TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јункер: ЕК се бори со дезинформациите против вакцините

А1 On - 12.09.2019

Европската комисија се бори со дезинформациите против вакцините, за што имаме помош и од онлајн платформите, изјави претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер на Светскиот самит посветен на придобивките од вакцинацијата.

Филипче на Глобален самит во Брисел: Вакцинацијата е најуспешната мерка за јавно здравје во модерното време

Република - 12.09.2019

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, сопругата на Претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска и д-р Александра Грозданова, претседател на Комитетот за имунизација при Министерството за здравство, учествуваат на Глобалниот самит за ...

Јункер: ЕК се бори со дезинформациите против вакцините

Локално - 12.09.2019

Европската комисија се бори со дезинформациите против вакцините, за што имаме помош и од онлајн платформите, изјави претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер на Светскиот самит посветен на придобивките од вакцинацијата.

Филипче: Одлични резултати со вакцинацијата, пет деца заболени од морбили

Сител - 10.09.2019

Во однос на вакцинацијата имаме одлични резултати, како никогаш досега. Над 99 отсто е опфатот со вакцинација во Град Скопје, а над 95 отсто на територија на целата држава. Ова денеска го соопшти министерот за здравство Венко Филипче по посетата на ...

Кривична за Филипче и Адеми од родителите на невакцинираните децата кои не беа запишани на училиште

Сител - 10.09.2019

Управниот суд ќе одлучува за иднината на првачињата кои останаа надвор од училишните клупи бидејќи се невакцинирани. Група на родители застапувани од адвокатското друштво Давидовиќ – Јанковиќ веќе поднеле тужба поради кршење на уставното право за ...

Колку невакцинирани деца останаа надвор од училишните клупи?

Телма - 10.09.2019

Властите се уште не знаат што ќе биде со децата коишто треба да одат во училиште, а во вакциналните картони немаат потврда дека примиле МРП вакцина. Ќе почекаат уште неколку недели за да дознаат колку деца не се запишани во училиште заради таа ...

Филипче: Нема отстапки од одлуката за невакцинираните деца

Канал5 - 10.09.2019

Контроли во училиштата каде има невакцинирани деца, а одат на настава, најави министерот за здравство Венко Филипче. Невакцинирани деца може да одат доколку постојат здравствени причини да не се вакцинира.

Министерот Филипче на Глобален самит за вакцинација во Брисел

Макфакс - 12.09.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, сопругата на претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска и д-р Александра Грозданова, претседател на Комитетот за имунизација при Министерството за здравство, учествуваат на Глобалниот самит за вакцинација ...

Наумовска: Вакцината е услов за примање на ученици

Тера - 10.09.2019

Денес ја прашавме заменик министерката за образование Елизабета Наумовска што ќе биде со децата кои не се примени во училиште заради вакцинален статус? -Бројката на деца во општина Битола без вакцинален статус ја немам.

Родителите на невакцинираните деца кои не беа запишани на училиште со кривична до Филипче и Адеми

Точка - 10.09.2019

Група на родители поднеле кривична тужба поради кршење на уставното право за задолжително образование против министрите Венко Филипче, Арбер Адеми, но и директори на училишта. Тужбата на родителите кои се застапувани од адвокатското друштво ...

Пет деца заболени од морбили, инспекторатот ќе казнува за невакцинираните деца

ТВ21 - 10.09.2019

Родителите кои ги запишале нивните деца на училиште, без притоа да ги исполнат критериумите за задолжителната вакцинација ќе сносат одговорност, вели Министерот за здравство, Венко Филипче додавајќи дека Државниот здравствен и санитарен инспекторат ...

Вакциналниот пункт во поликлиника Чаир е комплетно реновиран

Скопје1 - 10.09.2019

Вакциналниот пункт во поликлиника Чаир е комплетно реновиран, пунктот за магнетна резонанца ќе работи секој работен ден од 19:30 до 22:30 часот, покрај редовните две смени Министерот за здравство, доц.

Јункер: ЕК се бори со дезинформациите против вакцините

Телма - 12.09.2019

Европската комисија се бори со дезинформациите против вакцините, за што имаме помош и од онлајн платформите, изјави претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер на Светскиот самит посветен на придобивките од вакцинацијата.

Филипче: За една недела има нови пет деца заболени од морбили

MakPress - 10.09.2019

Во однос на вакцинацијата имаме одлични резултати, како никогаш досега. Над 99 отсто е опфатот со вакцинација во Град Скопје, а над 95 отсто на територија на целата држава. Ова денеска го соопшти министерот за здравство Венко Филипче по посетата на ...

