TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Се интензивираат напорите за смирување на кризата во Косово среде повеќе протести

Глас на Америка - 01.06.2023

Меѓународните напори за смирување на кризата во Косово се интензивираа додека етничките Срби одржаа повеќе протести во северниот град каде што судирите со мировниците предводени од НАТО оставија десетици повредени.

Амбасадорот Хил предупреди дека Приштина ќе ги сноси последиците

Р.С.Европа

Вјоса Османи во посета на Молдавија

Слободен Печат

Курти го нападна Блинкен: Нефер, погрешна и наивна одлука!

Либертас

САД го „стега обрачот“ околу Косово: „Изненадуваат казните од Вашингтон, но Приштина само реагираше согласно законите и Уставот“

Локално

Борел по средбата со Курти: „Потребна е итна деескалација и дијалог“

Локално

Курти: Изјавата на Блинкен за ситуацијата на северот на Косово е наивна и бескорисна

Локално

Глас на Америка МКД Р.С.Европа Фокус Во Центар Во Центар Локално PressingTV

Курти ги отфрли барањата на САД, но најави дека е подготвен за нови избори на северот на Косово

Сакам да кажам - 31.05.2023

Косовскиот премиер Албин Курти ги отфрли предлозите на американскиот амбасадор во Приштина за решавање на кризата на северот на земјата и како можно решение најави предвремени локални избори.

Катастрофа – не е фер, вели Курти откако Американците го исклучија Косово од воена вежба

360 степени

Решението е или толпата да се врати во Србија или да заврши во косовски затвори, порача Курти

Алфа

Курти ги отфрли барањата на САД, но навести предвремени избори како решение за кризата

Локално

„Албанијан пост“: Курти како премиер е национална опасност

Макфакс

Решението е или толпата да се врати во Србија или да заврши во косовски затвори, порача Курти

Макфакс

Курти за Си-Ен-Ен: Нема да ја предадам Демократската Република на фашистичка милиција

Во Центар

Слободен Печат Слободен Печат Слободен Печат Слободен Печат 360 степени Независен Телма Слободен Печат

Гаши: Курти се однесува арогантно

А1 On - 31.05.2023

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ДСК), Арбен Гаши денеска оцени дека санкциите на САД против Косово, по напнатата ситуација на северот, се „крајно опасни“ и дека однесувањето на Албин Курти е „арогантен и неразумен“.

Харадинај: Курти отиде во крајност, поттикна конфликти на север – Тој е опасност за државата

Нетпрес

Харадинај: Курти да поднесе оставка, тој и Вјоса Османи го уназадија Косово!

Фокус

Харадинај: Албин Курти и Вјоса Османи го вратија Косово десет години назад!

365

Харадинај бара оставки од Курти и Османи: Го вратија Косово десет години назад

Слободен Печат

Драма во Приштина – „ПРЕМИЕРОТ ДА ПОДНЕСЕ ОСТАВКА“ Рамуш Харадинај со брутална порака до Курти и Османи, го уназадија Косово

Во Центар

Харадинај: Курти отиде во крајност, поттикна конфликти, да ја напушти владата бидејќи е опасност за земјата

Макфакс

Локално Точка Локално Кајгана Скопје1 Денешен А1 On 24Инфо

Хил: САД се апсолутно против потезите на Приштина, ќе има последици

Либертас - 31.05.2023

Американскиот амбасадор во Србија Кристофер Хил денеска во Белград изјави дека САД се „апсолутно против“ потезите на владата на косовскиот премиер Албин Курти. Хил потсети на зборовите на американскиот државен секретар Ентони Блинкен дека Приштина ...

Хил: САД се апсолутно против потезите на Приштина, ќе има последици

Бизнис Вести

Хил: САД се апсолутно против потезите на Приштина, ќе има последици

Бриф

Хил: САД се апсолутно против потезите на Приштина, ќе има последици

Frontline

Хил: САД се апсолутно против потезите на Приштина, ќе има последици

Опсервер

Хил: САД се апсолутно против потезите на Приштина, ќе има последици

Курир

“ЌЕ ИМА ПОСЛЕДИЦИ!“ – Косово го ‘уништи’ доброто пријателство со САД! Кристофер Хил јасно порача: “Ние сме апсолутно против потезите на Приштина“

Во Центар

Независен Слободен Печат Канал5 +инфо Press24 365 Нетпрес MakPress

Курти: Исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“ е катастрофа и не е фер

Бизнис Вести - 31.05.2023

– Премиерот на Косово, Албин Курти ја оцени американската одлука да го прекине учеството на Косово на воената вежба во Европа под американско раководство како неправедна и катастрофа. Американскиот амбасадор во Косово, Џефри Ховениер, ден претходно ...

