TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Има 98 години и успеа да се избори со коронавирусот (ВИДЕО)

Кумановски м. - 26.03.2020

Ветеран и фармацевт од Втора светска војна, ангажиран во масовно производство на пеницилин за време на војната, позитивно бил тестиран за присуство на вирусот COVID19 на 18 март, откако ги почувствувал првите симптоми на болеста.

Во Франција од коронавирус само денеска починаа 231 лице, Макрон ја вклучува војската

ТВ21 - 26.03.2020

Франција го потврди 231 смртни случај од коронавирус, што е најголем пораст од претходните два дена. Вечерва објавија дека ја вклучуваат и војската во помагање на населението во борбата против епидемијата.

Во Франција 231 жртва на коронавирусот, Макрон ја вклучува војската

Нетпрес - 26.03.2020

Франција, којашто во средата потврди 231 жртва на коронавирусот што е најголемото зголемување во однос на претходните два дена, објави дека ја вклучува војската во помош на населението против ширењето на епидемијата.

Сведоштво на 20-годишна Американка за своето искуство со коронавирусот

iPortal - 26.03.2020

Девојка го раскажа своето искуство со коронавирусот за да предупреди дека може да имате сосема поразлични симптоми од оние кои ви ги кажуваат и да сте носители на КОВИД-19. Џулија Бускаља од САД била во Италија кога вирусот започнал да зема сè ...

Досега најмногу заразени во Србија на дневно ниво, позитивен на коронавирус нападна медицински персонал

Нетпрес - 25.03.2020

Србија во средата, 19 дена откако беше потврден првиот случај на инфекција со коронавирусот го имаше најголемиот дневен раст на бројот на заразените – 81, но според службените процени следните денови треба да се очекува чувствително зголемување на ...

Многу лоша била ситуацијата за Дибала и девојка му

Спортманија - 25.03.2020

И во врвна физичка подготвеност и на само 26 години, Коронавирусот ја покажал целата своја моќ Ѕвездата на Јувентус, Пауло Дибала и неговата девојка Оријана Сабатини веќе 10-тина дена се борат со опасниот Коронавирус.

Наинголан: Стравот кој морам да го споделам со вас!

Спортклуб - 25.03.2020

Никогаш немало во Италија поголем страв од некоја зараза или непогода, како што е случај деновиве со КОВИД19. Во европски рамки, Италија е најпогодена земја со најмногу заразени и најмногу починати од Корона вирусот.

Експертите тврдат: „Секој трет човек има корона и е „тивок преносител“ на вирусот!“

Убавина и Здравје - 25.03.2020

Експертите предупредуваат дека еден од тројца луѓе е заразен од коронавирусот и е позитивен на тестот за Ковид-19, но не покажува никакви симптоми на таа ...

(ВИДЕО) Кога угостителите ќе стивнат

IRL - 25.03.2020

КОВИД 19 го парализира угостителстово, а 29 илјади работни места се под закана. ИРЛ дневниот влог ги следи социоекономските ефекти од КОВИД 19 Репортер: Давид Илиески; Насловна отографија: Радио Слободна Европа на македонски јазик За само еден ...

Почина американски тинејџер, погрешно лекуван од коронавирус , два пати го враќале од болница

Канал5 - 25.03.2020

Момче (17) од градот Ланкастер, во близина на Лос Анџелес почина откако се зарази со коронавирус. Иако здравствениот штаб во Лос Анџелес прв пат објави дека неговата смрт е поврзана со вирусот „Ковид-19“, неколку часа подоцна тие се оградија велејќи ...

Германскиот Бундестаг усвои пакет мерки вреден 750 милијарди евра

Канал5 - 25.03.2020

Германскиот Бундестаг денеска усвои пакет владини мерки за помош на економијата при штети предизвикани од пандемијата од коронавирус од 750 милијарди евра. Пакетот мерки за помош го изгласаа претставниците на сите парламентарни партии, со исклучок ...

Германија ќе се брани од Ковид-19 со пакет од 1,100 милијарди евра

Deutsche Welle - 25.03.2020

Бундестагот вечерва изгласа пакет- мерки вредни речиси 1.100 милијарди евра за одбрана на економијата од ударот на пандемијата на коронавирусот. Мерките опфаќаат помош и кредити за фирмите, и фондови за здравството доби широка поддршка во ...