Филипче и Адеми добија ТУЖБА од родителите на невакацинирани деца кои не еба примени во училиште

Магазин - 10.09.2019

Министерот за здравство и министерот за обрзаование добија кривични пријави од револтирани родители чии деца биле невакцинирани и не биле примени во училиште. Адвокатот на родителите за Сител вели дека со овој потег Филипче и Адеми направиле ...

Министерот Филипче на Глобален самит за вакцинација во Брисел

Сител - 12.09.2019

Министерот за здравство Венко Филипче, сопругата на претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска и претседателот на Комитетот за имунизација при Министерството за здравство Александра Грозданова, учествуваат на Глобалниот самит за вакцинација што ...

Вакциналниот пункт во Чаир е комплетно реновиран

Скопје инфо - 11.09.2019

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче вчера беше во посета на поликлиника Чаир, каде заедно со директорот на Здравствен дом Скопје, д-р Виктор Исјановски го промовираа реновираниот пункт за вакцинација.

Јункер: Ќе се бориме со дезинформациите за вакцините

Нетпрес - 12.09.2019

Европската комисија се бори со дезинформациите против вакцините, за што имаме помош и од онлајн платформите, изјави претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер на Светскиот самит посветен на придобивките од вакцинацијата.

Филипче: Одлични резултати со вакцинацијата, пет деца заболени од морбили

4NEWS - 10.09.2019

Во однос на вакцинацијата имаме одлични резултати, како никогаш досега. Над 99 отсто е опфатот со вакцинација во Град Скопје, а над 95 отсто на територија на целата држава. Ова денеска го соопшти министерот за здравство Венко Филипче по посетата на ...

Кривична за Филипче и Адеми од родителите на невакцинираните децата кои не беа запишани на училиште

4NEWS - 10.09.2019

Управниот суд ќе одлучува за иднината на првачињата кои останаа надвор од училишните клупи бидејќи се невакцинирани. Група на родители застапувани од адвокатското друштво Давидовиќ – Јанковиќ веќе поднеле тужба поради кршење на уставното право за ...

Министерот Филипче на Глобален самит за вакцинација во Брисел

Независен - 12.09.2019

Министерот за здравство Венко Филипче, сопругата на претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска и претседателот на Комитетот за имунизација при Министерството за здравство Александра Грозданова, учествуваат на Глобалниот самит за вакцинација што ...

Јункер: ЕК се бори со дезинформациите против вакцините

24Инфо - 12.09.2019

Европската комисија се бори со дезинформациите против вакцините, за што имаме помош и од онлајн платформите, изјави претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер на Светскиот самит посветен на придобивките од вакцинацијата.

Кривична за Филипче и Адеми од родителите на невакцинираните децата кои не беа запишани на училиште

Курир - 10.09.2019

Управниот суд ќе одлучува за иднината на првачињата кои останаа надвор од училишните клупи бидејќи се невакцинирани. Група на родители застапувани од адвокатското друштво Давидовиќ – Јанковиќ веќе поднеле тужба поради кршење на уставното право за ...

Министерот Филипче на Глобален самит за вакцинација во Брисел

Слободен Печат - 12.09.2019

На Самитот се присутни околу 400 учесници од целиот свет, вклучувајќи политички лидери, високи претставници од ООН и други меѓународни организации, министерства за здравство, водечки академици, научници и здравствени професионалци, приватниот сектор ...

Јункер: ЕК се бори со дезинформациите против вакцините

Опсервер - 12.09.2019

Европската комисија се бори со дезинформациите против вакцините, за што имаме помош и од онлајн платформите, изјави претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер на Светскиот самит посветен на придобивките од вакцинацијата.

Родители на невакцинирани деца со тужба против Филипче и Адеми

Press24 - 10.09.2019

Управниот суд ќе одлучува за иднината на првачињата кои останаа надвор од училишните клупи бидејќи се невакцинирани, а група родители поднеле тужба поради кршење на уставното право за задолжително образование против министерот Филипче и Адеми.

Министерот Филипче на Глобален самит за вакцинација во Брисел

Канал5 - 12.09.2019

Главната цел на самитот е да се даде видливост на повисоко ниво и политичко влијание на темата вакцинација, што претставува најуспешната мерка за јавното здравје и заштитува милиони животи секоја година.

Јункер: ЕК се бори со дезинформациите против вакцините

Независен - 12.09.2019

Европската комисија се бори со дезинформациите против вакцините, за што имаме помош и од онлајн платформите, изјави претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер на Светскиот самит посветен на придобивките од вакцинацијата.

