TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Лино Червар: Не сум светец, но никогаш не сум бил навредуван како во последните неколку дена

Спортклуб - 21.01.2018

Хрватска конечно прикажа игра каква што се очекува од еден од кандидатите за медал на Европското првенство кое го играат на домашен терен, па сосема заслужено ја славеа втората победа во главната фаза.

Червар: Не сум светец!

24 Ракомет - 21.01.2018

Домаќинот на Европското првенство, Хрватска, конечно прикажа игра каква што се очекува од еден аспирант за медал и ја прослави втората победа во главната рунда. По Белорусија, во „Арена Загреб“ беше совладана и Норвешка со 33:28, но селекторот Лино ...

По победата над Норвешка, Червар се пожали: Вака никогаш не сум бил навредуван во сопствената земја

МКД - 20.01.2018

Селекторот на „Коцкастите", Лино Червар се пожали поради замерките кои пристигнуваат на негова адреса, вели дека никогаш не бил волку навредуван во сопствената земја Ракометната јавност во Хрватска очекуваше повеќе од „Коцкастите“, кои како домаќини ...

Червар за критиките: Повреден сум, ме навредуваат, а имам толку успеси...

Gol.mk - 20.01.2018

Репрезентацијата на Хрватска успеа да победи во вториот натпревар од Европското првенство (ЕП) на домашно тло совладувајќи ја Норвешка со 32-28, а Лино Червар, стратегот на „коцкестите“, по дуелот беше задоволен од прикажаната игра.

Червар избувна: Никогаш не сум го доживеал ова во мојата земја!

Дерби - 20.01.2018

Хрватска прикажа фантастичен ракомет оваа вечер и сосема заслужено ја победи Норвешка со 32:28, а иако со тоа домаќините на Европското првенство си ги задржаа шансите за пласман во полуфиналето, Лино Червар одлучи да проговори за тоа што го доживеа ...

Червар: Никогаш претходно не сум примил толку навреди

Спортклуб - 20.01.2018

Арена Загреб конечно пристојно исполнете, Хрватска заигра одлично, па Норвешка падна со резултат од 32-28. По мечот на сцена стапи Лино Червар и посебен акцент стави на големиот притисок и навреди кој биле упатени кон него изминатите денови.

Циндриќ: Ова е вистинската Хрватска, со ваква одбрана и голмани можеме до голем успех!

Gol.mk - 20.01.2018

Конечно Хрватска заигра како и што се очекуваше од неа на Европското првенство (ЕП), кое го игра на домашно тло. Избраниците на Лино Червар денес го одиграа можеби најдобриот натпревар на шампионатот и славеа лесна победа над секогаш незгодната ...

Карачиќ: Драго ми е што победивме, пред сѐ поради Лино!

Gol.mk - 20.01.2018

Игор Карачиќ, ракомеарот на Вардар кој е дел од репрезентацијата на Хрватска, по дуелот со Норвешка и големата победа која ги остава во игра „каубоите“ за четвртфинале, посочи дека му е драго за триумфот, пред се поради Лино Червар и критиките кои ...

Не му е првпат: Червар и порано ги удирал противничките играчи

Спортклуб - 20.01.2018

Нема човек на Европското првенство што не го осуди потегот на Лино Червар на Европското првенство против Белорусија. Како што е познато, тој фати за дрес противнички ракометар за што, сепак, не доби суспензија, туку само парична казна од 3.000 евра.

Швеѓаните се шокирани од неспортскиот потег на Червар (Видео)

TopSport - 20.01.2018

Лино Червар, поточно неговиот неспортски потег е тема на денот меѓу ракометните фанови и новинарите кои го следат Европското првенство во ракомет. Червар во најчувствителниот момент на мечот со Белорусија со раце го сопре играчот на Белорусија ...

Вујовиќ: Словенците како „варено месо без зачин“

TopSport - 20.01.2018

Словенечкиот селектор, Веселин Вујовиќ не беше задоволен од играта на неговата репрезентација при 31:28 поразот од Данска, велејќи дека биле како „варено месо без зачин“. Иако Словенија неколку пати беше блиску до брзите Данци, сепак, олимпискиот ...

Червар помина само со парична казна

TopSport - 20.01.2018

На Лино Червар ќе му биде дозволено да продолжи да ја води Хрватска на Европското првенство на следниот натпревар со Норвешка, откако ЕХФ реши да го казни само парично за неспортскиот потег на мечот против Белорусија.

Швеѓаните бараат Червар да биде суспендиран до крајот на Европското првенство

МКД - 20.01.2018

Червар помина само со парична казна поради задржувањето на белорускиот ракометар, но многумина сметаат дека искусниот стратег требаше да биде и суспендиран. На Червар не му оди најдобро на Европското првенство, Хрватска беше понижена од Шведска, а ...

