TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Резолуција за праведна распределба на вакцините

Deutsche Welle - 26.02.2021

Советот за безбедност на ОН едногласно донесе резолуција за правилна распределба на вакцините против коронавирус. Резолуцијата која ја предложи Велика Британија доби поддршка од сите 15 членови на Советот за безбедност на Обединетите нации.

Третата руска вакцина веројатно ќе штити и од новите видови соеви на ковид 19

Локално

Шпанија на помладите од 55 години, ќе им дава една доза вакцина ако прележале корона

Канал5

Кралицата Елизабета со апел: Вакцинирајте се, мислете на другите

Канал5

Една година од првиот случај со коронавирус, од тогаш 90.685 позитивни пациенти, 3.111 починале

ТВ21

ОМД: Ситуацијата со коронавирусот во Македонија е длабоко разочарувачка

Курир

Мексико: Сиромашните граѓани се приоритетни за вакцинација

Опсервер

Алсат-М SportMedia Курир Локално Независен МКД Глас на Америка Опсервер

Пристигнувањето на кинеските вакцини ќе доцни

24 Вести - 26.02.2021

Вакцините од Кина нема да пристигнат до крајот на месецов, како што беше најавено. Министерот за здравство потврди дека извесно е дека пристигнувањето на пратката со 200.000 вакцини ќе се пролонгира.

Се пролонгира пристигнувањето на вакцините во Македонија

Телма

Кинеските вакцини ќе доцнат неколку дена, течат разговорите за „Спутник В“

360 степени

Треба да одговараш за лажни вести, му пишуваат на Филипче на Фејсбук по веста дека кинеските вакцини ќе доцнат

Република

Кинеските вакцини ќе доцнат – потпишан договор за набавка на руска вакцина

Алфа

Филипче: Пристигнувањето на кинеските вакцини може да се пролонгира- во преговори сме и за руската

Press24

Филипче: Пристигнувањето на кинеските вакцини можеби ќе се прологнира

Фокус

Мета Фактор 24Инфо Frontline Скопско Ехо Курир Точка Опсервер

Која вакцина за колку време создава штит од антитела против ковид?

360 степени - 26.02.2021

Секоја од вакцините против коронавирусот е различна и произведува имунолошки одговор во различно време. Во светот во моментов има неколку вакцини кои најмногу се користат: “Фајзер“, руската „Спутник В“, кинеската „Синофарм“ и „Астра Зенека“ По ...

Нова студија: Вакцината „Фајзер“ значително го намалува преносот на вирусот

Локално

Одлични вести: Само една доза од вакцината на „Фајзер“ го намалува бројот на асимптоматски случаи...

Точка

Една година ковид-19 во Македонија, до денеска над 101.000 позитивни

Р.С.Европа

ФАЈЗЕР СО НОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Вакцинација секоја година, можеби ќе биде потребна и трета доза

Фактор

Pfizer и BioNTech тестираат трета, дополнителна доза на вакцини против COVID-19

Телефони.мк

В понеделник во Албанија пристигнуваат 15.000 вакцини на „Фајзер“

Опсервер

Press24 Курир Република Н.Македонија Скопје инфо Република Точка MTM

Лидерите на ЕУ решиле да се воведат ковид-пасоши, не се знае дали ќе бидат готови до летово

Канал5 - 26.02.2021

Треба да се засили кампањата за вакцинација против коронавирус во Европската унија. Производните капацитети треба да се прошират во соработка со главните производители на вакцини. ЕУ исто така сака финансиски да го поддржи развојот на вакцини кои би ...

Песков: Русија засега не размислува за воведување на пасоши за вакцинација

Слободен Печат

Земјите-членки на ЕУ начелно се договорија да воведат КОВИД-пасоши

Иновативност

Руската вакцина Спутник V може да пристигне во Австрија

Локално

Телефонски разговор на Путин и Курц за руската вакцина

Опсервер

Лидерите на ЕУ се согласија да продолжат да работат на ковид-пасошите со цел да се овозможи туризомт за ова лето

Курир

Курц бара од ЕУ да воведе ковид-пасош

MakPress

Вечер Прес 24Инфо Денешен +инфо Независен Слободен Печат Frontline Опсервер

СЗО: Договорите на богатите земји го загрозуваат Ковакс

Frontline - 26.02.2021

Земјите кои се обидуваат да набават свои дози на вакцина потпишуваат договори со компании за лекови кои го загрозуваат снабдувањето на глобалната програма Ковакс за сиромашните и земјите со среден приход, соопшти денеска Светската здравствена ...

