TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Талибанците го нападнаа аеродромот во Кандахар

Р.С.Европа - 01.08.2021

Талибанците во текот на ноќта го нападнаа аеродромот во јужниот авганистански град Кандахар додека владините сили продолжуваат да ja oдбиваат талибанската офанзива која се заканува да заземе три важни града.

Жестоки борби се водат меѓу Талибанците и војската на Авганистан

Слободен Печат - 01.08.2021

Талибанските сили напредуваат кон три големи градови во јужен и западен Авганистан, јави Би-Би-Си. Нивните војници веќе се во предградието на Херат, Лашкар Гах и Кандахар и водат жестоки битки со владините трупи.

Талибанците добија благослов од Кина

МКД - 01.08.2021

Ентони Блинкен неочекувано го пофали интересот на Пекинг за Авганистан, велејќи дека тоа може да биде „позитивна работа“. Еден ден откако Кина срдечно прими деветчлена талибанска делегација предводена од коосновачот на движењето, мула Абдула Гани ...

Талибанците ги напаѓаат градовите Херат и Кандахар, жестоки борби во Авганистан

Канал5 - 01.08.2021

Талибанците ја потиснуваат авганистанската војска во Херат и Кандахар, а жестоки борби се водат во предградијата на тие градови кои се едни од најголемите во земјата, објави АФП. Борбите меѓу талибанците и авганистанската армија продолжија во вчера ...

Талибанците го нападнаа меѓународниот аеродром во Кандахар

MTM - 01.08.2021

Талибанците истрелаа најмалку три ракети врз меѓународниот аеродром во Кандахар во јужен Авганистан, изјави денеска портпаролот на талибанците, наведувајќи дека целта е да се спречат воздушните напади извршени од силите на авганистанската влада.

Талибанците го нападнаа аеродромот во Кандахар во Авганистан, погоден со неколку ракети

МКД - 01.08.2021

Аеродромот во авганистански Кандахар беше цел на ракетен напад, поради што беа откажани сите летови, додека во предградието на градот се засилија борбите со талибанците, кои сакаат да си го вратат некогашното упориште.

Жестоки борби меѓу Талибанците и авганистанската војска за три големи градови

Мета - 01.08.2021

Талибанските сили и авганистанската војска започнаа жестока битка во западниот и јужниот дел на Авганистан, јавува Би-би-си . Талибанците напредуваат кон градовите Лашкар Гах, Херат и Кандахар и во моментов се водат борби во нивните предградија.

Три ракети погодија аеродром во Авганистан, откажани сите летови

Локално - 01.08.2021

Три ракети синоќа го погодија аеродромот во Кандахар, на југот на Авганистан, каде што веќе со недели траат судирите меѓу талибанците и авганистанските сили, соопштија локалните власти. „Две ракети ја оштетија пистата, поради што беа откажани сите ...

Жестоки борби се водат меѓу Талибанците и војската на Авганистан

Нова ТВ - 01.08.2021

Талибанските сили напредуваат кон три големи градови во јужен и западен Авганистан, јави Би-Би-Си. Нивните војници веќе се во предградието на Херат, Лашкар Гах и Кандахар и водат жестоки битки со владините трупи.

Жестоки борби меѓу Талибанците и војската на Авганистан, Кандахар пред освојување

24Инфо - 01.08.2021

Талибанските сили напредуваат кон три големи градови во јужен и западен Авганистан, јави Би-Би-Си. Нивните војници веќе се во предградието на Херат, Лашкар Гах и Кандахар и водат жестоки битки со владините трупи.

(ВИДЕО) Жестоки борби во Авганистан, Талибанците опколија три клучни градови

Lider - 01.08.2021

Талибанските сили напредуваат кон три големи градови во јужен и западен Авганистан, јави Би-Би-Си. Нивните војници веќе се во предградието на Херат, Лашкар Гах и Кандахар и водат жестоки битки со владините трупи.

Жестоки борби се водат меѓу Талибанците и војската на Авганистан

Опсервер - 01.08.2021

– Талибанските сили напредуваат кон три големи градови во јужен и западен Авганистан, јави Би-Би-Си. Нивните војници веќе се во предградието на Херат, Лашкар Гах и Кандахар и водат жестоки битки со владините трупи.

Жестоки борби се водат меѓу Талибанците и војската на Авганистан

Сител - 01.08.2021

Талибанските сили напредуваат кон три големи градови во јужен и западен Авганистан, јави Би-Би-Си. Нивните војници веќе се во предградието на Херат, Лашкар Гах и Кандахар и водат жестоки битки со владините трупи.

