TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателот на МАНУ е опасен затоа што не лаже – пишува Горан Момироски

Expres - 03.03.2021

Претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев не лажел кога зборувал за опасноста од укинување на таканаречените “македонски” катедри на “Блаже Конески” при УКИМ. Професорот Коцарев сум го сретнал еднаш и не можам да кажам дека го познавам, но прв пат кога го ...

Бродот што тоне на академик Коцарев

Либертас - 02.03.2021

Претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев, за една година како е на чело на највисоката научна државна институција, со своите активности и трудови успеа да се вивне на врвот на популарноста на повисок пиедестал и од естрадните ѕвезди.

Коцарев: 11 катедри се заменуваат со нова структура од пет отсеци, а со тоа иднината на македонски катедри станува ...

PressingTV - 02.03.2021

Со новата Програма структурата на Филолошкиот факултет „Блаже Конески” од почетокот на оваа студентска година е изменета, 11 катедри се заменуваат со нова структура од пет отсеци, а со тие измени иднината на македонски катедри станува неизвесна, ...

Медиа Плус: Од дезинформација до сајбер омраза

Мета - 02.03.2021

Тврдењето на првиот човек на МАНУ, Љупчо Коцарев дека ќе се укинуваат катедрите по македонски јазик и по македонска книжевност беше демантирано од Филолошкиот факултет во Скопје. Меѓутоа од петокот, кога објави академик Коцарев, па до демантот во ...

Шефот на МАНУ не се повлекува: Постои програма за укинување на македонските катедри на „Блаже Конески“

Expres - 02.03.2021

Претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев не се повлекува пред “баражниот оган” од провладини активисти и новинари кои го обвинија дела лаже за опасноста од укинување на македонските катедри на Филолошкиот факултет “Блаже Конески” во Скопје.

Шефот на МАНУ не се повлекува: Постои програма за укинување на македонските катедри на „Блаже Конески“

Курир - 02.03.2021

Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев, не се повлекува пред “баражниот оган” од провладини активисти и новинари кои го обвинија дела лаже за опасноста од укинување на македонските катедри на Филолошкиот факултет “Блаже Конески” во Скопје.

Коцарев потврди дека постои програма за укинување на македонските катедри на „Блаже Конески“

Нетпрес - 02.03.2021

Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев, не се повлекува пред „баражниот оган” од провладини активисти и новинари кои го обвинија дела лаже за опасноста од укинување на македонските катедри на Филолошкиот факултет “Блаже Конески” во Скопје.

Коцарев упорно: Структурата на Филолошки се менува, ќе се укине матичната катедра – Катедрата за македонски јазик

Република - 02.03.2021

Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев, не се повлекува пред “баражниот оган” од провладини активисти и новинари кои го обвинија дела лаже за опасноста од укинување на македонските катедри на Филолошкиот факултет “Блаже Конески” во Скопје.

Бродот што тоне на академик Коцарев

Слободен Печат - 03.03.2021

Партиското арбитрирање на еден академик, згора и претседател на МАНУ со промемории, манифести и меморандуми е пар-екселанс влезница во чудесниот свет на политиката, особено со ореолот на месија кој ја спасува Македонија да не потоне поради државното ...

За чии интереси работи Љупчо Коцарев?

Слободен Печат - 02.03.2021

После остриот демант од целата катедра до МАНУ, Коцарев не се ни извини за лагата, туку само кажа дека е “среќен” што информацијата не била точна. Не постои ниво на скалата на погрешност со кое би можело да се измери овој потег на академикот.

Нема документ за укинување на катедрите по македонски

Р.С.Европа - 02.03.2021

МАНУ деновиве е во центарот на вниманието со преименувањето и со изјавите на првиот човек за укинување на катедрите за македонски јазик. За новото име на оваа инситуција се бара решение заедно со Владата, а за втората тема од факултетот излегоа со ...

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА МАНУ ЗА ВЕСНИКОТ ВЕЧЕР::Структурата на Филолошки се менува, нема Катедра за македонски јазик како ...

Вечер Прес - 02.03.2021

Со новата Програма структурата на Филолошкиот факултет „Блаже Конески” од почетокот на оваа студентска година е изменета, 11 катедри се заменуваат со нова структура од пет отсеци, а со тие измени иднината на македонски катедри станува неизвесна, ...

Од Малесија капарисувавме невести, министерката Стефкоска ја капарисуваме за Балканскиот поетски камп за млади „Ванчо ...

Либертас - 02.03.2021

Не знам колку е во право професорката Јасна Котеска, кога, вели, дека, академик Коцарев е “последниот жив херој во земјава кој го знае”, иако немам причина да не и верувам, но, со сигурност знам дека сите оние, кои, го распнаа на крст, по повод ...

Од дезинформација до сајбер омраза

ММС - 02.03.2021

Тврдењето на првиот човек на МАНУ, Љупчо Коцарев дека ќе се укинуваат катедрите по македонски јазик и по македонска книжевност беше демантирано од Филолошкиот факултет во Скопје. Меѓутоа од петокот, кога објави академик Коцарев, па до демантот во ...

Заев: Преспанскиот договор е закон, и во МАНУ мора во името да вметнат Северна

Мак. Весник - 02.03.2021

Јавно беше објавено и од Катедрата за македонски јазик и од соодветниот Факултет на кој е оваа катедра, дека нема никакви планови за нејзино укинување и никому не му паѓа на памет такво нешто, изјави денеска премиерот Зоран Заев, коментирајќи ги ...

Бродот што тоне на академик Коцарев

Deutsche Welle - 02.03.2021

Партиското арбитрирање на еден академик, згора и претседател на МАНУ со промемории, манифести и меморандуми е пар-екселанс влезница во чудесниот свет на политиката, особено со ореолот на месија кој ја спасува Македонија.

Катедрите за македонски јазик и македонска книжевност се нашиот дом

Н.Македонија - 02.03.2021

Летото 2021 господово ќе биде по многу нешта значајно. Но денес нема да проговорам за државата Македонија и нејзините шанси да преживее. Ќе пишувам за двајца Македонци, за Блаже и за Данче. Годината 2021 е година во чест на Блаже Конески.

„Укинувањето“ на Катедрите за Македонски јазик и книжевност ја разбранува јавноста: Од каде потекна идејата

Фактор - 02.03.2021

Шок за професорите од Катедерата за Катедрите за Македонски јазик и книжевност а богами и за јавноста, откако се појавија информации дека истите ќе се укинуваат. Проесорите од Филолошкиот факултет веднаш обзнанија дека тврдењата се неточни, за на ...

На Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ не постои и никогаш не постоела идеја за укинување на катедрите за македонски ...

Република - 02.03.2021

На Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ не постои и никогаш не постоела идеја за укинување на катедрите за македонски јазик и за македонска книжевност се вели во отвореното писмо од Катедрата за македонски јазик и јужнословенски јазици.