојан Јовановски, вечерва и е изречена мерка домашен притвор, по барање на обвинителката Вилма Русковска. Мандиќ попладнево беше спроведена во Кривичниот суд поради постоење основано ...

Домашен притвор за Мандиќ, Русковска дала наредби за претрес кај тројца

Р.С.Европа - 09.10.2019

На Јасна Мандиќ, осомничена во новата истрага поврзана со случајот „Рекет“ судот вечерва и определил мерка домашен притвор, соопшти нејзиниот адвокат Душко Јанковиќ. Мандиќ, која е потпретседателката на невладината организација Меѓународен сојуз, ...

Куќен притвор за Јасна Мандиќ, заменичката на Боки 13, за измама и перење милион евра на бизнисмени за наводни старечки ...

Сакам да кажам - 09.10.2019

Судија на претходна постапка вечерва во Основниот суд Скопје 1 одлучи по барањето на Обвинителката за организиран криминал и корупција Вилма Русковска да ѝ одреди куќен притвор на уапсената Јасна Мандиќ, потпретседателка на Меѓународниот сојуз на ...

Вечерва претреси кај тројца од новоосомничените за „Рекет“

Фокус - 09.10.2019

Вечерва се вршат претреси кај тројца од осомничените од истрага која се објави денеска, а произлезе од случајот „Рекет“, откри обвинителката Вилма Русковска. Таа рече дека за пратеничката Фросина Ременски се предложени мерки за претпазливост.

Куќен притвор за Јасна Мандиќ

Фокус - 09.10.2019

За потпретседателката на невладината „Меѓународен сојуз“, Јасна Мандиќ вечерва е одреден куќен притвор. -Притворот се бараше по сите три основи. Судот објективно заклучи дека се исполнети условите за ефективен притвор и предложи куќен притвор.

Еден осомничен од „Рекет“ побарал да се спогоди со Обвинителството

Фокус - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска вечерва изјави дека еден од осомничените во случајот „Рекет“ побарал спогодба со Обвинителството. -Вештачењата кои беа направени последни донесоа важни докази.

(видео) Русковска: Се уште се одлучува за притворот на Јасна Мандиќ

Телма - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска изјави дека е судија на претходна постапка е оставен да одлучува за барањето за притвор за потпретседателката на Меѓународниот сојуз, Јасна Мандиќ. За пратеничката Фросина Ременски, како и за другите осомничени во ...

Јасна Мандиќ во куќен притвор

+инфо - 09.10.2019

На Јасна Мандиќ, потпретседателката на невладината организација „Меѓународен сојуз“, судот и одредил куќен притвор, изјави вечерва нејзиниот адвокат Душко Јанковиќ. Обвинителката Вилма Русковска бараше притвор за Мандиќ, а мерка за претпазливост за ...

Куќен притвор за Мандиќ

iPortal - 09.10.2019

Куќен притвор за потпретседателката на Меѓунаротдниот сојуз, Јасна Мандиќ која е осомничена за измама и перење пари во проширената истрага за случајот „Рекет“, вечерва определи судија на претходна постапка по предлог на Обвинителството.

Русковска знае кај се парите од “Рекет”

Слободен Печат - 09.10.2019

Рускоска исто така потврди дека кај некој од осомничените имало интерес за склучување спогодба, но не сакаше да обелодени за кого станува збор. – Утре ќе поднесам обвинение за перење пари, изјави обвинителката Вилма Рускоска по денешниот распит на ...

Определен домашен притвор за Јасна Мандиќ

24 Вести - 09.10.2019

Адвокатот на Јасна Мандиќ, соопшти дека за Јасна Мандиќ, потпретседателката на „Меѓународен сојуз“ е определена мерка домашен ...

Потпретседателката во невладината на Боки 13 доби куќен притвор

Макфакс - 09.10.2019

Судијата Ненад Савески и’ определи куќен притвор на Јасна Мандиќ Ерцеговиќ, потретседателката на „Меѓународниот сојуз“ на Бојан Јовановски, рече нејзиниот адвокат, Душко Јанковиќ. Притворот се бара по сите три основи, опасност од бегство, влијание ...