И ШВЕЃАНИТЕ СЕ ЛУТИ НА ЛИНО: Исфрлете го од шампионатот!

SportMedia - 20.01.2018

Откако селекторот на Хрватска беше казнет со 3.000 евра откако за време на дуелот со Белорусија се обиде и сопре еден противнички играч, се јавија и играчите на Шведска, со истото тврдење...

Червар ја поправа грешката, го врати Алиловиќ, Франција го повика Карабатиќ

МКД - 20.01.2018

Лино Червар го врати Мирко Алиловиќ меѓу стативите, Хрватска има сериозен проблем со голманите, Франција во составот го стави Лука Карабатиќ. На местото од Пешиќ, Лино Червар во игра за вечерашниот натпревар го врати Мирко Алиловиќ кој бранеше во ...

Лино Червар да биде суспендиран до крајот на ЕП

Спортклуб - 20.01.2018

Хрватскиот стратег Лино Червар, ќе си ја плати казната од ЕХФ во висина од 3.000 евра, но тоа не е она што го бараат останатите. Сите се свесни за непромислениот потег на Червар на мечот Хрватска – Белорусија и она фаќање на противничкиот играч, за ...

Шведските ракометари за потегот на Червар: Мене тоа два пати ми го направи, исфрлете го од првенството

Спортски - 20.01.2018

Лино Червар и неговиот потег во натпреварот против Белорусија и понатаму се тема на коментари на бројни светски медиуми. Да потсетиме, селекторот на Хрватска во последниот напад на Борусија одлучи со раце да го запре противничкиот ракометар.

Шведските ракометари бараат Червар да биде исфрлен од ЕП

Sport 1 - 20.01.2018

Лино Червар мина само со парична казна од 3.000 евра за инцидентот со белорускиот ракометар. Хрватскиот тренер во финишот од натпреварот помеѓу Хрватска и Белорусија имаше контакт со ракометарот на противничката репрезентација, но ЕХФ му израчи само ...

Вујовиќ: Не знам што би правеле во онаа „вукојебина“, ќе ги пуштам играчите дома

SportMedia - 20.01.2018

По поразот од Данска на стартот од главната рунда на Европското првенство, Словенија ги загуби сите шанси за пласман во полуфиналето. Наместо играчите трите слободни денови да ги минат во Свети Мартин, селекторот Веселин Вујовиќ одучи да ги пушти ...

(ВИДЕО) И ШВЕЃАНИТЕ ЛУТИ НА ЧЕРВАР: „За ова треба да го исфрлите од Европското првенство“

Фактор - 20.01.2018

Oткако актуелниот селектор на хрватската репрезентација Лино Червар е казнет со 3000 евра бидејќи го задржал белорускиот играч во текот на натпреварот во Арена, се јавија и шведските ракометари кои тврдат дека и нив ги влечел во текот на натпревар ...

Вујовиќ ги заборави судиите и сега го пронајде главниот проблем: Не го очекував ова!

Дерби - 20.01.2018

Веселин Вујовиќ е доволно драматичен и во ситуација кога ги добива натпреварите и во ситуација кога ги губи истите, а случајот не беше поразличен и изминатава вечер откако неговата Словенија едноставно не можеше да го следи ритамот кој го наметнаа ...

Јакобсен: Против Вујо мора да бидете подготвени на сè

Gol.mk - 20.01.2018

Репрезентацијата на Данска успеа да ја совлада Словенија и да ѝ ги одземе шансите за пласман во наредната фаза на Европското првенство (ЕП), но и покрај тоа, Николас Јакобсен, селекторот на скандинавската земја, има пофалби за Вујовиќ и неговиот ...

„Вујо мајсторе“: Имаме три слободни дена, ќе ги пуштам играчите да одат дома и онака сме на граница

Спортклуб - 20.01.2018

Селекторот на Словенија Веселин Вујовиќ беше расположен за шега по натпреварот со Данска иако неговата репрезентација го загуби мечот. Тој го призна поразот од далеку поквалитетниот противник, а сега тој се насочува кон подготовка и одмор на екипата ...

Вујо одлучи: Ќе ги пуштам ракометарите да си одат дома!

Екипа - 20.01.2018

За разлика од натпреварите во првата фаза од Европското првенство во Хрватска, словенечкиот селектор Веселин Вујовиќ спортски го призна синоќешниот пораз од Данска по кој Словенија ги загуби сите шанси во битката за полуфинале.

