TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Русија им се закани на САД: Ќе одговориме доколку го нападнете Дамаск

МКД - 13.03.2018

Русија соопшти дека ќе возврати доколку САД извршат ракетен напад врз сирискиот главен град Дамаск, пренесуваат агенциите. Началникот на Генералштабот на руската војска Валерија Герасимов кажа денес во Москва дека Русија има „сигурни информации“ ...

Лавров: Нема пауза за сириските бунтовници во Гута

Р.С.Европа - 13.03.2018

Министерот за надворешни работи на Русија Сергеј Лавров, предупреди дека сириските бунтовници под опсада во енклавата во источна Гота нема да добијат олеснување, велејќи дека 30-дневниот прекин на огнот одобрен од Обединетите нации не ги вклучува ...

Во Сирија евакуирани цивили од источна Гута

Р.С.Европа - 13.03.2018

Неколку болни и повредени цивили биле прикажани на национални медиуми во Сирија како ја напуштаат енклавата во источна Гута која е под контрола на бунтовниците. На видеото е прикажана жена која изјавува дека чекала повеќе од една година да биде ...

Русите се уверени: Некој се подготвува за инвазија на Сирија...

Точка - 13.03.2018

Рускиот амбасадор во Обединетите нации тврди дека терористите извеле хемиски напад во Источна Гута и најверојатно тоа значи дека „некој“ се подготвува за еднострана воена акција против Сирија.

ОН: На повеќе од 1.000 луѓе потребна им е итна евакуација од источна Гута

Макфакс - 12.03.2018

Обединетите Нации соопштија дека повеќе од 1.000 луѓе, претежно жени и деца, имаат итна потреба од евакуација од Источна Гута крај Дамаск. „Повеќе од 1.000 луѓе поради медицински причини треба итно да бидат евакуирани од бунтовничкиот дел во источна ...

Цивилите бегаат од пеколот на Источна Гута, Сириската армија на чекор од ослободување на екстремистичката енклава

Алфа - 12.03.2018

Сириската армија незапирливо ја продолжува офанзивата во екстремистичката енклава Источна Гута во предградието на Дамаск, која по тринеделни исклучително жестоки борби ја пресече на три одвоени територии.

„Џаиш ал Ислам“ договори евакуација на повредените од Источна Гута

Алфа - 12.03.2018

Најголемата бунтовничка група во сирискиот регион Источна Гута соопшти дека се договорила со руските сили за евакуација на повредените од енклавата. Најголемата бунтовничка група во сирискиот регион Источна Гута соопшти дека се договорила со руските ...

На терористите им пропадна планот: Погледнете како тенкот на сириската армија ја уништува замката - автомобил полн со ...

Точка - 12.03.2018

Првиот канал на руската државна телевизија емитуваше репортажа за борбите во Источна Гута, предградие на Дамаск, а најголемо внимание привлече видео снимката од тенкот на сириската војска кој гранатира автомобил-бомба на терористите.

Силите на сириската влада ја поделија Источна Гута на два дела

Канал5 - 12.03.2018

Силите на сириската влада ја поделиле на два дела енклавата Источна Гута, која е предградие на Дамаск, јавуваат провладините сириски медиуми. Со тоа, како што се наведува, им е нанесен удар на бунтовниците и создаден ризик за влошување на тешката ...

Сириските сили ја продолжија офанзивата во Источна Гута

А1 On - 12.03.2018

Сириските сили денеска ја продолжија офанзивата против бунтовниците во енклавата Источна Гута, во близина на Дамаск, соопшти Сирискиот центар за човекови права. Силите на претседателот Башар ал Асад напредуваат во оваа бунтовничка област со поддршка ...

ОН: На повеќе од 1.000 луѓе потребна им е итна евакуација од источна Гута

Вечер - 12.03.2018

Обединетите Нации соопштија дека повеќе од 1.000 луѓе, претежно жени и деца, имаат итна потреба од евакуација од Источна Гута крај Дамаск. „Повеќе од 1.000 луѓе поради медицински причини треба итно да бидат евакуирани од бунтовничкиот дел во источна ...

„Џаиш ал Ислам“ договори евакуација на повредените од Источна Гута

Сител - 12.03.2018

Најголемата бунтовничка група во сирискиот регион Источна Гута соопшти дека се договорила со руските сили за евакуација на повредените од енклавата. Групата „Џаиш ал Ислам“ (Армија на исламот) наведе дека договорот со Русите е постигнат со ...