Доставени првите вакцини од програмата Ковакс

Deutsche Welle

Додик: Ќе го тужиме Ковакс, се мајтапат со нашите платени вакцини

Локално

Ковакс ја обвини БиХ дека не обезбедила соодветно чување на вакцините и затоа нема да ги добие ни во март

Вечер Прес

Ковакс ја обвини БиХ дека не обезбедила соодветно чување на вакцините и затоа нема да ги добие ни во март

24Инфо

БиХ нема да ги добие првите вакцини од Ковакс во март зашто не обезбедила услови за чување

360 степени

Ковакс ја обвини БиХ дека не обезбедила соодветно чување на вакцините и затоа нема да ги добие ни во март

Независен

Фокус MakPress Курир 24Инфо Опсервер Либертас Република Нетпрес

Една година виртуелен живот – што сѐ се промени откако ковид-19 влезе во земјава

360 степени - 26.02.2021

Дезинфекциските средства, задолжителното физичко растојание и заштитните маски станаа наше секојдневие Вкупната бројка на лица дијагностицирани со ковид-19 во земјава изнесува 101 214 Коронавирусот или невидливиот непријател на 26 февруари 2020 ...

Една година од почетокот на пандемијата со КОВИД-19 во нашата земја

CivilMedia

Една година по првиот случај, пандемијата со Ковид-19 не стивнува

Бизнис Вести

ЕДНА ГОДИНА КОРОНАВИРУС ВО МАКЕДОНИЈА: „Состојбата е под контрола“ на Филипче резултираше со над 100.00 заболени и 3.111 смртни случаи

Курир

Една година по првиот случај на Ковид-19 кај нас – починаа 3.111 лица, над 100 илјади заразени

Независен

Една година по првиот случај на Ковид-19 во Македонија: 101.214 заразени, 3.111 починати

ММС

Една година по првиот случај на Ковид-19 кај нас – починаа 3.111 лица, над 100 илјади заразени

Нова ТВ

Опсервер Press24 Кајгана МКД еМагазин +инфо Скопје инфо iPortal

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Независен - 26.02.2021

Советот за безбедност на ОН денеска едногласно усвои резолуција изготвена од Велика Британија, со која се повикува на фер дистрибуција на вакцините против Ковид-19, соопштија дипломатски извори.

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

24Инфо

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Опсервер

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Frontline

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Република

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Либертас

Советот за безбедност на ОН донесе резолуција за правична дистрибуција на вакцините

Слободен Печат

Вечер Прес

Лидерите на ЕУ се задолжија за строги мерки поради новите соеви

Слободен Печат - 26.02.2021

Лидеритена Европската унија синоќа се залоѓија за останување на строгите ограничувања и з забрзување на вакцинацијата потив корона вирусот поради разни соеви на тој вирус. „Епидемиолошката ситуација останува сериозна а новите варијанти на корона ...

Лидерите на ЕУ повикаа на строги ограничувања поради новите мутации на корона вирусот

Независен

Мишел: Се раширија три нови мутации на ковид-19, неважните патувања остануваат ограничени

Слободен Печат

Лидерите на ЕУ повикаа на строги ограничувања поради новите мутации на коронавирусот

Вечер Прес

Мишел: Неважните патувања остануваат ограничени

Опсервер

Лидерите на ЕУ повикаа на строги ограничувања поради новите мутации на коронавирусот

Опсервер

Остануваат рестрикциите на патувањата во ЕУ

Вечер Прес

Либертас MakPress MakPress Република 24Инфо 24Инфо

Макрон: Европа треба да биде солидарна со Балканот и Африка во борбата против пандемијата

Независен - 26.02.2021

Францускиот претседател Емануел Макрон на прес конференцијата во Елисејската палата по самитот на ЕУ, синоќа истакна дека Европа треба да го преземе својот дел во меѓународната солидарност во борбата против светската пандемија, јави дописникот на ...

Макрон: Европа треба да биде солидарна со Балканот и Африка во борбата против пандемијата

24Инфо

Макрон: Европа треба да биде солидарна со Балканот и Африка во борбата против корона вируусот

Курир

Макрон: Европа треба да биде солидарна со Балканот и Африка во борбата против пандемијата

Нова ТВ

Макрон: Европа треба да биде солидарна со Балканот и Африка во борбата против пандемијата

Опсервер

Макрон: На Балканот и Африка им е потребна помош од ЕУ во битката со ковид-19

+инфо

Макрон: Европа треба да биде солидарна со Балканот и Африка во борбата против пандемијата

Сител

Фокус 24 Вести MakPress Р.С.Европа

Opбaн дeцидeн: He вepyвaме вo „пocтxpистиjaнска и пocтaнциoнaлнa“ Евpoпа

Република - 26.02.2021

Европската унија, како што разбира Унгарија, е составена од суверени нации, но некои земји-членки се обидуваат да пренесат повеќе овластувања на Брисел и да ги зајакнат институциите на ЕУ, рече премиерот Виктор Орбан во интервју објавено во ...

