TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Државниот карантин се заменува со самоизолација со тест за корона

Телма - 23.05.2020

Државниот карантин се заменува со самоизолација со тест за Корона 14 луѓе кои работеле на бродови и се вратија во земјава ќе бидат првите доколку имааат негативен тест на Ковид 19 наместо во државен карантин ќе отидат во домашна самоизолација.

Државниот карантин се заменува со домашна самоизолација со направен ПЦР тест

Алсат-М - 23.05.2020

Граѓаните кои ќе влезат во Македонија не мора да одат во државен карантин доколку приложат негативен тест на коронавирусот. Тестот не треба да е постар од 72 часа пред влез во државава. Ако е негативен, наместо во државен карантин, патниците ќе одат ...

Полициски час од недела во 11 часот претпладне до вторник во 05 часот изутрина

Сител - 22.05.2020

Полициски час од недела во 11 часот претпладне до вторник во 05 часот изутрина. Владата на денешната седница одлучи дека утре забраната за движење ќе остане како и сите други денови, односно од 19 до 05 часот наутро в недела.

(23:00) Вонредна состојба, ден 64: Празничен карантин, протоколи за студентите, отворање на градинките и границите

CivilMedia - 22.05.2020

Се забранува движењето на сите граѓани од недела, 24 мај, во 11 часот до вторник, 26 мај, до 5 часот, соопшти Владата по вечерашната седница. Во сабота, 23 мај, забраната за движење останува иста, од 19 часот до 5 часот наутро.

Најнова вест: Заврши вонредната владина седница – донесени се серија многу важни одлуки за сите граѓани

Centar - 22.05.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 56-та седница ја дополни Одлуката за забрана и посебен режим на движење на целата територија на државата со кое се определува забрана за движење на населението и возилата од јавен превоз со која ...

Македонците пратени во државен карантин подготвуваат тужба

Мак. Весник - 21.05.2020

Групата од 92-ца македонски државни кои се наоѓаат во државен карантин во Охрид, а кои јавно се жалеа на начинот на кој биле третирани по доаѓањето во нашата земја, велат дека ниту една институција досега ги нема контактирано за да се испита начинот ...

Македонци во државен карантин ќе ја тужат државата

Expres - 21.05.2020

Македонски државјани кои се во карантин во Охрид најавија тужба против државата за односот кон нив по враќањето во земјава и велат дека ниту една институција досега ги нема контактирано за да се испита начинот на кој полициските службеници се ...

Задолжителниот државен карантин за лица кои доаѓаат од странство се заменува со домашна изолација со приложен негативен ...

Република - 22.05.2020

На оваа седница е изменета и дополнета и Одлуката за спроведување на задолжителен државен карантин на државјаните на Република Македонија вратени од странство со хуманитарни летови или конвои и со новите промени доколку лицата кои влегуваат на ...

Се укинува државниот карантин за патниците кои ќе приложат негативен тест за Ковид-19

А1 On - 22.05.2020

На денешната владина седница е изменета и дополнета и Одлуката за спроведување на задолжителен државен карантин на државјаните на Република Северна Македонија вратени од странство со хуманитарни летови или конвои и со новите промени доколку лицата ...

Државниот карантин за лицата кои доаѓаат од странство се заменува со домашна изолација со приложен негативен ПЦР тест

ТВ21 - 22.05.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 56-та седница ја дополни Одлуката за забрана и посебен режим на движење на целата територија на државата со кое се определува забрана за движење на населението и возилата од јавен превоз со која ...

Задолжителниот државен карантин се заменува со домашна изолација со приложен негативен ПЦР тест

Слободен Печат - 22.05.2020

На денешната владина седница е изменета и дополнета и Одлуката за спроведување на задолжителен државен карантин на државјаните на Република Северна Македонија вратени од странство со хуманитарни летови или конвои и со новите промени доколку лицата ...

За влез во Македонија ПЦР тест за ковид-19 не постар од три дена

+инфо - 22.05.2020

Владата на денешната седница ја измени и дополни Одлуката за спроведување на задолжителен државен карантин на државјаните на Македонија вратени од странство со хуманитарни летови или конвои.

Државниот карантин се заменува со самоизолација, но само со приложен негативен тест

Макфакс - 22.05.2020

Задолжителниот државен карантин за лица кои доаѓаат од странство се заменува со домашна изолација со приложен негативен ПЦР тест на коронавирус, одлучи Владата на денешната седница. „Изменета и дополнета и Одлуката за спроведување на задолжителен ...

