TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Идентификувани лицата кои патувале со заболената од коронавирус

Кумановски м. - 27.02.2020

Девет лица патувале во комбето со педесетгодишната жена од Скопје кај која денеска попладне беше регистрирано присуство на коронавирусот . Од сопатниците дел се од Скопје, а останатите од Струмица. Loading...

Министерот Филипче за симптомите и начинот на лечење од корона вирус(видео)

AKO - 26.02.2020

Избегнување на близок респираторен контакт, водење на лична и колективна хигиена и често миење на рацете е основен предуслов за спречување и сузбивање на појавата на заболувањето. Министерот за здравство, Венко Филипче и д-рЖарко Караџовски во ...

Како да се заштитите од коронавирусот? ВИДЕО

+инфо - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на својот официјален Фејсбук профил објави видео на кое се испишани препораките за тоа како да го намалиме ризикот од заразни болести, вклучително и коронавирусот.

(ВИДЕО) По промашувањето на мерките против коронавирусот, нервозниот Филипче во кавга со новинарите

Нетпрес - 26.02.2020

Корона вирусот пристигна и во Македонија. Токму по овој повод Владата денеска одржа две вонредни прес конференции на кои ги соопшти деталите за пациентот. Уредникот на Инфомакс Александар Митовски имајќи ги во предвид информациите кои ги пренесуваат ...

Филипче: Екипи се упатуваат кон домовите на сопатниците на жената со коронавирус, нејзината состојба е добра

Фокус - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на вечерашната прес конференција информираше дека се лоцирани сите 8 сопатници плус возачот на пациентката која има коронавирус. -Со сите сопатници е контактирано телефонски и екипи се упатуваат кон нивните ...

Корона вирусот стигна во Македонија – заболена е 50 годишна жена

Алсат-М - 26.02.2020

Педесет годишна жена од Скопје е првата заболена со корона вирус во земјава. Рано утринава околу три по полноќ преку граничниот премин Табановце влегла во државата. Доаѓала од Италија со комбе. Хоспитализирана е на инфективната клиника во Скопје.

Прв случај на корона-вирус во државата: Пациентката цел месец била болна во Италија

Нова ТВ - 26.02.2020

Македонија го регистрира првиот случај на корона-вирус во земјата. Станува збор за жена од Скопје на возраст од 50 години, која во престојувала во Италија, а во државата влегла преку граничниот премин Табановце.

Филипче за случајот на корона вирус: Пациентката две седмици била болна, а во Италија не е тестирана

Фокус - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција соопшти детали за заразената жена со корона вирус во Македонија. „Пациентката околу 3 часот беше хопситализирана на Клиниката за инфективни болести и потврдено е дека е позитивна ...

Министерот за здравство, Венко Филипче, со најнови информации за коронавирусот и со апел да не се шири паника

Frontline - 26.02.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче, на прес-конференција во Владата излезе со најнови информации за коронавирусот и со апел да не се шири ...

Во моментов нема причина за запирање на нормалниот живот, рече Спасовски по првиот случај на заболен од коронавирус

Сакам да кажам - 26.02.2020

Во моментов нема причина за запирање на нормалниот живот, откажување на јавни настани или запирање на јавниот превоз, рече техничкиот премиер Оливер Спасовски откако денеска беше потврден првиот случај на заболен од коронавирусот во Македонија.

Прв случај на коронавирус и во Македонија, спортските настани засега без промени

Екипа - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на коронавирус и во Македонија. Се работи за жена која престојувала еден месец во Италија, каде боледувала веќе две недели, но било утврдено дека не претставувала опасност за оние кои со неа патуваат дека ќе им ја пренесе ...

Прв случај на коронавирус во Македонија, властите апелираат за смиреност

Р.С.Европа - 26.02.2020

Во Македонија е потвден првиот случај на коронавирус, педесет годишна жена која подолг период била во Италија. Здравствените власти уверуваат дека ситуацијата е под контрола и повикуваат на смиреност.