Албанија прогласи вонредна состојба поради коронавирусот

Нетпрес - 25.03.2020

Албанија во средата ја прогласи епидемијата од коронавирусот за „природна катастрофа“ и им даде на властите 30 дена вонредни овластувања за претреси на куќи, забрани за движње и против организирање масовни собири и штрајкови, за да се сузбие болеста ...

Франција ги повлекува своите трупи од Ирак поради коронавирусот

Press24 - 25.03.2020

Франција ќе ги повлече сите трупи стационирани во Ирак поради коронавирусот, соопшти денеска Министерството за вооружени сили. Како што пренесува Ројтерс, ќе продолжат воздушните сили против терористичката организација, Исламска ...

Бил Гејтс во 2015: Светот не е подготвен за следната епидемија (ВИДЕО)

Press24 - 25.03.2020

Може да има вирус каде луѓето ќе се чувствуваат доволно добро кога се заразени па да се качат на авион, да одат на пазар. Изворот на вирусот може да биде природна епидемија, како еболата или може да биде биотероризам.

Црногорец е најмладата жртва на коронавирусот во Италија

Press24 - 25.03.2020

Црногорец на 33-годишна возраст е најмладата жртва на коронавирусот во покраината Лацио, пренесуваат италијанските медиуми. Мажот од Црна Гора кој е позитивен на коронавирусот умрел во болницата „Лазаро Спаланцани“ во Рим минатата ноќ.

НБА ѕвезда низ солзи: Мајка ми е во кома поради коронавирусот (ВИДЕО)

Канал5 - 25.03.2020

Многу луѓе сè уште го сметаат коронавирусот како нешто апстрактно и не ја сфаќаат неговата сериозност сè додека не се зарази некој близок . Така беше и со ѕвездата од Минесота Тимберволвс, Карл-Ентони Таунс, чија мајка завршила во болница во кома ...

Албанија прогласи вонредна состојба

Press24 - 25.03.2020

Албанија прогласи вонредна го прогласи коронавирусот за природна катастрофа и им даде на властите 30 дена вонредни овластувања за пребарување на куќите, забрана за движење и штрајкови за да ја сузбие епидемијата која усмрти пет лица.

Хаос во почитувањето на мерките за безбедност од КОВИД 19 во погоните на дел од странските инвеститори

IRL - 25.03.2020

ИРЛ открива како дел од големите фабрики – странски инвеститори работат со проблематична примена на безбедносни протоколи. Работници од „Џојсон Сејфти Системс“ сведочат дека на работа доаѓале нивни колеги кои го прекршувале правилото на ...

Мајката на ѕвездата на Минесота е во кома поради коронавирусот

Слободен Печат - 25.03.2020

Кошаркарот на Минесота, Карл-Ентони Таунс во емотивно видео кое го објави на социјалните мрежи откри дека неговата мајка се наоѓа во тешка состојба, а лекарите веруваат дека тоа е последица од коронавирусот.

Четвртина од светската популација во изолација

Телма - 25.03.2020

Една четвртина од светската популација е во изолација поради пандемијата на Ковид-19, откако Индија денеска им нареди на своите 1,3 милијарди жители да останат дома во следните три недели.

Американските војници добија забрана за движење

Press24 - 25.03.2020

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер издаде наредба за забрана на движењето на сите американски војници во странство во период од 60 дена. Тој за Ројтерс рече дека целта е да се ограничи ширењето на коронавирусот во армијата.

Коронавирус - пет работи кои треба да ги знаете

Press24 - 25.03.2020

Коронавирусот се прошири во повеќе од 170 држави ширум светот и паралелно со тоа се шират и митов. Досега заразени се повеќе од 435.000, излечени се повеќе од 111.000, а починаа речиси 20.000 луѓе.

СЗО: САД следниот епицентар на коронавирусот

Макфакс - 25.03.2020

Соединетите Американски Држави се на пат да станат следниот епицентар на коронавирусот, но светските здравствени власти веруваат дека има уште време да се спречи тоа сценарио. „Иако бројот на заболени и луѓе што умираат секој ден се зголемува, сепак ...

