TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заинтересирани сме да бидеме признати од сите цркви, а не од дел – Владиката Тимотеј во „Стадион“ за одлуката на ...

ММС - 14.05.2022

Оваа одлука не е посебно воодушевувачка бидејќи со неа не се решава статусот на нашиот црковен проблем, рече Митрополитот на дебарско-кичевската епархија Владиката Тимотеј во неговото гостување во „Стадион“ на Канал 77, зборувајќи за одлуката на ...

Дали ќе има и кога ќе биде првата заедничка литургија на поглаварите Стефан и Вартоломеј?

Сител

„В Охрида од Цариграда дошел Салаор“

Н.Македонија - 14.05.2022

Зошто голем дел од јавност ѝ приоѓа со сомнеж на веста за воспоставувањето канонско единство на Вселенската патријаршија и Македонската православна црква? Навидум станува збор за прекрасна вест.

„Нишки договор 2“ или Цариградски суд?

Независен

Владиката Петар дел од преговарачкиот тим со СПЦ – други детали не се откриваат

Нова ТВ

Блиц: Индиции, на 15 мај Соборот на СПЦ е одобри канонско единство со МПЦ

24 Вести - 13.05.2022

Актуелната ситуација со решавањето на статусот на Македонската Православна Црква и надминувањето на црковниот спор, главна тема на средбата меѓу претседателот Стево Пендаровски и поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан.

МПЦ и СПЦ на чекор до помирување

Алфа - 13.05.2022

По повеќе од половина век Српската и Македонската православна црква на чекор до помирување. Ова дефинитивно ќе биде една од темите за кои ќе расправа Соборот на српската црква кој почнува во недела.

Името на црквата не влијае на државното име и обратно, од државното име не произлегува името на една црква

Н.Македонија

Одговори од Српската црква викендов, на претстојниот собор

Н.Македонија - 13.05.2022

Молкот на Српската православна црква (СПЦ) по одлуката на Вселенската патријаршија да ѝ признае канонски статус на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) станува најголемата мистерија за црковната јавност во православниот ...

За името (не) постои дилема!

Н.Македонија

Бугарски историчар за „Локално“: Ако БПЦ станеше мајка-црква на МПЦ, ќе имавме две расколнички цркви

Локално

Дали СПЦ на саборот в недела, ќе го признае канонското единство со МПЦ-ОА?

Канал5 - 13.05.2022

По неколкудневен молк се очекува СПЦ викендов да го соопшти ставот во однос на одлуката на Вселенскиот Патријарх Вартоломеј за признавање на нашата црква како канонска, која ќе се разгледува на саборот на СПЦ кој почнува на 15 мај .

НовАсном: Црквата си доби свој Преспански Договор

24Инфо - 13.05.2022

НовАсном категорично се спротиставува на синодалниот акт за канонско и евхаристиско единство на ерархијата Охридска црква ( линк од актот ) од страна на вселенската Патријашија. Со овој акт, во членот 3, Македонсктата Православна Црква – Охридска ...

„Црквата си доби свој Преспански Договор“, порача Нов Асном

Скопје1

Црквата си доби свој Преспански Договор

Нетпрес

Нов АСНОМ: Со одлуката на Вселенската патријаршија и МПЦ си доби свој „Преспански договор“

МКД

Пендаровски и г.г. Стефан разговараа за одлуката на Вселенската патријаршија

Независен - 13.05.2022

Претседателот Стево Пендаровски го прими поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, г.г. Стефан. На средбата се разговараше за актуелностите поврзани со решавањето на статусот на Македонската Православна Црква – Охридска ...

Претседателот Пендаровски на средба со поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан

360 степени

Поглаварот на МПЦ г.г. Стефан го посети Пендаровски

Р.С.Европа

Блиц: Постојат индиции дека на 15 мај Соборот на СПЦ ќе одобри канонско единство со МПЦ

MakPress - 13.05.2022

Соборот на Српската православна црква (СПЦ), што почнува на 15 мај, ќе расправа за одлуката на васеленскиот патријарх Вартоломеј, кој ја призна Македонската православна црква како „Охридска архиепископија“ и има индиции дека владиците ќе одобрат таа ...

Блиц: Постојат индиции дека на 15 мај Соборот на СПЦ ќе одобри канонско единство со МПЦ

Сител

Блиц: Постојат индиции дека на 15 мај Соборот на СПЦ ќе одобри канонско единство со МПЦ

Опсервер

Блиц: Постојат индиции дека на 15 мај Соборот на СПЦ ќе одобри канонско единство со МПЦ

Канал5

Блиц: Постојат индиции дека на 15 мај Соборот на СПЦ ќе одобри канонско единство со МПЦ

Press24

СРПСКИ МЕДИУМИ: На 15 мај Соборот на СПЦ можеби ќе одобри канонско единство со МПЦ, но неизвесно дали тоа ќе значи и афтокефалност

Денешен

Постојат индиции дека на 15 мај Соборот на СПЦ ќе одобри канонско единство со МПЦ

24Инфо

Бриф +инфо 360 степени Вечер Прес Нетпрес PressingTV CivilMedia Република

Пендаровски се сретна со поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан: Отворен просторот за градење на духовно единство со ...

Zoom - 13.05.2022

Претседателот Стево Пендаровски го прими поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, митрополит скопски, архиепископ охридски и македонски и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан.

Средба на претседателот Пендаровски со поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан

24Инфо

Средба на претседателот Пендаровски со поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан

Канал5

Средба на претседателот Пендаровски со поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан

Курир

Средба на претседателот Пендаровски со поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан

ТВ21

ПЕНДАРОВСКИ И Г.Г. СТЕФАН НА ЗАЕДНИЧКА МАСА - кои ќе бидат следните чекори на МПЦ по признавањето на каноничноста

Фактор

Средба на претседателот Пендаровски со поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан

Бриф

Frontline 24 Вести Сител Опсервер Фокус Макфакс Lider 4NEWS