TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

(Интервју) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

Макфакс - 11.08.2022

Сегашниот даночен систем е тотално несоодветен, а состојбата е таква што секогаш е време за реформи, вели во интервју за „Макфакс“ универзитетскиот професор Ванчо Узунов по најавите за реформи во даночната политика од страна на власта.

(ВИДЕО) Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

А1 On

(Интервју) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

24Инфо

(Интервју) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

MTM

СИРОМАШНИТЕ ПЛАЌААТ, БОГАТИТЕ СЕ БОГАТАТ Професорот Узунов вели дека даночниот систем ни е хаос

+инфо

(Видео) Ванчо Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

Точка

(ВИДЕО) Проф. Узунов: Даночниот систем е во хаос, сиромашните плаќаат, богатите се богатат

Press24

Скопје24

Антевски за даночните реформи: Да се намали администрацијата и непродуктивните трошоци, па потоа да се бараат плус пари ...

Локално - 11.08.2022

Стопанствениците отворено стравуваат дека најавената даночна реформа ќе значи зголемен даночен товар за нивните бизниси, намалена профитабилност а со тоа и помала можност брзо да излезат од економската криза.

Даночна реформа: сузбивање на сивата економија и фер давачки

Слободен Печат

Трипати мери, еднаш сечи, а не обратно

Н.Македонија

Дебатата за даночната реформа во тек, бизнис-секторот со реакции

Опсервер

Даночната реформа под лупа на бизнис секторот

Слободен Печат

Дебатата за даночната реформа во тек, бизнис-секторот со реакции

24Инфо

Какви даноци ќе плаќаме – се вжештува дебатата за даночните измени

Независен

Бизнис Вести Сител 24 Вести Канал5 Бриф CivilMedia MakPress Lider

СПМ: Да се измислуваат нови даноци е крајно неодговорно, несериозно, но и нехумано кон граѓаните и стопанството

Lider - 11.08.2022

Социјалистичката партија на Македонија најавата за реформа на даночниот систем во услови на повеќеслојна криза ја цени за несоодветна на состојбите во државата. Во продолжение нивната реакција На Владата треба да и е јасно дека нови концепти во ...

Анализа: Што ќе донесе планираната даночна реформа?

Сител

Експерти: Да се оданочат богатите не сиромашните

24 Вести

Какви ефекти ќе донесе новата даночна политика?

Канал5

Да се воведе и данок на крв и на воздух, буџетот нема да се наполни!

Вечер Прес

Колумна на Даниела Антоновска: Родовата еднаквост и оданочувањето

Еспресо

Најавената даночна реформа сите ги боли

Слободен Печат

Н.Македонија Слободен Печат Фактор Независен Н.Македонија Фокус Сител