TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Студентка направи заштитни маски за глувите и наглуви лица

Факултети - 02.04.2020

Студентка од Универзитетот во источен Кентаки создала маски за глувите и наглувите луѓе. - Кога видов дека луѓето почнаа да прават маски за другите, си помислив, а што е со глувите и наглувите лица? - објаснува 21-годишната Ешли Лоренс.

Тврдење на доктор: Ракавиците немаат функција да ве заштитат од заразени работи, туку од ова!

Убавина и Здравје - 02.04.2020

Додека Кинезите носат маски од почит кон другите, ние ги носиме за да се заштитиме самите Хрватски доктор кој работи на микробиолошка дијагностика на Униврзитетската болница во Бон, Германија зборувал за борбата против коронавирусот… А што се ...

Француски политичари: САД ни ги земаат „пред нос“ заштитните маски во Кина

Deutsche Welle - 02.04.2020

Повеќе француски регионални политичари ги обвинија САД дека со натплаќање им ги одземаат порачаните заштитни маски во Кина. Францускиот регион Гранд Ест на границата кон Германија, кој е посебно тешко погоден од пандемијата со коронавирус, ги ...

Студентка од САД изработува маски за глувонеми лица

Мета - 02.04.2020

„На Фејсбук видов луѓе што изработуваат маски, па си помислив што е со глувонемото население?“, вели 21 годишната Ешли Лоренс од Кентаки, САД. Идејата за која почнала да ги изработува маските е потребата од пластичниот прозорец кој ќе им користи на ...

Комити ќе донираат маски со логото на навивачката група! (ФОТО)

Sport 1 - 02.04.2020

Во борбата со коронавирусот секој се вклучува колку знае и може, а не останаа неми ни навивачите на Вардар. Популарните Комити, најавија дека ќе донираат 700 заштитни маски. Маските се очекува да бидат готови в сабота, 200 од нив ќе бидат со логото ...

Фотографија која го насмеа интернетот: Немал заштитна маска, па се снашол со ова

Точка - 02.04.2020

Недостатокот од заштитни маски ширум светот сред пандемијата на коронавирусот натера многумина да се обидат да направат свои импровизирани маски за да се заштитат од потенцијална зараза. Така, луѓето на своите лица носат разни крпи, сунѓери, маски ...

Новите проценки покажуваат дека 25 до 50 проценти од носителите на вирусот се без симптоми

Макфакс - 02.04.2020

Податоците од Исланд покажуваат дека 50 проценти од позитивните на коронавирус биле без симптоми, а САД проценуваат дека до 25 проценти од носителите на вирусот се асимптоматски. Поради тоа водечките експерти за здравствени установи на САД ги ...

Две велешанки шивачки во хумана волонтерска акција за изработка на повеќенаменски заштитни маски за здравствените ...

Канал5 - 02.04.2020

Така во изминатава недела вработените во ЈЗУ Општа болница од вредните хуманитарки ја примија првата, а изминатиот викенд и втората пратка од повеќенаменски заштитни маски. Велешанката Ружица Николова, која е шивачка, дојде на идеја волонтерски да ...

Опрема што спасува животи: Од маски за нуркање прават респиратори

Кајгана - 02.04.2020

Во овие тешки времиња луѓето се снаоѓаат како умеат справувајќи се со пандемијата на новиот коронавирус. Евтините маски за нуркање ги претвораат во импровизирани респиратори, додавајќи им филтри, за да спасат што повеќе човечки животи.

Дали е сигурно да се носи хируршка маска повеќепати и на кој начин да ја исперете платнената?

Слободен Печат - 02.04.2020

Избивањето на епидемијата на коронавирусот ги натера јавноста и медицинските работници да бараат маски за лице, а поради недостатокот, тие се користат повеќепати, дури и ако тоа не е ефективно.

СЗО: Здравите луѓе да не носат маски, штетни се

Скопје инфо - 02.04.2020

Здравите луѓе да не носат маски, повторно апелираат од Светската здравствена организација, нагласувајќи дека тие се потребни замо за оние кои се заразени со коронавирусот или пак за луѓето кои се грижат за пациенти Си Ен Ен ка пренесува изјавата на ...

„Ламборгини“ ќе произведе хируршки маски за да помогне во борбата против Ковид-19

Макфакс - 02.04.2020

Италијанскиот производител на луксузни автомобили „Ламборгини“ претвори некои оддели во својата фабрика „Сант’Агата болоњезе“ во погони за производство на хируршки маски и заштитни штитници од плексиглас за да помогне во борбата против епидемијата ...