Влада: Лицата кои при влез во земјава ќе приложат негативен тест за коронавирус наместо во државен карантин ќе одат во ...

Press24 - 22.05.2020

Владата на Република Македонија соопшти дека на денешната 56-та седница ја дополни Одлуката за забрана и посебен режим на движење на целата територија на државата со кое се определува забрана за движење на населението и возилата од јавен превоз со ...

Нема државен карантин при влез во Македонија, туку домашна самоизолација за лицата кои ќе приложат негативен тест

Факултети - 22.05.2020

Владата на денешната седница одлучи дека државјаните на Македонија вратени од странство со хуманитарни летови или конвои кои ќе приложат негативен ПЦР тест за коронавирусот направен во последните 72 часа пред да влезат во земјава, наместо во ...

Лицата кои ќе приложат негативен тест на ковид-19, нема да одат во државен карантин

360 степени - 22.05.2020

Тестот треба да биде направен најрано 72 часа пред влегување на територијата на земјата, соопшти Владата Македонските државјани вратени од странство со хуманитарни летови или конвои и сите кои влегуваат на територијата на нашата земја, доколку ...

Со негативен ПЦР тест во последните 72 часа пред влез во земјава, нема да се оди во карантин, туку во домашна ...

Телма - 22.05.2020

Владата донесе одлука сите оние кои се враќаат од странство со хуманитарни летови или конвои приложат ќе приложат ПЦР тест за коронавирусот Ковид-19 направен во последните 72 часа пред да влезат на територијата на Република Северна Македонија, ...

Задолжителниот државен карантин за лица кои доаѓаат од странство се заменува со домашна изолација со приложен негативен ...

CivilMedia - 22.05.2020

На вечерашната седница на Владата е изменета и дополнета и Одлуката за спроведување на задолжителен државен карантин на државјаните на Република Северна Македонија вратени од странство со хуманитарни летови или конвои.

Државниот карантин се заменува со домашна самоизолација со направен ПЦР тест

Канал5 - 22.05.2020

Оние кои имаат направено ПЦР тест за коронавирусот КОВИД-19 ќе се упатуваат во задолжителна домашна самоизолација наместо во државен карантин. Доколку лицата вратени од странство со хуманитарни летови или конвои во последените 72 часа пред да влезат ...

Државниот карантин се заменува со домашна самоизолација со направен ПЦР тест

Опсервер - 22.05.2020

Скопје, 22 мај 2020 () – Доколку лицата вратени од странство со хуманитарни летови или конвои во последените 72 часа пред да влезат на територија на Република Северна Македонија, имаат направено ПЦР тест за коронавирусот КОВИД-19, наместо во ...

Влез во Македонија со тест за корона, карантинот се менува со самоизолација

Р.С.Европа - 22.05.2020

Владата на денешната седница ја смени одлуката за луѓето кои се враќаат од странство во државата и кои досега мораа да одат во државен карантин. Како што соопшти владината прес служба сега македонските државјани кои се враќаат од странство со ...

Државниот карантин се заменува со домашна самоизолација со направен ПЦР тест

Локално - 22.05.2020

Доколку лицата вратени од странство со хуманитарни летови или конвои во последените 72 часа пред да влезат на територија на Република Северна Македонија, имаат направено ПЦР тест за коронавирусот КОВИД-19, наместо во задолжителен државен карантин, ...

Нема веќе државен карантин при влез во земјава, туку домашна самоизолација, но со негативен тест за ковид-19

Сакам да кажам - 22.05.2020

Граѓаните кои ќе влезат во земјава нема да одат во државен карантин туку во домашна самоизолација, одлучено е на денешната владина седница. Македонските државјани кои се враќаат од странство со хуманитарни летови или конвои, ќе треба на приложат ...

Државниот карантин се заменува со домашна самоизолација со направен ПЦР тест

Кајгана - 22.05.2020

Како што соопшти владината прес-служба ова е предвидено со изменaта и дополнување на Одлуката за спроведување на задолжителен државен карантин на државјаните на Република Северна Македонија вратени од странство со хуманитарни летови или конвои ...

Државниот карантин се заменува со домашна самоизолација со направен ПЦР тест

Независен - 22.05.2020

Доколку лицата вратени од странство со хуманитарни летови или конвои во последените 72 часа пред да влезат на територија на Република Северна Македонија, имаат направено ПЦР тест за коронавирусот КОВИД-19, наместо во задолжителен државен карантин, ...

