TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Планот-Б на Каменос се уште главна тема во грчките медиуми

Алсат-М - 12.10.2018

Предлогот на грчкиот министер за одбрана, Панос Каменос, за одбранбен балкански сојуз, изнесен неделава во САД и натаму е една од главните теми во грчките медиуми. Денеска „Катимерини“ пишува дека односите меѓу двата коалициски партнера и натаму се ...

„Ураганот Каменос“ на политичката сцена во Грција

+инфо - 12.10.2018

Планот Б за Договорот од Преспа со потпишување меѓудржавни договори со земјите од регионот и отворањето нови американски бази во Грција – предлозите на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос за време на неговата посета на САД, предизвикаа реакции ...

Алтернативата на Каменос за Преспанскиот договор главна тема во грчките медиуми

Мета - 12.10.2018

Изминатите неколку дена грчките медиуми нашироко ја разглобуваат темата за предлогот на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос за одбранбен балкански сојуз. Каменос идејата ја пласираше по неговата посета на Вашингтон.

„Ураганот Каменос“ на политичката сцена во Грција

1tv - 12.10.2018

Планот Б за Договорот од Преспа со потпишување меѓудржавни договори со земјите од регионот и отворањето нови американски бази во Грција – предлозите на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос за време на неговата посета на САД, предизвикаа реакции ...

Разногласие во грчката влада за договорот од Преспа

24 Вести - 10.10.2018

Грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа и ги поддржува напорите на премиерот Заев, јавува грчката агенција АНА-МПА по информациите за наводниот план Б претставен од грчкиот министер за одбрана Панос Каменос во Вашингтон за ...

Каменос со алтернативен план за замена на Договорот од Преспа

Телма - 10.10.2018

Меѓудржавен безбедносен договор кој не го опфаќа прашањето за името да го замени Договорот од Преспа, предлага грчкиот министер за одбрана. Панос Каменос кој истовремено е силен противник на Договорот за името и е дел од владеачката коалиција во ...

Каменос најавува план „Б“ - Ципрас вели нема алтернатива

24 Вести - 10.10.2018

Договорот од Преспа нема да се ратификува во Македонија, а референдумот во земјата покажал дека мнозинството од граѓаните не го поддржуваат, изјавил грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, по средбата со американскиот државен секретар за одбрана, ...

Каменос во Стејт департментот со план – Б за Преспанскиот договор

Алсат-М - 10.10.2018

Грчкиот министер за одбрана, Панос Каменос и лидер на партијата „Независни Грци“, коалицискиот партнер во грчката влада, оценува дека Македонија нема да го спроведе договорот со Грција и предлага алтернативен план, кој, како што вели, би ги содржел ...

Каменос: Следен чекор во регионот - потпишување меѓудржавни безбедносни договори

Канал5 - 10.10.2018

Алтернативен план со Скопје доколку пропадне преспанскиот договор понудил грчкиот министер Панос Каменос вчера во американскиот Стејт департмент и во Пентагон на одделните средби со помошникот државен секретар Вес Мичел.

Кумуцакос го прашува Коѕијас кој ја води надворешна политика-тој или Каменос

+инфо - 10.10.2018

Нова демократија денеска реагираше на планот „Б“ на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, што од негова страна беше претставен на средбата со Вес Мичел во Вашингтон, пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА.

Наместо договорот од Преспа, Каменос во Вашингтон предлага меѓудржавни безбедносни договори

Сител - 10.10.2018

Грчкиот министер за Одбрана Панос Каменос на Американците им презентирал план Бе кој според него би требало да го замени договорот од Преспа. Панос Каменос, на средбите во Пентагон и Стејт Департментот , уверувал дека реферндумот не е успешен и дека ...

Владата на Ципрас останува посветена на Договорот за името

Р.С.Европа - 10.10.2018

По информациите за план Б наводно претставен од министерот за одбрана на Грција Панос Каменос во Вашингтон за меѓудржавни договори, извори од кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас, коментираат дека грчката влада останува посветена на Договорот ...

Грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа

А1 On - 10.10.2018

По информациите за наводен план Б претставен од Каменос во Вашингтон за меѓудржавни договори, извори од кабинетот на Ципрас, коментираат дека грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа и ги поддржува напорите на македонскиот премиер, ...

Почнуваат пристапни разговори со НАТО: Со неизвесност дома, Владата тргнува во нов обид за членство во Алијансата

ТВ21 - 10.10.2018

Токму во момент кога во парламентот почна расправата по владиниот предлог за уставни измени, како задача од Договорот со Грција за компромисно име на државата, Владата најави почеток на пристапните преговори за членство во НАТО на 18 и 19 октомври ...

Каменос: Следен чекор во регионот – потпишување меѓудржавни безбедносни договори

Локално - 10.10.2018

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос предлага потпишување меѓудржавни безбедносни договори за решавање на проблемите и стабилност во регионот. По средбата со американскиот државен секретар за одбрана, Џејмс Матис во Вашингтон, во изјава за ...

Каменос: Договорот не поминува во Скопје, имам нов план!

Курир - 10.10.2018

Грција покажа „добра волја“ со Преспанскиот договор, истакнал Панос Каменос, грчкиот министер за одбрана на средбата со Вес Мичел, помошник државен секретар за евроазиски прашања во американскиот Стејт департмент.

Бурни реакции во Грција: „Ураганот Каменос“ топ тема

Press24 - 12.10.2018

Планот Б за Договорот од Преспа со потпишување меѓудржавни договори со земјите од регионот и отворањето нови американски бази во Грција - предлозите на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос за време на неговата посета на САД, предизвикаа реакции ...

Дали навистина Грците имаат План Б ако Договорот од Преспа не успее?

Фактор - 10.10.2018

Во Грција можно е да има план Б за Договорот од Преспа. Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, по средбата со американскиот државен секретар за одбрана, Џејмс Матис во Вашингтон изјавил дека Договорот од Преспа нема да се ратификува во ...

Кумуцакос го прашува Коѕијас кој ја води надворешна политика-тој или Каменос

Сител - 10.10.2018

Нова демократија денеска реагираше на планот „Б“ на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, што од негова страна беше претставен на средбата со Вес Мичел во Вашингтон, пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА.

Грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа

ТВ21 - 10.10.2018

По информациите за наводен план Б претставен од Каменос во Вашингтон за меѓудржавни договори, извори од кабинетот на Ципрас, коментираат дека грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа и ги поддржува напорите на македонскиот премиер.

Каменос: Следен чекор во регионот - потпишување меѓудржавни безбедносни договори

24 Вести - 10.10.2018

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос предлага потпишување меѓудржавни безбедносни договори за решавање на проблемите и стабилност во регионот. По средбата со американскиот државен секретар за одбрана, Џејмс Матис во Вашингтон, во изјава за ...

„Ураганот Каменос" на политичката сцена во Грција

Канал5 - 12.10.2018

Во Грција има ураган, но не се вика Мајкл, туку Панос, Добра ноќ господине премиере, напиша Кумуцакос на Твитер. Планот Б за Договорот од Преспа со потпишување меѓудржавни договори со земјите од регионот и отворањето нови американски бази во Грција ...

Кумуцакос го прашува Коѕијас дали тој ја води надворешна политика или Каменос

А1 On - 10.10.2018

Нова демократија денеска реагираше на планот „Б“ на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, што од негова страна беше претставен на средбата со Вес Мичел во Вашингтон, пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА.

Грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа

Локално - 10.10.2018

По информациите за наводен план Б претставен од Каменос во Вашингтон за меѓудржавни договори, извори од кабинетот на Ципрас, коментираат дека грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа и ги поддржува напорите на македонскиот премиер, ...