Колку помагаат заштитните маски за одбрана од коронавирусот

Deutsche Welle - 01.04.2020

Се повеќе луѓе носат заштитни маски. Во повеќе земји тоа веќе е наложено и како обврска. Но кого навистина штитат овие маски и од што? Ова се најважните информации Во многу носењето заштитна маска е обврска по избувнувањето на пандемијата на ...

Во Израел задолжително носење заштитни маски на јавен простор

Слободен Печат - 01.04.2020

Сите израелски граѓани мора да носат заштитни маски кога се на јавен простор, како задолжителна мерка за заштита од новиот коронавирус, изјави денеска израелскиот премиер Бенјамин Нетенијаху.

Нови проценки: До 50 проценти од заразените немаат никакви симптоми и можат да го пренесат коронавирусот

Локално - 01.04.2020

Се повеќе и повеќе истражувања покажуваат дека луѓето без симптоми учествуваат во ширењето на коронавирус, што ги поттикна официјалните лица ширум светот да размислат дали сите во јавност треба да носат маски.

Ламборџини наместо луксузни автомобили, произведува медицинска опрема...

Точка - 01.04.2020

Италијанскиот производител на луксузни автомобили Ламборџини се приклучи во борбата против пандемијата на коронавирусот и ќе произведува заштитни маски и заштитни визири од плексиглас. Италија и натаму е најтешко погодената европска земја од ...

Зошто Франција сега е принудена да увезува заштитни маски?

Нетпрес - 01.04.2020

Четири фабрики произведуваат хируршки маски во моментот во Франција, но таа не е во состојба да се справи со зголемената побарувачка која изнесува 40 милиони маски неделно. За да им обезбеди соодветна заштитна опрема на здравствените работници, ...

General Motors: Од производство на автомобили до маски за една недела

Automedia - 01.04.2020

Автомобилскиот гигант за една седмица постави производствена линија за заштитни маски за лице. Првите 20.000 маски ќе бидат испорачани на 8-ми април. Со полн производствен капацитет, General Motors ќе произведува 1,5 милион маски месечно.

Зошто во некои земји се носат маски, а не во други?

Локално - 01.04.2020

Сите оние кои деновиве излегуваат на улиците во Хонг Конг, Сеул или Токио без маска, се најверојатно гледани „под око“. Од почетокот на епидемијата на коронавирусот, некои места воведоа носење маски за сите граѓани, а секој фатен без тоа ризикува да ...

„360 степени“ донираше две илјади маски за Градската болница „8 Септември“ во Скопје

360 степени - 01.04.2020

Продукцијата „360 степени“ денеска донираше две илјади маски за медицинскиот персонал во Градската болница „8 Септември“ во Скопје, коjа по Клиниката за инфективни болести е следна најизложена во контактите и третманот на заболени или лица со ...

Медицинска сестра од Кичево бесплатно изработува маски

Факултети - 01.04.2020

Васка Цветкоска, медицинска сестра од Кичево, деновиве решила да изработи заштитни маски за да им помогне на луѓето од својот град. Вели дека е нескромно сама за себе да зборува, но сите што ја познаваат знаат дека ги сака луѓето.

„Шанел“ шие маски наместо облека

Макфакс - 01.04.2020

Модниот бренд „Шанел“ објави дека ќе ги користи своите работилници за производство на луксузна облека за производство на заштитни маски за да помогне во борбата на Франција против коронавирусот, објави „Ројтерс“.

Коронавирусот ја разбуди хуманоста во луѓето: Брачен пар од Скопје шие и подарува заштитни маски

Точка - 01.04.2020

Пандемијата на коронавирусот кај луѓето побуди страв и паника, но кај многумина и ја поттикна хуманоста и солидарноста во овие тешки времиња. Пример за тоа се и Марија и Орде Велески, брачен пар кој живее во Скопје и кој шие и подарува заштитни ...

Тајван донира 10 милиони маски на земјите кои се најтешко погодени од Ковид-19

Независен - 01.04.2020

Тајван ќе донира 10 милиони маски за земјите кои се најтешко погодени од новата пандемија на коронавирус, изјави денеска претседателката Цај Инг-Вен. Тајван ќе испрати седум милиони маски во 11 европски земји, вклучувајќи ги Италија, Шпанија и ...

Д-р Митов: Инхалирањето нема научна основа дека може да помогне, потребна е социјална дистанца (ВИДЕО)

Слободен Печат - 01.04.2020

Д – р Александар Митов во денешниот „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ истакна дека постои голема разлика меѓу истокот и западот за ставовите околу носењето маски. -На истокот предлагаат маски да се носат секаде и велат дека СЗО греши.