Граѓаните што ќе добијат симптоми да не шетаат по болници, туку да ја повикаат мобилната екипа дома

МКД - 26.02.2020

„Во случај на појава на симптоми, граѓаните да не шетаат по јавноздравствените институции, туку да ги повикаат надлежните епидемиолози за да биде организирана мобилна екипа што ќе ги прегледа во домашни услови“, рече министерот за здравство откако ...

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче штанца тендери, но ниту една мерка против корона вирусот

Канал5 - 26.02.2020

Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот. Факти на денот: Венко Филипче штанцаше милионски тендери, но не знае да ги заштити граѓаните од Корона вирусот.

Прес-конференција на премиерот Спасовски, министерот Филипче и епидемиологот Караџовски: Откриен еден случај на заболен ...

24Инфо - 26.02.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски, заедно со министерот за здравство Венко Филипче и епидемиологот Жарко Караџовски на денешната прес-конференција информираа дека од утрово е откриен првиот случај на пациентка ...

Пациентката со коронавирус во Македонија е во добра состојба, зафатено е едното белодробно крило само

ТВ21 - 26.02.2020

Министерот за здравсто Венко Филипче на прес конференција истакна дека 50-годишната пациентка која е заразена со коронавирус е во добра состојба, но зафатено и е едното белодробно ...

Потврден првиот случај на коронавирус во С. Македонија

Deutsche Welle - 26.02.2020

Се работи за лице кое пред неколку дена пристигнало од Италија. Кај останатите тестирани засега нема симптоми на КОВИД-19 На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија, дознаваме од владини ...

50-Годишната Жена заболена од коронавирусот била во Италија еден месец, А две недели била болна

Сакам да кажам - 26.02.2020

Жена на 50-годишна возраст, која еден месец месец била во посета на Италија, е првиот случај на заразен од коронавирусот во Македонија. Како што кажа денеска на прес-конференција во Владата министерот за здравство Венко Филипче, жената еден месец ...

Филипче штанца тендери, но ниту една мерка против Корона вирусот

Опсервер - 26.02.2020

Факти на денот: Со почит, Центар за комуникации на ...

Филипче: Прв потврден случај на заболен со коронавирус во Македонија

24 Вести - 26.02.2020

Потврден е првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Станува збор за пациентка, родена 1970 година од Скопје, која одреден период престојувала во Италија. Ова го соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, на заедничката ...

Регистриран прв случај на коронавирус во С.Македонија

Р.С.Европа - 26.02.2020

Во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека се работи за жена родена 1970 година која била во Иралија еден месец. Таму како што рече била болна две недели и иницијално била третирана во ...

Филипче го потврди првиот случај на коронавирус, Спасовски повика на смиреност

+инфо - 26.02.2020

На Инфективната клиника во Скопје е регистриран првиот случај на заразен од коронавирус во земјава, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција на која се обрати и премиерот Оливер Спасовски, како и Жарко Караџовски ...

(ВИДЕО) Жена на 50 години која утрово дошла од Италија е првата заболена од коронавирус во земјава

А1 On - 26.02.2020

Жена родена во 1970 година, која подолг период престојувала во Италија и таму била болна во последниве две недели е првата заболена од коронавирусот во земјава. Министерот за здравство Венко Филипче информира дека пациентката била хоспитализирана ...

Филипче: Сите девет патници тргнале од исто место во Италија

Фактор - 26.02.2020

Четири луѓе се од Скопје и пет луѓе сосе возачот се од Струмица, појасни министерот за здравство, Венко Филипче за сопатниците кои допатувале од Италија со 50 годишната жена која е заразена со коронавирус. Луѓето се лоцирани, и контактирани.