Каменос: Следен чекор во регионот – потпишување меѓудржавни безбедносни договори

1tv - 10.10.2018

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос предлага потпишување меѓудржавни безбедносни договори за решавање на проблемите и стабилност во регионот. По средбата со американскиот државен секретар за одбрана, Џејмс Матис во Вашингтон, во изјава за ...

„Ураганот Каменос“ на политичката сцена во Грција

Либертас - 12.10.2018

Планот Б за Договорот од Преспа со потпишување меѓудржавни договори со земјите од регионот и отворањето нови американски бази во Грција – предлозите на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос за време на неговата посета на САД, предизвикаа реакции ...

Кумуцакос го прашува Коѕијас кој ја води надворешна политика, тој или Каменос

1tv - 10.10.2018

Нова демократија денеска реагираше на планот „Б“ на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, што од негова страна беше претставен на средбата со Вес Мичел во Вашингтон, пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА.

Грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа

Канал5 - 10.10.2018

По информациите за наводен план Б претставен од Каменос во Вашингтон за меѓудржавни договори, извори од кабинетот на Ципрас, коментираат дека грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа.

Каменос има план Б, ако не успее договорот од Преспа

еМагазин - 10.10.2018

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос предлага потпишување меѓудржавни безбедносни договори за решавање на проблемите и стабилност во регионот. По средбата со американскиот државен секретар за одбрана, Џејмс Матис во Вашингтон, во изјава за ...

„Ураганот Каменос“ на политичката сцена во Грција

Локално - 12.10.2018

Планот Б за Договорот од Преспа со потпишување меѓудржавни договори со земјите од регионот и отворањето нови американски бази во Грција – предлозите на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос за време на неговата посета на САД, предизвикаа реакции ...

Кумуцакос го прашува Коѕијас кој ја води надворешна политика-тој или Каменос

Вечер - 10.10.2018

Нова демократија денеска реагираше на планот „Б“ на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, што од негова страна беше претставен на средбата со Вес Мичел во Вашингтон, пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА.

Грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа

1tv - 10.10.2018

По информациите за наводен план Б претставен од Каменос во Вашингтон за меѓудржавни договори, извори од кабинетот на Ципрас, коментираат дека грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа и ги поддржува напорите на македонскиот премиер.

Каменос: Следен чекор во регионот – потпишување меѓудржавни безбедносни договори

Вечер - 10.10.2018

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос предлага потпишување меѓудржавни безбедносни договори за решавање на проблемите и стабилност во регионот. По средбата со американскиот државен секретар за одбрана, Џејмс Матис во Вашингтон, во изјава за ...

Планот на Каменос ја разбранува грчката јавност

Н.Македонија - 12.10.2018

Планот Б за Договорот од Преспа со потпишување меѓудржавни договори со земјите од регионот и отворањето нови американски бази во Грција – предлозите на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос за време на неговата посета на САД, предизвикаа реакции ...

БИТКА ВО ГРЦИЈА ЗА ДОГОВОРОТ ЗА СЕВЕРНА: Кумуцакос го напаѓа Коѕијас, Ципрас го брани Заев

Денешен - 10.10.2018

Нова демократија денеска реагираше на планот „Б“ на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, што од негова страна беше претставен на средбата со Вес Мичел во Вашингтон, пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА.

Грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа

Либертас - 10.10.2018

По информациите за наводен план Б претставен од Каменос во Вашингтон за меѓудржавни договори, извори од кабинетот на Ципрас, коментираат дека грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа и ги поддржува напорите на македонскиот премиер, ...

Каменос: Следен чекор во регионот - потпишување меѓудржавни безбедносни договори

Сител - 10.10.2018

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос предлага потпишување меѓудржавни безбедносни договори за решавање на проблемите и стабилност во регионот. По средбата со американскиот државен секретар за одбрана, Џејмс Матис во Вашингтон, во изјава за ...

