TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пресврт во Британија: Пратениците го прифатија законот за брегзит, но не и планот на Џонсон (ВИДЕО)

МКД - 22.10.2019

Британскиот парламент го поддржа предлог договорот на премиерот Борис Џонсон за брегзитот. За неговиот договор гласаа 329 членови на парламентот, 299 беа против. Но, за законот да биде усвоен, треба да мине уште неколку читања во следните денови.

Џонсон : Ќе направиме пауза за Брегзит , следуваат консултации со ЕУ

Канал5 - 22.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва изјави дека ќе направи пауза кога станува збор за усвјување на законот за Брегзит . Вечерва британските пратеници за прв пат го прифатија законот за Брегзит , но гласаа против негово усвојување за краток ...

Британските пратеници одбија да го донесат законот за Брегзит во краток рок

А1 On - 22.10.2019

Британските законодавци го одобрија предлог-законот на премиерот Борис Џонсон за Брегзит, но одбија да биде усвоен во рок од три дена во Долниот дом на Парламентот. Прво 329 пратеници гласаа „за“ предлог-законот за излез на Велика Британија од ЕУ да ...

Пропадна планот на Џонсон за Брегзит, Британија оди на избори?

Независен - 22.10.2019

Долниот дом на британскиот Парламент вечерва ја одби агендата за дебата за договорот за Брегзит, која премиерот Џонсон предвиде да трае три дена со цел земјата на 31 октомври да излезе од ЕУ.

Парламентот гласаше за договорот за Брегзит, но не по забрзана процедура

Локално - 22.10.2019

Британскиот парламент го поддржа предлогот на Борис Џонсон за Брегзит. За неговиот закон гласаа 329 членови на парламентот, а 299 беа против. Истовремено, пратениците го одбија предлогот да се забрза процедурата по која Законот за Брегзит би бил ...

НА ЏОНСОН МУ ИСТЕКУВА ВРЕМЕТО: Три пеколни денови во британскиот парламент пред конечната одлука за Брегзит

Слободен Печат - 22.10.2019

Сепак, постојат аспекти на договорот за Брегизт поради кои поддршката е неизвесна. Британскиот премиер Борис Џонсон го објави својот Закон за повлекување на 110 страни, речиси на неколку часа пред парламентот да дебатира за оваа тема, ситуација која ...

Џонсон – Или договор за Брегзит или избори

Р.С.Европа - 22.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска пред Парламентот рече дека ако не се ратификува договорот за Брегзит, тој ќе се откаже од обидот да се усвои договореното за напуштање на ЕУ и ќе побара избори.

Корбин: Лабуристите нема да го поддржат договорот на Џонсон за Брегзит

А1 On - 22.10.2019

Лидерот на британските лабуристи Џереми Корбин изјави денеска дека неговата опозициска партија нема да го поддржи договорот на премиерот Борис Џонсон за Брегзит, ниту неговиот временски распоред за усвојување на законот за Брегзит во Парламентот.

Британските пратеници денеска треба да се изјаснат за договорот за Брегзит

Глас на Америка - 22.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ќе се обиде да добие поголема поддршка за неговиот план за напуштање на Европската унија, еден ден откако претседателот на британскиот Долен дом, Џон Беркоу, го отфрли владиното барање пратениците да гласаат ...

Џонсон се закани со општи избори и повлекување на законот за Брегзит

А1 On - 22.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон ќе го повлече законот за Брегзит и ќе свика општи избори, доколку пратениците во парламентот се откажат од планираниот распоред за расправа, во рамки на која законот треба да биде изгласан.

Џонсон се заканува со избори и со повлекување на договорот за Брегзит

Слободен Печат - 22.10.2019

Законот за Брегзит е објавен во понеделникот навечер и британскиот Парламент расправаше за него. Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, ќе го повлече законот за Брегзит и ќе повика општи избори, ако пратениците се откажат од планираниот ...

Туск: За неколку дена ќе одлучиме за Британија

МКД - 22.10.2019

Лидерите на ЕУ „наредниве денови“ ќе одлучат дали да ѝ дадат на Велика Британија уште еден продолжен рок за напуштање на Унијата, рече претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск Туск истакна и дека нивната одлука зависи од развојот на ...

