TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Самит на НАТО на 11 и 12 јули во Брисел: Прво уставни измени, па покана за членство во Алијансата

ТВ21 - 14.06.2018

Усвојувањето на договорот за името со Грција ќе и го отвори патот на Македонија кон НАТО. Но, за да се случи тоа земјава ќе мора и да ги направи уставните измени. Според договорот кој Владата треба да го декласифицира, а кој веќе го објавија грчките ...

Договорот ја отстранува пречката Македонија да стане 30-та членка на НАТО

Глас на Америка - 14.06.2018

ВАШИНГТОН — Експерти во Вашингтон ја коментираат перспективата на Македонија во НАТО за брзо членство и датум за почеток на преговори со ЕУ Договорот за решавање на деценискиот спор меѓу Македонија и Грција беше поздравен од експерти, аналитичари и ...

Столтенберг: НАТО веќе има одлучено дека Македонија ќе добие покана за членство

24 Вести - 13.06.2018

НАТО веќе има одлучено дека Македонија ќе добие покана за членство, се чека само финализирање на договорот од двете земји – изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во интревју за државната агенција ...

Tуск и Столтенберг: Договорот е пример за другите како да ги зајакнат мирот и стабилноста

Алсат-М - 13.06.2018

Шефовите на ЕУ и НАТО Доналд Туск и Јенс Столтенберг го поздравија вчерашниот договор меѓу премиерите Заев и Ципрас за решавање на спорот со името. “Го поздравуваме договорот постигнат вчера меѓу премиерите Ципрас и Заев за решавање на спорот околу ...

Туск и Столтенберг бараат да не се пропушти шансата што ја дава договорот за името

А1 On - 13.06.2018

Во заедничко соопштение шефовите на ЕУ и НАТО ги поздравија напорите на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, за постигнување договор за спорот за името. – Се надеваме дека оваа уникатна прилика да се релансира европската и ...

Интервју со Јенс Столтенеберг, генерален секретар на НАТО

Вечер - 13.06.2018

НАТО веќе има донесено одлука дека Македонија ќе добие покана за членство, откако ќе го реши спорот за името со Грција и таа одлука е донесена на Самитот во Букурешт во 2008 година, а сега откако договорот е постигнат поканата ќе пристигне кога ќе ...

Столтенберг за МИА: Покана за членство по финализирање на договорот (ВИДЕО)

Слободен Печат - 13.06.2018

НАТО веќе има донесено одлука дека Македонија ќе добие покана за членство, откако ќе го реши спорот за името со Грција и таа одлука е донесена на Самитот во Букурешт во 2008 година, а сега откако договорот е постигнат поканата ќе пристигне кога ќе ...

Договорот и го отвора патот на Македонија кон НАТО и ЕУ, вели британскиот амбасадор

Мета - 13.06.2018

Британскиот амбасадор во Република Македонија, Чарлс Гарет денеска го поздрави постигнатиот договор меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас за спорот за името посочувајќи дека тоа ќе го отвори патот Македонија да оди напред во евроатлантските ...

Столтенберг: Решението за името го отвора патот на Македонија кон НАТО

Локално - 13.06.2018

Консензусот постигнат помеѓу Атина и Скопје во македонскиот спор околу името го отвора патот на земјата кон НАТО. Ова го изјави генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, во официјалното соопштение објавено на веб-страницата на ...

НАТО и ЕУ го поздравија договорот на Скопје и Атина

Deutsche Welle - 12.06.2018

На адресата на македонската и грчката влада вечерва пристигнуваат честитки за постигнатиот договор за решение на спорот за името од водечките функционери на НАТО и ЕУ. Европската Комисија, НАТО и Германија јавно им честитаа на владите во Скопје и ...

За ЕУ и НАТО веќе нема пречки за евроатлантските интеграции на Македонија

Сакам да кажам - 13.06.2018

Постигнатиот договор за спорот за името меѓу премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев беше едногласно поздравен од ЕУ и НАТО. Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување и соседска ...

Столтенберг го поздрави договорот: Ова го става Скопје на патот на членство во НАТО

Фокус - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. – Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Столтенберг: Договорот Скопје-Атина го отвара патот кон НАТО

Алсат-М - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг го оцени договорот помеѓу премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас како историски и посочи дека со него не само што се отвара патот на Македонија кон Северно Атланската Алијанса ...