Курти: Исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“ е катастрофа и не е фер

Опсервер

Курти: Исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“ е катастрофа и не е фер

Бриф

Курти: Исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“ е катастрофа и не е фер

365

Курти: Исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“ е катастрофа и не е фер

Frontline

Курти: Исклучувањето на Косово од воената вежба „Бранител Европа 2023“ е катастрофа

ТВ21

Курти: Катастрофална и неправедна е американската одлука да го прекине учеството на Косово на воената вежба во Европа

Слободен Печат

+инфо Во Центар Zoom Фокус 24Инфо Канал5 MakPress Вечер Прес

Борел по средбата со Курти: Моменталната ситуација е опасна и неодржлива

Опсервер - 31.05.2023

Сегашната состојба е опасна и неодржлива. Потребна ни е итна деескалација и решение преку дијалог, како и да се вратиме на работа на имплементација на постигнатиот договор, тоа го објави на Твитер високиот претставник на Европската унија за ...

Борел по средбата со Курти: Моменталната ситуација е опасна и неодржлива

Либертас

Борел по средбата со Курти: Моменталната ситуација е опасна и неодржлива

24Инфо

Борел по средбата со Курти: Моменталната ситуација е опасна и неодржлива

Канал5

ЕУ: Состојбата во Косово е опасна и неодржлива

Слободен Печат

Жозеп Борел по средбата со Албин Курти порача: “Моменталната ситуација на Косово е опасна и неодржлива“

Во Центар

Борел по средбата со Курти: Моменталната ситуација е опасна и неодржлива

MakPress

Опозицијата во Косово побара оставка од Курти и итно свикување на Советот за безбедност

Бизнис Вести - 31.05.2023

Во условни на вжештена ситуација во северниот дел на Косово, каде косовските Срби протестираат пред општинските згради во Звечан, Зубин Поток и Лепосавич, настана тензија меѓу косовскиот премиер Албин Курти и опозицијата во земјата, пишуваат ...

Опозицијата во Косово побара оставка од Курти и итно свикување на Советот за безбедност

Опсервер

Опозицијата во Косово побара оставка од Курти и итно свикување на Советот за безбедност

Бриф

Опозицијата во Косово побара оставка од Курти и итно свикување на Советот за безбедност

Либертас

Опозицијата во Косово побара оставка од Курти и итно свикување на Советот за безбедност

MakPress

Опозицијата во Косово побара оставка од Курти и итно свикување на Советот за безбедност

Независен

Опозицијата во Косово побара оставка од Курти и итно свикување на Советот за безбедност

Сител

ТВ21 Канал5 Н.Македонија Вечер Прес 24Инфо 360 степени Frontline Lider

Лајчак: Тензиите во Косово можат да се решат само преку постоечкиот дијалог

Бизнис Вести - 31.05.2023

Очигледно е дека актуелната ситуација меѓу Косово и Србија може да се реши само политички, а тоа значи преку постоечкиот дијалог, порача Мирослав Лајчак, посредникот на ЕУ во дијалогот меѓу Белград и Приштина, јави дописникот на МИА од Белград.

Лајчак: Тензиите во Косово можат да се решат само преку постоечкиот дијалог

Либертас

Лајчак: Тензиите во Косово можат да се решат само преку постоечкиот дијалог

MakPress

Лајчак: Тензиите во Косово можат да се решат само преку постоечкиот дијалог

Опсервер

Лајчак: Тензиите во Косово можат да се решат само преку постоечкиот дијалог

Вечер Прес

Лајчак вели дека тензиите во Косово можат да се решат само преку постоечкиот дијалог

Слободен Печат

Лајчак: Тензиите во Косово можат да се решат само преку постоечкиот дијалог

Канал5

Lider Во Центар Алсат-М

Џозеф: САД му дадоа зелено светло на Александар Вучиќ да ја ескалира ситуацијата на Косово

Опсервер - 31.05.2023

САД отидоа предалеку со критиките до властите на Косово кои сакаа да ги спроведат новоизбраните градоначалници на нивните места, изјави денеска Едвард Џозеф политички аналитичар од Вашингтон и познавач на Балканот.