Џонсон апелираше пратениците да го прифатат новиот договор за Брегзит

Алсат-М - 22.10.2019

Британскиот премиер, Борис Џонсон апелираше до пратениците во британскиот парламент да го одобрат договорот за Брегзит оваа недела, наведувајќи дека ниту тие, ниту ЕУ, а ниту јавноста не сака ново одложување на излегувањето на Велика Британија од ...

Туск: Одлуката за одложување на Брегзит за неколку денови

Локално - 22.10.2019

Лидерите на ЕУ ќе одлучат „во следните денови“ дали ќе и се одобри на Велика Британија уште едно продолжување на рокот за излез од Унијата. Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, воедно, истакна дека нивната одлука зависи од развојот на ...

Европратениците за договорот за Брегзит по ратификацијата во Британија

Р.С.Европа - 22.10.2019

Европскиот парламент ќе биде последната инстанца која ќе гласа за договорот за Брегзитот, бидејќи сака да го сочека изјаснувањето за тој документ во Долниот дом на британскиот парламент. Малку е веројтано дека европартениците ќе гласаат во текот на ...

Туск: Одлука за неколку дена

Денар - 22.10.2019

Лидерите на ЕУ ќе одлучат „во наредните денови“ дали да и дадат на Велика Британија уште еден продолжен рок за напуштање на Унијата. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, кој го изјави тоа, вооедно истакна дека нивната одлука зависи од ...

Џонсон со апел до пратениците да го прифатат договорот за Брегзит

Курир - 22.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон синоќа упати апел до пратениците во текот на неделата да го одобрат договорот за Брегзит, истакнувајќи дека ниту тој ниту Европска Унија ниту јавноста не сакаат ново одложување на излегувањето на Велика Британија од ...

Шкотските националисти поднесоа амандман на законот за брегзитот

Нетпрес - 21.10.2019

Шкотската национална партија (SNP) поднесе амандман на законот според кој Обединетото Кралство ќе ја напушти Европската унија предложен од премиерот Борис Џонсон, со што би се блокирало гласањето за прифаќање на предлог-законот, информираше во ...

Недела на одлука во Лондон - повторно!

Deutsche Welle - 21.10.2019

Откако Борис Џонсон не успеа да го протне неговиот договор за Брегзит во Долниот дом на парламентот, денеска ќе се обиде повторно. Но гласањето може да закочи кај спикерот. Во таков случај драмата се одлага за вторник.

Ново одложување на брегзитот? ЕУ одолговлекува додека Џонсон не добие поддршка

МКД - 21.10.2019

Европската Унија ќе се потруди да добие на време наместо да брза со одлуката за барањето кое британскиот премиер Борис Џонсон неволно го испрати за ново одложување на брегзитот, соопштија дипломати за Ројтерс.

Беркоу не дозволи денеска да се гласа за договорот на Џонсон

МКД - 21.10.2019

Спикерот на Долниот дом на британскиот парламент денеска не им дозволи на британските пратеници повторно да гласаат за брегзит-договорот на Борис Џонсон. Џон Беркоу го спречи планот на премиерот Борис Џонсон да организира „клучно гласање за брегзит“ ...

Нов удар за Џонсон- Пратениците не сакаат да гласаат за новиот договор за Брегзит

Канал5 - 21.10.2019

Претседателот на Долниот дом на британскиот парламент, Џон Беркоу соопшти дека Владата не може да бара од пратениците повторно да гласаат за договорот за Брегзит. Ова е уште еден удар за британскиот премиер Борис Џонсон, кој има намера да ја изведе ...

Продолжува конфузијата околу брегзит

Н.Македонија - 21.10.2019

Британскиот премиер Борис Џонсон испрати три писма до Европската Унија откако парламентот го принуди да побара уште едно одложување на брегзит. Во првото писмо, испратено до претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, е наведено барањето за ...

Лондон, Џонсон ќе бара гласање за Брегзит, парламентот се подготвува за „герилска борба“

Алсат-М - 21.10.2019

Во Лондон се очекува британскиот премиер, Борис Џонсон, денеска да инсистира парламентот да гласа за новиот закон за Брегзит. Според изворите од премиерскиот кабинет, тој планира да ги забрза активностите откако во саботата пратениците побараа ...

Брегзит би можело да се одложи до 20 февруари 2020?