„Ураганот Каменос“ на политичката сцена во Грција

А1 On - 12.10.2018

Планот Б за Договорот од Преспа со потпишување меѓудржавни договори со земјите од регионот и отворањето нови американски бази во Грција – предлозите на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос за време на неговата посета на САД, предизвикаа реакции ...

Кумуцакос го прашува Коѕијас кој ја води надворешна политика-тој или Каменос

Локално - 10.10.2018

Нова демократија денеска реагираше на планот „Б“ на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, што од негова страна беше претставен на средбата со Вес Мичел во Вашингтон, пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА.

Грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа

Вечер - 10.10.2018

По информациите за наводен план Б претставен од Каменос во Вашингтон за меѓудржавни договори, извори од кабинетот на Ципрас, коментираат дека грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа и ги поддржува напорите на македонскиот премиер, ...

Каменос: Следен чекор во регионот – потпишување меѓудржавни безбедносни договори

Н.Македонија - 10.10.2018

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос предлага потпишување меѓудржавни безбедносни договори за решавање на проблемите и стабилност во регионот. По средбата со американскиот државен секретар за одбрана, Џејмс Матис во Вашингтон, во изјава за ...

„Ураганот Каменос” на политичката сцена во Грција

Слободен Печат - 12.10.2018

Планот Б за Договорот од Преспа со потпишување меѓудржавни договори со земјите од регионот и отворањето нови американски бази во Грција – предлозите на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос за време на неговата посета на САД, предизвикаа реакции ...

Кумуцакос го прашува Коѕијас кој ја води надворешна политика-тој или Каменос

Слободен Печат - 10.10.2018

Нова демократија денеска реагираше на планот „Б“ на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, што од негова страна беше претставен на средбата со Вес Мичел во Вашингтон, пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА.

Грчката Влада: Нема план Б за Договорот од Преспа

+инфо - 10.10.2018

По информациите за наводен план Б претставен од Каменос во Вашингтон за меѓудржавни договори, извори од кабинетот на Ципрас, коментираат дека грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа и ги поддржува напорите на македонскиот премиер, ...

Каменос: Следен чекор во регионот – потпишување меѓудржавни безбедносни договори

А1 On - 10.10.2018

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос предлага потпишување меѓудржавни безбедносни договори за решавање на проблемите и стабилност во регионот. По средбата со американскиот државен секретар за одбрана, Џејмс Матис во Вашингтон, во изјава за ...

Кумуцакос го прашува Коѕијас кој ја води надворешната политика – тој или Каменос

Либертас - 10.10.2018

Нова демократија денеска реагираше на планот Б на грчкиот министер за одбрана Панос Каменос, што од негова страна беше претставен на средбата со Вес Мичел во Вашингтон, пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА.

Грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа

Слободен Печат - 10.10.2018

По информациите за наводен план Б претставен од Каменос во Вашингтон за меѓудржавни договори, извори од кабинетот на Ципрас, коментираат дека грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа и ги поддржува напорите на македонскиот премиер, ...

Каменос: Следен чекор во регионот – потпишување меѓудржавни безбедносни договори

Стандард - 10.10.2018

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос предлага потпишување меѓудржавни безбедносни договори за решавање на проблемите и стабилност во регионот. По средбата со американскиот државен секретар за одбрана, Џејмс Матис во Вашингтон, во изјава за ...

Грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа

iPortal - 10.10.2018

По информациите за наводен план Б претставен од Каменос во Вашингтон за меѓудржавни договори, извори од кабинетот на Ципрас, коментираат дека грчката Влада останува посветена на Договорот од Преспа и ги поддржува напорите на македонскиот премиер, ...

Каменос: Следен чекор во регионот – потпишување меѓудржавни безбедносни договори

Либертас - 10.10.2018

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос предлага потпишување меѓудржавни безбедносни договори за решавање на проблемите и стабилност во регионот. По средбата со американскиот државен секретар за одбрана, Џејмс Матис во Вашингтон, во изјава за ...