САД го поздравуваат и поддржуваат ,,историскиот договор за решавање на спорот за името“

AKO - 13.06.2018

САД им честитаат на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев и го поздравува историскиот договор за решавање на спорот за името. Оваа резолуција ќе биде од корист за двете земји и ќе ја зајакне регионалната безбедност и просперитет.

Столтенберг по поздрави договорот за името

Р.С.Европа - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, го поздрави договорот за името меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. „Ги повикувам двете земји да го финализираат договорот постигнат од двајцата лидери.

Вајгл: Отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

Стандард - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Туск и Столтенберг бараат да не се пропушти шансата што ја дава договорот за името

Сител - 13.06.2018

Во заедничко соопштение шефовите на ЕУ и НАТО ги поздравија напорите на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, за постигнување договор за спорот за името. - Се надеваме дека оваа уникатна прилика да се релансира европската и ...

(ВИДЕО) Столтенберг: Искористете ја оваа историска шанса

Либертас - 13.06.2018

НАТО веќе има донесено одлука дека Македонија ќе добие покана за членство, откако ќе го реши спорот за името со Грција и таа одлука е донесена на Самитот во Букурешт во 2008 година, а сега откако договорот е постигнат поканата ќе пристигне кога ќе ...

Столтенберг: Покана за членство по финализирање на договорот

+инфо - 13.06.2018

До самитот на НАТО ќе се обидеме да најдеме начин да покажеме дека се уште стоиме на таа одлука, оти ја препознаеме важноста на договорот. Истовремено сега е важно договорот да се финализира во Скопје и во Атина.

Столтенберг го поздрави договор за името

Вечер - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. – Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл: Отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

Локално - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Туск и Столтенберг бараат да не се пропушти шансата што ја дава договорот за името

Вечер - 13.06.2018

Во заедничко соопштение шефовите на ЕУ и НАТО ги поздравија напорите на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, за постигнување договор за спорот за името. – Се надеваме дека оваа уникатна прилика да се релансира европската и ...

Столтенберг: Македонија ќе добие покана од НАТО по финализирање на договорот

Р.С.Европа - 13.06.2018

НАТО веќе има донесено одлука дека Македонија ќе добие покана за членство откако ќе го реши спорот за името со Грција и таа одлука е донесена на Самитот во Букурешт во 2008 година, а сега откако договорот е постигнат поканата ќе пристигне кога ќе ...

Столтенберг: Да се финализира договорот и ќе следи поканата за НАТО

Нова ТВ - 13.06.2018

НАТО веќе има донесено одлука дека Македонија ќе добие покана за членство, откако ќе го реши спорот за името со Грција и таа одлука е донесена на Самитот во Букурешт во 2008 година, а сега откако договорот е постигнат поканата ќе пристигне кога ќе ...

Столтенберг: Договорот го става Скопје на патот за членство во НАТО

А1 On - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. – Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл: Отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

А1 On - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Туск и Столтенберг бараат да не се пропушти шансата за името

Press24 - 13.06.2018

Во заедничко соопштение шефовите на ЕУ и НАТО ги поздравија напорите на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, за постигнување договор за спорот за името. - Се надеваме дека оваа уникатна прилика да се релансира европската и ...

Столтенберг: Договорот претставува историска шанса да се реши прашањето ВИДЕО

+инфо - 13.06.2018

НАТО веќе има донесено одлука дека Македонија ќе добие покана за членство, откако ќе го реши спорот за името со Грција и таа одлука е донесена на Самитот во Букурешт во 2008 година, а сега откако договорот е постигнат поканата ќе пристигне кога ќе ...

(ВИДЕО) Столтенберг за МИА: Покана за членство по финализирање на договорот

А1 On - 13.06.2018

НАТО веќе има донесено одлука дека Македонија ќе добие покана за членство, откако ќе го реши спорот за името со Грција и таа одлука е донесена на Самитот во Букурешт во 2008 година, а сега откако договорот е постигнат поканата ќе пристигне кога ќе ...

Столтенберг за договорот за името: Ова ќе го стави Скопје на патот на членство во НАТО

Стандард - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. – Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл го поздрави договорот: Се отвара патот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО

Фокус - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Туск-Столтенберг: Да не се пропушти шансата што ја дава договорот за името

Н.Македонија - 13.06.2018

Во заедничко соопштение шефовите на ЕУ и НАТО ги поздравија напорите на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, за постигнување договор за спорот за името. – Се надеваме дека оваа уникатна прилика да се релансира европската и ...