Алсат-М - 21.10.2019

Европската Унија ќе го одложи Брегзит до февруари 2020 година ако британскиот премиер, Борис Џонсон, следната недела во парламентот не добие поддршка за својот договор, пишува британски „Сандеј тајмс“.

Aко планот на Џонсон не помине, ЕУ ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година

Макфакс - 21.10.2019

Европската Унија ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година, ако британскиот премиер Борис Џонсон не добие поддршка за неговиот договор во парламентот следната недела, пишува британски „Тајмс“.

Британија не може да излезе од ЕУ!

Тера - 21.10.2019

Европската Унија ќе го одложи Брегзит до февруари 2020 година ако британскиот премиер, Борис Џонсон, следната недела во парламентот не добие поддршка за својот договор. Одложувањето би било со променлив карактер, што значи дека Британците може да ја ...

УШТЕ ЕДНО „НЕ“ ЗА ЏОНСОН: Одбиено барањето за ново гласање во паралментот за договорот за Брегзит

Слободен Печат - 21.10.2019

Ова е уште еден удар за британскиот премиер Борис Џонсон, кој имаше за цел да ја извади земјата од ЕУ до крајот на месецот. Претседателот на Долниот дом на британскиот парламент, Џон Берко, соопшти дека владата не може да бара од пратениците ...

ЕК: Барањето на Џонсон за одложување на Брегзит е валидно, иако е непотпишано

Независен - 21.10.2019

Европската комисија денеска соопшти дека тоа што британскиот премиер Борис Џонсон не го потпишал писмото во кое бара тримесечно одложување на Брегзит, не влијае врз полноважноста на барањето, што ЕУ во моментов го разгледува.

Претседателот на британскиот Парламент одби гласање за договорот за Брегзит

24Инфо - 21.10.2019

Претседателот на британскиот Долен дом, Џон Беркоу, денеска го отфрли владиното барање пратениците да гласаат со „да” или „не” за договорот за Брегзит што го постигна премиерот Борис Џонсон со ЕУ.

Ново одложување на брегзитот? ЕУ одолговлекува додека Џонсон не добие поддршка

Алфа - 21.10.2019

На повидок е ново одложување на Брегзит или не ? Одговорот ќе се знае во текот на неделава.Според лондонскиот весник „Сандеј Тајмс” Европската Унија ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година ако британскиот премиер Борис Џонсон следниве денови не ...

„Сандеј тајмс“: ЕУ го пролонгира Брегзит до февруари 2020 година

Независен - 21.10.2019

Англија – Европска Унија ќе го одложи Брегзит до февруари 2020 година ако британскиот премиер Борис Џонсон во текот на неделата не добие поддршка од Парламентот за договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ, објави британскиот весник „Сандеј ...

„Сандеј тајмс“: ЕУ го пролонгира Брегзит до февруари 2020 година

Курир - 21.10.2019

Европска Унија ќе го одложи Брегзит до февруари 2020 година ако британскиот премиер Борис Џонсон во текот на неделата не добие поддршка од Парламентот за договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ, објави британскиот весник „Сандеј тајмс“.

„Сандеј тајмс“: ЕУ го пролонгира Брегзит до февруари 2020 година

Слободен Печат - 21.10.2019

Според весникот и европските земји нема да донесат одлука за потенцијално одложување додека не проценат дали договорот утре ќе биде изгласан или не во британскиот Парламент. Европска Унија ќе го одложи Брегзит до февруари 2020 година ако британскиот ...

Сандеј тајмс: Брегзит може да се одложи до 2020 година

+инфо - 21.10.2019

Британскиот весник наведува дека во случај Џонсон се соочи со сериозни проблеми или пратениците инсистираат на втор референдум, тогаш земјите членки на ЕУ, предводени од Германија ќе бараат подолго одложување.

„Сандеј тајмс“: ЕУ го пролонгира брегзит до февруари 2020 година

Сител - 21.10.2019

Европска Унија ќе го одложи Брегзит до февруари 2020 година ако британскиот премиер Борис Џонсон во текот на неделата не добие поддршка од Парламентот за договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ, објави британскиот весник „Сандеј тајмс“.