Червар со очајнички потег

24 Ракомет - 20.01.2018

Хрватска денеска го игра можеби најважниот натпревар на Европското првенство. Противник на избраниците на Лино Червар ќе биде директниот конкурент за место во полуфиналето, а тоа е репрезентацијата на Норвешка, која игра одличен ракомет досега.

Вујовиќ: Моите ракометари личеа на варено месо, но без зачин!

Gol.mk - 20.01.2018

Веселин Вујовиќ еден ден по својот роденден и изненадувањето во хотелот „Свети Мартин“, пак се врати во својот препознатлив стил. По поразот на неговата Словенија од Данска со 31-28, бронзената селекција од последниот Мундијал е скоро без шанси за ...

За повлекување на белоруски ракометар: Червар казнет со 3.000 евра

Нова ТВ - 19.01.2018

Лино Червар ја дозна казната во дисциплинската постапка што против него ја поведе Европската ракометна федерација (ЕХФ). Хрватскиот селектор е санкциониран со 3.000 евра за повлекување на противнички играч, непромислен гест што предводникот на ...

За неспортскиот потег Червар мина само со парична казна!

МКД - 19.01.2018

ЕХФ го казни селекторот на Хрватска, Лино Червар за неспортскиот потег на дуелот со Белорусија, стратегот сепак помина добро и ќе треба да плати глоба од 3.000 евра, од кои 1.000 евра се условни Лино Червар се најде на „тапет“ кај Европската ...

ЕХФ го казни Лино Червар со 2.000 евра

24 Вести - 19.01.2018

ЕХФ објави дека хрватскиот селектор Лино Червар ќе плати 2.000 евра за инцидентот во самиот финиш од дуелот со Белорусија. Европската куќа на ракометот отвори дисциплинска постапка против селекторот на хрватска, поради некоректно однесување на ...

Червар за Gol.mk: Македонија игра ТОП, моите деца станаа мажи!

Gol.mk - 19.01.2018

Лино Червар е вистински хит на Европското првенство (ЕП) за хрватските новинари како селектор на „кауобите“ со кои цели кон златото, но и за македонските, како поранешен селектор на нашата репрезентација.

Червар даде искрен коментар за играта на Македонија под водство на Раул Гонзалес

Дерби - 19.01.2018

Македонската ракометна репрезентација ги освои симпатиите и на сите неутрали љубители на ракометот со своите феноменални и пожртвувани изданија на Европското првенство во Хрватска, а покрај сите пофални зборови кои пристигнуваат од различни страни, ...

Вујовиќ: Не крваревме, не излегуваше пена од уста…

Спортски - 19.01.2018

Словенија вечерва беше поразена од Данска со 31:28 и Вујовиќ верува дека имало доста грешки, како и тоа дека неговите играчи не биле доволно сконцентрирани во нападот. „Не знам зошто, но ми се чини дека многумина играчи денес не беа сконцетрирани, ...

Червар повторно менува: Хрватскиот селектор направи четврта замена во составот

Дерби - 19.01.2018

Хрватската репрезентација утре го игра досега најважниот натпревар на актуелното Европско првенство, а противник е селекцијата на Норвешка, директниот ривал за едно од двете места кои водат во полуфиналето.

Червар под истрага, можно е и исклучување од ЕП 2018?!

Екипа - 19.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска, Билјана Б. Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Покрај очајната форма на неговата репрезентација Лино Червар сега се соочува со нов проблем, откако Дисциплинската комисија при ЕХФ реши да покрене истрага против ...

Червар мина добро, ќе плати само 2.000 евра

Екипа - 19.01.2018

ЕКИПА на ЕП во Хрватска, Билјана Б. Петрушева, Стеван Цаневски, Игор Паневски Лино Червар мина добро во дисциплинската постапка против него откако ЕХФ вечерва објави дека хрватскиот селектор ќе плати 2.000 евра за инцидентот во самиот финиш од ...

Лино уништи се што градеше: Првенството ќе го паметиме по валканиот Червар

Спортклуб - 19.01.2018

Искусниот тренер на Металург и селектор на хрватската репрезентација Лино Червар е тема на денот на Европското првенство. Неговиот потег во финишот од натпреварот против Белорусија кога го задржа противничкиот ракометар Артур Карватски уште се ...

Червар го враќа Алиловиќ за дуелот со Норвешка

Gol.mk - 20.01.2018

Лино Червар ја официјализираше четвртата замена на Европското првенство, на кое Хрватска е домаќин. За утрешниот дуел против Норвешка, на голот се враќа ветеранот Мирко Алиловиќ, а на трибините ќе се пресели Иван Пешиќ.

Червар мина само со парична казна за неспортскиот потег!