Бугарија, по еден ден, ја укина наредбата за носење маски

Макфакс - 01.04.2020

Бугарската влада, по само еден ден од носењето на одлуката, ја укина наредбата за носење заштитни маски на јавни места со цел да се спречи ширењето на епидемијата на коронавирусот. Министерот за здравство Кирил Ананиев го стори тоа, откако стотици ...

Во овој случај, носењето маска e повеќе штетно отколку корисно!

Кафе пауза - 01.04.2020

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) за итни случаи Мајкл Рајан изјави дека носењето маски за лице, доколку тие се користат неправилно, може да направи повеќе штета отколку корист во борбата против ширењето на новиот коронавирус.

„Карантинска работилница на мајка ми и татко ми“ – Македонци изработуваат бесплатни маски

Црнобело - 01.04.2020

Во последниве неколку денови, посебно нѐ радуваат хуманите гестови на македонскиот народ – луѓе кои се обидуваат на секој начин да им помогнат на сограѓаните. Доктор Ненад организираше акција за изработување визири и бесплатно доделување на ...

Бугарија ја укина наредбата за носење маски

Р.С.Европа - 01.04.2020

Бугарската влада ја укина наредбата со која се бара луѓето да носат медицински маски на јавни места за да се заштитат од ширењето на пандемијата на коронавирусот, само еден ден откако ја издаде таа наредба.

Лекар открива како правилно се користи маската – никако не смеете да ја позајмувате на друг!

iPortal - 01.04.2020

Маските се заштита од коронавирусот, но најпрво за луѓето кои веќе се заразени од КОВИД-19, да не го прошират на другите. Лекарот по семејна медицина, доткор Милан Мазалин, објаснува дека маските мора да бидат стерилни и стерлизирани пред да ги ...

Наместо времето да го трошат гледајќи турски серии, брачен пар произведува и поклонува заштитни маски

Локално - 01.04.2020

Во изминатиов перод на социјалните мрежи се споделуваат фотографии од граѓани кои вредно изработуваат во нивните домови заштитни маски кои ги подаруваат. Една таква фотографија е и од домашната карантинска работилница на еден брачен пар на која се ...

Маски и средства за дезинфекција за 15 приватни амбуланти во Чаир

Скопје инфо - 01.04.2020

Службите на Општина Чаир доделија заштитни маски и средства за дезинфекција за 15 приватни амбуланти на територијата на оваа општина. – Грижата за сигурноста на медицинскиот персонал, кои се првата линија во борбата против вирусот Ковид-19, е еден ...

Бугарија ја повлече наредбата граѓаните да носат медицински маски

Фактор - 01.04.2020

Само еден ден откако беше донесена наредба граѓаните задолжително да носат медицински маски на јавни места за да се заштитат од ширењето на коронавирусот, бугарската влада ја повлече. Министерот за здравство Кирил Ананиев го стори тоа, откако ...

Мајка и ќерка шијат маски и ги делат бесплатно на граѓаните

А1 On - 31.03.2020

Мајка и ќерка од Куманово шијат маски и ги делат бесплатно на соседите во маалските продавници, а од неодамна ги повикаа и граѓаните преку социјалните мрежи кои немаат маски да им подарат.

СЗО: Повторуваме, не носете маски ако не сте заразени

МКД - 31.03.2020

Претставници на Светската здравствена организација во понеделникот изјавија дека сè уште им препорачуваат на луѓето да не носат маски за лице освен ако не се болни од ковид-19 или не се грижат за некој што е болен.

Бугарија го укинува задолжителното носење заштитни маски

А1 On - 31.03.2020

Бугарскиот министер за здравство Кирил Ананиев изјави денеска дека е укината мерката за задолжително носење заштитни маски за лице, во затворен и на отворен простор. Тој рече дека мерката е воведена во понеделникот за да се спречи ширењето на новиот ...

Еве зошто Франција на крајот беше принудена да увезува маски за лице

Република - 31.03.2020

Пред нешто повеќе од два месеци, пред појавата на пандемијата, тогашниот француски министер за здравство тврдеше дека има голема залиха на маски за лице во земјата, но денес Франција се соочува со огромен недостаток од нив и владата очајно се ...