„Сандеј тајмс“: ЕУ го пролонгира брегзит до февруари 2020 година

Локално - 21.10.2019

Европска Унија ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година ако британскиот премиер Борис Џонсон во текот на неделата не добие поддршка од Парламентот за договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ, објави британскиот весник „Сандеј тајмс“.

„Сандеј тајмс“: ЕУ го пролонгира брегзит до февруари 2020 година

Опсервер - 21.10.2019

Европска Унија ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година ако британскиот премиер Борис Џонсон во текот на неделата не добие поддршка од Парламентот за договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ, објави британскиот весник „Сандеј тајмс“.

„Сандеј тајмс“: Европска Унија ќе го одложи Брегзит до февруари 2020 година

iPortal - 21.10.2019

Европска Унија ќе го одложи Брегзит до февруари 2020 година ако британскиот премиер Борис Џонсон во текот на неделата не добие поддршка од Парламентот за договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ, објави британскиот весник „Сандеј тајмс“.

„Сандеј тајмс“: ЕУ го пролонгира брегзит до февруари 2020 година

Телма - 21.10.2019

Европска Унија ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година ако британскиот премиер Борис Џонсон денеска не добие поддршка од Парламентот за договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ, објави британскиот весник „Сандеј тајмс“.

„Сандеј тајмс”: ЕУ го пролонгира брегзит до февруари 2020 година

24Инфо - 21.10.2019

Европска Унија ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година ако британскиот премиер Борис Џонсон во текот на неделата не добие поддршка од Парламентот за договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ, објави британскиот весник „Сандеј тајмс”.

„Сандеј тајмс“: ЕУ го пролонгира брегзит до февруари 2020 година

А1 On - 21.10.2019

Европска Унија ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година ако британскиот премиер Борис Џонсон во текот на неделата не добие поддршка од Парламентот за договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ, објави британскиот весник „Сандеј тајмс“.

„Сандеј тајмс“: ЕУ го пролонгира брегзит до февруари 2020 година

Либертас - 21.10.2019

Европска Унија ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година ако британскиот премиер Борис Џонсон во текот на неделата не добие поддршка од Парламентот за договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ, објави британскиот весник „Сандеј тајмс“.

Сандеј тајмс: ЕУ го пролонгира Брегзит до февруари 2020 година

Нова ТВ - 21.10.2019

Европска Унија ќе го одложи Брегзит до февруари 2020 година ако британскиот премиер Борис Џонсон во текот на неделата не добие поддршка од Парламентот за договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ, објави британскиот весник „Сандеј тајмс“.

ЕУ го пролонгира Брегзит до февруари 2020 година

Фокус - 21.10.2019

Европска Унија ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година ако британскиот премиер Борис Џонсон во текот на неделата не добие поддршка од Парламентот за договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ, објави британскиот весник „Сандеј тајмс“.

„Сандеј тајмс“: ЕУ го пролонгира брегзит до февруари 2020 година

Вечер - 21.10.2019

Европска Унија ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година ако британскиот премиер Борис Џонсон во текот на неделата не добие поддршка од Парламентот за договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ, објави британскиот весник „Сандеј тајмс“.

Aко планот на Џонсон не помине во парламентот, ЕУ го одложува брегзит до февруари 2020 година

Република - 21.10.2019

Европската Унија ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година, ако британскиот премиер Борис Џонсон не добие поддршка за неговиот договор во парламентот следната недела, пишува британски „Тајмс“.

Aко планот на Џонсон не помине во парламентот, ЕУ го одложува брегзит до февруари 2020-та година

Точка - 21.10.2019

Европската Унија ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година, ако британскиот премиер Борис Џонсон не добие поддршка за неговиот договор во парламентот следната недела, пишува британски „Тајмс“.

Aко планот на Џонсон не помине, ЕУ ќе го одложи брегзит

Н.Македонија - 21.10.2019

Европската Унија ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година, ако британскиот премиер Борис Џонсон не добие поддршка за неговиот договор во парламентот следната недела, пишува британски „Тајмс“.

„Сандеј тајмс“: ЕУ го пролонгира брегзит до февруари 2020 година

CivilMedia - 21.10.2019

Европска Унија ќе го одложи брегзит до февруари 2020 година ако британскиот премиер Борис Џонсон во текот на неделата не добие поддршка од Парламентот за договорот за излегување на Велика Британија од ЕУ, објави британскиот весник „Сандеј тајмс“.