Можно е веќе да се заразени половина Британци

Оff.net - 25.03.2020

Заклучокот на експертите од лабораторијата за еволутивна екологија на заразни болести звучи шокантно. Но, во нивниот модел се кријат и позитивни епилози. Затоа што режимите на тестирање не се унифицирани и варираат многу од земја до земја, тешко е ...

Над три милијарди луѓе во светот се во принудна изолација

Канал5 - 25.03.2020

Властите ширум светот повикаа повеќе од три милијарди луѓе да не ги напуштат своите домови за да се борат против ширењето на „Ковид-19“, од што починаа повеќе од 20 000 луѓе ширум светот. Повеќе од 20.000 луѓе ширум светот загинаа во пандемијата на ...

ЗАГРИЖУВАЧКИ БРОЈКИ:  14 медицински лица досега заразени од коронавирусот

Нетпрес - 25.03.2020

Првите на линијата на битката со смртоносниот коронавирус се и на најизложени на заразата. Без соодветна опрема и заштита докторите и медицинските сестри за кратко може да премина на другата страна од болничките кревети.

Албанија прогласи вонредна состојба поради природна катастрофа

МКД - 25.03.2020

Владата на Албанија прогласи вонредна состојба поради природна катастрофа и соопшти дека се ограничуваат правата на граѓаните до нивото неопходно за заштита на јавното здравје. Тоа значи дека се забрануваат сите јавни собири, поголеми овластувања им ...

Наинголан: Преплашен сум за мојата ранлива Клаудија

Дерби - 25.03.2020

Раџа Наинголан прифати да го напушти Интер и се врати во Калјари за да биде блиску до својата сопруга која се бори со рак, но битката против тешката болест сега не е единствена грижа за неуморниот играч за врска кој признава дека е преплашен поради ...

Обединетите нации бараат глобален план за справување со пандемијата

Глас на Америка - 25.03.2020

Обединетите нации апелираа до меѓународната заедница со две милијарди долари да ѝм се помогне на 40 ранливи држави погодени од конфликти во текот на следните девет месеци во борбата против пандемијата на коронавирусот Голем дел од светот е зафатен ...

Британија за неколку дена ќе има тестови на антитела за коронавирусот

Канал5 - 25.03.2020

Велика Британија ќе има антитела за неколку дена што ќе ги праќа во домаќинствата за да утврди дали луѓето се заразиле со коронавирус и развиваат имунитет, изјави денеска официјален претставник за здравство.

Новата надеж на Британците се антитела-тестовите, ќе бидат евтини и достапни, дури и преку Амазон

+инфо - 25.03.2020

Новата надеж на Британците во борбата против коронавирусот се вика антитела-тестови. Хафингтон Пост ги пренесува најновите информации во врска со овие тестови, за кои премиерот Борис Џонсон веќе најави дека ќе бидат купени во обем од „стотици ...

Порака од млад заразен со коронавирус: Сфатете ја сериозно состојбата и следете ги упатствата

ТВ21 - 25.03.2020

15-тиот пациент заразен со коронавирус во Хрватска, 13 дена е веќе хоспитализиран. Во тој период, бројот на заразени лица се искачи на 361. Тој испрати порака на Фејсбук во која се вели дека сите треба да ја сфаќаат ситуацијата сериозно, а ние го ...

Млада девојка лежи во болница поради коронавирус: Опиша како почнало се, од првиот симптом…

iPortal - 25.03.2020

Имам 26 години. Немам претходни автоимуни и респираторни болести. Тренирам шест пати неделно, не пушам. Мислев дека мојата улога во актуелната здравствена криза е да бидам сојузник на старите и болните. Сега сум во болница поради КОВИД -19.

Девојката на Дибала откри: Пред три дена ни беше многу лошо!

Sport 1 - 25.03.2020

Аргентинската ѕвезда на Јувентус, Пауло Дибала беше третиот фудбалер на „старата дама“ кој заболе од новиот Ковид-19, откако претходно позитивни на новиот вирус беа Даниеле Ругани и Блаисе Матиуди, па девојката на „десетката“, Оријана откри како го ...

Наинголан со искрен коментар: Се плашам за мојата жена

СуперСпорт - 25.03.2020

Фудбалерот на Каљари, Раџа Наинголан призна дека стравува за неговата сопруга која боледува од рак и која е во ризичната категорија на лица при евентуална зараза од коронавирусот. Ковид-19 се уште беснее во Италија каде се регистрирани најголем број ...