Куќен притвор за Јасна Мандиќ

AKO - 09.10.2019

Судија на претходна постапка,не го прифати барањето на обвинителката Вилма Русковска за определување ефективна мерка притвор за осомничената Јасна Мандиќ, која се товари за измама и перење пари во случајот ,,Рекет“.

Еден од осомничените во „Рекет“ се понудил за спогодба

+инфо - 09.10.2019

Обвинителката за гонење на организиран криминал Вилма Рускоска вечерва изјави дека еден од осомничените од првиот дел од истрагата за „Рекет“ се понудил да се спогоди и да сведочи. Осомничени во првиот дел од изтрагата се Бојан Јовановски, Катица ...

Еден од обвинетите за „Рекет“ понудил да се спогоди со обвинителството и да сведочи

Либертас - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска вечерва во изјава за медиумите откри дека еден од осомничените во првиот дел од истрагата за случајот „Рекет“ понудил да се спогоди со обвинителството и да сведочи, но такво нешто не се случило.

(ВИДЕО) Русковска: Вечерва претреси кај тројца од осомничените

Либертас - 09.10.2019

Вечерва се вршат претреси кај тројца од осомничените од новата истрага во која е вклучена невладината организација Меѓународен сојуз, кажа обвинителката Вилма Русковска, на излегување од Кривичниот суд.

Куќен притвор за заменичката на Боки 13

А1 On - 09.10.2019

Судијата Ненад Савески и’ определи куќен притвор на Јасна Мандиќ ...

Куќен притвор за заменичката на Боки 13

Нетпрес - 09.10.2019

Судот определи куќен притвор за Јасна Мандиќ, осомничена за измама и перење пари во проширената истрага за „Рекет“, која се однесува за Меѓународниот сојуз Скопје. Обвинителката Вилма Рускоска пред Кривичниот суд изјави дека е даден налог за претрес ...

Клопчето се отплеткува: Кој е осомничениот кој побарал спогодба со обвинителството во случајот “Рекет”?

Centar - 09.10.2019

Првиот човек во Јавното обвинителство за гонење на корупција во ОЈО, Вилма Рускоска вечерва соопшти дека едно осомничено лице побарало спогодба со Јавното Обвинителство. Вештачењата кои биле направени донеле важни докази, соопшти Рускоска.

Куќен притвор за Мандиќ (ВИДЕО)

Слободен Печат - 09.10.2019

Таа беше донесена на распит кај судија на претходна постапка како осомничена во новата истрага за „Рекет“ која беше отворена денеска. На потпретседателката на невладината организација Меѓународен сојуз, Јасна Мандиќ судот и одредил куќен притвор, ...

Најнова вест: Јасна Мандиќ заработи куќен притвор

Centar - 09.10.2019

Вечерва и беше определен куќен притвор на Јасна Мандиќ, претседател на организацијата на Бојан Јовановски наречена Меѓународен сојуз. Мандиќ е една од петмината осомничени во проширената истрага за случајот “Рекет” поврзана со исплатите и приливите ...

Вечерва претреси на локации во сопственост на три лица низ Скопје – Рускоска објави детали

Centar - 09.10.2019

Вечерва јавната обвинителка Вилма Рускоска пред кривичниот суд ги потврди информациите за претреси на локации кај три физички лица. Сите овие лица се осомничени во проширениот дел на истрагата во случајот “Рекет”, во кој се осомничени пет лица и ...

Рускоска: Кај три лица дадов наредба да се изврши претрес

Слободен Печат - 09.10.2019

Таа изјави дека ОЈО поседува доволно докази за сите осомничени. – Имам издадено наредба на три локации да се изврши претрес кај три лица. За осомничената Јасна Мандиќ побарав судија на претходна постапка да и одреди притвор, изјави обвинителката ...

Едно лице побарало спогодба со обвинителството за „Рекет“

ТВ21 - 09.10.2019

Остануваат квалификациите за сите лица кои претходно беа осомничени, рече вечерва Рускоска. Таа додава дека едно лице побарало да се спогоди со обвинителството во врска со предметот, но неговото име не го откри.

Судот одреди мерка куќен притвор за Јасна Мандиќ – блиска соработничка на Боки 13

ТВ21 - 09.10.2019

Судија на претходна постапка одреди мерки куќен притвор за Јасна Мандиќ која е потпретседател на Меѓународен ...