Кривична за Филипче и Адеми од родителите на невакцинираните децата кои не беа запишани на училиште

Република - 10.09.2019

Управниот суд ќе одлучува за иднината на првачињата кои останаа надвор од училишните клупи бидејќи се невакцинирани. Група на родители застапувани од адвокатското друштво Давидовиќ – Јанковиќ веќе поднеле тужба поради кршење на уставното право за ...

Министерот Филипче на Глобален самит за вакцинација во Брисел

24Инфо - 12.09.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, сопругата на претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска и д-р Александра Грозданова, претседател на Комитетот за имунизација при Министерството за здравство, учествуваат на Глобалниот самит за вакцинација ...

Расте бројот на заболени од заразни болести, Јункер вината ја гледа кај дезинформациите за вакцините

Макфакс - 12.09.2019

Претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер на Светскиот самит посветен на придобивките од вакцинацијата изјави дека Европската комисија се бори со дезинформациите против вакцините, за што има помош и од онлајн платформите.

Родителите на невакцинираните децата кои не беа запишани на училиште поднесоа кривични за Филипче и Адеми

Скопје1 - 10.09.2019

Управниот суд ќе одлучува за иднината на првачињата кои останаа надвор од училишните клупи бидејќи се невакцинирани. Група на родители застапувани од адвокатското друштво Давидовиќ – Јанковиќ веќе поднеле тужба поради кршење на уставното право за ...

Министерот Филипче на Глобален самит за вакцинација во Брисел

МКД - 12.09.2019

Министерот за здравство Венко Филипче, сопругата на претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска и претседателот на Комитетот за имунизација при Министерството за здравство Александра Грозданова, учествуваат на Глобалниот самит за вакцинација што ...

Јункер: ЕК се бори со дезинформациите против вакцините

Либертас - 12.09.2019

Европската комисија се бори со дезинформациите против вакцините, за што имаме помош и од онлајн платформите, изјави претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер на Светскиот самит посветен на придобивките од вакцинацијата.

Министерот Филипче на Глобален самит за вакцинација во Брисел

Точка - 12.09.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, сопругата на претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска и д-р Александра Грозданова, претседател на Комитетот за имунизација при Министерството за здравство, учествуваат на Глобалниот самит за вакцинација ...

Јункер: Расте бројот на заразени поради глупавата недоверба во вакцините

Р.С.Европа - 12.09.2019

Европската комисија се бори со дезинформациите против вакцините, за што има помош и од онлајн платформите, изјави денеска претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер, на Светскиот самит посветен на придобивките од вакцинацијата, објавија светските новински ...

Министерот Филипче на Глобален самит за вакцинација во Брисел

Скопје1 - 12.09.2019

Министерот за здравство, д-р Венко Филипче, сопругата на Претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска и д-р Александра Грозданова, претседател на Комитетот за имунизација при Министерството за здравство, учествуваат на Глобалниот самит за ...

Расте бројот на заболени од заразни болести, Јункер вината ја гледа кај дезинформациите за вакцините

Точка - 12.09.2019

Претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер, на Светскиот самит посветен на придобивките од вакцинацијата изјави дека Европската комисија се бори со дезинформациите против вакцините, за што има помош и од онлајн платформите.

Министерот Филипче на Глобален самит за вакцинација во Брисел

4NEWS - 12.09.2019

Министерот за здравство Венко Филипче, сопругата на претседателот на државата, Елизабета Ѓоргиевска и претседателот на Комитетот за имунизација при Министерството за здравство Александра Грозданова, учествуваат на Глобалниот самит за вакцинација што ...

Јункер: Расте бројот на заразени поради глупавата недоверба во вакцините

Вечер - 12.09.2019

Претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер, вели дека напорите за ширење сомнежи преку интернет за неопходноста од вакцини се вклопуваат во целокупното дејствување на ЕК за спротивставување на дезинформациите.

Венко Филипче и Елизабета Ѓоргиевска учествуваат на Глобален самит за вакцинација во Брисел

AKO - 12.09.2019

Министерот за здравство, Венко Филипче, еден од најголемите поборници за вакцинација, заедно со сопругата на македонскиот претседател, Елизабета Ѓоргиевска, учествуваат на Глобалниот самит за вакцинација во Брисел.

Јункер: ЕК се бори со дезинформациите против вакцините

MakPress - 12.09.2019

Европската комисија се бори со дезинформациите против вакцините, за што имаме помош и од онлајн платформите, изјави претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер на Светскиот самит посветен на придобивките од вакцинацијата.