Прв случај на коронавирус во македонија, потврди Филипче

Сакам да кажам - 26.02.2020

Регистриран е првиот случај на заразен со коронавирус на Клиниката за инфективни болести во Скопје, потврди министерот за здравство Венко Филипче. „Пациентката е позитивна за вирусот Ковид-19. Нема простор за паника.

И официјално: првиот пациент со коронавирус во Скопје

МКД - 26.02.2020

Пациентката што рано утрово беше хоспитализирана е позитивна на вирусот ковид 19, тукушто соопшти министерот за здравство Венко Филипче. „Пациентката е сместена во Инфективната клиника во Скопје.

Филипче потврди: Пациентка заразена со коронавирус примена на инфективна

Press24 - 26.02.2020

Стигнаа резултатите за пациентката која денеска во околу 03:00 часот беше хоспитализирана на инфективната болница. Пациентката е позитивна на коронавирус што значи дека е првиот пациент во Скопје заболен со Ковид 19.

Прв случај на коронавирус во Македонија

МКД - 26.02.2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус, дознава МКД.мк неофицијално од лекарски извори. Се појави првиот случај на лице заразено со коронавирис во Македонија, неофицијално дознаваме од извор на Скопските ...

Жена родена во 1970 година е првата заболена од КОВИД 19 во Македонија

Независен - 26.02.2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на корона вирус во Македонија, потврдија на прес конференција премиерот Оливер Спасовски, министерот за здравство Венко Филипче и Д-р Жарко Караџовски од Институтот за јавно ...

Прв случај на корона вирус во земјава, властите тврдат дека се подготвени и дека нема место за паника

Мета - 26.02.2020

Педесетгодишна скопјанка е првиот регистриран случај на заболен пациент со корона вирус во земјава, потврди министерот за здравство Венко Филипче. Тој уверува дека нема простор за паника кај населението. Заболената еден месец престојувала во Италија.

Владата и Министерството за здравство со апел до граѓаните да не се шири паника-Потврден прв случај на корона вирус во ...

Вечер - 26.02.2020

Македонска државјанка која неодамна се вратила од Италија е позитивна на корона вирусот. Таа вчераутро поради симптоми на грип побарала помош на Инфективната клиника каде е тестирана. По извршена детална анализа, потврдено е дека таа е заразена со ...

Oбновено: Регистриран првиот случај на корона вирус во Македонија, пациентот патувал со 9 патници

OhridNews - 26.02.2020

Дијагностициран е првиот случај на корона вирус во Македонија, информираше пред малку на прес конференција во Скопје министерот за здравство Венко Филипче. Тој објасни дека на Клиниката за инфективни болести била примена пациентка родена 1970 година ...

Попладне ќе биде донесена одлука дали ќе има изолација за сите патници од ризичните региони

Нова ТВ - 26.02.2020

За половина час ќе се знае дали третото лице кое денеска е тестирано има или не корона вирус. Кај двајацата други пациенти кои побарале помош на Клиниката за инфективни болести тестовите се негативни.

Граѓаните да не шетаат низ институции, туку да повикаат медицинска екипа дома

Кумановски м. - 26.02.2020

Во случај некој од македонските граѓани да забележи симптоми на коронавирусот, задолжително треба да повика медицинска екипа од Центрите за јавно здравје дома, а не да се рашетува низ клиники и болници, порача министерот за здравство Венко Филипче.

Пациентката болна од коронавирус две недели била болна во Италија но не била тестирана

Сител - 26.02.2020

На прес конференција во владата министерот за здравство Филипче потврди дека пациентката која денеска во раните утрински часови била хоспитализирана е позитивна на корона вирус. Министерот напомена дека нема простор за паника и дека пациентката е ...

Филипче: Инкубацијата на пациентката е многу одамна помината и не претставувала опасност да ја пренесе болеста на ...

Локално - 26.02.2020

„Сакам да повторам тоа што го кажуваме во целиот период дека нема простор за паника, пациентката е сместена на инфективната клиника во Скопје, во одделот за изолација, се третира соодветно на нејзината состојба“, изјави денеска министерот за ...