Џозеф: САД му дадоа зелено светло на Александар Вучиќ да ја ескалира ситуацијата на Косово

Слободен Печат

Џозеф: САД му дадоа зелено светло на Александар Вучиќ да ја ескалира ситуацијата на Косово

Либертас

Џозеф: САД му дадоа зелено светло на Александар Вучиќ да ја ескалира ситуацијата на Косово

Курир

Џозеф: САД му дадоа зелено светло на Александар Вучиќ да ја ескалира ситуацијата на Косово

24Инфо

Џозеф: САД му дадоа зелено светло на Вучиќ да ја ескалира ситуацијата на Косово

PressingTV

Џозеф: САД му дадоа зелено светло на Вучиќ да ја ескалира ситуацијата на Косово

Н.Македонија

Локално Телма +инфо Денешен Сител Канал5 MakPress Zoom

Еди Рама: Приштина треба да ги слуша сојузниците

Канал5 - 30.05.2023

Албанскиот премиер Еди Рама порача дека Приштина треба внимателно да ги слуша сојузниците и да не оди по пат по кој Косово трпи штета. -Тоа не е апел, туку потреба“, напиша Рама на Твитер и додаде дека за повредените војници на КФОР директно ...

Еди Рама: Приштина треба да ги слуша сојузниците

МКД

Рама апелира до косовските државници да ги слушаат сојузниците „за да не се навлезе подлабоко во опасниот пат“

Слободен Печат

Рама апелира до косовските државници да ги слушаат сојузниците „за да не се навлезе подлабоко во опасниот пат“

Либертас

Рама апелира до косовските државници да ги слушаат сојузниците „за да не се навлезе подлабоко во опасниот пат“

Опсервер

Рама апелира до косовските државници да ги слушаат сојузниците „за да не се навлезе подлабоко во опасниот пат“

24Инфо

Рама апелира до косовските државници да ги слушаат сојузниците „за да не се навлезе подлабоко во опасниот пат“

Курир

+инфо Телма Бриф Сител Нетпрес Канал5 Во Центар MakPress

Курти: Демократијата не може да биде суспендирана или заложник

Канал5 - 30.05.2023

Косовскиот премиер Албин Курти изјави денеска дека „демократијата не може да биде суспендирана или заложник“. Во видео-обраќање на Фејсбук, Курти рече дека Приштина ја зајакнала комуникацијата со меѓународната заедница и дека смирувањето на ...

Премиерот на Косово, Албин Курти: Демократијата не може да биде суспендирана или заложник

Локално

Курти: Демократијата не може да биде суспендирана или заложник

Независен

Курти: Демократијата не може да биде суспендирана или заложник

Курир

Курти: Демократијата не може да биде суспендирана или заложник

Zoom

Курти: Демократијата не може да биде суспендирана или заложник

Опсервер

Курти: Демократијата не може да биде суспендирана или заложник

Lider

24Инфо Press24 Во Центар Вечер Прес Нетпрес Макфакс Centar MakPress

Хил: Дијалогот во Брисел е единствениот пат напред, страните да се воздржат од активности

Слободен Печат - 30.05.2023

Американскиот амбасадор во Србија, Кристофер Хил, изјави дека бриселскиот дијалог е единствениот пат напред и ги повика Белград и Приштина веднаш да се воздржат од дејствија кои поттикнуваат тензии или поттикнуваат конфликт.

Реакции во Албанија за случувањата во Косово – Бегај: Да не се користи никаков изговор за да се спречи спроведување на ...

Бизнис Вести - 30.05.2023

По последните случувања во Косово реагираше албанскиот држaвен врв, министри, како и лидери на политичките партии. Албанскиот претседател Бајрам Бегај во денешната реакција најостро ја осудува „злоупотребата на српското население на северот на ...

Реакции во Албанија за случувањата во Косово - Бегај: Да не се користи никаков изговор за да се спречи спроведување на договорот од Брисел и Охрид

MakPress

Реакции во Албанија за случувањата во Косово – Бегај: Да не се користи никаков изговор за да се спречи спроведување на договорот од Брисел и Охрид

Опсервер

Бегај: Да не се користи никаков изговор за да се спречи спроведување на договорот од Брисел и Охрид

24Инфо

Реакции во Албанија за случувањата во Косово – Бегај: Да не се користи никаков изговор за да се спречи спроведување на договорот од Брисел и Охрид

Во Центар

Реакции во Албанија за случувањата во Косово: Приштина да биде потрпелива и да ги слуша сојузниците

365