Србија воведе максимална цена за заштитни ракавици и маски

Press24 - 31.03.2020

Владата на Србија одлучи максималната цена на заштитните ракавици во малопродажба да изнесува 40 динари (21 денар) за парче со пресметано ДДВ. Максималната цена на заштитните маски сѐ уште е 120 динари (63 денари) по парче со пресметано ДДВ, се вели ...

И покрај препораките на СЗО: БиХ ќе ги казнува луѓето кои не носат маска

Слободен Печат - 31.03.2020

Властите на Федерацијата БиХ инсистираат на носење на маска и заштитни ракавици поради коронавирусот и ќе ги казнуваат прекршителите со 250 евра, и покрај препораките на Светската здравствена организација (СЗО) здравите луѓе да не носат маски.

Кога се сака и се може: Брачен пар изработува заштитни маски и ги подарува

Бриф - 31.03.2020

Кога си во самоизолација, можеш да гледаш вести, турски серии, да сурфаш на интернет… да се жалиш, самосожалуваш, да обвинуваш, браниш… А можеш и да правиш нешто. Во изминатите неколку дена по социјалните мрежи се споделуваа фотографии од ...

Брачен пар од Скопје произведува и поклонува заштитни маски

24Инфо - 31.03.2020

Светот веќе некое време е погоден од смртоносниот вирус Ковид-19. Додека светот е изолиран, брачен пар од Скопје го поминува времето во изработка на заштитни маски. Како што објави на својот Фејсбук профил Ирена Кироска, нејзините родители за време ...

Има луѓе, има надеж: Семејство изработува бесплатни маски

Вечер - 31.03.2020

Како што објави на својот Фејсбук профил Ирена Кироска , нејзините родители за време на карантинот со полна пареа изработуваат маски за оние на кои им се потребни и ги нудат бесплатно. Се додека има луѓе, има ...

Карантинска работилница: Брачен пар прави маски и ги дели бесплатно

Женски магазин - 31.03.2020

Карантинската работилница на македонски брачен пар работи со полна паре. Нивната ќерка, горда на своите родители сподели за нивното хумано дело. Маските се делат бесплатно. Овој нивен хуманитарен гест, наиде на многу позитивни ...

Комерцијална банка донираше 6.150.000 денари и заштитни маски за Министерството за здравство

MakPress - 31.03.2020

Комерцијална банка АД Скопје обезбеди парична донација во износ од 6.150.000 денари и дополнителна заштитна опрема (34.250 медицински заштитни маски за лице) во вредност од 1.200.000 денари за потребите на Министерството за здравство, со цел да им ...

Макрон бара „целосна независност“ на Франција до крајот на годината во однос на производство на маски

MakPress - 31.03.2020

Фрацускиот претседател Емануел Макрон при посетата на претпријатието Колми-Хопен, кое произведува хируршки и ФФП2 маски во Сант Бартелеми д’Анжу, побара Франција да има целосна независност при производството на маски до крајот на годината, јави ...

Бугарија го укинува задолжителното носење заштитни маски

Либертас - 31.03.2020

– Бугарскиот министер за здравство Кирил Ананиев изјави денеска дека е укината мерката за задолжително носење заштитни маски за лице, во затворен и на отворен простор. Тој рече дека мерката е воведена во понеделникот за да се спречи ширењето на ...

Бугарија го укинува задолжителното носење заштитни маски

+инфо - 31.03.2020

Бугарскиот министер за здравство Кирил Ананиев изјави денеска дека е укината мерката за задолжително носење заштитни маски за лице, во затворен и на отворен простор. Тој рече дека мерката е воведена во понеделникот за да се спречи ширењето на новиот ...

Бугарија го укинува задолжителното носење заштитни маски

Опсервер - 31.03.2020

Бугарскиот министер за здравство Кирил Ананиев изјави денеска дека е укината мерката за задолжително носење заштитни маски за лице, во затворен и на отворен простор. Тој рече дека мерката е воведена во понеделникот за да се спречи ширењето на новиот ...

Бугарија го укинува задолжителното носење заштитни маски

Слободен Печат - 31.03.2020

Нема конкретен доказ кој би укажувал дека масовното носење маски носи каква и да е корист. Бугарскиот министер за здравство Кирил Ананиев изјави денеска дека е укината мерката за задолжително носење заштитни маски за лице, во затворен и на отворен ...

Бугарија го укинува задолжителното носење заштитни маски

24Инфо - 31.03.2020

Бугарскиот министер за здравство Кирил Ананиев изјави денеска дека е укината мерката за задолжително носење заштитни маски за лице, во затворен и на отворен простор. Тој рече дека мерката е воведена во понеделникот за да се спречи ширењето на новиот ...