Прв случај на коронавирус во Македонија

Н.Македонија - 26.02.2020

Потврден првиот случај на коронавирус во земјава. Се работи за жена, која се вратила од Италија, изјави министерот за здравство, Венко Филипче на вонредна прес-конференција. Тој рече дека биле извршени лабораториски тестирања на пациентката и дека ...

Потврден прв случај на коронавирус во Македонија

Gostivarpress.mk - 26.02.2020

Се работи за женско лица, кое допатувало од Италија. Пациентката поради симптомите што ги имала, сама се обратил за тестирање на Инфективната клиника. По извршените лабараторски анализи потврдено е дека лицето е позитивно на коронавирус, извести ...

Филипче: Кај двајца нема корона, за третиот ги чекаме резултатите

Макфакс - 26.02.2020

Тестирања за коронавирус се извршени врз три лица кои се пријавиле на Клиниката за инфективни болести со симптоми на грип. Кај двете од нив резултатите се негативни, а за едното лице резултатите се очекуваат.

Филипче: Во Македонија е регистриран првиот заразен коронавирус (видео)

Centar - 26.02.2020

Две недели болна македонка е првата личност која е позитивна на коронавирусот, предмалку соопшти Венко Филипче, министер за здравство. Македонката пред неколку дена пристигнала од Италија каде што била на одмор кај свои блиски повеќе од еден месец.

Прв случај на заболен од коронавирус во Македонија

А1 On - 26.02.2020

Маж, повратник од Италија е првиот заболен од коронавирус во Македонија, дознава А1он. Се очекува истото да биде потврдено од страна на министерот за здравство Венко Филипче наскоро на ...

Неофицијално: Прв случај на заболен од коронавирус во Македонија

Либертас - 26.02.2020

Маж, повратник од Италија е првиот заболен од коронавирус во Македонија, дознава А1он . Се очекува истото да биде потврдено од страна на министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција во 16.30 часот заедно со премиерот Оливер Спасовски и ...

Неофицијално, коронавирус потврден кај еден пациент во Македонија

Press24 - 26.02.2020

Неофицијално, прв случај на коронавирус е забележан во Македонија, објави Сител. Министерот за здравство Венко Филипче и премиерот Оливер Спасовски најавија прес-конференција за половина ...

Потврден е прв случај на заболен од корона-вирус во Македонија

AKO - 26.02.2020

Пациентка е позитивна на вирус КОВИД 19, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Таа е згрижена во одделот специјализиран за оваа намена. Пациентката две недели е болна и се третирала во италијанска здравствена установа, но не е тестирана на ...

Филипче: Пациентка која утрово се пријавила на Клиника е првиот случај со коронавирус

Локално - 26.02.2020

Пациентка која рано утрово се пријвила е првиот пациент зарзен со коронавирусот во земјава, потврди министерот за здравство, Венко Филипче. „Таа е сместена на клиниката за инфективни болести.

Прв случај на корона вирус во Македонија

Независен - 26.02.2020

На Клиниката за инфективни болести во Скопје е регистриран првиот случај на коронавирусот во Македонија, потврдија од Министерството за здравство. Претходно Дојче веле јави дека станува збор за лице кое пред неколку дена пристигнало од Италија.

Регистриран прв случај на коронавирус во С.Македонија

Бриф - 26.02.2020

Во Скопје е потврден првиот случај на коронавирус. Министерот за здравство Венко Филипче кажа дека се работи за жена родена 1970 година која била во Италија еден месец. Таму како што рече била болна две недели и иницијално била третирана во ...

Караџовски: Едно позитивно лице не е ризик за населението,нема простор за паника

Магазин - 26.02.2020

Денеска и официјално е потврден првиот случај на заболен од коронавирус во земјава. Пациентката има 50 години, таа е родена 1970 година од Скопје, и одреден период престојувала во Италија.