Претрес кај три лица по проширувањето на истрагата за „Рекет“

ТВ21 - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска пред Кривичниот суд изјави дека даден е налог за третрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагта за „Рекет“ за Меѓународниот сојуз Скопје.

Куќен притвор за Јасна Мандиќ

4NEWS - 09.10.2019

За потпретседателката на невладината „Меѓународен сојуз“, Јасна Мандиќ вечерва е одреден куќен притвор. Тој објасни дека најверојатно ќе биде отворен нов случај за оваа истрага која беше објавена денеска, а произлезе од случајот „Рекет“.

Куќен притвор за Јасна Мандиќ, другите утре на распит

Денешен - 09.10.2019

Јасна Мандиќ од Меѓународниот сојуз на Боки 13, доби куќен притвор. Таа е осомничена за измама и перење пари, но како помагач, без директно дејствие во делата. Судот, по тричасовен распит, не го прифатил барањето на обвинителката Русковска за ...

Фросина Ременски останува без пасош

Курир - 09.10.2019

За пратеничката Фросина Фросина не беше побарана мерка притвор, туку само мерка на претпазливост. Само за Јасна Мандиќ, потретседателката на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски, беше побаран притвор, а судијата Ненад Савески и’ определи куќен ...

Рускоска: Еден од осомничените во „Рекет“ се понуди за спогодба

Фактор - 09.10.2019

Вилма Рускоска од обвинителството за организиран криминал и корупција вечерва за медиумите изјави дека еден од осомничените од првиот дел од истрагата за „Рекет“ се понудил да се спогоди и да сведочи.

Јасна Мандиќ донесена во Кривичниот суд

Р.С.Европа - 09.10.2019

Потпретседателката на невладината организација Меѓународен сојуз Јасна Мандиќ- Ерцеговиќ вечерва беше донесена во Кривичниот суд во Скопје да даде исказ пред судија на претходна постапка поврзано со новата истрага која денеска ја обелодени Основното ...

(видео) Јасна Мандиќ донесена во судот

Телма - 09.10.2019

Потпретседателката на Меѓународниот сојуз е донесена во кривичниот суд каде ќе треба да дава исказ за предметот Рекет пред судија на претходна постапка. За неа обвинителството бара притвор, додека за другите осомничени во проширената истрага се ...

Пронајдени клучни докази за „Рекет“: Следуваат обвиненија и за перење на пари!

Курир - 09.10.2019

Во текот на утрешниот ден ќе биде поднесено обвинение за првиот дел од истрагата за случајот Рекет. По вештачењето на одземените предмети пронајдени се многу битни докази. -За осомничените за кои утре ќе поднесам обвиненија пронајдовме многу битни ...

Куќен притвор за заменичката на Боки 13

Курир - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска поднесе предлог за определување на мерка притвор, а судијата Ненад Савески и’ определи куќен притвор на Јасна Мандиќ, потретседателката на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски.

Јасна Мандиќ со полициска придружба донесена во Кривичниот суд

Фокус - 09.10.2019

Потпретседателката на невладината „Меѓународен сојуз“, Јасна Мандиќ вечерва со полициска придружба беше донесена во Кривичниот суд. Таа е донесена на распит кај судија на претходна постапка како осомничена во новата истрага за „Рекет“ која беше ...

Претрес кај три лица по проширувањето на истрагата за „Рекет“

Курир - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Рускоска пред Кривичниот суд изјави дека даден е налог за претрес кај три физички лица кои се опфатени по проширувањето на истрагата за „Рекет“ за Меѓународниот сојуз Скопје.

Пристигна во судот осомничената Јасна Мандиќ

Сител - 09.10.2019

Во судот пристигна осомничената Јасна Мандиќ за која Обвинителство за гонење организиран криминал и корупција побара мерка притвор. Мандиќ е осомничена во новата истрага за исплатите во меѓународниот сојуз.

Јасна Мандиќ донесена во Кривичен

Press24 - 09.10.2019

Јасна Мандиќ, заменик претседателот на Меѓународниот Сојуз, невладината организација на Боки 13, вечерва беше донесена во Кривичен Суд. Обвинителство за гонење организиран криминал и корупција побара мерка притвор за Мандиќ.