Жестоки борби се водат меѓу Талибанците и војската на Авганистан

Либертас - 01.08.2021

– Талибанските сили напредуваат кон три големи градови во јужен и западен Авганистан, јави Би-Би-Си. Нивните војници веќе се во предградието на Херат, Лашкар Гах и Кандахар и водат жестоки битки со владините трупи.

Жестоки борби се водат меѓу Талибанците и војската на Авганистан

ТВ21 - 01.08.2021

Талибанските сили напредуваат кон три големи градови во јужен и западен Авганистан, јави Би-Би-Си. Нивните војници веќе се во предградието на Херат, Лашкар Гах и Кандахар и водат жестоки битки со владините трупи.

Талибанците го нападнаа меѓународниот аеродром во Кандахар

Н.Македонија - 01.08.2021

Талибанците истрелаа најмалку три ракети врз меѓународниот аеродром во Кандахар во јужен Авганистан, изјави денеска портпаролот на талибанците, наведувајќи дека целта е да се спречат воздушните напади извршени од силите на авганистанската влада.

Талибанците го нападнаа меѓународниот аеродром во Кандахар

Точка - 01.08.2021

Талибанците истрелаа најмалку три ракети врз меѓународниот аеродром во Кандахар во јужен Авганистан, изјави денеска портпаролот на талибанците, наведувајќи дека целта е да се спречат воздушните напади извршени од силите на авганистанската влада.

По повлекувањето на САД: Жестоки борби се водат меѓу Талибанците и војската на Авганистан

Денешен - 01.08.2021

Талибанските сили напредуваат кон три големи градови во јужен и западен Авганистан, јави Би-Би-Си. Нивните војници веќе се во предградието на Херат, Лашкар Гах и Кандахар и водат жестоки битки со владините трупи.

Талибанците го нападнаа меѓународниот аеродром во Кандахар

Centar - 01.08.2021

Талибанците истрелаа најмалку три ракети врз меѓународниот аеродром во Кандахар во јужен Авганистан, изјави денеска портпаролот на талибанците, наведувајќи дека целта е да се спречат воздушните напади извршени од силите на авганистанската влада.

Жестоки борби се водат меѓу Талибанците и војската на Авганистан

MakPress - 01.08.2021

Талибанските сили напредуваат кон три големи градови во јужен и западен Авганистан, јави Би-Би-Си. Нивните војници веќе се во предградието на Херат, Лашкар Гах и Кандахар и водат жестоки битки со владините трупи.

Жестоки борби во две покраини во Авганистан, најмалку 100 цивили се повредени

Канал5 - 31.07.2021

Жестоки борби се водат во најмалку два главни града на авганистанските провинции, соопштија локалните власти. Во јужната провинција Хелманд, талибанските борци сеуште се борат против владините сили во неколку полициски области во Лашкаргаха.

Талибанците нападнаа канцеларија на ОН во Авганистан

Слободен Печат - 31.07.2021

Талибанските борци ја нападнаа канцеларијата на мисијата на ОН во Херат, Авганистан, изјави портпаролот на авганистанското Министерство за одбрана Фавад Аман. Претходно, Министерството за одбрана соопшти дека авганистанската војска го вратила под ...

Талибанците извршија напад врз канцеларијата на ОН во Авганистан

Вечер Прес - 31.07.2021

Талибанските борци ја нападнаа канцеларијата на мисијата на ОН во Авганистан, Херат, изјави портпаролот на авганистанското Министерство за одбрана Фавад Аман. „Талибанската терористичка група повторно ја нападна канцеларијата на ОН во регионот Гузар ...

Талибанците нападнаа комплекс на ОН во Авганистан

Р.С.Европа - 31.07.2021

Борби меѓу талибанците и авганистанските безбедносни сили се одвиваат од вчера на периферијата на западниот авганистански град Херат, главен во истоимената провинција. Талибанците тврдат дека нивните борци влегле во дел од градот, но авганистанските ...

САД евакуираше над 200 Авганистанци кои им помагаа на американските трупи

Слободен Печат - 31.07.2021

Повеќе од 200 Авганистанци кои им помагаа на американските сили за време на воената операција во нивната земја, денеска беа пренесени во САД. САД планираат да евакуираат десетина илјади авганистански преведувачи и друг персонал, кои соработуваа со ...

САД евакуираше над 200 Авганистанци кои им помагаа на американските трупи

Press24 - 31.07.2021

Повеќе од 200 Авганистанци кои им помагаа на американските сили за време на воената операција во нивната земја, денеска беа пренесени во САД. САД планираат да евакуираат десетина илјади авганистански преведувачи и друг персонал, кои соработуваа со ...