Столтенберг:Покана за членство по финализирае на договорот

Локално - 13.06.2018

НАТО веќе има донесено одлука дека Македонија ќе добие покана за членство, откако ќе го реши спорот за името со Грција и таа одлука е донесена на Самитот во Букурешт во 2008 година, а сега откако договорот е постигнат поканата ќе пристигне кога ќе ...

Столтенберг: Покана за членство по финализирање на договорот (видео)

Либертас - 13.06.2018

НАТО веќе има донесено одлука дека Македонија ќе добие покана за членство, откако ќе го реши спорот за името со Грција и таа одлука е донесена на Самитот во Букурешт во 2008 година, а сега отшкако договорот е постигнат поканата ќе пристигне кога ќе ...

Столтенберг го поздрави договор за името

Нова ТВ - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. – Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл: Отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

Телма - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Туск и Столтенберг бараат да не се пропушти шансата што ја дава договорот за името

Стандард - 13.06.2018

Во заедничко соопштение шефовите на ЕУ и НАТО ги поздравија напорите на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, за постигнување договор за спорот за името. – Се надеваме дека оваа уникатна прилика да се релансира европската и ...

Столтенберг: Искористете ја оваа историска шанса

iPortal - 13.06.2018

НАТО веќе има донесено одлука дека Македонија ќе добие покана за членство, откако ќе го реши спорот за името со Грција и таа одлука е донесена на Самитот во Букурешт во 2008 година, а сега откако договорот е постигнат поканата ќе пристигне кога ќе ...

Столтенберг: Покана за членство во НАТО откако ќе се финализира договорот

еМагазин - 13.06.2018

НАТО веќе има донесено одлука дека Македонија ќе добие покана за членство, откако ќе го реши спорот за името со Грција и таа одлука е донесена на Самитот во Букурешт во 2008 година, а сега откако договорот е постигнат поканата ќе пристигне кога ќе ...

Столтенберг го поздрави договор за името

Локално - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. – Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл: Отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

Либертас - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Туск и Столтенберг бараат да не се пропушти шансата што ја дава договорот за името

Слободен Печат - 13.06.2018

Во заедничко соопштение шефовите на ЕУ и НАТО ги поздравија напорите на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, за постигнување договор за спорот за името. – Се надеваме дека оваа уникатна прилика да се релансира европската и ...

Столтенберг: Прво финализирање на договорот, потоа покана за членство во НАТО

Н.Македонија - 13.06.2018

НАТО веќе има донесено одлука дека Македонија ќе добие покана за членство, откако ќе го реши спорот за името со Грција и таа одлука е донесена на Самитот во Букурешт во 2008 година, а сега откако договорот е постигнат, поканата ќе пристигне кога ќе ...

Столтенберг повика да се финализира „историскиот” договор

МКД - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. „Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл оцени дека е отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

Макфакс - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Туск и Столтенберг бараат да не се пропушти шансата што ја дава договорот за името

Либертас - 13.06.2018

Во заедничко соопштение шефовите на ЕУ и НАТО ги поздравија напорите на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, за постигнување договор за спорот за името. – Се надеваме дека оваа уникатна прилика да се релансира европската и ...

Столтенберг : Покана за членство по финализирање на договорот

Независен - 13.06.2018

НАТО веќе има донесено одлука дека Македонија ќе добие покана за членство, откако ќе го реши спорот за името со Грција и таа одлука е донесена на Самитот во Букурешт во 2008 година, а сега откако договорот е постигнат поканата ќе пристигне кога ќе ...

Столтенберг ги повика двете земји да го финализираат договорот за името

Макфакс - 12.06.2018

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг го поздрави договорот за спорот со името постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас и повика тој да се финализира. „Топло го поздравувам договорот помеѓу премиерот Ципрас и премиерот Заев за ...

Вајгл: Отворен патот за членство во ЕУ и НАТО

Слободен Печат - 12.06.2018

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Иво Вајгл поздравувајќи го договорот постигнат меѓу премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас истакнува дека се отвара патот за членство на Македонија (Република Северна Македонија) во ЕУ и НАТО.

Туск и Столтенберг бараат да не се пропушти шансата што ја дава договорот за името

+инфо - 13.06.2018

Во заедничко соопштение шефовите на ЕУ и НАТО ги поздравија напорите на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, за постигнување договор за спорот за името. – Се надеваме дека оваа уникатна прилика да се релаксира европската и ...