Ексклузивно: Вилма Рускоска за Сител

Сител - 09.10.2019

Шефицата на ЈО за организиран криминал потврди дека во текот на вечерва едно лице од осомничените 4 ќе биде изведено пред судија на претходна постапка. За ова лице е побарана мерка притвор а според сознанијата се работи за потпретседателката на ...

ВИДЕО: Приведена Јасна Мандиќ заменик-претседател на Меѓународен сојзу, Рускоска бара 30 дена притвор

ТВ21 - 09.10.2019

Заменик претседателката на Меѓународен сојуз Скопје, Јасна Мандиќ поплдневно беше приведена по налог на обивнителството и изнесена пред судија на претходна постака каде обвинителката Вилма Рускоска бара мерка притвор.

Претреси во Скопје по проширувањето на истрагата за Рекет

Centar - 09.10.2019

Обвинителството бара притвор за Јасна Мандиќ претседател на организацијата “Меѓународен сојуз”. Таа вечерва пристигна во Кривичниот суд, каде претходно пристигнала обвинителката Вилма Русковска, која го води овој случај.

Хуманитарното друштво на Боки под истрага

Призма - 09.10.2019

Јасна Мандиќ, потпретседателка на Меѓународен сојуз и директорка на 1ТВ | Фото: Влада на РСМ Во исчекување на обвинение за случајот „Рекет“ обвинителката Вилма Русковска отвори нова истрага во која повторно првоосомничен е притворениот Боки 13, но ...

Мандиќ е донесена во суд, МВР врши претрес во нејзиниот дом

Слободен Печат - 09.10.2019

За Мандиќ се бара притвор, додека за другите денешни осомничени се бара мерка претпазливост. Јасна Мандиќ, заменик претседателот на Меѓународниот Сојуз, пристигна во Кривичен суд, откако пред неа дојде и шефицата на јавно обвинителство, Вилма ...

Шефицата на ЈО Рускоска пристигна во судот, се очекува Јасна Мандиќ- Ерцеговиќ

365 - 09.10.2019

Како што беше најавено шефицата на ЈО, Вилма Рускоска пристигна во судот каде се очекува да започне рочиштето за притвор за осомничената Јасна Мадиќ – Ерцеговиќ, потпретседателката на Меѓународниот сојуз.

Русковска пристигна на рочиштето за притвор на потпретседателката на „Меѓународен сојуз“

Макфакс - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска пристигна во судот каде се очекува да почне рочиштето за притвор за осомничената Јасна Мандиќ, потпретседателката на невладината „Меѓународен сојуз“ на Бојан Јовановски. Мандиќ се уште не е донесена во судот.

Во Кривичен се очекува да почне рочиштето за притвор за Мандиќ

Нетпрес - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска пристигна во Кривичниот судот каде секој момент се очекува да биде спроведена осомничената потпретседателка на „Меѓународен сојуз“ Јасна Мандиќ. Во судот се очекува да почне рочиштето за притвор за Мандиќ.

Русковска пристигна во судот, се очекува Јасна Мандиќ

А1 On - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска пристигна во судот каде се очекува да почне рочиштето за притвор за осомничената Јасна Мандиќ, потпретседателката на Меѓународниот сојуз. Мандиќ се уште не е донесена во судот.

Рускоска пристигна во Кривичниот суд, приведена и Јасна Мандиќ

iPortal - 09.10.2019

Обвинителката Вилма Русковска вечерва пристигна во Кривичниот суд, каде се очекува да биде донесена една од осомничените во истражната постапка против пет физички и едно правно лице, за која се бара мерка притвор поради, за како што се наведува, ...

Се апси татко му на Боки 13 кај стара Змија!

Бриф - 09.10.2019

Во моментов во тек е полициска акција по наредба на судот за обезбедување на Миле Јовановски, татко на Боки 13, осомничен во случајот Рекет за злоупотреби преку Меѓународниот сојуз. Апсењето се одвива во Тафталиџе кај стара Змија.

Јасна Мандиќ вечерва ќе биде донесена во Кривичен

Слободен Печат - 09.10.2019

Шефицата на јавното обвинителство, Вилма Рускоска за „Слободен печат“ вели дека сеуште пред судијата за претходна постапка за случајот „Рекет“ не е донесен никој, но неофицијално се очекува после 7 часот да ја донесат Јасна Мандиќ, заменик ...