Државниот карантин се заменува со домашна самоизолација со направен ПЦР тест

ММС - 22.05.2020

Доколку лицата вратени од странство со хуманитарни летови или конвои во последените 72 часа пред да влезат на територија на Република Северна Македонија, имаат направено ПЦР тест за коронавирусот КОВИД-19, наместо во задолжителен државен карантин, ...

Влада: Државниот карантин се заменува со домашна самоизолација со направен ПЦР тест

iPortal - 22.05.2020

Доколку лицата вратени од странство со хуманитарни летови или конвои во последените 72 часа пред да влезат на територија на Република Северна Македонија, имаат направено ПЦР тест за коронавирусот КОВИД-19, наместо во задолжителен државен карантин, ...

Забраната за движење викендов почнува од недела во 11:00 часот и ќе трае до вторник до 05:00 часот

Опсервер - 22.05.2020

Скопје, 22 мај 2020 () – Владата на Република Северна Македонија на денешната 56-та седница ја дополни Одлуката за забрана и посебен режим на движење на целата територија на државата со кое се определува забрана за движење на населението и возилата ...

Полицискиот час почнува од недела во 11 часот до вторник наутро

Глас на Америка - 22.05.2020

Владата делумно го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести за полициски час која бараше карантин од сабота навечер до вторник наутро. Задолжитениот карантин за македонските држајвани кои се враќаат од странство се заменува негативен ПЦР ...

Државниот карантин се заменува со домашна самоизолација со направен ПЦР тест

Либертас - 22.05.2020

– Доколку лицата вратени од странство со хуманитарни летови или конвои во последените 72 часа пред да влезат на територија на Република Северна Македонија, имаат направено ПЦР тест за коронавирусот КОВИД-19, наместо во задолжителен државен карантин, ...

Викенд-полициски час и други мерки – ова се сите одлуки од 56-та владина седница

Либертас - 22.05.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 56-та седница ја дополни Одлуката за забрана и посебен режим на движење на целата територија на државата со кое се определува забрана за движење на населението и возилата од јавен превоз со која ...

Државниот карантин се заменува со самоизолација

Н.Македонија - 22.05.2020

Задолжителниот државен карантин за лица кои доаѓаат од странство се заменува со домашна изолација со приложен негативен ПЦР тест на коронавирус, одлучи Владата на денешната седница. – Изменета и дополнета и Одлуката за спроведување на задолжителен ...

За влез во Македонија ПЦР тест за ковид-19 не постар од три дена

Нетпрес - 22.05.2020

Владата на денешната седница ја измени и дополни Одлуката за спроведување на задолжителен државен карантин на државјаните на Македонија вратени од странство со хуманитарни летови или конвои.

Задолжителниот државен карантин за лица кои доаѓаат од странство се заменува со домашна изолација

Скопје1 - 22.05.2020

Задолжителниот државен карантин за лица кои доаѓаат од странство се заменува со домашна изолација со приложен негативен ПЦР тест на коронавирус, одлучи Владата на денешната седница. „Изменета и дополнета и Одлуката за спроведување на задолжителен ...

Државниот карантин се заменува со домашна самоизолација со направен ПЦР тест

Фокус - 22.05.2020

Доколку лицата вратени од странство со хуманитарни летови или конвои во последените 72 часа пред да влезат на територија на Република Северна Македонија, имаат направено ПЦР тест за коронавирусот КОВИД-19, наместо во задолжителен државен карантин, ...

Државниот карантин се заменува со домашна самоизолација со направен ПЦР тест

Бриф - 22.05.2020

Доколку лицата вратени од странство со хуманитарни летови или конвои во последените 72 часа пред да влезат на територија на Република Северна Македонија, имаат направено ПЦР тест за коронавирусот КОВИД-19, наместо во задолжителен државен карантин, ...

Задолжителниот државен карантин за лица кои доаѓаат од странство се заменува со домашна изолација со приложен негативен ...

Скопје24 - 22.05.2020

На оваа седница е изменета и дополнета и Одлуката за спроведување на задолжителен државен карантин на државјаните на Република Македонија вратени од странство со хуманитарни летови или конвои и со новите промени доколку лицата кои влегуваат на ...