Sport 1 - 19.01.2018

Хрватскиот селектор и тренер на скопски Металург, Лино Червар мина само со парична казна од дисциплинската комисија на Европската ракометна федерација (ЕХФ) поради неспортскиот потег во завршницата од вчерашниот меч со Белорусија, кога држеше ...

Червар помина само со парична казна

+инфо - 19.01.2018

Селекторот на Хрватска, Лино Червар кој направи неспортски потег на натпреварот со Белорусија доби парична казна од ЕХФ. Селекторот на Хрватска, Лино Червар кој направи неспортски потег на натпреварот со Белорусија доби парична казна од ЕХФ.

„Стариот лисец“ може да настрада: ЕХФ ќе го избрка Лино Червар од остатокот на ЕП во Хрватска?

Sport 1 - 19.01.2018

Челниците на Европската ракометна федерација (ЕХФ) денеска поведоа и официјална истрага за инцидентот кој се случи во последната минута од синоќешниот дуел од втората фаза од Европското првенство (ЕП) помеѓу организаторот Хрватска и Белорусија, во ...

ЕХФ нема смелост да го исфрли Лино Червар

SportMedia - 19.01.2018

Хрватска едвај јапобеди Белорусија, во меч, на кој на крајот во главна улога беше селекторот на „коцкестите“, Лино Червар. Домаќинот победи со 25:23, а пред крајот на мечот, телевизиските снимки забележаа како Червар со раце држи еден противнички ...

Червар експресно казнет од ЕХФ поради неспортскиот потег на дуелот со Белорусија

Дерби - 19.01.2018

Европската ракометна федерација реагираше експресно поради потегот кој хрватскиот селектор Лино Червар го направи во финишот на дуелот на неговата репрезентација против Белорусија . Во решавачките моменти, Червар го задржа белорускиот бек Карвацки, ...

Червар го бара рецептот за Норвешка, го врати Алиловиќ

SportMedia - 19.01.2018

Селекторот на хрватската репрезентација, Лино Червар ја направи четвртата промена во составот на Европското првенство. За дуелот против Норвешка го врати искусниот голман, Мирко Алиловиќ, кого пред крајот на групната фаза го прати на трибините.

ЕХФ поведува постапка против Червар , Вујовиќ се спаси

Канал5 - 19.01.2018

Европската ракометна федерација поведе постапка против Хрватскиот селектор Лино Червар , поради неспортски потег. ЕХФ ќе поведе дисциплинска постапка против Червар поради неспортско однесување во завршницата на мечот меѓу Хрватска и Белорусија .

Смешна казна за Червар за инцидентот на натпреварот со Белорусија

СуперСпорт - 19.01.2018

Европската ракометна федерација го казни Лино Червар со 3000 евра од кои 1000 треба да ги плати на крајот на првенството доколку не го повтори прекршокот. Казната е изречена поради инцидентот кој се случи во последната минута од натпреварот против ...

Да го донесете Вујо на работ на солзите: Вие сте мое семејство, вие сте мои деца!… (ВИДЕО)

Екипа - 19.01.2018

Поранешниот тренер на Вардар а актуелен селектор на Словенија, Веселин Вујовиќ живее бурно Европско првенство во Хрватска. По многуте разочарувања околу судиските одлуки, и неизвесноста дали Словенија ќе остане или ќе го напушти ЕП, црногорскиот ...

Червар мина добро, доби казна од 2.000 евра за држење на противникот

Gol.mk - 19.01.2018

Лино Червар, селекторот на хрватската репрезентација, доби парична казна од Европската куќа на ракометот (ЕХФ) поради прекршување на правила на Европското првенство (ЕП) кое се игра во Хрватска.

Уште една промена на Червар пред Норвешка: Се враќа Алиловиќ од трибините

Спортски - 19.01.2018

Селекторот на Хрватска, Лино Червар направи уште една промена непосредно пред утрешниот меч со Норвешка во рамки на второто коло од главната фаза во групата 1. Червар ја направи четвртата промена во составот, па така за утрешниот дуел го врати во ...

„Не го фатив Карвацки намерно, сѐ беше во жар на борбата!“

Gol.mk - 19.01.2018

Лино Червар е на „тапет“ кај ЕХФ затоа што фати противнички ракометар при последниот напад на Белорусија, но Хрватот вели дека немал таква намера, туку се сѐ случило во жарот на борбата. Лино со рака го држеше Артур Карвацки во последните секунди од ...

ЕХФ пресече: Червар ќе мине само со парична санкција

Спортски - 19.01.2018

Европската куќа на ракометот, истакна дека хрватскиот стратег, Лино Червар ќе биде санкциониран со 2.000 евра за инцидентот во финишот на синоќешниот меч против Белорусија. ЕХФ утринава покрена дисциплинска постапка против селекторот на „Коцкестите“ ...