Словачка разговара за воспоставување механизам за позајмување вакцини

24Инфо - 25.02.2021

Словачка води разговори со другите земји-членки на ЕУ за механизам за позајмување вакцини против Ковид-19, изјави денеска словачкиот премиер Игор Матович. – Минатата недела ја минав делумно во комуникација со претседателката на Европската комисија ...

Словачка разговара за воспоставување механизам за позајмување вакцини

Опсервер

Полска го укина карантинот за вакцинираните од коронавирус

24Инфо

Полска го укина карантинот за вакцинираните од коронавирус

Опсервер

Словачка разговара за воспоставување механизам за позајмување вакцини

Либертас

Полска го укина карантинот за вакцинираните од коронавирус

Либертас

Полска воведува нови ковид правила: Го укина карантинот за вакцинираните од коронавирус

Слободен Печат

Вечер Прес Вечер Прес MakPress MakPress ТВ21 Република Курир Слободен Печат

КјурВак ефикасна против јужноафриканските и британските мутации на коронавирусот

Курир - 25.02.2021

Директорот на фармацевтската компанија КјурВак, Франц-Вернер Хас, денеска изјави дека прелиминарните тестови врз животни покажале дека кандидатот на компанијата за вакцина против Ковид-19 е ефикасен против британските и јужноафриканските мутации.

ВИДЕО: Гермаската КјурВак вакцина е ефикасна против јужноафриканските и британските мутации

Слободен Печат

КјурВак ефикасна против јужноафриканските и британските мутации

24Инфо

Германската вакцина КјурВак ефикасна против јужноафриканските и британските мутации

Сител

КјурВак ефикасна против јужноафриканските и британските мутации

Денешен

КјурВак ефикасна против јужноафриканските и британските мутации

Вечер Прес

КјурВак ефикасна против јужноафриканските и британските мутации

MakPress

Канал5 Press24 Република Опсервер

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

Република - 25.02.2021

Украинскиот министер за здравство Максим Степанов денеска соопшти дека земјата регистрирала скок од речиси 40 отсто на нови случаи на коронавирус во текот на изминатите 24 часа, токму на денот кога владата ја почнува кампања за имунизација против ...

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

24Инфо

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

Опсервер

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

Либертас

Дневен раст од 40 отсто на новозаразени со коронавирус во Украина, од вчера почна имунизацијата

MakPress

Бројот на новозаразени со корона вирус во оваа европска земја вртоглаво расте, до сега починале над 25 илјади лица

Курир

Мишел: Неважните патувања остануваат ограничени

Press24 - 25.02.2021

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел ги повика земјите-членки да ги почитуваат заедничките принципи за ограничување на патувањата, особено поради новите мутации на кови-19. Токму поради трите нови соеви неважните патувања и натаму мможе да ...

Претседателот на Европскиот совет порача дека неважните патувања остануваат ограничени

Република

БОЛНИЦИТЕ ЌЕ БИДАТ ПРЕПЛАВЕНИ: Орбан најави дека следат две најтешки недели

Денешен - 25.02.2021

Унгарскиот премиер Виктор Орбан предупреди денес дека во следните две недели, унгарскиот здравствен систем ќе биде под притисок, каков што немало од почетокот на пандемијата. „Имам само лоши вести.

Орбан: Имам само лоши вести, следуваат двете најтешки недели

Локално

Макрон: Европа да биде солидарна со Балканот и Африка против ковид-19

Алсат-М - 26.02.2021

Францускиот претседател, Емануел Макрон, на прес конференцијата во Елисејската палата по самитот на Европската унија (ЕУ), синоќа истакна дека Европа треба да го преземе својот дел во меѓународната солидарност во борбата против светската пандемија, ...

Чолакова Дервишова за тв 24: Примарното здравство го понесе најголемиот товар

24 Вести - 25.02.2021

Доктор Лидија Чолакова Дервишова претседател на здружението на приватните лекари во емисијата 24 анализа рече дека не сака да се шири паника меѓу луѓето и дека луѓето различно реагираат кога им се кажува дека се позитивни.

Дервишова: Пациентка ослепе на едното око откако ѝ соопштивме дека е позитивна на Ковид-19

Локално