Вторпат негативен тестот на Меркел на коронавирус

Макфакс - 25.03.2020

И вториот тест на германската канцеларка Ангела Меркел е негативен на коронавирус, соопштија од нејзиниот кабинет. Таа од неделата е во самоизолација затоа што била во контакт со доктор кој е заразен од вирусот.

Голема врева во Хрватска: Наместо олимписка норма, Тони Филипи го донесе коронавирусот од Лондон

IPON - 25.03.2020

Во Хрватск а овие денови се дигна голема прашина по враќањето на боксери те о д Лондон каде што учествуваа на Квалификациите за Олмписките игри во Токио 2020, а од таму не се вратија со некој позначаен резултат, но дома г о донесоа опасниот вирус ...

ВМРО-ДПМНЕ: Неодговорноста и неспособноста на власта предизвикаа Македонија да биде втора по заразени од корона на ...

Канал5 - 25.03.2020

Преку соопштение, ВМРО – ДПМНЕ , објави факти на денот. Факти кои го одбележаа денот: 1.Бројките загрижуваат, докторите голораки против корона вирусот. Македонија е на второ место на Балканот по бројот на заболени од корона вирусот.

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

А1 On - 29.03.2020

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 707,738 луѓе заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 33,526, а оздравеле 150,732 лица. – Италија објави нови бројки за заразените со коронавирус – од вчера бројот на заразени се ...

Летните температури тешко ќе го спречат ширењето на вирусот

Макфакс - 25.03.2020

Малку е веројатно дека летните температури ќе го запрат ширењето на коронавирусот, смета Европскиот центар за контрола и превенција на болести (ЕЦДЦ). Во соопштението се вели дека секоја земја во Европа се очекува да остане без легла на одделенијата ...

Дали Европа доцнеше со воведувањето на ограничувањата за справување со коронавирусот

Нетпрес - 25.03.2020

Агенцијата V4NA направи преглед за тоа кога различните европски земји прибегнувале кон спроведувањето на сопствените рестриктивни мерки, споредено со периодот кога биле регистрирани првите пациенти заразени со коронавирусот, при што е забележливо ...

Вториот тест за коронавирус на Меркел негативен, на шпанската вицепремирката позитивен

360 степени - 25.03.2020

По првиот негативен, германската канцеларка Ангела Меркел направила уште еден тест за коронавирус. И тој е негативен, но нејзините лекари одлучиле таа да остане во карантин, најмалку до почетокот на следната недела.

Девојката на Дибал откри како се борат со коронавирусот: „Бевме прилично лошо пред два-три дена“

Sport M - 25.03.2020

Јувентус минатата недела потврди дека Пауло Дибала и неговата девојка Ориана Сабатини биле заразени со коронавирусот. Дибала, по Ругани и Матуиди, е третиот играч на Јувентус кој е позитивен на коронавирус.

Кампери масовно си заминуваат од Шпанија

Automedia - 25.03.2020

Илјадници возила за кампување ја напуштаат Шпанија поради вирусот корона. Сите автоплацеви во земјата се затвораат. Воведувањето на нови заштитни мерки во Шпанија против корона-пандемијата буквално протера илјадници љубители на кампувањето од ...

И вториот тест на Ангела Меркел негативен, но ќе има и трет тест

+инфо - 25.03.2020

Резултатите од вториот тест за коронавирус на германска канцеларка Ангела Меркел исто така се вратија негативни, изјави нејзиниот портпарол. Штефен Сајберт за германската новинска агенција ДПА изјави дека Меркел ќе продолжи да работи од дома и ќе се ...

Италија драстично ги заостри казните за оние што го прекршуваат карантинот

МКД - 25.03.2020

Италија ги заостри казните за оние што го кршат карантинот во таа земја среде пандемијата на коронавирусот. И покрај мерката карантин, има многумина кои не се придржуваат до таа одредба. Така оние што се позитивни на коронавирусот, а не останат во ...

„Можно е пола население во Велика Британија да се заразило со Ковид-19“

Курир - 25.03.2020

Повеќе од пола население во Велика Британија можно е да се заразило со новиот коронавирус, се вели во една студија од Оксворд Универзитетот, а се однесува околу заразата со коронавирусот во Британија.