TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Орбан му честиташе на Додик за изборната победа

Вечер Прес - 03.10.2022

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска му ја честита победата на Милорад Додик на изборите за претседател на Република Српска, одржани во неделата. Како што соопштија од кабинетот на Орбан, унгарскиот премиер го уверил Додик дека ќе се залага за ...

Додик води пред Тривиќ во трката за претседател на Република Српска

Телма

Додик пееше во штабот, уверен дека победил: „Ќе соработувам со Путин“ (ВИДЕО)

МКД

И Тривиќ и Додик прогласија победа на изборите во Република Српска, пораз на Изетбеговиќ за претседателството на бих

Сакам да кажам

Бањалучани по неизвесната изборна ноќ збунети: Кој е претседател на РС?

4NEWS

Избори во БиХ: И Додик и Тривиќ тврдат дека водат во Република Српска, Изетбеговиќ призна пораз во Федерацијата

Мета

Опозицијата им честиташе на Беќировиќ и Комшиќ: Се е изгубено, се е платено, готово

ТВ21

Република 24Инфо

Додик во водство на изборите за претседател на Република Српска

360 степени - 03.10.2022

Според обработените 90,04 отсто од избирачките места, Милорад Додик од СНСД освоил 268 635 гласови или 48,36 отсто од гласовите. Речиси 30 илјади гласови помалку има опозицискиот кандидат за претседател на Република Српска Јелена Тривиќ со освоени ...

Додик има најмногу гласови на изборите за претседател на Република Српска

Локално

Пресврт во БиХ: Додик ги загуби, па ги доби изборите

24 Вести

ДОДИК ГИ ИЗГУБИ ПА ГИ УКРАДЕ ИЗБОРИТЕ? Штабот на Јелена Тривиќ обвинува за изборен фалсификат

+инфо

Додик во водство на изборите во република Српска, противкандидатката тврди дека е украдена

А1 On

СНСД: Последните резултати ја потврдуваат нашата голема победа

Канал5

Професорката од Бања Лука која успеа да го „потресе“ Додик: Која е Јелена Тривиќ?

Локално

CivilMedia Фокус 24Инфо Фокус Фокус Либертас

Босна и Херцеговина пред големи промени?

Deutsche Welle - 03.10.2022

Дури и пред конечните резултати, очигледно е дека изборите во БиХ донесоа големи промени во составот на тамошното Претседателство, а со интервенцијата на Високиот претставник и во самата структура на власта во земјата.

Избори во БИХ: И Тривиќ и Додик прогласија победа, се чекаат официјални резултати

360 степени

И Додик и Тривиќ прогласија победа во претседателската трка во Република Српска

Р.С.Европа

Први неофицијални резултати во БиХ: Додик води пред Тривиќ, борбата ќе биде за Претседателството

Фокус

Избори БиХ: Беќировиќ е нов член на Претседателството, Изетбеговиќ го призна поразот, Комшиќ води пред Кристо, Шаровиќ и честиташе на Цвијановиќ, Тривиќ пред Додик

CivilMedia

Додик фаворит во Република Српска, за Претседателството се борат Изетбеговиќ, Комшиќ и Ковачевиќ

Република

И Додик и Тривиќ прогласија победа во претседателската трка во Република Српска

Фокус

Либертас Слободен Печат

Централната изборна комисија: СНСД на Додик освои најмногу гласови за Парламентот на БиХ

Макфакс - 03.10.2022

Според нецелосните прелиминарни податоци на ЦИК на БиХ, најмногу гласови за Парламентот на БиХ освоила СНСД на Милорад Додик – 42,44 отсто, а СДС е втора со 18,83 отсто, пренесуваат медиумите во регионот.

Централната изборна комисија: СНСД на Додик освои најмногу гласови за Парламентот на БиХ

Точка

Централната изборна комисија: СНСД на Додик освои најмногу гласови за парламентот на БиХ

MTM