TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дел од вселенското летало Аполо 11 сѐ уште може да е во орбита околу месечината

МКД - 01.08.2021

Исфрлениот дел од вселенското летало Аполо 11 што помогна астронаутите да се вратат од првата посета на површината на месечината сѐ уште може да е во орбита околу природниот сателит, и да не е урнато, како што се мислеше досега, вели Њу саентист .

И македонското знаме меѓу групата што му прави друштво на француски астронаут во вселената

Вечер Прес - 31.07.2021

Тројцата Американци, двајцата Руси и едниот Французин кои во моментов лебдат во Меѓународната вселенска станица чекале пет години да започне Олимпијадата во Токио за да постават знамиња од своите земји по станицата, јавува Спејс.

Дефект или човечка грешка: Меѓународната вселенска станица останала без контрола

Канал5 - 31.07.2021

За загубата на контролата врз Меѓународната вселенска станица (МВС), виновна е грешка во софтверот или евентуален недостаток на човечко внимание. Но работата продолжува на активирање на ново поврзаниот модул, велат руските вселенски службеници.

Што ќе се случи по затворањето на Меѓународната вселенска станица

МКД - 31.07.2021

НАСА е во ризик да го загуби своето присуство во орбитата откако ќе згасне Меѓународната вселенска станица. Без функционална база во вселената, загрозен е планот на агенцијата од единствен давател на услуги во орбитата да стане клиент на компаниите ...

50 години од првото возење по површината на Месечината

Емитер - 30.07.2021

Денес се навршуваат точно 50 години од слетувањето на мисијата Аполо 15 на површината на Месечината. За повеќето оваа мисија е позната како мисијата кога за првпат астронаутите возеа автомобил на површината на друго небесно тело.

Француски астронаут понесе македонско знаме во вселената

Expres - 31.07.2021

Мандатарот за состав на влада во Бугарија, Слави Трифонов, уште не испратил „Северен Македонец“ во вселената заедно со Бугарин и Бугарка, како што вети, но затоа астронаутот Томас Пескет од Франција го понесе и знамето на Македонија на своето ...

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Кајгана - 30.07.2021

Меѓународната вселенска станица е дестабилизирана откако случајно се активираа моторите на новиот руски модул, пренесе BBC. НАСА потврди дека дојде до дестабилизација, но тимовите на контрола на мисијата преземаа активности и направија корекции, ...

Меѓународната вселенска станица накратко дестабилизирана

Кумановски м. - 30.07.2021

Меѓународната вселенска станица (МС С) беше на кратко дестабилизирана, кога млазниот погон на новопристигнатиот руски истражувачки модул „Наука“ ненамерно започнало неколку часа по неговото слетување.