TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Азиските берзи го следат падот на Волстрит

Независен - 21.06.2024

На азиските берзи цените на акциите денеска паднаа, најмногу во технолошкиот сектор, како и на Волстрит претходниот ден, додека вредноста на доларот во однос на кошницата валути значително порасна.

Благ раст на индексите во Европа, пад во Азија

Нетпрес - 20.06.2024

На европските пазари цените на акциите благо пораснаа во четвртокот, враќајќи дел од загубите од претходниот ден, додека инвеститорите ги чекаат одлуките на шефот на британската централна банка Bank of England (BoE).

Доларот слабее трет ден по ред

Кајгана - 20.06.2024

На азиските берзи денеска се тргува внимателно, со индекси малку пониски бидејќи инвеститорите ги пропуштија насоките од Волстрит, додека доларот се лизна во однос на кошничката валути трет ден по ред.

Нови рекорди на Волстрит, фокусот на Nvidia

Курир - 19.06.2024

На Волстрит во вторникот, како и претходните денови, силно пораснаа цените на акциите на технолошките компании, особено на „Nvidia“, па S&P 500 и Nasdaq индексите достигнаа нови рекордни нивоа.

Генерали Инвестментс: За пазарите на капитал, инфлацијата во САД е поважна од европските избори

Фактор - 19.06.2024

И покрај тоа што минатата недела се случија два важни настани (избори за Европскиот парламент и состанок на американската централна банка), најавата за месечна инфлација во САД овојпат имаше најголемо влијание врз курсевите на берзата, што ги ...

Благ пад на берзите во Европа, раст во Азија

Нетпрес - 19.06.2024

На европските берзи во средата се тргуваше внимателно, при што берзанските индекси беа благо намалени по двате дена раст. Индексот STOXX 600 на водечките европски акции во првиот дневен пресек од тргувањето беше во минус за 0,1 отсто, губејќи дел од ...

Благ пад на берзите во Европа, раст во Азија

Пулс24 - 19.06.2024

На европските берзи во средата се тргуваше внимателно, при што берзанските индекси беа благо намалени по двате дена раст. Индексот STOXX 600 на водечките европски акции во првиот дневен пресек од тргувањето беше во минус за 0,1 отсто, губејќи дел од ...

Азиските берзи благо паднаа

Кумановски м. - 20.06.2024

Азиските берзи денеска се тргуваат внимателно, а индексите благо паднаа бидејќи инвеститорите ги пропуштаат упатствата од Волстрит, додека вредноста на доларот во однос на кошницата валути се лизна трет ден по ред.

Доларот слабее трет ден по ред

Пулс24 - 20.06.2024

На азиските берзи денеска се тргува внимателно, со индекси малку пониски бидејќи инвеститорите ги пропуштија насоките од Волстрит, додека доларот се лизна во однос на кошничката валути трет ден по ред.