Државниот карантин се заменува со домашна самоизолација со направен ПЦР тест

Вечер - 22.05.2020

Доколку лицата вратени од странство со хуманитарни летови или конвои во последените 72 часа пред да влезат на територија на Република Северна Македонија, имаат направено ПЦР тест за коронавирусот КОВИД-19, наместо во задолжителен државен карантин, ...

Забраната за движење викендов почнува од недела во 11:00 часот и ќе трае до вторник до 05:00 часот

Вечер - 22.05.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 56-та седница ја дополни Одлуката за забрана и посебен режим на движење на целата територија на државата со кое се определува забрана за движење на населението и возилата од јавен превоз со која ...

Владата ја одржа 56-тата седница

Опсервер - 22.05.2020

Скопје, 22 мај 2020 () – Владата на Република Северна Македонија на денешната 56-та седница ја дополни Одлуката за забрана и посебен режим на движење на целата територија на државата со кое се определува забрана за движење на населението и возилата ...

Државниот карантин се заменува со домашна самоизолација со направен ПЦР тест

Frontline - 22.05.2020

Доколку лицата вратени од странство со хуманитарни летови или конвои во последените 72 часа пред да влезат на територија на Република Северна Македонија, имаат направено ПЦР тест за коронавирусот КОВИД-19, наместо во задолжителен државен карантин, ...

Владата ја одржа 56-тата седница: Ова се донесените одлуки

iPortal - 22.05.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 56-та седница ја дополни Одлуката за забрана и посебен режим на движење на целата територија на државата со кое се определува забрана за движење на населението и возилата од јавен превоз со која ...

Државниот карантин се заменува со домашна самоизолација со направен ПЦР тест за Ковид-19

еМагазин - 22.05.2020

Доколку лицата вратени од странство со хуманитарни летови или конвои во последените 72 часа пред да влезат на територија на државата, имаат направено ПЦР тест за коронавирусот Ковид-19, наместо во задолжителен државен карантин, ќе се упатуваат во ...

Државниот карантин се заменува со домашна изолација со приложен негативен тест

Фактор - 22.05.2020

Државниот карантин се заменува со домашна изолација со приложен негативен ПЦР тест, информираат од Владата. На 56-та седница е изменета и дополнета Одлуката за спроведување на задолжителен државен карантин на државјаните на Република Северна ...

Владата ја одржа 56-тата седница

Бизнис Вести - 22.05.2020

Владата на Република Северна Македонија на денешната 56-та седница ја дополни Одлуката за забрана и посебен режим на движење на целата територија на државата со кое се определува забрана за движење на населението и возилата од јавен превоз со која ...

Државниот карантин се заменува со домашна самоизолација со направен ПЦР тест

Денешен - 22.05.2020

Доколку лицата вратени од странство со хуманитарни летови или конвои во последените 72 часа пред да влезат на територија на Република Северна Македонија, имаат направено ПЦР тест за коронавирусот КОВИД-19, наместо во задолжителен државен карантин, ...

Државниот карантин се заменува со самоизолација, но само со приложен негативен тест

Точка - 22.05.2020

Задолжителниот државен карантин за лица кои доаѓаат од странство се заменува со домашна изолација со приложен негативен ПЦР тест на коронавирус, одлучи Владата на денешната седница. „Изменета и дополнета и Одлуката за спроведување на задолжителен ...

Полициски час од недела во 11 часот претпладне до вторник во 05 часот изутрина

4NEWS - 22.05.2020

Полициски час од недела во 11 часот претпладне до вторник во 05 часот изутрина. Владата на денешната седница одлучи дека утре забраната за движење ќе остане како и сите други денови, односно од 19 до 05 часот наутро в недела.

Со PCR тест наместо во државен карантин лицата кои се враќаат во Македонија ќе одат во домашна самоизолација

MakPress - 23.05.2020

Доколку лицата вратени од странство со хуманитарни летови или конвои во последените 72 часа пред да влезат на територија на Република Македонија, имаат направено ПЦР тест за коронавирусот КОВИД-19, наместо во задолжителен државен карантин, ќе се ...

Домашна самоизолација за лицата вратени од странство со направен ПЦР тест

МКД - 23.05.2020

Доколку лицата вратени од странство со хуманитарни летови или конвои во последените 72 часа пред да влезат на територија на Република Северна Македонија, имаат направено ПЦР тест за коронавирусот КОВИД-19, наместо во задолжителен државен карантин, ...